vnútorné zateplenie?

vnútorné zateplenie?

Poslaťod JozefN » Pia 16. Nov 2012 23:30:25

Má tu niekto skúsenosti s vnútorným zateplením? Plánujem bungalov z BTS + EPS zvnútra..
aktuálne riešim:
* hľadanie pozemku
* konštrukčné riešenie bungalovu
JozefN
 
Príspevky: 42
Registrovaný: Pia 16. Nov 2012 10:45:10
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: vnútorné zateplenie?

Poslaťod MartinH » Uto 20. Nov 2012 11:20:49

JozefN píše:Má tu niekto skúsenosti s vnútorným zateplením? Plánujem bungalov z BTS + EPS zvnútra..


Z vlastnej stavby rodinneho domu? Asi nie. Pochybujem, ze sa niekto rozhodne zateplit znutra, ak ma na vyber.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: vnútorné zateplenie?

Poslaťod MiroM » Uto 20. Nov 2012 12:01:15

Na nete je hromada diskusii externe vs. inter. zateplenie. Stale nechapem, pri tom minime vyhod interieroveho zateplenia, ako si niekto moze zvolit tento system. Negativa silne prevazuju nad vyhodami. Ja by som si to na tvojom mieste este rozmyslel a pustil sa do dalsieho studia, az dosiahnes taku uroven stavebneho poznania, ze budes sam schopny sa vhodne rozhodnut.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: vnútorné zateplenie?

Poslaťod JozefN » Uto 20. Nov 2012 13:48:07

po precitani mnozstva prispevkov, vychadza mi vnutorne zateplenie bungalovu ako najjednoduchsie a najlacnejsie riesenie...

jednoduche - lahka svojpomocna izolacia podlahy i stien

lacne - mnozstvo izolantu zasadne nizsie, netreba riesit nijake tepelne mosty na podlahe, strope. Ziadne kotvenie izolantu, ziadne vnutorne omietky, jenoducha pokladka vedeni, cena za tvarnice je tiez akceptovatelna

odolne - zvonku beton - teda ziaden hmyz vo fasade, navyse betonove tvarnice su zasadne pevnejsie ako porobeton.


Nedokazem najst ziaden argument proti vnutornemu zatepleniu..

ta klasika ako:
rosny bod - v pevnej hmote nic nekondenzuje (porobetony, plne tehly bez izolacie su toho dokazom). V kazdom pripade - betonove tvarnice su difuzne

zmrazovanie - tiez a opat priklad s holym murivom a betonom, ktore bez ochrany drzia desiatky rokov.. Taka zamkova dlazba tiez furt mrzne a nic sa nedeje..

mi nepride ako ziaden argument

pri poschodaku to chapem uz skor - to uz take lacne riesenie nebude, ale pre bungalov mi to pripada idealne..

fakt netusim, preco to viac ludi nerobi :( :netusim :netusim :netusim
aktuálne riešim:
* hľadanie pozemku
* konštrukčné riešenie bungalovu
JozefN
 
Príspevky: 42
Registrovaný: Pia 16. Nov 2012 10:45:10
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: vnútorné zateplenie?

Poslaťod MartinH » Uto 20. Nov 2012 14:14:59

JozefN píše:Nedokazem najst ziaden argument proti vnutornemu zatepleniu..


Tato jedna nebola spomenuta: vyrazne znizenie akumulacnej hmoty a z toho vyplyvajuce dopady na tepelnu pohodu.

Viac tu:
http://www.tzb-info.cz/540-o-vnitrnim-zatepleni
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: vnútorné zateplenie?

Poslaťod JozefN » Uto 20. Nov 2012 14:16:35

a co drevostavby?

kolega s prace ma drevodom - teda fakticky tiez vnutorne izolacie - a problem nema.. (kuri konvektormi)

fakt neviem :dash
aktuálne riešim:
* hľadanie pozemku
* konštrukčné riešenie bungalovu
JozefN
 
Príspevky: 42
Registrovaný: Pia 16. Nov 2012 10:45:10
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: vnútorné zateplenie?

Poslaťod bladerunner » Uto 20. Nov 2012 21:10:24

MartinH píše:...........vyrazne znizenie akumulacnej hmoty a z toho vyplyvajuce dopady na tepelnu pohodu......

keď sa na to myslí, tak k tomu nedôjde a akumulačnej hmoty bude dostatok - betónový poter, vnútorné priečky /alebo aspoň časť/ z akumulačného materiálu /plná tehla a pod./
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: vnútorné zateplenie?

Poslaťod pepa » Uto 20. Nov 2012 21:41:09

JozefN píše:po precitani mnozstva prispevkov, vychadza mi vnutorne zateplenie bungalovu ako najjednoduchsie a najlacnejsie riesenie...

jednoduche - lahka svojpomocna izolacia podlahy i stien

lacne - mnozstvo izolantu zasadne nizsie, netreba riesit nijake tepelne mosty na podlahe, strope. Ziadne kotvenie izolantu, ziadne vnutorne omietky, jenoducha pokladka vedeni, cena za tvarnice je tiez akceptovatelna

odolne - zvonku beton - teda ziaden hmyz vo fasade, navyse betonove tvarnice su zasadne pevnejsie ako porobeton.

Nedokazem najst ziaden argument proti vnutornemu zatepleniu..

fakt netusim, preco to viac ludi nerobi :( :netusim :netusim :netusim


Tak skusim ja svojim cisto amaterskym pohladom.
jednoduche - no co je na tom jednoduchsie. Nalepit to musis tak ci tak. Sietka, penetracia, omietka musi byt tak ci tak, vonku aj vnutri. Alebo snad chce vonku nechat len hole betonove mury ???

lacne - mnozstvo izolantu zasadne nizsie - No a preco sa na toto nepozries z druhej strany ? Izolantu mas sice menej. Ale to znamena, ze ked chces zachovat uzitkovu plochu, tak musis minut ovela viac stavebneho materialu. Staticky musi byt stavba dimenzovana na vacsi rozmer. Izolacia je ovela lacnejsia. Takze podla mna, tvoja verzia vychadza podstatne drahsie. Pri dvojpodlaznej stavbe to radsej ani nechcem domysliet. Betonova deka medzi podlaziami ti bude brutal vychladzovat aj prizemie aj poschodie. Budes musiet izolovat 2 strany. Bude to ovela drahsie.

odolne - odolne zvonku, ale zase ziadna odolnost vnutri. Ako budes chranit ten vnutorny eps ? SDK ? To nie je ziadna vyhra. To ti rozblaznene decka hned zdemoluju. Odolnost vonku nie je az taka podstatna. Vonku maju decka ovela viac priestoru na vyblaznenie. Vonku nepotrebujes na steny nic vesiat. Lampu to zvladne. Ale vesat kuchynske linky, digestor, obyvackove skrinky, vstavane skrine, kotol, televizor, na steny z EPS, bude dost velky problem. Uz aj ten ytong co mam je dost makky, ale drzi, len sa musia pouzit dlhsie hmozdinky. Ale na eps by som kuchynske skrinky fakt nedaval. Vo vnutri budes mat velke problemy cokolvek pripevnit.

Ja jaksi nevidim ziadnu vyhodu vnutorneho zateplenia. Nevidim ziaden argument preco to tak robit. Nehovoriac o tom, ze staci ze ti vbehne do vnutra jedna mys a hned sa ti ma kde strcit. Rovnako aj hmyz. EPS nie je pre skodcov ziadna prekazka. Tak preco si ich chces nastahovat priamo do bytu ?
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko

S týmto príspevkom autora pepa súhlasil
pohodak
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: vnútorné zateplenie?

Poslaťod JozefN » Uto 20. Nov 2012 23:29:03

Tak skusim ja svojim cisto amaterskym pohladom.
jednoduche - no co je na tom jednoduchsie. Nalepit to musis tak ci tak. Sietka, penetracia, omietka musi byt tak ci tak, vonku aj vnutri. Alebo snad chce vonku nechat len hole betonove mury ???

ano - urcite to bude nejaku dobu hole - kvoli prasulom samozrejme



lacne - mnozstvo izolantu zasadne nizsie - No a preco sa na toto nepozries z druhej strany ? Izolantu mas sice menej. Ale to znamena, ze ked chces zachovat uzitkovu plochu, tak musis minut ovela viac stavebneho materialu. Staticky musi byt stavba dimenzovana na vacsi rozmer. Izolacia je ovela lacnejsia. Takze podla mna, tvoja verzia vychadza podstatne drahsie. Pri dvojpodlaznej stavbe to radsej ani nechcem domysliet. Betonova deka medzi podlaziami ti bude brutal vychladzovat aj prizemie aj poschodie. Budes musiet izolovat 2 strany. Bude to ovela drahsie.

bungalov..
BST tvarnice stoja 13€ za m2. Myslim, ze ziaden porobeton sa nechyta. 20cm BST ma pevnost 2 x vacsiu ako 37cm porobeton.



odolne - odolne zvonku, ale zase ziadna odolnost vnutri. Ako budes chranit ten vnutorny eps ? SDK ? To nie je ziadna vyhra. To ti rozblaznene decka hned zdemoluju. Odolnost vonku nie je az taka podstatna. Vonku maju decka ovela viac priestoru na vyblaznenie. Vonku nepotrebujes na steny nic vesiat. Lampu to zvladne. Ale vesat kuchynske linky, digestor, obyvackove skrinky, vstavane skrine, kotol, televizor, na steny z EPS, bude dost velky problem. Uz aj ten ytong co mam je dost makky, ale drzi, len sa musia pouzit dlhsie hmozdinky. Ale na eps by som kuchynske skrinky fakt nedaval. Vo vnutri budes mat velke problemy cokolvek pripevnit.

zlodeji chodia do domu zasadne zvonku. SDK doma mam, rovnako ako aj deti. Navyse - SDK mam na beznych CD konstrukciach - pri celoplosnom lepeni bude pevnost zasadne vyssia.
Praveze vonku potrebujem stale nieco vesat - terasu, satelit, svetla, klimu...
Vnutri mam na SDK zavesenu kuchynsku linku - ziaden problem. Rozpinacia hmozdenka unesie 80kg v SDK.



Ja jaksi nevidim ziadnu vyhodu vnutorneho zateplenia. Nevidim ziaden argument preco to tak robit. Nehovoriac o tom, ze staci ze ti vbehne do vnutra jedna mys a hned sa ti ma kde strcit. Rovnako aj hmyz. EPS nie je pre skodcov ziadna prekazka. Tak preco si ich chces nastahovat priamo do bytu ?

???


Skoda, ze tu nikto nema realne skusenosti so stavbou s vnutornym zateplenim. Som trochu sklamany.

Myslim, ze ste plni predsudkov - napokon aj kazda drevostavba by podla tohto nemala fungovat..
aktuálne riešim:
* hľadanie pozemku
* konštrukčné riešenie bungalovu
JozefN
 
Príspevky: 42
Registrovaný: Pia 16. Nov 2012 10:45:10
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: vnútorné zateplenie?

Poslaťod marko182 » Uto 20. Nov 2012 23:45:32

Trochu off topic, ale neda mi to.
Prisli ste na forum spytat sa na nazor inych ludi. Ti ludia Vam svoj nazor povedali, ale vsetky argumenty zasadne odmietate. :netusim
Uz tu bolo zopar takych (nastastie naozaj len zopar), ktori si za kazdu cenu museli presadit vlastnu pravdu. Pokial ste skalopevne presvedceny, ze vnutorne zateplenie je naozaj jednoduchsie, lacnejsie, efektivnejsie, tak to nerieste a proste si ho dajte.
Potom sa pridite pochvalit na forum s vlastnymi skusenostami a vychytavkami a mozno sa budu dalsi inspirovat.
Fire walk with me...

S týmto príspevkom autora marko182 súhlasil
M0f0
marko182
 
Príspevky: 208
Registrovaný: Ned 07. Jún 2009 13:52:44
Dal súhlas: 19 krat
Dostal súhlas: 16 krat

Re: vnútorné zateplenie?

Poslaťod pepa » Str 21. Nov 2012 7:45:15

JozefN píše:BST tvarnice stoja 13€ za m2. Myslim, ze ziaden porobeton sa nechyta. 20cm BST ma pevnost 2 x vacsiu ako 37cm porobeton.


A polystyren 20tka stoji kolko ? 8-9eur/m2 ? Tak preco chces pouzit viac drahsieho materialu ?

JozefN píše:zlodeji chodia do domu zasadne zvonku. SDK doma mam, rovnako ako aj deti. Navyse - SDK mam na beznych CD konstrukciach - pri celoplosnom lepeni bude pevnost zasadne vyssia.
Praveze vonku potrebujem stale nieco vesat - terasu, satelit, svetla, klimu...
Vnutri mam na SDK zavesenu kuchynsku linku - ziaden problem. Rozpinacia hmozdenka unesie 80kg v SDK.


Ja by som napriklad SDK na steny nikdy nedal. Aj ked ma majstri na to nahovarali, ze to je lacnejsie ako omietka.

Zlodeji podla mna nechodia cez mury. Zlodej ti rozbije okno, zoberie co sa da a zmizne. Este som necital o zlodejovi, co by si vysekaval dieru cez mur.

Tam kde potrebujes vonku zavesit satelit alebo klimu si mozes predpripravit XPS a kotvy. Svetla pripevnis do EPS aj s FID90 hmozdinkami. Vnutri toho budes vesat urcite viac.

JozefN píše:Myslim, ze ste plni predsudkov - napokon aj kazda drevostavba by podla tohto nemala fungovat..


Preco by nemala fungovat ? Fungovat bude hocico. Ludia byvali kedysi aj v jaskyni. Toto predsa nie je o tom, ze nieco nebude fungovat. Tu je to skor o tom, ze sa snazis sam seba presvedcit, ze toto postavis lacnejsie a bude to lepsie. Na to si musis pripravit velmi podrobny rozpis materialu a prac a porovnat to. Nemozes prist len tak na forum a opytat sa co je lepsie.

K tym drevostavbam. Zil som v niekolkych starsich v kanade a usa. A poviem ti, ze drevostavbu by som nikdy nechcel. Vlastne by som nechcel nic co nema zvnutra pevne tvrde mury a omietky. Hmyzu a mysi tam bolo dost. Prides vecer do izby, zasvietis a vidi kopu chrobakov, stonoziek ako utekaju po zemi niekam do kuta sa skryt. Je tam prilis vela dutych priestorov, kde mozu zit a mnozit sa. Staci im milimetrova medzierka a ulozia sa ti vo vnutronej izolacii. Mysi ti v pohode prehryzu SDK a polystyren im chuti tiez. Ak budem mat mysi vo vonkajsej izolacii, tak mi to bude vadit menej ako ked zalezu do vnutornej izolacie.
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: vnútorné zateplenie?

Poslaťod MiroM » Str 21. Nov 2012 9:20:48

Plne sa stotoznujem s pepovymi nazormi, chel som napisat nieco podobne.

JozefN píše:BST tvarnice stoja 13€ za m2. Myslim, ze ziaden porobeton sa nechyta. 20cm BST ma pevnost 2 x vacsiu ako 37cm porobeton.

To si kde vycital? Nemyl si pevnost tvarnice s pevnostou muriva. Resp. si nemyl charakteristicku a vypoctovu pevnost muriva.
Murivo z BST ma podobne pevnostne vlastnosti ako porobeton P4. Nejde tu vsak teraz o pevnost muriva, tu sa riesi celkom nieco ine. Ty normalne dokazes urobit z nevyhody vyhodu. Ako s tou nizsou spotrebou EPS. Ze pouzijes viacej muriva, resp. musis dat viacej vystuze do stropu alebo pouzit dlhsie nosniky to si uz akosi zabudol spomenut.
Ale ty si uz rozhodnuty pre vnutorne zateplenie. Mam pocit ako by si hladal niekoho, kto ti to schvali, aby si mal, ako sa hovori, dusu na mieste.
Ja to len uzavriem a to nie som konzervativec, robil som a skusal na dome mnoho postupov, ktore nikto este nikde neodskusal, pouzil nove, neoverene materialy, ale do vnutorneho zateplenia by som v ziadnom pripade nesiel. Nie som masochista.
Uzavriem to: Vnutorne zateplenie nie je lacnejsie,nie je jednoduchsie, nie je odolnejsie, nie je lepsie. Jedine pozitivum je vyriesenie tepelnych mostov (v pripade bungalovu), inac same negativa.

S týmto príspevkom autora MiroM súhlasili - 4
Ludo, MartinH, pepa, sigma
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: vnútorné zateplenie?

Poslaťod k+k » Str 21. Nov 2012 10:48:27

JozefN píše:jednoduche - lahka svojpomocna izolacia podlahy i stien

Presne rovnake je to aj pri exterierovom zatepleni
JozefN píše:lacne - mnozstvo izolantu zasadne nizsie, netreba riesit nijake tepelne mosty na podlahe, strope. Ziadne kotvenie izolantu, ziadne vnutorne omietky, jenoducha pokladka vedeni, cena za tvarnice je tiez akceptovatelna

preco menej izolantu ? ved ti klesne celkovy odpor. Ci riesis len rosny bod a nie celkove tepelne straty ?
podlaha - rovnake ako pri externom zatepleni
pri bungalove kotvit nemusis ani exterierove zateplenie
na vnutorne EPS tiez potrebujes nieco dat. Ak tam prasknes SDK, ten predsa mozes pouzit aj pri exterierovom zatepleni
JozefN píše:odolne - zvonku beton - teda ziaden hmyz vo fasade, navyse betonove tvarnice su zasadne pevnejsie ako porobeton.

hm, radsej hmyz a mysi v exterierovom zatepleni ako interierovom :)
osobne mam viac veci povesanych vo vnutri ako zvonku

JozefN píše:Nedokazem najst ziaden argument proti vnutornemu zatepleniu..
ta klasika ako:
rosny bod - v pevnej hmote nic nekondenzuje (porobetony, plne tehly bez izolacie su toho dokazom). V kazdom pripade - betonove tvarnice su difuzne
zmrazovanie - tiez a opat priklad s holym murivom a betonom, ktore bez ochrany drzia desiatky rokov.. Taka zamkova dlazba tiez furt mrzne a nic sa nedeje..
mi nepride ako ziaden argument
pri poschodaku to chapem uz skor - to uz take lacne riesenie nebude, ale pre bungalov mi to pripada idealne..
fakt netusim, preco to viac ludi nerobi :( :netusim :netusim :netusim

- vacsia zastavana plocha pri rovnakej vnutornej ploche (nosniky a viac betonu v strope asi nie, hadam nebude robit betonovy strop na bungalove :))
- nizsia poziarna bezpecnost - predsa len je asi len lepsie mat EPS zvonku ako zvnutra
- slabsia odolnost vnutronych stien
- problem zavesit nieco na vnutrornu stenu
- naco ti je difuzne otvorene BST ked ho zabednis EPS ?
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: vnútorné zateplenie?

Poslaťod JozefN » Str 21. Nov 2012 10:53:24

co uz s vami. Ludia u nas su velmi konzervativni :lol:

Dotaz bol na niekoho, kto skusenosti ma - zial, je tu len plno ludi, ktori by to zo zasady nerobili.

Ovela vyssiu vypovednu hodnotu by malo, pokial by niekto napisal, ze v dome s vnutornmy zateplenim byva a ze ma nejaky problem.

Takto je to len plno zvastov :drink
aktuálne riešim:
* hľadanie pozemku
* konštrukčné riešenie bungalovu
JozefN
 
Príspevky: 42
Registrovaný: Pia 16. Nov 2012 10:45:10
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: vnútorné zateplenie?

Poslaťod Jookie » Str 21. Nov 2012 11:07:17

JozefN píše:Dotaz bol na niekoho, kto skusenosti ma - zial, je tu len plno ludi, ktori by to zo zasady nerobili.

Ovela vyssiu vypovednu hodnotu by malo, pokial by niekto napisal, ze v dome s vnutornmy zateplenim byva a ze ma nejaky problem.

Takto je to len plno zvastov :drink


Skusenost s tym mam len nepriamu - u svokrovcov - maju tak zateplenu severnu stenu na poschodi (zvonku dnu: stena, EPS, vnutorny obklad drevom). Vacsinou to vyzera OK, az na zastrcky - pod nimi nie je EPS (su priamo na stene, EPS je okolo nich - su vo vyreze z EPS), takze zastrcky su na celej stene najchladnejsie a tak stale vlhke a kompletne oplesnete :? Mozno by to slo vyriesit lepsie - zastrcky na vrstvu EPS, prechody cez EPS len na droty, zapenit PUR penou aby bola stena kompletne izolovana, ale toto nemaju urobene, takze neviem povedat ake by to bolo, navyse neviem ake by to bolo odolne na mechanicke namahanie (vytahovanie a zastrkavanie vidlic) - ci by to okolo toho nejako neopraskalo... Mozno by to slo rovno poriesit tak ako sa to robieva na zatepleniach zvonku (nemam zateplenie, takze netusim ako presne sa to robi), kazdopadne by tu vsak ostal ten problem ako sa tu uz spominalo - musel by si si pripravit nieco podobne aj na miesta, kam pojdu skrinky, obrazy, kuchynska linka, atd.
Naposledy upravil Jookie dňa Str 21. Nov 2012 11:12:51, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat




Ďalší

Späť na Izolácie, zateplenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron