theb píše:Ak je vsetko 100% tesne, tak ostavaju len 2 moznosti.
1. vzduch: tlakuje sa velmi teplym vzduchom, ktory sa velmi rychlo ochladi a tym nasledne klesne tlak podla rovnice z fyziky p=V*t, znizenim teploty sa znizi tlak. Dotlakovat po 30/60 minutach
2. zlozenie vody: zmena zlozenia vody. Ziju tam bakterie, ktore spotrebuju kyslik z nadrzi na vlastnu potrebu. Dezinfikovat vrt napr. cistym chlorom.
Ine ma velmi ani nenapadlo.
Prepáč, ale dovolím si nesúhlasiť.
a/Ak by bol priestor tesný, tak vzduch po vychladnutý stratí svoj objem, s tým samozrejme máš pravdu, ale ten zvyšný tlak po vychladnutí by tam mal ostať.
b/ ak by baktérie spotrebovali kyslík, tak buď by kyslík nahradili bioplynom, a ak aj nie, stále by bol úbytok 20%, ale zvyšný dusík 80% by tam ostal.
Viackrát som riešil gumený vak v expanzke, ale s celonerezom s problémami som sa nestretol. Doteraz som bol presvedčený o tom, že je to totožný systém, len miesto gumi je tam nerezová "harmonika". Sori, musím to naštudovať.
P.S.: pozeral som tie nádoby, predpokladám, že tvoja nádrž je celonerez ale bez membrány, iba s otvorom na pripojenie, a po každom "vypustení do prázdna" treba ho dotlakovať kôli objemu výtlaku. Ak neberiem do úvahy, že vzduch pod určitým tlakom sa nasycuje do vody na základe parciálnych tlakov, čo na cca 2,5 barov nie je typické, tak mne zas ostáva jedine ten ventil. Nemusí byť samotný vnútrajšok ventilu, ale aj osadenie "obalu", neviem, či je zvarený, alebo vsadený do nádoby. Ešte mám známeho, ktorý robil 30 rokov vo vodárniach, možno on bude múdrejší. Cez víkend by som mal byť s ním. Ak zistím niečo nové dám vedieť.