Stránka 1 z 1

Zvysenie tlaku z obecneho vodovodu

PoslaťNapísal: Štv 21. Jún 2012 12:20:28
od robom
Potreboval by som poradit, ako zvysit tlak vody v novostavbe RD napojenom na obecny vodovod, v ktorom je velmi nizky tlak. (Na vstupe v pivnici mam tlak 1.1 ATM) Na prvom poschodi uz je tlak nedostatocny. Najviac sa mi pozdava riesenie, ktore som nasiel na jednom ceskom fore:

- Pokud se zjistí, že dispoziční tlak je nižší než požadovaný (tlakové ztráty ve vnitřním vodovodu + geodetická výška nejvyššího odběru + požadovaný přetlak na nejvyšším odběru) pak doporučuji:
- Osadit automatickou tlakovou stanici pro přímé čerpání vody z veřejného vodovodu (bez otevřené akumulační nádrže). Stanice je vybavena čerpadlem s elektronicky řízenými otáčkami malou tlakovou nádobou a tlakovým spínačem. Stanice využívá tlak z vnějšího vodovodu a pouze jej zvyšuje na požadovanou hodnotu. Čerpadlo s řízenými otáčkami kopíruje okamžitou spotřebu vody v objektu. Nedochází k nežádoucím tlakovým rázům ve vnitřním ani vnějším vodovodu. Pokud tlak na sání čerpadla poklesne pod nastavenou hodnotu je čerpadlo odstaveno z provozu a nemůže vytvářet podtlak ve veřejném vodovodu.
- Toto řešení je doporučeno ČSN EN 806-2 Vnitřní vodovod pro rozvod vody určené k lidské spotřebě - Část 2: Navrhování.
Řešení musí být odsouhlaseno provozovatelem vnějšího vodovodu. Pokud má provozovatel dobře nadimenzované vnější rozvody, lze souhlas očekávat.


Chcem sa teda spytat, je toto idealne riesenie, alebo existuje nejaka ina varianta ? Respektive este mam problem s poslednou vetou "Pokud tlak na sání čerpadla poklesne pod nastavenou hodnotu je čerpadlo odstaveno z provozu a nemůže vytvářet podtlak ve veřejném vodovodu." Teda v pripade velkeho odberu v letnych mesiacoch, moze cerpadlo vyhodnotit, ze sa nezapne z tohoto dovodu a ja zostanem bez vody ?
Dakujem za odpoved.

Re: Zvysenie tlaku z obecneho vodovodu

PoslaťNapísal: Štv 21. Jún 2012 22:09:46
od ziletka
no ak som to spravne pochopil tak sa ti cerpadlo spusti pri kazdom otvoreni kohutika. To tomu cerpadlu moc nebude prospievat. Lepsie riesenie sa mi zda (a pouzil som ho aj u seba) dat vodaren s tlakovou nadobou. Cim vacsia nadoba, tym menej krat sa bude cerpadlo spustat. Na dazdovu vodu mam 20l nadrz. ta vodaren sa spusta pri kazdom splachnuti wc 1x. Ak by som mal vacsiu nadrz, tak by sa spustala dajme tomu 1x za 2/3 splachnutia. Na pitnu vodu mam vodaren s 80l nadrzou a ta sa spusta podstatne menej.
uvidi co ti napisu ini. mozno ma to tvoje riesenie nejake ine vyhody oproti mojmu.

Re: Zvysenie tlaku z obecneho vodovodu

PoslaťNapísal: Pia 22. Jún 2012 21:24:22
od joko
Tá odporúčaná citácia je správna, , no ak to chceš mať lacnejšie a bez rizika, tak jedine mi napadá dať klasickú samonasávaciu vodáreň, ako Žiletka píše aspoň 50 - 60l vzdušník, a zaistiť to proti chodu na sucho, ak by náhodou odstavili obecnú vodu, nech neodpáliš čerpadlo.
Sú to však neoverené dohady. V praxi som sa s tým ešte nestretol. Jedine že večer pri polievaní voda z obecného mala napr . 0,8 Bar, ale do obeda 2,9Bar, a tam sa prečerpanie neriešilo. :netusim

Re: Zvysenie tlaku z obecneho vodovodu

PoslaťNapísal: Pia 22. Jún 2012 21:31:18
od ziletka
joko píše:Tá odporúčaná citácia je správna, , no ak to chceš mať lacnejšie a bez rizika, tak jedine mi napadá dať klasickú samonasávaciu vodáreň, ako Žiletka píše aspoň 50 - 60l vzdušník, a zaistiť to proti chodu na sucho, ak by náhodou odstavili obecnú vodu, nech neodpáliš čerpadlo.
Sú to však neoverené dohady. V praxi som sa s tým ešte nestretol. Jedine že večer pri polievaní voda z obecného mala napr . 0,8 Bar, ale do obeda 2,9Bar, a tam sa prečerpanie neriešilo. :netusim

mohol by si prosim napisat viac o tom zaisteni proti chodu na sucho? dakujem.

Re: Zvysenie tlaku z obecneho vodovodu

PoslaťNapísal: Pia 22. Jún 2012 21:40:27
od joko
podľa mojich laických vedomostí je to el. zariadenie, ktoré pri nedostatku vody zistí, že pohon čerpadla nie je zatažený , ide na prázdno, resp. vynutie v motory sa prehrieva - netuším na akej báze to pracuje. Proste elektronicky zistí, že motor nie je zaťažení nejakú časovú hodnotu, tak preruší dodávku el. energie. Často je to súčasť el. riadiacej jednotky, ale predávajú to aj samostatne ako doplnok k elektroinštalácii. Doporučuje sa pri saní z nádrží, málo výdatných studniach, vrtoch pre ponorky. Predávajú to predajcovia čerpadiel, na posledy to bolo (ak sa nemýlim cca 40 E , ale za cenu neručím) u Belumi.

Re: Zvysenie tlaku z obecneho vodovodu

PoslaťNapísal: Sob 23. Jún 2012 10:20:25
od MartinH
Tuto píšu, že: "Tlakovou stanici je nutno doplnit tlakovou nádobou o vhodném objemu. Tato tlaková nádoba se instaluje do výtlačného řádu dle konkrétních prostorových podmínek."
http://www.tzb-info.cz/5622-navrh-autom ... ve-stanice

Potom je rozdiel medzi tlakovou stanicou a vodarnickou naozaj maly. Mozno len taky, ze vodarnicka mozno nie je stavana na tlak na vstupe. Ale nevyznam sa v tom, len ma zaujala tema.