Poznate kotol Immergas victrix zeus superior 26kw?

Re: Poznate kotol Immergas victrix zeus superior 26kw?

Poslaťod Maxo » Str 02. Okt 2013 22:46:48

Vedel by mi odbornik alebo uzivatel poradit s tymto mensim problemom resp. nastavenim s kotlom Immergas Victrix Zeus 26 a regulatom CAR ? Byvam 5 tyzdnov a kurim druhu sezonu. Minuly rok som temperoval na 17 st. Myslel som ze mam nastaveny dlhy dobeh cerpadla ale nie je to celkom tak. Uvediem priklad. Pridem z roboty domov, teplota na termostate 22,2 st C a idem testovat. Nemam nastavenu ziadnu krivku ani ekviterm nemam. Vsetko zatial riadim rucne. Zvysim pozadovanu teplotu na 22,5 ale kotol sa nezapina, nehreje vodu ale toci cerpadlo. Regulator je asi velmi mudry a vyhodnotil ze staci aby cerpadlo tocilo vodu. Zvysim na termostate pozadovanu tepotu na 22,6 st C t.j. o +0,4 st od aktualnej. Kotol zapina hori, hreje, vsetko OK. Termostat vyhodnotil ze je to uz asi velke zvysenie tak zacal hriat vodu. Necham hodinu dve bezat kotol aby som zistil ci je vsetko OK. Po dvoch hodinach teplota v dome 22,6. zatial vsetko OK. Znizim na termostate pozadovanu teplotu na 22,2, st. C. Kotol pomaly utlmuje az vypne ale cerpadlo bezi a bezi, voda sa ale neohrieva. Znizujem na 22,1 st C cerpadlo stale bezi. Znizujem na 22,0 stale cerpadlo bezi dokonca I ked znizim pozadovanu teplotu na 21,9. Po znizeni pozadovanej teploty na 21,8 cerpadlo ihned vypne. Je to normalny jav ze cerpadlo zapina a vypina az pri velkej delte medzi pozadovanou a realnou teplotou ? Mam obavu ze mam blby regulator ktory to nedokaze tu deltu zmensit.
http://www.immergas.sk/sites/all/themes ... od_CAR.pdf
Dufam ze som to cele nepisal nadarmo, ze to niekto aj pochopil a ze niekto aj poradi.
Regulator som resetoval, nepomohlo.p.s asi pletiem pojmy regulator a termostat ale v mojich ociach je to jedno - je to ten nastavovac teploty.
Maxo
 
Príspevky: 446
Registrovaný: Str 29. Sep 2010 20:56:50
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 23 krat




Re: Poznate kotol Immergas victrix zeus superior 26kw?

Poslaťod tienik » Str 02. Okt 2013 22:57:47

Ja osobne by som to takto tragicky netestoval - pretoze ten termostat je rieseny ako izbovy, teda nepredpoklada dynamicke zmeny teploty v tak kratkych casoch. Jeho riadiaci algoritmus vychadza z nejakych okrajovych podmienok, co bude urcite nieco ine ako rychle prestavovanie teploty hore - dole. Z hladiska regulacie ako takej je pre Teba podstatne ci je schopny udrzat nastavenu teplotu v ramci jedneho dna napriklad. Samozrejme tak, aby bolo vsetko plynule a bez zbytocneho cyklovania systemu.
Len tak pre info, ja osobne mam regulacie urobene tak, ze tomu bloku regulacie teploty trva tak cca 10 dni kym si "osaha" miestnost a nauci sa ako system reaguje vo vztahu cas - nastavenateplota. Takze ked ja osobne prestavujem teplotu hore dole, tak system viacmenej nereguje a ako keby cakal kym sa rozhodnem :-) - lebo onproste pozna ako dlho mu zmena trva, takze sa zbytocne neplasi.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Poznate kotol Immergas victrix zeus superior 26kw?

Poslaťod pepa » Štv 03. Okt 2013 6:33:08

V nastavenia CARu si mozes zmenit nejake paramtre ako hysterezia teploty a zotrvacnost domu. Ale aj tak si myslim, ze casom sa tiez na celu regulaciu vykasles a prepnes ho do on-off rezimu. Vtedy sa sprava uplne klasicky ako by si ocakaval. Zvysis teplotu, zapne hned kotol, a zohrieva hned vodu na maximum. Ked je v regulacnom rezime tak si nastavi teplotu vystupnej vody aj podla toho, jak velky je rozdiel teploty vzduchu a teploty na termostate. Ak je rozdiel maly, tak ani nezakuri ....
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Poznate kotol Immergas victrix zeus superior 26kw?

Poslaťod Maxo » Štv 03. Okt 2013 8:37:11

Prva zima v novom dome, tak mensie obavy ci rodina nezamrzne,tak som zacal testovat kotol. Ale v podstate mi ide o relativne zbytocny beh cerpadla. Cerpadlo zapina pri poklese o 1 desatinu a bezi bez kurenia az do poklesu o 4 desatiny. To pri tychto teplotach trva skoro cely den co cerpadlo bezi. Mozno by sa casom vyplo ale pred par dnami som ho nechal a bezalo aj 7 hodin. Ako spomina Pepa, teraz pri tychto teplotach asi budem musiet nastavit maximalnu tepelnu zotrvacnost budovy alebo pouzivat on-off rezim. Problem je ze pri tomto termostate to nastavenie zotrvacnosti neviem najst. Pri inych ( asi novsich) som to nasiel. Asi sa telefonatu servisnemu technikovi nevyhnem. To by bola lepsia varianta, horsia by bola keby sa to ozaj nedalo nastavit.
Maxo
 
Príspevky: 446
Registrovaný: Str 29. Sep 2010 20:56:50
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 23 krat

Re: Poznate kotol Immergas victrix zeus superior 26kw?

Poslaťod pepa » Štv 03. Okt 2013 10:12:07

Skor by si mal nastavit mensiu zotrvacnost budovy, resp. ako ze mas nezatepleny dom. Pretoze potom sa regulator snazi rychlejsie kurit. Ale zase dosledkom toho mozu byt zbytocne prekmity v teplote. Cize nastavis 22C, on zacne kurit pri 21.8C a kuri dlhsie a silnejsie, takze po par hodinach ti potom vystupi teplota az na 23C. Ale ked das vacsiu zotrvacnost budovy, tak kuri velmi opatrne a teplota ti asi nepresiahne 22.2C.

Inak je fakt, ze v tom navode co si dal, nie je ten popis co mam ja, nevidim tam moznost zmenit zotrvacnost budovy. Je tam len moznost prepnut do rezimu on-off. Skus si pohladat iny navod, napriklad na ceskych strankach a vyskusaj to podla toho. Mozno sa da ten jeden podstatny parameter nastavit aj u teba ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Poznate kotol Immergas victrix zeus superior 26kw?

Poslaťod pepa » Štv 03. Okt 2013 20:05:26

Neviem ci si uz nasiel ten navod co som ti pisal, ale mozes si precitat napriklad tento
http://www.kottnauer.cz/files/jednotkaarcimmergas.pdf

Je to sice k regulatoru ARC uni, ja mam zase navod k CAR uni, ale tie texty su uplne rovnake. Na strane 12 je pokec o tepelnej zotrvacnosti budovy a navod ako to nastavit ... Ale neviem aky mas ty model, asi uz budes mat nieco novsie a vobec to tam nebude ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Poznate kotol Immergas victrix zeus superior 26kw?

Poslaťod Maxo » Pia 25. Okt 2013 23:16:02

Asi mam nejaky starsi model. Ale dnes pri hladani spotreby obehoveho cerpadla som nasiel toto ( sry za link na filipa)
Pre istu citujem

V kotli na riadiacej jednotke mas Jumper S10. (nachadza sa hned vedla potenciometra, su tam 4 jumpery vedla seba, a ten, co je najblizsie ku trimru)
Treba ho 'preklemovat' (treba tam dat jumper).
Ide o to, ze ked je jumper rozpojeny, tak cerpadlo ide STALE. Ked ho spojis, tak cerpadlo pojde len vtedy, ked treba kurit.
(str. 18, kapitola 3.9 .. Prevadzkovy rezim obehoveho cerpadla)
Oprava v sprave vyssie:
... nachadza sa hned vedla trimra, su tam 4 jumpery vedla...

http://www.e-filip.sk/Default.aspx?Cont ... lastAnswer

p.s. ten posledny prispevok ma trocha vystrasil
Maxo
 
Príspevky: 446
Registrovaný: Str 29. Sep 2010 20:56:50
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 23 krat

Re: Poznate kotol Immergas victrix zeus superior 26kw?

Poslaťod bladerunner » Pia 25. Okt 2013 23:52:47

Maxo píše:...... Ale dnes pri hladani spotreby obehoveho cerpadla.......

keď zhodíš z kotla kryt, tak na čerpadle je napísaný výkon ku každému z troch stupňov.
ak si dobre pamätám, tak na najvyšší stupeň je to okolo 100 W, čerpadlo myslím, že Grundfos.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat




Predchádzajúci

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 12 hostia