Nest termostat 3. generacie sa vyraba v 2 prevedeniach - jeden pre US a druhy pre EU trh. Rozdiel medzi nimi okrem ineho je aj ten, ze EU verzia ma tzv. HeatLink - v podstate sa jedna o riadiacu jednotku, ktora je umiestnena v blizkosti kotla. Tento HeatLink je prepojeny s kotlom a tiez z termostatom, ktory je niekde v izbe. Dalsi podstatny rozdiel je ten, ze EU verzia podporuje protokol OpenTherm. Na druhej strane US verzia podporuje aj viacero funkcii ako je napr. chladenie, co EU verzia nema... . Je tam este viac rozdielov, ale ja sa skusim zamerat na to, co ponuka prave ta nasa EU verzia.
Velkou vyhodou plynoveho kotla Attack Small Plus je to, ze na komunikaciu pouziva standard OpenThem napriek tomu, ze mozno tato znacka nepatri prave k tym premiovym. Tym, ze je tam OpenTherm, tak v principe to znamena, ze mozme na tento kotol pripojit akykolvek termostat, ktory prave tento OpenTherm podporuje. Ja som doteraz mal ku kotlu termostat, ktory sa standardne dodava spolu s tymto kotlom - Termostat CR04 (myslim, ze to vyraba firma Honeywell).
------
Instalacia bola v podstate velmi jednoducha a vyhodou je to, ze zakladna termostatu sa da pekne namontovat na el. krabicku KU68. Samotny termostat pozostava zo zakladne a termostatu, ktory sa nacvakava na tuto zakladnu.
Zakladna vyzera nejako takto:

- kedze Nest ma senzor pohybu, je dobre ho umiestnit tam, kde sa najviac zdziavate, aby vedel, ze ste doma
- idealna vyska umiestnenia je do max 140cm, aby vedel registrovat aj deti pripadne sediace osoby
Ak do zakladne zaklopite samotny termostat, tak to vyzera nasledovne:

- takto uz v podstate vyzera nakonfigurovany termostat - ak zaregistruje pohyb, tak vam zobrazi jednu zo zvolenych obrazoviek (ja som si zvolil pocasie)
HeatLink (umiestneny vedla kotla):


U mna bol postup instalacie nasledovny:
- kedze mam pivnicu, tak u mna je plynovy kotol umiestneny v pivnici/kotolni. Termostat mam umiestneny na 1. podlazi. Medzi termostatom a HeatLinkom mam relativne kratku vzdialenost a oddeluje ju v principe len jedna ZB deka. Tu treba este poznamenat, ze sa snazte namontovat HeatLink tak, aby nebol velmi vzdialeny od termostatu, lebo napriek tomu, ze termostat je spojeny s HeatLinkom kablom, tak pri OpenTherme zaroven vyzaduje aj Wireless spojenie.
- po namontovani HeatLinku na stenu som podla predpisanej schemy v manualy pripojil dvojlinku na svorky OT1 a OT2, ktore smerovali do kotla na miesto kde som povodne mal napojeny stary termostat (na poradi nezalezi).
- na svorky T1 a T2 som napojil dvojlinku, ktora smerovala k termostatu (len pre zaujimavost - ak som meral, tak na tychto svorkach HeatLink dava 12V jednosmernych).
- nakoniec som pripojil do HeatLinku zdroj/napatie (kabel nie je sucastou balenia)
V podstate to vyzeralo takto:

- HeatLink LED dioda moze svietit 3 farbami - modra/blika = je pripraveny na sparovanie s termostatom; zlta/svieti = nie je spojeny s termostatom; zelena/svieti = je sparovany s termostatom
- HeatLink ma tiez v strede jeden take velke okruhle tlacidlo, ktore sa pouziva na 2 ucely: ak ho podrzime 10s, tak ho vyresetujeme do fabric default; ak ho iba 1x kratko stlacime, tak zapneme tzv. manualny mod. Tento manualny mod nerobi nic ine, iba da priamy prikaz kotlu, aby zacal kurit (pripadne teplej vode, aby ju zacal ohrievat)
- na obrazku pod lavou skrutkou mozete este vidiet, ze som tam zacmaral cervenou nejaky kod - aby som ten kod nesharoval takto verejne na fore

V kotle to vyzeralo takto:

- modry/hnedy -> dvojlinka z HeatLinku zo svoriek OT1 a OT2
ostatne svorky (nepodarilo sa mi to lepsie odfotit):

- svorka 1/2 -> vonkajsia teplotna sonda (toto som kludne mohol odpojit, lebo Nest si stahuje udaje o vonkajsej teplote z internetu)
- svorka 3/4 -> sonda z externeho zasobnika vody
- svorka 5/6 -> volne
Ak uz bol takto pripraveny a napojeny HeatLink, tak stacilo nacvaknut Nest termostat do jeho zakladne a zacal sa proces konfiguracie:
- nebudem tu davat vsetky obrazovky, ale v principe zacne sa to tym, ze sa vyberie aky chcete mat jazyk (ja som si zvolil anglictinu)
- v dalsom kroku sa bude chciet Nest napojit na Internet/WiFi
- tiez to, aka je vasa adresa / lokacia -> na zaklade toho vyberie najblizsiu meteo stanicu aby z nej tahal data o pocasi
a potom dalej niekolko zaujimavych nastaveni:

- ja som zvolil Multi-Family

- Nest chce vediet, kde je termostat umiestneny

- tiez to, kolko dalsich termostatov v domacnosti mate. V pripade, ze by ich bolo viac, tak vedia medzi sebou komunikovat.

- kedy bol dom postaveny...

- eco temperature je v celku zaujimava vec, ktora hovori o tom, ze aka minimalna teplota ma ostat v dome, ked termostat sa prepne do stavu Away (teda to sa udeje, ked manualne niekto nastavi, ze v dome nikto nie je a kotol nebude kurit alebo tiez sa tato funkcia da aktivovat 'automaticky' na zaklade lokacie telefonu vsetkych rodinnych prislunikov - a ak zisti podla lokacie, ze nikto nie je doma, tak za 1-2 hodinky automaticky sa prepne do modu Away -> tuto feature viete samozrejme aj vypnut v pripade, ze by vam nevyhovovala).
- osobne este nie som velmi presvedceny o efektivite tejto funkcie pre moj dom s podlahovym kurenim. Je sice pekne ked sa vyberiem na 4 dni prec a v dome mi klesne teplota na tych 21 (pred tym som mal nastavene na 20) a hreje ma pocit, ze nemusi platit za kurenie ked nie som doma a temperuje sa len na 20 stupnov (dom az tak rychlo nevychladne ked je dobre zatepleny.... akurat problem je ten, ze ked dom chcete nahriat naspat na pozadovanych povedzme 22,5, tak zohriat dom o 2,5 stupna niekedy trva viac ako jeden den ak su vonku velke mrazy ... . Toto este nemam presne odsledovane a budem to v najblizsich dnoch/tyzdnoch skumat, lebo rychlost vyhriatia domu zalezi tiez od dalsich vstupnych parametroch, ktore su tam (napr. aku maximalnu teplotu vody moze Nest termostat pouzit na kurenie).
Pri radiatorovom kureni si viem predstavit, ze nabeh teploty v dome bude ovela rychlejsi ...

- Nest Pro ID je v podstate referencia na nejakeho origo Nest majstra, ale kedze ja ziadneho Nest odbornika nemam, tak som si samozrejme nezadal

- tu definujeme, aky druh kotla mame. Z toho co som si o tom nastudoval mozem povedat, ze:
- Combi boiler = kotol, ktory sposob ohrevu pre teplu vodu funguje ako klasicky prietokovy ohrievac -> teda nie je tam externy zasobnik vody
- System boiler = u nas klasika -> plynovy kotol s externym zasobnikom vody (tuto moznost som si nastavil aj v Nest termostate)
- Electric heating = to je jasne -> elektricke kurenie...
- ostatne som neskumal ...

- nastavenie kurenia spociva v definovani zopar zakladnych nastaveni:
- Control = OpenTherm (kedze moj kotol podporuje OpenTherm, tak to bola jasna volba). Myslim, ze dalia moznost tam este bola On/Off
- Source = Gas -> teda to, co je zdrojom vykurovania. U mna to je plyn.
- Delivery = ci radiator, alebo podlahovka -> v mojom pripade podlahovka (In-floor radiant)
- Supply = tu som len dedukciou prisiel na to, ze toto je parameter, ktory hovori o tom, aku max. teplotu vody ma pouzit Nest termostat na kurenie. Nie som si tym ale stale na 100% isty, lebo by som predpokladal, ze tento parameter by si mal vediet vypocitat aj sam na zaklade vsetkych vstupnych velicin, ked je taky smart...

- ohrev teplej vody je kapitola sama o sebe pri Nest termostate. Najprv si teda povedzme ako to fungovalo bez Nest termostatu: ako som spominal vyssie mam externy zasobnik vody, ktory ma svoje cidlo pripojene do kotla. Ak kotol zisti, ze teplota klesla pod pozadovanu teplotu v nejakom intervale tak jednoducho kotol zapol a zacal ohrievat teplu vodu -> tento sposob zabezpecil NON-STOP pozadovanu teplotu TUV (a teda aj vtedy, ked sme TUV vobec nepotrebovali mat nahriatu - je to uz kazdeho ina preferencia). -> teda ohrev TUV bol cisto v rezii kotla (toto plati v pripade, ze ten stary termostat to mal takto nastavene)
- pri Neste je viacero moznosti ako to s ohrevom TUV zriesit - je len na vasich preferenciach co je pre vas a vasu rodinu vhodne. Klucove pre nastavenie ohrevu TUV je vyber polozky 'boiler type' -> teda bud Combi boiler, alebo System boilder -> ako som spominal vyssie. Ak zvolime Combi boiler, tak ohrev TUV by mal byt cisto v rezii kotla a mal by sa spravat podla vyssie opisaneho scenara (teda NON-STOP ohrev TUV na pozadovanu teplotu) -> tuto moznost som realne neskusal, ale malo by to takto fungovat, lebo v podstate ak Nestu povieme, ze mame Combi boiler, tak pre Nest to znamena, ze sa nema starat o TUV a tym padom je to v rezii kotla. V tomto pripade ak dokoncite nastavenie termostatu, tak Nest termostat by vam nemal ani ponukat ziadne zobrazenia nastavenia o TUV.
Ak zvolime System boiler, teda pre Nest je to znak toho, ze tento druh kotla ma externy zasobnik vody, tak nam Nest ponukne moznost to nakonfigurovat. Konfiguracia spociva v zadefinovani toho ako sa ma riadit ohrev TUV (ja som vybral moznost OpenTherm, dalsie moznosti tam boli On/Off a potom disconnected). Neviem vam povedat aky je rozdiel medzi OpenTherm a On/Off riadenim pre ohrev TUV. Tak jedna ako aj druha moznost pre ohrev TUV vyuziva Scheduler - teda nejaky tyzdenny plan, v ktorom definujete, kedy ma byt voda nahriata na pozadovanu teplotu a ako dlho ju v tomto stave ma udziavat. Ak zvolime teda moznost ohrevu TUV pre System boiler, tak Nest nam po nakonfigurovani bude ponukat prehlad nastaveni pre TUV a informacie o tom. Ak rozmyslate nad tym, ze co ak budete potrebovat obcasne mat nahriatu vodu aj mimo stanoveny cas ktory mate v Schedulery, tak viete to jednoducho urobit stlacenim jednej volby na termostate (alebo cez mobilnu apku) tzv. Boost, ktory okamzite zacne nahrievat teplu vodu. Z mojej skusenosti a na moje prekvapenie - ja mam nastaveny Scheduller na ohrev TUV 2x za den (rano a vecer - vid obrazok nizsie) a pri ohreve vody na 55 stupnov voda vydrzi velmi dlho horuca az do najblizsieho ohrevu TUV, ktory je vecer. To samozrejme velmi zalezi aj od toho ako a kolko TUV sa spotrebuje ... . Ale ked poznate svoj rezim, tak si to viete +/- prisposobit.
- Nest umoznuje zadat min 55*C pre ohrev TUV .. nizsie sa neda (ano viem.. legionella a pod... ale po pravde ja som to velmi neriesil pri starom termostate a TUV som ohrieval len na 40*C a plne mi to postacovalo)
- co je dolezite pri tomto tiez vediet -> ak Nest termostat spravuje ohrev TUV a teda funguje na zaklade Schedulera/planovaca kedy ma tu vodu ohrievat, tak v case, ked sa TUV nema ohrievat je kotol v ECO rezime (na displayi na kotle svieti kontrolka ECO). Nest termostat mu to natvrdo povie, ze teraz som v rezime ked nemam hriat TUV tak sa prepni do ECO rezimu -> co znamena, ze kurenie funguje, ale ohrev TUV nie.

- takto vyzera defaultny scheduler pre ohrev TUV, ktory si mozte nastavit podla vlastneho uvaznia
---------------
Ako som spominal uz vyssie - Nest termostat pri OpenTherme vyzaduje aj Wireless pripojenie k HeatLinku (teda nestaci len kablom). Ked som prvykrat nastavoval ten termostat tak sa mi nedarilo spojit Nest s HeatLinkom napriek tomu, ze som bol presvedceny, ze vzdialenost medzi nimi je fakt minimalna. Nakoniec som ale prisiel na to, kde bol problem. V pripade, ze vam Nest zahlasi, ze Wireless pripojenie k HeatLinku zlyhalo, tak urobte to, ze vyberiete moznost 'Replace HeatLink' -> to vas upozorni na jednu vec, na ktoru si teraz nepamatam -> date Continue a dostanete sa na obrazovku, kde bude potrebne zadat 6 miestny kod HeatLinku. Ten kod najdete presne tam, kde som zacmaral cervenou farbickou pri obrazkoch vyssie (teda ked otvorite HeatLink, tak pod lavou skrutkou), alebo tento kod tiez mozete najst na kryte v spodnej casti pri skutke. Po zadani tohto kodu by sa mal uz Nest bez problemov spojit s HeatLinkom.
Ak by ale aj napriek tomu ste s tym mali problem a mate pocit, ze ste uz tam domixovali nejake nastavenia, tak to mozte skusit osvedcenou metodou:
- vytiahnut Nest termostat zo zakladne
- resetnut HeatLink pridrzanim tlacidla na 10s (musi blikat modre svetlo - to indikuje, ze HeatLink je pripraveny na pripojenie s Nestom)
- zalozit Nest do zakladne a zacat postup konfiguracie...

- takto vyzera chyba, ktora hovori o tom, ze Nest vyzaduje aj Wireless pripojenie k HeatLinku -> tomu predchadza taky oznam, ze Nest je pripojeny len cez wired (drot) a nie wireless.

- a takto to vyzera, ked uz je pripojenie pre drot a aj wireless v poriadku
-----

- takto to vyzera, ked Nest je v rezime kurenia (izbova teplota 22 a pozadovana 22,5)
-----
Ako som spominal vyssie - mozete vyuzivat aj mobilnu aplikaciu, kde okrem zakladneho managementu pre termostat viete na dialku aj nieco skonfigurovat v pripade ze by ste to potrebovali (z mojho pohladu hracka tak na 3 dni a potom to cloveka prestane bavit). Ale ovladanie termostatu na dialku je uz v celku zaujimava a uzitocna vec.

- takto vyzera uvodna obrazovka appky. V pripade ze Nest sa stara aj o ohrev TUV, tak tam mate aj moznost pre Hot water

- toto je sekcia pre kurenie - teda vidite aka je teplota v dome, aka je pozadovana teplota, tiez to aka je vlhkost a vonkajsia teplota.
- viete na dialku nastavit kotol do ECO rezimu (teda Away modu), nastavit Scheduler a pod..

- pre ohrev TUV to pre zmenu vyzera takto
- teda je tam moznost urobit Boost v pripade ze chceme ohriat vodu mimo stanoveny planovany cas
- ukazuje aktualnu teplotu v boilery -> aj ked tuto si myslim, ze je to nejako nedoriesenie, lebo kebyze teraz pustim vodu z kohutika, tak urcite bude horuca (min 40*C) a nie 14* ako to tam ukazuje.. Neviem preco je tato informacia tak skreslena, ale mam odsledovane, ze ked je kotol v stave ked ohrieva TUV tak pekne vidiet ako sa tato teplota na tejto obrazovke zvysuje az kym nepride na 55*C ... Skusal som aj kontrolovat ci po zohriati vody naozaj ma voda 55*C a vsetko bolo v poriadku - nazoaj mala 55*.
---------------
Takze to je +/- vsetko co som chcel s vami pozdielat ... v pripade ze by ste mali nejake otazky alebo nejake veci, ktore by mohli pre zmenu mne pomoct (ak uz mate Nest nejaky ten rocik), tak budem len rad.
Casom uvidime, ako sa to odzrkadli na spotrebe... .
-----------
- este pre doplnenie a mozno inspiraciu - ja som svoj Nest termostat kupoval cez anglicky Amazon, kde ma v case Black Friday vysiel na 170eur (s tym, ze dopravu som si poriesil cez kamosa, ktory tam v tom case bol).