krehky lom mosadznych fitiniek

Re: krehky lom mosadznych fitiniek

Poslaťod ... » Uto 10. Aug 2021 12:44:35

joko píše:
... píše:
joko píše:Obávam sa, že sa jedná o "elektrochemickú indukciu" dúfam že to píšem dobre. Jedná sa o samočinnú elektrolízu v systéme. Pomáha jedine poctité uzemnenie systému. :oops:
Pravdepodobne elektrolízou sa uvolňuje zinok z mosadze, a premiestňuje sa do iných častí systému - napr. anodová tyč v bojlery, ........ resp zinok z pozinkovaných tvaroviek. Je to chémiou dokázaný fenomén.
Bolo by dobré, ak by to niekto odbornejšie vysvetlil. :netusim


a ako husto treba tie rozvody zemnit ?
(teda predpokladam ze bodove prizemnenie asi nepomoze, kedze skor by na to asi pomohlo "pospojovanie" aby sa pripadne "clanky" skratovali inokade ako cez vodu)

Podľa aktuálnej el. normy by každá koncovka - roháčik, batéria, výtok ....- by mala byť pospájaná a uzemnená.

v dome tak aj mam, akurat v rozvode sa vyskytuju "ostrovy" s ventilmi na odbockach (prevazne v TM) ktore su medzi sebou oddelene ci uz plasthlinikom, alebo ldpe rurami (v podstate nevodivo z pohladu rozvodu, jedine vyrovnavanie potencialov moze viest cez vodu) - z tohto hladiska by mi mozno mohlo pomoct prizemnit aj tieto body....
joko píše:Je to fenomén známi už 25 rokov. Odvtedy, čo sa začali montovať medené - mosadzné - súčiastky do systémov. Reaguje najviac meď a zinok. Po revolúcii bol bežný jav, prederavené pozinkované tvarovky, akoby odpílené medené rúry, rozpadnuté mosadzné sedielka v starých batériách.
Základom je robiť systém z jedného materiálu. teda buď všetko ocel - pozink, alebo všetko zliatina medi, bez ocele a pozinku. Značkové - lepšie tvarovky na lisovaný plasthliník napr. majú tenulinkú plastovú izoláciu - krúžok vo vnútri pod plechom, aby plastHLINÍKOVÁ rúra bola el. odizolovaná od mosadznej tvarovky. :drink

jediny pozink v rozvode o ktorom viem je tam od (tejto) soboty vecera kedy som potreboval nudzovo niecim uzatvorit rozpadnutu 1/2" mosadznu vsuvku na spiatocke TUV a druhu mosadznu som uz domacim skladom nemal, tak som zobral zavdak comukolvek co som bol schopny najst v krabici s rozlicnym harampadim.... v rozvode sa co viem nachadzaju len plasthlinikove rury, mosadzne tvarovky a ldpe rury a tvarovky.... (a inkriminovana vsuvka bude opat nahradena mosadzou, vcera som uz bol dokupit)

na druhej strane u rodicov na zahrade je viac-menej cely rozvod z pozinkov v kombinacii s hdpe rurou (v prvej polovici 90tych rokov kedy sme ju zakopavali (vymeniali sme cast rozvodu z pozinkov ktora bola vedena povrchom aby nam nezavadzala, povodne pozinky su dodnes umiestnene na streche na slniecku a sluzia v lete na prietokovy ohrev vody - maju dokopy ~70m) este k tomu neboli ani tvarovky a tak sme odbocky vyrabali lepenim kanalizacnych Tcok a priamo do hdpe rury vskrutkovavali vsuvky a z vonka stahovali paskou aby sa neuvolnilo) a len par malo dielov je z mosadze, ale za tie roky sa tam ziaden takyto rozpad mosadznej fitinky neudial ani ked su vmontovane z oboch stran medzi pozinkove rury ci fitinky (a to tie najnovsie su tam uz 25+ rokov); jediny rozdiel je ze je tam ine zlozenie vody (tvrda voda zaciatku zitneho ostrova v BA) (a este teda kovovy material vyrabany za "sociku" alebo na prelome rezimov)
joko píše:P.S.: Martin, ty máš rozvody z PPR, a pozinkované tvarovky tam vôbec nemáš, tam to skôr vizerá ako povrchová korozia od vlhkosti v TM.

lenze aky ma potom vyznam pouzivat mosadzne tvarovky, ja som bral ze by mali vydrzat dlhsie ako klasicke zelezne, ale ked este aj z vonka degraduju koroziou ? (na rozvodoch ci uz (studenej) vody alebo toho co ma Martin z vrtu (rovnako tak inac mam aj ja) su teploty celorocne take, ze (v interieri) pokial to nie je v niecom zabalene tak na tom bude vzdy kondenz vzdusnej vlhkosti.... (s tymto mam hlavne problem s expanzkou, ta sa do nicoho rozumneho zabalit neda tak aby na nej ta vzdusna vlhkost nekondenzovala, tak ale tam mam na toto podlozeny kybel :-P )
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat




Re: krehky lom mosadznych fitiniek

Poslaťod theb » Sob 14. Aug 2021 0:24:56

A co tak plastovy fiting? Ten by sa tam neujal? Urcite by sa nerozpadal a svoju ulohu by splnil. Rozklad Cu alebo Zn by bol v tomto pripade bezpredmetny. :kill

S týmto príspevkom autora theb súhlasil
mp1ver2
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: krehky lom mosadznych fitiniek

Poslaťod joko » Ned 15. Aug 2021 22:02:16

theb píše:A co tak plastovy fiting? Ten by sa tam neujal? Urcite by sa nerozpadal a svoju ulohu by splnil. Rozklad Cu alebo Zn by bol v tomto pripade bezpredmetny. :kill

Máš pravdu. Už viacerí výrobcovia používajú PE tvarovky. Geberit - Mepla už pred dvadsiatimi rokami, Henco už pred desiatimi, a mal som ešte jednu neznačkovú z Nemecka, ktorý vyrába aj plastové tvarovky, samoztejme na lisovanie, no pravdupovediac všetky značky vyrábajú hlavný sortiment zo zliatiny medi, a ostatný inštalačný materiál jedine ak na závlahy najdeš z plastu. Inak všetko zliatiny medi, zinku, ocel, alebo ušľachtilá ocel - teda vodivý materiál. Veď sám vieš, že aj PPE má medené závity, plastové lisované tvarovky majú taktiež pevné funkčné časti z mosadze, a klasické "fitingy" ako píšeš z plastu sú iba raritou.
PPR je jedna generácia späť, lebo polyfúzne zváranie je menej spolahlivé, ..... a z LDPe tvarovky predsa "nemôžeš" stavať vnútorné rozvody. Ale napr. bazénový sortiment a závlahy máš takmer výlučne z plastov. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat




Predchádzajúci

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron