problem s kurenim

Re: problem s kurenim

Poslaťod tramo » Pia 04. Okt 2013 12:23:48

Borto1: Mozes skusit nastavit cerpadla ako pises ale v mojom pripade to nebolo dobre. Ja mam cerpadlo v kotli na 2 stupni z 3och a cerpadlo na rozvadzaci na 1stupni. Mam zapojene 4 radiatory na prizemi, 5 radiatorov na poschodi (samostatny rozvadzac).A k tomu spodnemu rozdelovacu mam zapojeny rozdvadzac na podlahove kurenie na 4 okruhy. A mam modulovany vykon kotla => do systemu mi ide tepla voda v zavislosti od ekvitermiky, izboveho termostatu, a kotol si este berie teplotu spiatocky...


Ja som chcel spravit kombinaciu podlahoveho kurenia vsade na prizemy + radiatory a na poschodi len radiatory + v kupelni podlahove. Koli tomu aby som si mohol ak budem chciet, zapnut len radiatory a vypnut podlahovku. Napriklad pri dlhsej dovolenke aby som rychlejsie vykuril dom z utlmu tak zaplnem len radiatory..., alebo proste keby som chcel kurit len radiatormi.

bladerunner: moja odpoved na premyslanie: nemam a nemal som s tymto zapojenim problem, ale podla mna je hlupost koli 2 radiatorom davat toto zapojenie. Ak by som este raz staval, tak by som robil bungalov a s 95% by som dal vsade podlahovku + na podlahovy rozvadzac napojil rebrikove radiatory do kupelne. Nehovoriac o tom, ze by som ako dalsiu alternativu dal asi pec, hypokausta alebo nejaky mix (ale to je uz mimo temu...)
tramo
 
Príspevky: 109
Obrázky: 3
Registrovaný: Str 02. Mar 2011 15:01:43
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 4 krat




Re: problem s kurenim

Poslaťod Borto1 » Pia 04. Okt 2013 12:47:59

Tiez by som dal vsade podlahovku ale v niektorych izbach to neslo koly svetlej vyske izieb.
No teraz po precitani prispevku ma napadlo ze asi aj ja dam cerpadlo na rozdelovaci na 1Stupen.Ide o to ze ak je to na najvyssich otackach tak ta voda v podlahovke nestihne odovzdat teplo do podlahy ale rovno ide spat do kotla.
Borto1
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Štv 20. Dec 2012 14:03:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: problem s kurenim

Poslaťod bladerunner » Pia 04. Okt 2013 13:23:08

tramo píše:....... moja odpoved na premyslanie: nemam a nemal som s tymto zapojenim problem, ale podla mna je hlupost koli 2 radiatorom davat toto zapojenie........

no jasne ak chceš veľa radiátorov, tak to nejak poriešiť musíš. ja som mal na mysli práve tie situácie, keď je všade podlahovka a len 1-2 radiátory /napr. kúpeľňa- rebríky/
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: problem s kurenim

Poslaťod Borto1 » Pia 04. Okt 2013 20:22:39

Takze som znizil vykon cerpadla na rozdelovaci na stupen 2 a zrazu sa zacala podlahovka ovela skor nahrievat.Dokonca som znizil teplotu UT na 60 st z 80 st.Je dost mozne ze zmiesavac prehnal teplu vodu cez podlahovku a tepla voda ani len nestihla odovzdat teplo.uvidim este zajtra ako to bude fungovat ale nabeh bol vcelku rychly.
Borto1
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Štv 20. Dec 2012 14:03:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: problem s kurenim

Poslaťod joko » Pia 04. Okt 2013 21:02:22

Borto1 píše:Takze som znizil vykon cerpadla na rozdelovaci na stupen 2 a zrazu sa zacala podlahovka ovela skor nahrievat.Dokonca som znizil teplotu UT na 60 st z 80 st.Je dost mozne ze zmiesavac prehnal teplu vodu cez podlahovku a tepla voda ani len nestihla odovzdat teplo.uvidim este zajtra ako to bude fungovat ale nabeh bol vcelku rychly.

Ten systém by mal byť plne funkčný. Tie rozdelovače s anuloidom sa bežne montujú , - i keď ja som zástancom "jednofarebného" vykurovania, ale ak treba tak montujem anuloid WATSS, čo je podstatne jednoduchší.
Dve poznámky: do podlahy by si nemal dať vyššiu teplotu ako 45 st. podľa mňa aj to je moc vysoká teplota, no projektanti to prepočítavajú pre vonkajšiu teplotu - 10 st.
Otáčky na čerpadle: podľa mňa pri týchto teplotách , 2 - 4 radiátoroch úplne stačí 1. stupeň. Prihrievanie podlahovky je riadená teplotou výstupnej vody bez ohľadu na cirkuláciu. (dúfam, že sa nemýlim ) Ak pridáš na čerpadle v rozdelovači dosiahneš rýchlejší nábeh, ale po čase sa už zvýši spodná teplota, a vodu budeš tam neefektívne pretáčať, no viac energie aj tak neodovzdá. Takže aj tam max 2. stupeň.
Ja na Tvojom mieste by som riešenie hľadal na teplote výstupu, a ak to dokážeš to zvýšiť, a tak by si možno dosiahol väčšiu výmenu vody v rozdelovači, tým aj skorší nábeh stupačky. Čo som ja montoval tie WATSS-i, tak tam mal čidlo na zberači , a dalo sa to manuálne nastavovať na ventily. Samozrejme každá zmena nastavenia sa dá kontrolovať po x hodinách, lebo podlahovka nie je radiátor. Nech sa darí.
Ešte toľko - nezabudni na hospodárnosť systému, ak nahrievaš vodu na 80 st. :o
P.S.: spýtal si sa kúrenára, čo Ti to montoval , že ako to treba regulovať? Veď si mu za to zaplatil :oops: :roll:

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
tramo
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: problem s kurenim

Poslaťod MartinH » Sob 05. Okt 2013 9:31:43

bladerunner píše:otázka na premýšľanie, pre takých, čo sa ešte len rozhodujú o kúrení - stoja tie 2 radiátore /mimo rozdeľovača/ za to komplikované zapojenie.


Veru tak, co sa mne snazili vsetko predat :roll: a ja som im to skrtol :twisted: . Tiez sa mi osvedcilo robit veci co najjednoduchsie, ale niekedy treba pouzit aj take zmiesavacie rozdelovace (ci ako sa to vola).

No nech su tam z akehokolvek dovodu, mali by fungovat, a nie prinasat majitelovi frustraciu.

Ich zapojenie zase nie je az tak komplikovane, skusim jednou vetou. (Vsimli ste si, ze Hrabal vedel jednou vetou zaplnit aj dve stranky :mrgreen: ) Male cerpadlo toci dokola vodu v podlahe a ked prestane byt tepla (meria sa na privode podlahovky), domiesa do nej ventil trochu radiatorovej horucej (na spiatocke podlahovky), cim sa do spiatocky celeho kurenia logicky vytlaci rovnake mnozstvo ochladenej vody.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: problem s kurenim

Poslaťod pepa » Sob 05. Okt 2013 11:41:51

To by ma zaujimalo kolko taka sranda zozerie zbytocne elektriny ...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko

S týmto príspevkom autora pepa súhlasil
jan45
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: problem s kurenim

Poslaťod tramo » Sob 05. Okt 2013 20:05:57

pepa píše:To by ma zaujimalo kolko taka sranda zozerie zbytocne elektriny ...


Ide o to ake tam mas cerpadlo ak tam das grundfos alfu tak malo... ale ta cena..
tramo
 
Príspevky: 109
Obrázky: 3
Registrovaný: Str 02. Mar 2011 15:01:43
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: problem s kurenim

Poslaťod joko » Ned 06. Okt 2013 21:57:12

pepa píše:To by ma zaujimalo kolko taka sranda zozerie zbytocne elektriny ...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

V tomto prípade tá el. energia je tá menej podstatná, lebo nemáš na výber. Jednoducho , ak si zvolíš "dvojfarebné" kúrenie, teda horúcovodnú s teplovodnou, tak to čerpadlo a riadenie tam musí byť. A či to na hodinu zoberie 5 - 50 W (spomínaná Alpha 2) alebo napr. Wilo stabilných 30 - 50W, je to takmer zanedbateľná cena el. energie, pri nadobúdacia cene cca 350 - 500 Eur + montáž + komplikácie pri dolaďovaní. Následná výmena ( niekedy už po 5 rokoch) samotného čerpadla za cca 90 E ...
Takže až taká sranda to nie je. Ale keď musíš , tak musíš.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: problem s kurenim

Poslaťod Borto1 » Štv 10. Okt 2013 9:26:09

Takze problem vyrieseny.Znizil som otacky na kotly na stupen s2a taktiez aj na rozvadzaci na stupen 2.Zacalo to pekne kurit a podla mna adi koli tomu ze veda v podlahovke nestihala odovzdat teplo do podlahy.
Borto1
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Štv 20. Dec 2012 14:03:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: problem s kurenim

Poslaťod bladerunner » Štv 10. Okt 2013 11:13:34

neviem síce aké máš dlhé okruhy, ale fakt veríš tomu, že na niekoľkých desiatok metroch tenkej rúrky nestihne prestúpiť teplo z vody do poteru???
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: problem s kurenim

Poslaťod ziletka » Štv 10. Okt 2013 11:20:23

ako sa da vysvetlit to ze pri vyssej rychlosti vody v rurkach to slabsie kuri? pride mi to nelogicke
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: problem s kurenim

Poslaťod Borto1 » Štv 10. Okt 2013 12:12:35

Mne to pripada tak ze pri nizsom prietoku odovzda viac tepla. Prietoky na rozvadzaci su nastavene na 2l.Jedna sa o 6 okruhov zapojenych do rozvadzaca.Teplota vstupnej vody na rozdelovaci je cca 50st.Kotol kury na 50st vodu cca hod ale potom uz len na 38st
Borto1
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Štv 20. Dec 2012 14:03:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: problem s kurenim

Poslaťod ... » Štv 10. Okt 2013 12:59:19

Borto1 píše:Mne to pripada tak ze pri nizsom prietoku odovzda viac tepla. Prietoky na rozvadzaci su nastavene na 2l.Jedna sa o 6 okruhov zapojenych do rozvadzaca.Teplota vstupnej vody na rozdelovaci je cca 50st.Kotol kury na 50st vodu cca hod ale potom uz len na 38st


prave naopak, na urychlenie tepelnej vymeny sa pouziva to co sa odborne nazyva nutena konvekcia, teda ze ze media sa vsajomne pohybuju... a preco by to malo inac fungovat napdiklad na takom chladici CPU v PC a inac v rurkach v podlahe ?
zrada moze byt trosku inde, a to v tom, ze pri rychlejsom prietoku mas mensi teplotny spad medzi vstupom a vystupom na kotli (vracia sa ti teplejsia voda) a kotol to moze teoreticky vyhodnotit ako ze ma uz nakurene, celkove ale pri inac nezmenenych podmienkach by mal byt sucin rozdielu teplot a rychlosti prietoku cca konstantny...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat




Predchádzajúci

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron