Oceľový profil, výplň dutiny

Oceľový profil, výplň dutiny

Poslaťod ospaly » Štv 26. Okt 2023 20:10:16

Zdravím.

Plánujem urobiť betónový strop a chcel by som tam vložiť oceľový profil obdĺžnikového tvaru. Ako a čím ho vyplniť, aby v budúcnosti nehrdzavel. Pokiaľ je profil I tvaru, tak je to jednoduché, je celý zaliaty betónom a ten pôsobí proti antikorózne a toto by som chcel dosiahnuť.
Dĺžka profilu je cca 3,7m, takže v najhoršom prípade by som do neho nalial betón a až potom ho osadil, ale tie profily mám 3 a budú sa k sebe zvárať, tak rozmýšľam, či nie je nejaká pena, kedy by som vyvŕtal iba malú dierku a s hadičkou by som profil vypenil.
Vďaka.
ospaly
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:28:29
Bydlisko: KE okolie
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Oceľový profil výpln ditiny

Poslaťod bigben » Pia 27. Okt 2023 8:44:31

Akože joklovinu??
https://kovanepolotovary.eu/uzavrete-ob ... 0x2-3.html
Aký to má význam?
Namiesto výstuže?
Ak áno, tak podľa mňa to nie je dobré riešenie.
Ak sa potrebujem zbaviť železa, tak idem do kovošrotu.
Do betónu patrí roxor, prípadne kari rohož.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Oceľový profil výpln ditiny

Poslaťod ... » Pia 27. Okt 2023 14:06:57

bigben píše:Akože joklovinu??
https://kovanepolotovary.eu/uzavrete-ob ... 0x2-3.html
Aký to má význam?
Namiesto výstuže?
Ak áno, tak podľa mňa to nie je dobré riešenie.
Ak sa potrebujem zbaviť železa, tak idem do kovošrotu.
Do betónu patrí roxor, prípadne kari rohož.


do betonu moze patrit aj iny typ zeleza, akurat ak to ma plnit patricnu funkciu, treba to mat aspon overene od statika
na druhej strane aj roxory alebo karirohoz ak tam strcis len tak aby sa nepovedalo, tak tam velmi svoju funkciu tiez plnit nebudu.....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Oceľový profil, výplň dutiny

Poslaťod ospaly » Ned 29. Okt 2023 16:01:54

Bude tam vystuž, prepočitaná statikom... ale ma napadlo, že ak tam dám aj nejaký profil, budem sa cítiť lepšie (neukameňujte ma :- .....)
Zatiaľ je to iba v teoretickej rovine... profil nemám, ešte skúšam nájsť Ičko v dobrej cene, to by odpadol problém.
Vďaka.
ospaly
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:28:29
Bydlisko: KE okolie
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Oceľový profil, výplň dutiny

Poslaťod mp1ver2 » Pon 30. Okt 2023 17:54:43

- a čo na to statik? súhlasí s umiestnením, prepočíta to nanovo?

- pokiaľ je "železo" zaliate betónom, nehrdzavie, dokonca ani nekoroduje. pred časom som rozbíjal "deku" a roxory boli čisté, dokonca aj tá hrdza čo na nich býva pred zaliatím zmizla.
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Oceľový profil, výplň dutiny

Poslaťod ospaly » Uto 31. Okt 2023 20:39:14

Statika som nekonzultoval... ale beriem to tak, že ak pridám železo, tak sa pevnosť iba zvýši a nezníži. Ta pevnosť je prepočítaná na dodávku (cca 2,5-3t), nepredpokladám, že by tam niekedy bolo nákladné auto, ale za par profilov naviac to nie je zla investícia (nákladne auto tam ale nepustím iba tak, ak by som náhodou potreboval, tak zo spodu to viem dočasne podstojkovať).
O to, že betón bráni korózii viem, preto som sa pýtal ako chrániť vnútrajšok jaklu.
ospaly
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:28:29
Bydlisko: KE okolie
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Oceľový profil, výplň dutiny

Poslaťod joko » Str 01. Nov 2023 17:59:10

Mňa napadá jedine - ak chceš , aby z vnútra nehrdzavelo v betóne, tak jednoducho zavariť vzduchotesne konce, a je to, nevymení sa vovnútri vzduch, nedostane sa tam nový kyslík, a tak nemôže korodovať. :drink
Samozrejme záleží aj na rozmere profilu, či je to 50x100, alebo 100x200 mm.
Ja osobne by som profili nevrtal ani kôli peneniu. Ale ak nafukneš PUR penu z koncov, a konce budú v betóne, tak nový vzduch sa tam tiež nedostane, a PUR pena bez UV žiarenia je prakticky nemenná. ;)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Oceľový profil, výplň dutiny

Poslaťod MartinH » Str 01. Nov 2023 21:14:44

Ked ten profil nemas, tento smer uvazovania nechapem. Ked das do betonu relativne hruby kus zeleza, bude v prislusnom smere tensi beton. Okrem toho sa ten hrubsi kus zeleza bude pri zatazi deformovat inak ako okolite tensie kusy zeleza. O statike neviem nic, ale nepresvedcil by si ma, ze je to zlepsenie. Nechces radsej dat o par mm hrubsie roxory?

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasili - 3
bladerunner, sigma, WYSIWYG
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Oceľový profil, výplň dutiny

Poslaťod bladerunner » Štv 16. Nov 2023 13:16:33

ospaly píše:Statika som nekonzultoval... ale beriem to tak, že ak pridám železo, tak sa pevnosť iba zvýši a nezníži. Ta pevnosť je prepočítaná na dodávku (cca 2,5-3t), nepredpokladám, že by tam niekedy bolo nákladné auto, ale za par profilov naviac to nie je zla investícia (nákladne auto tam ale nepustím iba tak, ak by som náhodou potreboval, tak zo spodu to viem dočasne podstojkovať).
O to, že betón bráni korózii viem, preto som sa pýtal ako chrániť vnútrajšok jaklu.

To je úplne chybné uvažovanie. V statike sa neuvažuje, ale počíta....a rozmýšľa. Nie som statik, ale ako píše aj MartinH, dávať "duté železo" do betónu za účelom zvýšenia pevnosti asi nebude celkom rozumný nápad.

S týmto príspevkom autora bladerunner súhlasili - 2
raven, WYSIWYG
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Oceľový profil, výplň dutiny

Poslaťod Ludo » Ned 19. Nov 2023 11:17:31

nemusis vobec davat zelezo ked nechces, existuju aj synteticke vystuze-sice su drahe, blbo sa s nimi robi ale nahradia zelezo...
a uz ked tam zelezo pojde, tak to treba spocitat
normalne sa to vyucuje na fakultach-takze kazdy kto nejaku dokoncil by to mal zvladnut
https://www.zadania-seminarky.sk/vysled ... elezobeton
alebo mozes zacat sam , osobne by som zacal tymto
https://people.fsv.cvut.cz/~holanjak/vy ... 1/cv01.pdf
p.s.
ale urcite nedavaj do betonovej konstrukcie - nic od oka, nic pre istotu, nic "si myslim" a nie dute profily.....

S týmto príspevkom autora Ludo súhlasil
WYSIWYG
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat





Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia