kombinacia med - pozink

kombinacia med - pozink

Poslaťod heisenberg » Ned 12. Dec 2010 15:48:43

mal by som otazku na tupritomnych odbornikov tykajucu sa toho, ci je povolene/nepovolene kombinovat med a pozink trubky, pripadne radiatorove plechy pri radiatorovom vykurovani. v jednej knizke som totiz narazil na taketo tvrdenie, citujem:

"pravidlo prietoku hovorí, že u instalacii z kovovych materialov po smere toku vodu nesmie byt ziadna cast potrubia vyhotovena z neuslachtileho kovu (napr. pozinkovane ocelove trubky) umiestnena za castou potrubia z uslachtileho kovu (napr z medi). to plati aj pre spojovacie a pripojovacie prvky. pokial by tomu tak bolo, tak iony z uslachtileho kovu budu napadat neuslachtily material a rozkladat ho..."

konkretne sa pri tomto citate jednalo o rozvody vody, ale logika prenosu rozkladnych ionov sa zrejma tyka aj plechovych radiatorov kde obieha jedna a ta ista tekutina medzi kotolnou a radiatormi. ak je to pravda, tak medene rozvody v kotolni by sa nemali pouzivat pri radiatorovom vykurovani!!! to sa asi netyka liatinovych radiatorov, ktore su vysokoodolne voci posobeniu chemickej erozie...

by ma zaujimali hlavne prakticke skusenosti tych, ktory maju medene rozvody v kombinacii s plechovymi radiatormi - ci sa prejavili nejake problemy a po akom dlhom case. vopred dakujem.
heisenberg
 




Re: kombinacia med - pozink

Poslaťod tienik » Ned 12. Dec 2010 21:58:58

Ahoj,

kurenari ti iste napisu viac, ale ja mozem dat dake info od elektriky, z ktorou to dost suvisi. Med a zinok pri vzajomnom styku vytvaraju elektrochemicky clanok, ktoreho napatie sposobuje dost agresivnu koroziu. V ramci elektriky je tato kombinacia zakazana - nie je mozne spojit priamo zinok z medou. V ramci kurenia je medzitym voda viacmenej, takze to nech sa vyjadria veci znalejsi. Mozem len z elektrikarskeho hladiska pripomenut, ze najme pri CU potrubi treba velmi starostlivo zhotovit jeho uzemnenie. Uz som osobne videl, ako sa medene potrubie nechcene stalo vodicom vyrovnavacieho prudu a v mieste kde bolo v styku s betonom ho doslova rozrezalo (v horizonte tusim 2-3 rokov). A samozrejme, na vine boli elektrikari :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: kombinacia med - pozink

Poslaťod Majo 2 » Ned 12. Dec 2010 22:24:07

na tvoju otázku odpovedať neviem ale tu je najkatastrofickejší prehľad galvanickej korózie :
http://www.heyman.cz/media/documentatio ... eit_CZ.pdf
lebo v iných článkoch to nebýva také horúce.
Napríklad ja mám rozvody vody plast hliník, nástenky mosadzné upevnené na pozinkovaných plechoch vymedzujúcich ich polohu a ochranné pospájanie meď zatiaľ uchytenú tuším pozinkovanou skrutkou o ten plech.
Neviem či to náhodou nie je celá elektráreň, a neviem či to zachránim pokiaľ pospájanie prevediem tuším medenou podložkou na nástenné koleno.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: kombinacia med - pozink

Poslaťod tienik » Ned 12. Dec 2010 23:00:50

Majo 2 píše:na tvoju otázku odpovedať neviem ale tu je najkatastrofickejší prehľad galvanickej korózie :
http://www.heyman.cz/media/documentatio ... eit_CZ.pdf
lebo v iných článkoch to nebýva také horúce.
Napríklad ja mám rozvody vody plast hliník, nástenky mosadzné upevnené na pozinkovaných plechoch vymedzujúcich ich polohu a ochranné pospájanie meď zatiaľ uchytenú tuším pozinkovanou skrutkou o ten plech.
Neviem či to náhodou nie je celá elektráreň, a neviem či to zachránim pokiaľ pospájanie prevediem tuším medenou podložkou na nástenné koleno.


Fu clovece, tak to si dobre zakombinoval :-)
Hlinik je tam v pohode, to by som nepozeral. Ale mosadz a zinok, este k tomu v omietke (asi) tak to je uz nieco. Ak moze poradit, daj ochranne pospojovanie cez tie podlozky z Becova priamo pod etazky a mas aspon na 100% iste spojenie mosadz + med - kde by mohlo eventualne dojst k dakej skode. Ak si to odnesie vymedzovaci plech, tak nic vazne sa nestane, nie?
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: kombinacia med - pozink

Poslaťod Majo 2 » Ned 12. Dec 2010 23:16:50

tienik presvedčil si ma, zatiaľ to je všetko odhalené.
Ospravedlňujem sa heisenbergerovi za zneužitie témy, ale ešte mám nerezový komín, podstavec a príchytky som si vyrobil s pozinku, podľa iných tabuliek spoj pozink a nerez je v pohode, podľa tej čo som sem uviedol ani veľmi nie, môžem to ešte prerobiť, alebo odizolovať, neviete aká je kominárska prax ?
Naposledy upravil Majo 2 dňa Ned 12. Dec 2010 23:25:41, celkovo upravené 1
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: kombinacia med - pozink

Poslaťod tienik » Ned 12. Dec 2010 23:24:23

som rad ze ti to pomohlo. Takto bo budes mat aj po elektrikarskej stranke na 100% a aj vodovod zostane cely. Ono ta elektrochemicka korozia je strasne svinstvo, to clovek uveri az ked vidi co to dokaze. A zakerne je, ze ked clovek taha rury, tak myslet na "nejaku" elektriku ho nenapadne - ved preco aj, ked primarne je to o uplne inych mediach ako elektrike.

Ak mozem napisat za seba povodnemu autorovi otazky, ja osobne by som si medene trubky na klasicke radiatory iste nedaval - mal by som strach ze niekde sa mi to nepodari vhodne poprepajat - popripade odizolovat a problem ako hrom bude tak o dva roky na svete. Myslim ze v tomto smere je z mojho pohladu bezkonkurecny plasthlinik.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
jan45
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: kombinacia med - pozink

Poslaťod tomas g » Pon 13. Dec 2010 11:20:01

Nepredpokladam, ze by taka kombinacia bola mozna - pamatam si jednu prednasku od cloveka z Veluxu, ktory nam premietal priklad, ked osadili na medenu plechovu strechu okna s obycajnym pozink oplechovanim a vzniknuta elektrochemicka reakcia krasne za kratky cas znicila okna aj strechu.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: kombinacia med - pozink

Poslaťod -rq- » Pon 13. Dec 2010 20:46:30

Moj kurenar tvrdil, ze nie je problem kombinovat medene rozvody v kotolni s rozvodmi Alpex a plechovymi radiatormi. Ci to nejako vadi to by mohol povedat chemik. Su dve moznosti: ta erozia je dana alebo chemicky, alebo elektrochemicky. Ak je to dane elektrochemicky, tak potom ide o galvanicky clanok ktory musi byt zokruhovany, alebo po eletrikarsky - "pospojovany" ;)

To znamena, ze ak mam v kotolni Cu rozvody, potom Alpex trubky a za nimi plechove radiatory, potom by to nemalo vadit, lebo Alpex srobenie obsahuje izolacnodistancne podlozky a teda radiator nie je vodivo spojeny s Cu trubkami v kotolni, cize elektrochemicka vymena ionov a erozia by nemala nastat.

V kupelni problem nahodnych elektrochemickych clankov zrejma vznika pri pospojovani napriklad mosadznych nasteniek s vanou, radiatorom a cez ekvipotencialnu svorku aj s medenymi rurkami v kotolni. Erozia je vsak pomala kvoli dlhym vzdialenostiam, ktore musia iony prekonavat.
-rq-
 
Príspevky: 322
Registrovaný: Uto 14. Júl 2009 17:50:52
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 31 krat

Re: kombinacia med - pozink

Poslaťod joko » Pon 13. Dec 2010 21:54:37

Pre mňa zaujímavá téma, tak pár postrehov:
- už tu sme raz riešili spojenie "pozink - meď" a ak sa dobre pamätám tak bolo zavrhnuté, takže :nie:
- otázka : kúrenie sa bežne robí z medi, a používajú plechové radiátory. Všetci sú neznalí, alebo je to v poriadku. Tam netuším či je to správne, ale je to bežné. Netuším či je tam nejaké "zemnenie", ak ano tak na jednom mieste centrálne :?:
- :!: Majo píše, že pod nástenky podkladal pozinkové plechy. Ja by som súhlasil. Zas iba otázka: veď tie plechy špecial na to vyrábajú a predávajú. Sú na to typizované. Tak ak je Vaša teoria správna , tak ako je možné, že prešli certifikáciou, alebo ako sa to uzemňoje v strede steny :?: Ak použijeme na rozvody nevodivý materiál, napr. plasthliník alebo PPR, ktoré je ošetrené ochrannou fóliou, tak kde vznikne "elektrolíza" :?:
- Pokial sú vodivé rúry, tak to považujem za normálne, že sa uzemňujú, ale ako budete tie nástenky riešiť som zvedaví - prosím poraďte , napíšte.
:cry: rád sa nechám poučiť :oops:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: kombinacia med - pozink

Poslaťod tienik » Uto 14. Dec 2010 2:27:01

no, toto bode zas na dlhsiu debatu :-)
Ale v skratke a na zaciatok:
Z elektrickeho hladiska je bezna pitna voda tiez vodicom (aj ked nie idealnym)
Taktiez zodpovedny elektrikar by mal dbat na uzemnenie vstupu vody do objektu - bez ohladu na material potrubia (pretoze je voda vodiva)
Ako sa to robi pri plaste som tu uz raz popisoval.

A fakt je, ze kombinacia med-zinok je z elektrickeho hladiska to najhorsie co sa da urobit. Je to galvanicky clanok o dost vysokom napati, ktory sa snazi uzavret obvod kadial sa da - napriklad aj tou vodou. Otazne je, ake velke erozne ubytky materialu vzniknu.

Tolko pohlad elektrikara na tento problem:-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: kombinacia med - pozink

Poslaťod esde » Uto 14. Dec 2010 10:31:29

Kombinacia kovov, ktore su vzdialene svojim elektrochemickym napatim naozaj nie je dobry napad. Inac uvidite elektrochemicku koroziu v priamom prenose.
Kovy priamo alebo nepriamo (cez elektrolyt, co je az bezna voda v kureni a vo vodovode) spajat je nepripustne.
Kurenari, vodari, klampiari v 99% na to zvysoka ... ich peniaze to nie su a tak nemaju dovod sa o to starat.
Plus upadok vseobecneho vzdelania... a nestastie je hotove.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Elektroche ... 4tia_kovov

S týmto príspevkom autora esde súhlasil
jan45
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron