Ako znizit teplotu fasady?

Ako znizit teplotu fasady?

Poslaťod yoyo » Pon 17. Júl 2023 17:04:26

Uvazujem, ako efektivne znizit povrchovu teplotu fasady na nejakom lokalnom mieste (teda nie pre celu fasadu). Objasnenie: okolo fasady mam TC ktore je natolko 'mudre' ze pokial je vzduch velmi horuci (nad 45*) tak ho odstavi, lebo uz nie je schopne fungovat efektivne (teda v lete ohrievat TUV). Kedze teplota vzduchu u nas nastastie nie je 45* tak sa to javi ako nedosiahnutelna meta .. ale ked je TC blizsie k fasade (co je moj pripad), tak salanie horuceho vzduchu z fasady povie senzoru, ze uz je to 45 a viac stupnov - a teda TC sa vypne a nezohrieva TUV resp. zapne el. spiraly.

A teda otazka: cim by som vedel znizit povrchovu teplotu fasady? Rozmyslal som nad nejakym tienenim (zatial neviem ako a cim.. ) .. alebo neviem ci existuje nejaka 'absorbcna' folia, ktoru by som vedel pouzit.. . Celkom iste aj zelen/tienenie urobi svoje, ale mam tam limitujuce moznosti s vysadzbou a navyse by to trvalo nejaky ten cas keby nieco vyrastlo do tej vysky, aby to efektivne tienilo.
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: Ako znizit teplotu fasady?

Poslaťod mp1ver2 » Uto 18. Júl 2023 14:28:51

postaviť mu pergolu, na stenu oprieť konštrukciu pokrytú fóliou, ktorá sa dáva za radiátory, ...

a perspektívne - moja sestra má okrem TČ aj termické panely, pochvaľuje si, že má v lete príjemnejšie teplú vodu ako v zime kjeď beží TČ.
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Ako znizit teplotu fasady?

Poslaťod ... » Str 19. Júl 2023 8:52:44

v tejto kombinacii mi tiez pride najrozumnejsie postavit medzi neajky radiator/vymennik a ked tam je taka teplota ako pises, tak to pouzit rovno na ohrev tej vody....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Ako znizit teplotu fasady?

Poslaťod MartinH » Str 19. Júl 2023 10:03:09

Nechapem preco ta teplota vadi. Ani google mi nepomohol. Preco "neefektivne"? A preco z toho dovodu "nemozne"?

Ale najprv by som sa spojil s dodavatelom alebo vyrobcom, ci nie je nejake nastavenie (mozno v servisnom menu, ktore nie je normalne pristupne) alebo novy firmware alebo nieco v tom zmysle.

A sorry ze to spominam, teplomer nie je nahodou externy niekde na fasade?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako znizit teplotu fasady?

Poslaťod ... » Str 19. Júl 2023 10:24:09

MartinH píše:Nechapem preco ta teplota vadi.



skus si nakreslit ako asi vyzera teplotny diagram daneho cyklu plynu ktory sa v TC pouziva na ohrev, a teoreticky moze byt problem ked to cele dvihnes "hore" k vyssim teplotam tak teplotne namahanie suciastok ako aj tlakove (plyn pri vyssej teplote ma aj vyssie tlaky)....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Ako znizit teplotu fasady?

Poslaťod MartinH » Str 19. Júl 2023 11:17:04

... píše:
MartinH píše:Nechapem preco ta teplota vadi.


skus si nakreslit ako asi vyzera teplotny diagram daneho cyklu plynu ktory sa v TC pouziva na ohrev, a teoreticky moze byt problem ked to cele dvihnes "hore" k vyssim teplotam tak teplotne namahanie suciastok ako aj tlakove (plyn pri vyssej teplote ma aj vyssie tlaky)....


Mozno, neviem posudit. :netusim

Na druhej strane:

1. Rychlostou prietoku cez vymennik sa da regulovat tepelny spad (nepriamo umerne)
2. Mozno zle googlim, ale neviem najst, ze by niekto iny riesil takyto problem
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako znizit teplotu fasady?

Poslaťod ... » Str 19. Júl 2023 13:10:57

MartinH píše:
... píše:
MartinH píše:Nechapem preco ta teplota vadi.


skus si nakreslit ako asi vyzera teplotny diagram daneho cyklu plynu ktory sa v TC pouziva na ohrev, a teoreticky moze byt problem ked to cele dvihnes "hore" k vyssim teplotam tak teplotne namahanie suciastok ako aj tlakove (plyn pri vyssej teplote ma aj vyssie tlaky)....


Mozno, neviem posudit. :netusim

Na druhej strane:

1. Rychlostou prietoku cez vymennik sa da regulovat tepelny spad (nepriamo umerne)
2. Mozno zle googlim, ale neviem najst, ze by niekto iny riesil takyto problem


nuz a vie Tvoje TC regulovat rychlost prietoku ? -teoreticky to mozne je, ak je kompresor ovladany menicom (a tam si opat limitovany minimalnou frekvenciou ktoru mu este mozes davat), pripadne este cez skrtiacu klapku, to ale opat vedie k narastu tlakov v kompresore a vacsiemu namahaniu tesneni a upchavok.... (preto ma sice tiez v prvom kole zarazilo ze tam mas aj limit zhora na teplotu, ale ked som sa nad tym zamyslel, tak urcity zmysel to ma....)
a teda este tretia moznost je cez cyklovanie, co tiez velmi prospesne nie je.....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Ako znizit teplotu fasady?

Poslaťod MartinH » Str 19. Júl 2023 17:10:39

... píše:nuz a vie Tvoje TC regulovat rychlost prietoku ?


Mam TC zem/voda asi 13-14 rokov stare viem v menu nastavit nastavit rychlost obehoveho cerpadla na strane kurenia aj na strane solanky. Pri vzduch/voda by tomu priblizne zodpovedali otacky ventilatora.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako znizit teplotu fasady?

Poslaťod ... » Str 19. Júl 2023 19:23:21

MartinH píše:
... píše:nuz a vie Tvoje TC regulovat rychlost prietoku ?


Mam TC zem/voda asi 13-14 rokov stare viem v menu nastavit nastavit rychlost obehoveho cerpadla na strane kurenia aj na strane solanky. Pri vzduch/voda by tomu priblizne zodpovedali otacky ventilatora.


hej, ale je dost mozne ze ta teplota ktoru pise (45 stupnov celziovych) je proste limit pri maximalnom prietoku vzduchu (najvyssie otacky ventilatora) a najnizsom moznom prietoku chladiaceho plynu (ak je ho mozne regulovat)

PS: aky zmysel okrem znizenia ucinnosti TC ma znizovat prietok na primarnom okruhu zo zeme ?
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Ako znizit teplotu fasady?

Poslaťod MartinH » Štv 20. Júl 2023 8:14:13

... píše:PS: aky zmysel okrem znizenia ucinnosti TC ma znizovat prietok na primarnom okruhu zo zeme ?


To je len taka malicka optimalizacia.

Pri vyssom prietoku sa ucinnost TC zvysuje, lenze spotreba elektriny pre cerpadlo stupa tiez a to ma opacny efekt na celkovy vysledok.

Niekde som nasiel, ze z tohto hladiska je optimalne mat tepelny spad na primare cca 4 stupne. Tak som trochu ubral, tusim mam nejakych 80% miesto 100%. Nepamatam si presne...
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako znizit teplotu fasady?

Poslaťod Ludo » Ned 23. Júl 2023 12:44:16

mozes vytvorit v priestore nejaku fontanu, kaskadu, ci nieco podobne aby voda teplo z priestoru odoberala,
viem si predstavit nadherne scenerie ktore by sa takto dali urobit - aj ked jasne, balicek s eurami si treba nachystat....
alebo len taku kaskadicku - ono to vzduch v okoli vie schladit celkom dost
https://komnata.sk/produkt/ubbink-nevad ... cel-401382
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Ako znizit teplotu fasady?

Poslaťod Ludo » Pon 21. Aug 2023 18:52:52

a jasne, skoro som zabudol
zelena vertikalna zahradna stena predsa....ta dokaze ochladit fasadu...idem terazky davat na terasu
https://www.zivestavby.cz/cs/zelena-fas ... e-v-sydney
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia