Stránka 1 z 1

Podlahové kúrenie

PoslaťNapísal: Str 26. Okt 2022 21:18:29
od Inka151
Dobrý deň, vedel by nám nikto poradiť aký druh rúry použiť na podlahové kúrenie, plast, hlinikoplast.. ? Aký je rozdiel medzi nimi? zdroj tepla bude kotol na drevo.

Re: Podlahové kúrenie

PoslaťNapísal: Štv 27. Okt 2022 8:01:39
od Ludo
kup take rury a tvarovky a vsetko okolo
aby s nimi vedeli chlapi co to budu montovat -robit
aby na to nekukali jak telata ked u teba zbadaju material
inak je to uuuplne jedno-ale ze ozaj
ine veci su tam dolezitejsie-aby to spravne fungovalo nez rurka
napr. zacal by som so zdrojom tepla......
ja som sice dal polybutenove, ale kebyze su ine - rozdiel by som dnes nezbadal
ked som ich kupoval tak rozdiel v cene bol rovny cca jednej rodinnej dovolenky
dnes viem, ze som na nu mal decka vziat-ja som kupil rurky

Re: Podlahové kúrenie

PoslaťNapísal: Štv 27. Okt 2022 14:29:32
od joko
Inka151 píše:Dobrý deň, vedel by nám nikto poradiť aký druh rúry použiť na podlahové kúrenie, plast, hlinikoplast.. ? Aký je rozdiel medzi nimi? zdroj tepla bude kotol na drevo.

Pod "plastom" rozumej Polyburén, je to čisto plastová rúra, s kyslíkovou bariérou, Rehau ich ponúka pod menom Rautherm , priemer 17mm/2mm stena, ceny sú cca 1,15E.
Plasthliník je päťvrstvová rúra zložená s rôznych plastov a hliníku. Existujú buď PEX-Al-PEX, alebo PERT-AL-PERT. Na podlahovku sa používa 16/2mm a cenovo sú cca 70-80 Centov/m.
Kvalitoru sú rôzne, pri laboratórných podmienkách tvrdia, že Polybutén má o 10% rýchlejší prestup tepla, čo však pri podlahovke urýchli nábeh, a je to zanedbateľná výhoda. Horšie sa kladie, lebo rúra sa nedá deformovaťako plasthliním, ktorý sa dá v pohode vyrovnať.
Ja odporúčam pokladať plasthliník, Cenovo to stojí o 40% menej, a skutočne jediná nevýhoda je o hodinu dlhší nábeh pri zapnutí, ale ak je podlahovka v trvalej prevádzke tak tie rozdiely sú minimálne. :drink

Re: Podlahové kúrenie

PoslaťNapísal: Uto 29. Aug 2023 10:19:59
od joko
Po rokoch opäť nová skúsenosť.
Posledného majiteľa domu, kde som robil, presvedčil poterár, že mu ako podklad pod poter ponúka "fúkaný polystirén" miesto klasickej EPS. Včera sme na to pokladali podlahovku. Maximálna nespokojnosť. :netusim
Podklad bol položený presne 7 dní pred montážou - pondelok. Na pohlad boly miešané polystirénové guličky s cementovým pojivom. V piatok - štvrtý deň sme chceli položiť na to fóliu, no nedalo sa, lebo povrch bol ešte "mokrý" aj keď tie štyry dni bolo vonku 30 - 34 st.C. Včera - v pondelok pri chodení miestami pôsobilo mäkko, akoby sa prebáralo. pri montáži som zistil, že po siedmich dňoch je povrch na hrúbku cca 3 cm stuhnutý, pod tým to bolo ešte pružné.
Prekvapenie prišlo až keď sme začali podladať podlahovku. Používali sme sponkovač aj originál spony HENCO. Miesta kde dostala podlaha viac slnka povrch bol tak tvrdý, že spony sa nedali naraziť, lámali sa ohýbali sa, a na určitých miestach bolo zas tak mäkké, že podklad neudržal sponu. Položil som už najmenej 50 podlahoviek, no tento podklad bol zatial nejmenej vhodný na montáž. Možno ľahko a rýchlo sa aplikuje, nerteba vyrezávať okolo vodo - elektroinštalácii, netreba zarezávať presné dlžky, :ano: :yahoo , no netuším ako výrobca mienil spôsom položenia podlahovky. Na systémové dosky to bolo hrbolate - nerovné - nevalcované, na sponkovanie po vytvrdnutí nespôsobilé.
Máte s tým niekto skúsenosti? :drink