Ako znicit plesen na travniku?

Ako znicit plesen na travniku?

Poslaťod pracant » Uto 28. Júl 2009 15:35:52

Dobry den, objavila sa mi plesen na travniku. Najprv sa to prejavilo ako biely flak na trave v takej tekutej mazlavej podobe, cez noc sa tekutina premenila na lepkavu hmotu podobnu slahacke a zfarbila na zlto. Ked som to odstranil travnik ostal taky hrdzavy. Co s tym? dakujem
Naposledy upravil emkac dňa Uto 28. Júl 2009 19:33:47, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy
pracant
 
Príspevky: 32
Registrovaný: Štv 27. Nov 2008 16:09:14
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: plesen na travniku

Poslaťod nový prispivateľ » Uto 28. Júl 2009 16:31:44

Falcon 460. Mne zabral.
alebo Dithane (kolega dával po zime na zimnú pleseň)
nový prispivateľ
 
Príspevky: 171
Obrázky: 1
Registrovaný: Sob 06. Dec 2008 22:59:58
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Ako znicit plesen na travniku?

Poslaťod bigben » Pia 27. Aug 2021 12:52:04

Zdravím všetkých,
vie mi niekto poradiť čím, alebo ako zlikvidovať túto pleseň? Cez deň sa to tvári ako suchá tráva, ale zrána, za rosy je vidno štruktúru plesne na trávových steblách. Tento rok som hnojil raz, koncom jari. Pleseň sa začala šíriť postupne z jedného miesta asi mesiac po hnojení. Teraz už sa nešíri, ale zostáva na postihnutých miestach bez zmeny. Na záhrade pes. Závlaha, voda zo studne - čistá.
Ďakujem.
Prílohy
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Ako znicit plesen na travniku?

Poslaťod mp1ver2 » Uto 31. Aug 2021 16:14:37

a teraz pri tom preplachu demineralizovaným dažďom a prudkým rastom, mnohonásobným kosením to nezmizlo?
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Ako znicit plesen na travniku?

Poslaťod bigben » Štv 02. Sep 2021 11:47:02

Bol nejaký demineralizovaný dážď??? Lebo o tom neviem. Nie, nezmizlo, drží sa to. Včera som začal vertikutrať, hnojiť (organicko-minerálne granulované) a polial som kúsok čo mám pred domom. Posledný približne týždeň som mal úplne vypnutú závlahu.
Ja som chcel či má niekto odskúšaný nejaký dostupný postrek proti plesni. Lebo v obchode mi predajú nejakú hlúposť ktorá nebude fungovať. A priznám sa že sa v tom nevyznám.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Ako znicit plesen na travniku?

Poslaťod Ludo » Pia 03. Sep 2021 15:17:25

ked budes nieco kupovat-skor ako radu predavavaca
nastuduj co hnojivo obsahuje a podla toho kup
rady k studiu:
aby bola trava zelena-potrebuje viac zeleza a draslika-to je jasne-to musi byt...
bacha na dusik - toho vela v travniku skodi...
ale k tcojmu problemu, lebo zelezo a draslik u teba nestacia
podla fotiek to vyzera ze travnik je napadnuty nejakym patogenom, podla mna ide o Typhula incarnata a/alebo Typhula ishikariensis
tieto si mozem pomylit s inym patogenom a to Fusarium nivale resp. Microdochium nivale
zaberaju na nich fungicídy s účinnou látkou azoxystrobin.fludioxonil,propiconazole, chlorothalonil alebo aj s mancozeb, carbendazim, fenarimol, iprodione
pripadne ked toho je vela nieco s obsahom tebuconazole, triticonazoel.....
odbornici radia nasledne vertikulovat, vertikulovat a pripadne ako biologicku ochranu do buducna pouzivat prípravky na báze karbohydrátov...
ci?

S týmto príspevkom autora Ludo súhlasil
WYSIWYG
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Ako znicit plesen na travniku?

Poslaťod bigben » Uto 07. Sep 2021 12:30:05

Ludo, ďakujem.
A to je jedno ktorú z týchto látok ( azoxystrobin.fludioxonil,propiconazole, chlorothalonil, mancozeb, carbendazim, fenarimol, iprodioneto, tebuconazole, triticonazoel) postrek obsahuje?
Ja som minulý týždeň vertikutral a pohnojil. Zatiaľ bez zmeny.
Ale podľa tvojho návodu idem kúpiť niečo s tebuconazol, alebo triticonazoel, lebo je toho veľa...
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Ako znicit plesen na travniku?

Poslaťod Ludo » Uto 07. Sep 2021 17:41:16

Myslim ze komercne pripravky obsahuju zmesi tychto latok
Hnojivom sa toho svinstva nezbavis
Ked nenajdes v obchode skus u agro dodavatelov
Mnohe tie latky sa pouzivaju aj na morenie osiva atd...
napr.
https://www.adama.com/slovensko/sk/ochr ... idy/proton
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Ako znicit plesen na travniku?

Poslaťod bigben » Štv 09. Sep 2021 11:07:07

Mne to pripadá že všetky "funkčné" fungicídy sú len pre profi užívateľov. Predaj vo veľkom. Pre nás amatérov nechali v predaji len "atrakcie"....
Alebo zohnať nejakého farmára, ktorý pestuje "bio" potraviny a ktorému to predajú... :o
Foto dnes ráno, za rosy. Je tam iná pleseň a podstatne menej ako keď som fotil minule 19.8.
Prílohy
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Ako znicit plesen na travniku?

Poslaťod Ludo » Štv 09. Sep 2021 11:32:56

vies, predsa nas tym len chrania - aby si ozaj ucinnym prostriedkom niekoho neotravil.... :lol:
ale neverim, ze ti nejaky ujko co tetka v sklade u distributora jedno deci neodleje-a za dezert a kavu ci dve piva aj zadara
http://bezpecnepestovanie.scpa.sk/kde-nakupovat/
http://www.chemstar.sk/onas_zastupcovia.htm
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Ako znicit plesen na travniku?

Poslaťod theb » Pon 13. Sep 2021 14:26:42

Nemyslim si, ze je to az take krute, ze je potrebne behat po specifickych predajniach.

Nahodny prvy vyber: ucinna latka: fludioxonil
https://www.vinarsky-dom.sk/switch-10g_ ... IgQAvD_BwE

Proti travnikovej plesni som pouzil to co bolo doma a sice Topas. Tiez fungicid, tiez zabral.

Najlepsia prevencia na travnik je prestat ho zalievat, ked ranne teploty klesaju pod 10-12 stupnov. Alebo radsej pockat uz v tom obdobi na zavlahy okolo 5-6 rano, ked uz ma vyjst/vyjde slnko. Zase az take silne nie je, ze by spalilo travnik cez kvapky, ktore ostali na listoch a nepodporuje sa tym tvorba plesni. Navyse uz v tomto obdobi netreba zalievat travnik denne.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Ako znicit plesen na travniku?

Poslaťod bigben » Uto 14. Sep 2021 10:10:22

Ja som ten trávnik prepolieval ešte v auguste. Bolo chladnejšie a závlaha išla každý deň. Teraz po vertikutácii a hnojení sa celkom dáva dohromady. Závlahu som dal každý druhý deň a skrátil čas. Ale teraz je tak teplo a sucho, že som v nedeľu dal závlahu na každý deň ráno. Zatiaľ som v tom že nebudem striekať proti plesni.
Aká je vhodnejšia forma zálievky podľa Vás? Každý druhý deň, dlhší interval, alebo každý deň a kratší čas?
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Ako znicit plesen na travniku?

Poslaťod theb » Uto 14. Sep 2021 10:23:00

Neviem sice, z ktorej casti Slovenska si a aku zem mas pod travnikom, ale pokusim sa tak vseobecnejsie...

Kym nemas cisto piesok, ze ti tam voda neostane ani chvilocku, tak potom castejsie, mozno aj kazdy druhy den.
Teraz vsak nie su teploty vysoko nad 30, s teplym vetrom, ktory intenzivne vysusa zem, tak by som to nastavil 2x za tyzden na dlhsie, nech sa dobre poleje travnik.

Nech to zacne polievat niekedy medzi 5-6 rano, este by som si mozno raz privstal, ci je dobre poliaty travnik ci som spokojny.

Zase cele to zavisi aj od kondicie travnika, ked si ho sadil len teraz, tak isto iste polievat castejsie, na jar, uz by mohol byt zakoreneny a nemalo by mu vadit, ze je povrch vysuseny. Ak ma viac ako rok, tak ak si ho polieval pomenej, mal by mat korene hlboko, lebo si ich "pustal" za vodou.

Po vertikutacii opat castejsie, poliat, kym sa travnik zotavi, lebo mu vlastne obnazis korene. Vela toho. :) :drink
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Ako znicit plesen na travniku?

Poslaťod bigben » Štv 16. Sep 2021 13:21:39

Región TT. Pôda ani podklad nie sú pieskové. Tráva bola siata niekedy v roku 2007. Polieval som vždy každý deň, mám závlahu. Až na jeseň, keď šli teploty nižšie a nepršalo, tak som dával každý druhý deň. Doteraz som nemal nejaké problémy s plesňami. Záver je taký že radšej dlhšie výdatné polievanie každý druhý deň. Keď teploty klesnú (jar, jeseň) tak 2x do týždňa. Správne?
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Ako znicit plesen na travniku?

Poslaťod theb » Pon 20. Sep 2021 13:03:58

Presny pocet ti nepoviem, skratka ked budes vidiet, ze to uz potrebuje zavlahu, tak ju das. A das jej viac, nech nemusis kazdy den. Napr. mne to teraz polieva uz iba raz za tyzden a som nizsie polozeny (NZ). Tento vikend, ked sa malo polievat som to dokonca vypol, kedze travnik nepotreboval extra vlahu.
:)

A co sa tyka plesni, tento rok bol enormny tlak na plesne, chladnejsie rana spolu s vyssou vlhkostou a vyssou teplotou cez den. Kazdy rok je nejaky. ;)
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat





Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron