... píše:joko píše:V tomto momente je rozmýšlanie o brzdení prietoku "kaleráb"
mozno... ale taktiez predpokladam ze si sa asi nestretol ze Ti vodomer nameria kazdy mesiac o par kubikov navyse len kvoli kolisaniu tlaku, ze ? (riesenim bolo vmontovanie 3 spatnych klapiek (kazdych cca 15 vyskovych metrov) do trasy)
ak sa ale proste nachadzas na hranici vytlaku tak musis hladat rozne nestandardne cesty....
Nebudeš tomu veriť, ale stretol a veru aj riešil. A nie pár kubíkov ale 56 m3 za rok. Presne ako píšeš, kolísanie tlakov alebo kynetická energia vody, môžeš to vysvetliť ako chceš. Pointa je iba to, že vodomer pripočítava, ale späť neodráta. Riešil som dve záhradkárske osady, 200 bm sústava, 50 mm LDPe, kde bolo X odberateľov, a navzájom sa obviňovali o čierny odber. Keď sme spravili tlakovú skúšku systém bez chyby. Akurát pri otvorenom ventile sa vodomer každých 30 sekúnd pohol , aj keď nemal odber. Vsadením spätnej klapky sa problém vyriešil, no vodomer nebol na vine. Aj keby tam boli hociaké vodomery, aj tak bez klapky obe pulzovali a pripočítavali. A stačila jedna klapka za vodomerom. Ale u mňa to boli oba horizontálne vetvy nie vertikálne.
Napriek týmto skúsenostiam stojím zas tým, že vodomery vždy dimenzujeme o jednu dimenziu menšíu než je pripojovacie potrubie. Ako extrémny príklad, v jednej nemenovanej veľkej prevádzke, kde požiarnu vodu čerpajú cez 1000 mm potrubie, tak kontrolný vodomer majú "iba" 800mm.
