Zelena strecha - skusenosti

Zelena strecha - skusenosti

Poslaťod yoyo » Pia 30. Jún 2023 9:19:28

Mate niekto z vas realne skusenosti so zelenou strechou? Chcem na zahradny domcek (plocha strecha) umiestnit prave zelenu strechu (nieco co by aj zakvitlo). Zaujimalo by ma ako postupovat, ako to cele realizovat - ake vrstvy, co tam vysadit a pod..
Strecha ma cca 15m2
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: Zelena strecha - skusenosti

Poslaťod mp1ver2 » Pia 30. Jún 2023 18:05:47

začať s únosnosťou konštrukcie.
ujasniť si očakávania - napríklkad čo je to zakvitlo,
napríklad hoci nie na streche, ale na pár mm hliny (nie ornice, skôr íl) divo rastúce "suchomilné" rastlinky menia v čase svoju farbu od zelenej po červenú, dokonca som videl ich kvitnúť.
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Zelena strecha - skusenosti

Poslaťod yoyo » Pia 30. Jún 2023 19:53:33

nosnosť konštrukcie je OK. Pytam sa skor na to ako založiť zelenu strechu step by step..
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Zelena strecha - skusenosti

Poslaťod mp1ver2 » Sob 01. Júl 2023 15:40:01

vyplynie to z nosnosti - či vôbec, či niečo ľahšie, či hrubá vrstva pre kríky.
gúgl vyhodil akoprvé obrázok so skladbou (substrát zelená strecha)
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Zelena strecha - skusenosti

Poslaťod ... » Sob 01. Júl 2023 16:19:29

v podstate na zaciatku by som Ti povedal presne to iste co mp1ver2 - hlavne to zavisi od toho ake zatazenie si tam mozes dovolit....
nieco ako zelenu strechu mame realizovane na zeleninovej pivnici - na betonovom (patricne dimenzovanom) strope je (zdola nahor) hydroizolacia, styrodur, dalsia hydroizloacia, nopova folia a cca 35cm hliny - jej vrch je z dvoch stran vo vyske okoliteho terenu (terasa) a tak nie je ani vidno rozhrania.... rozpatie stropu (v tom kratsom) rozmere su 3m, nejake drenaze a pod. som tam nerealizoval kedze aj vzhladom na sklon okolia nehrozi zeby sa tam hromadila voda... akurat v zime sa snazim robit kopu z odhrabaneho snehu mimo tohto a v lete kedze to je odrezane od podlozia je vidno ze to skor preschne (aj teda aj trava na tom)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Zelena strecha - skusenosti

Poslaťod ToBo » Ned 20. Aug 2023 11:19:08

skusi niekto prepocitat hmostnost strku vs hmotnost minimalnej extenzivnej strechy? lebo az po geotextiliu je to to iste. strk sa nahradza: vodozadrznou vrstvou (taka nopova folia s dierkami), geotextilia, 5cm substrat.. rastlinky z hladiska hmotnosti su zanedbatelne.
podla mna to hmotnostne vyjde +- to iste... substrat je cca 750kg/m3 co je podstatne menej ako strk (cca 1.5t/m3). Otazkou je ta voda (tej ale nebude asi tolko) a nasyteny substrat. ci sa mylim?
ToBo
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:42:31
Bydlisko: BB kraj
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Zelena strecha - skusenosti

Poslaťod mp1ver2 » Ned 20. Aug 2023 14:56:00

mernáhmotnosť"štrku/kamenive je viac ako dojnásobná(http://www.limestone.sk/top/strk-piesok-a-kamenivo), ak by substrát nasiakol "doplna",hmotnosťbysa priblížila k tomu kamenivu. aletosanestane,pretože substrát pre zelené strechy je silne vodopriepustný,obsahuje málo ílu.
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Zelena strecha - skusenosti

Poslaťod WYSIWYG » Pon 21. Aug 2023 12:51:22

Zelenú strechu som robil pred cca 12 rokmi. Teraz by som niektoré kroky modifikoval. Ale nič som neidentifikoval ako fatálnu chybu.

U mňa je podklad búda s meračmi elektro/plyn a priestorom pre nádoby na odpad.
Steny z DT a strecha ŽB monolit.
Takže nosnosť s prehľadom.

Vrstvy sú nasledujúce:
- asfaltová penetrácia betónu
- separačná geotextília
- drevená konštrukcia (zvyšky zo strešných lát, aby to udržalo boky do 20 cm a mohol som upevniť pohľadové panely)
- do drevenej konštrukcie išiel PS (zvyšky zo stavby) a jazierková fólia (fólia je vytiahnutá až na vonkajšiu stranu drevenej konštrukcie a upevnená pod pohľadovými profilmi)
- do fólie ílovitá zemina (inú som nemal a nehral som sa s odľahčovaním)
Strecha je plochá s jemným sklonom - na strane najnižšieho bodu mám dažďový žľab na odvod prebytočnej vody.
Rastú mi tam prevažne rozchodníky a rozchodníkovce. V lete sú zelené, v zime žlté.
Pozerá sa na to lepšie než na plechovú krytinu, ktorá tam mala byť pôvodne.
:D
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat





Späť na Strecha, podkrovie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia