Ako cistit bazen?

Ako cistit bazen?

Poslaťod emkac » Ned 14. Máj 2023 22:14:36

Mam problem s kazdorocnym cistenim bazenu.

Vzdy na jar vyzera bazen takto:


A je jedno, ci a aku zazimovaciu chemiu dam.

Takze kazdu jar vycerpam VSETKU vodu az do sucha a napustam komplet cely bazen nanovo.

Problem je s vypustanim bazenu.
Cerpadlo mi dokaze odcerpat vodu povedzme do vysky 1-2cm.

Potom uz nejde a musim vodu vyberat kyblami. Najprv gumenou lopatkou naberam vodu do vedra, potom vedro vylejem z bazenu niekam na kamene okolo.
Kedze su to desiatky a desiatky vedier, nemusim dodat, ze ma to ani nebavi a aj som potom dolamany ja zbity pes.

Ked je v bazene cca 0,5 cm vody, zoberiem Karcher a vysavam vodu s bordelom. Co mi trva viac ako hodinu a strasne ma to vytaca, lebo vysavam 5 sekund, potom je nadoba plna a musim vysavac vypnut, preliat do vedra, zapnut, o 5 sekund vypnut a dokolecka. A vzdy 2-3 vysavania = jedno vedro na vyliatie.

A potom to uz iba handoru doutieram do tohoto stavu:


Ako to riesit normalne?

a) Neexistuje, aby som si taku vodu alebo co i len par centi takej vody nechal v bazene s tym bordelom a po napusteni to zachemizoval a vysal zo dna z plneho bazena.
Skratka musi to ist uplne dosucha pred prvym napustenim.

b) Najlepsi by bol vysavac na vodu, ale nie s nadrzou (ako Karcher), ale hadicou, aby som to odcerpaval niekam mimo. Nenasiel som taky.

c) Samospad (princip cistenia akva) vyuzit neviem.

Som ochotny sa bavit o tom, ze bazen budem celu zimu udrziavat PLNY a teply (tepelne cerpadlo + FVE), ale predbezne pocitajme s tym, ze to o rok na jar zasa budem chciet nejako na totalku vypustit a vycistit.

Nejake tipy?
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Re: Ako cistit bazen?

Poslaťod MartinH » Pon 15. Máj 2023 8:38:39

emkac píše:b) Najlepsi by bol vysavac na vodu, ale nie s nadrzou (ako Karcher), ale hadicou, aby som to odcerpaval niekam mimo. Nenasiel som taky.


Taka vec urcite existuje (ak som spravne pochopil), pozri "Jazierkovy vysavac" alebo "Pond vacuum".

Tu je nejake info, ale musis presvedcit emkaca, ze to nie je reklama, inak ti to vymaze :lol:

https://www.zahradnejazierka.sk/zahradn ... -vysavacov
Naposledy upravil MartinH dňa Uto 16. Máj 2023 15:42:41, celkovo upravené 1
Dôvod: preklep
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako cistit bazen?

Poslaťod bigben » Pon 15. Máj 2023 9:08:41

Ja postupujem s čistením približne rovnako, aj keď teda nemám toľko zeleného bordelu na dne. Neviem prečo.... V zime nechávam napustený pod skimmer a občas sa okúpem (otužujem) ale myslím že to nemá vplyv na riasy na jar. Na jeseň vysávam pokiaľ sa dá a pod skimmer vypúšťam vodu až keď ide mrznúť. Pri vyberaní starej vody, posledných pár cm čo nevytiahne ponorka, plastová lopatka do vedra, vedro do suda na dne bazéna a v sude ponorka s plavákom.
Keď mám bazén relatívne čistý tak ešte savom prebehnem steny a dno, kvôli dezinfekcii. Mám kruhový mountfield priemer 4,6m a hĺbka tuším 1,0m, čistenie je vždy minimálne na 1/2 dňa.
Potom už len napustiť zo studne a riešiť tvrdosť vody, lebo v studni je samozrejme tvrdá voda.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Ako cistit bazen?

Poslaťod emkac » Pon 15. Máj 2023 9:42:40

@MartinH - to su take iste, ako karcher, cize s nadrzou. Cize oproti mojej doterajsej praci by som mal dve vyhody:
- o kusok vacsi objem priestoru, cize nevysaval by som 5 sekund ale 10
- vysaval by som zvonku, cize odpadlo by vylievanie z bazena von hore
Ja zhanam vysavac, co bude odpustat vodu do nejakej vsakovacky pocas vysavania, nie vysavacovej nadoby.

@bigben - akoze keby som pouzil tvoju verziu sudu, tak aspon nemusim zdvihat tie vedra nad uroven bazena, ale vsetko to odcrepat jednorazovo zo suda. Ale stale je tam mrte otravnej roboty....

Zatial dakujem, este skusim pockat na ine tipy.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ako cistit bazen?

Poslaťod treborztv » Pon 15. Máj 2023 10:13:44

Neviem ako sa to volá ale skúsil by som toto:
https://www.aliexpress.com/item/4000234 ... 4itemAdapt
treborztv
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Ned 30. Jan 2011 14:59:43
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako cistit bazen?

Poslaťod Ludo » Pon 15. Máj 2023 10:26:02

nieco ako nasavacie sudove cerpadlo?
ci?
https://www.kaiserkraft.sk/cerpadla/cer ... M13351451/
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Ako cistit bazen?

Poslaťod mp1ver2 » Pon 15. Máj 2023 10:26:54

na dne nie je vypúšťací otvor a dno nie je vyspádované?
pretože to by niektoré čerpadlá vedeli odsať - majú minimum pol centimetra. možná by stačilo postaviť do rohu a portvišom k nemu naháňať vodu.
to zelené - pridávať niekoľkokrát za zimu savo aj sódu aby boli steny menej vápenaté.
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Ako cistit bazen?

Poslaťod emkac » Pon 15. Máj 2023 10:39:56

mp1ver2 píše:na dne nie je vypúšťací otvor a dno nie je vyspádované?
pretože to by niektoré čerpadlá vedeli odsať - majú minimum pol centimetra. možná by stačilo postaviť do rohu a portvišom k nemu naháňať vodu.


to je plastovy bazen, nema ani otvor ani nejaku technicku "jamu" a ani vyspadovane nie je (ani byt nesmie)

cerpadlo do rohu a nahananie vody nefunguje, skusam kazdy rok
a je sice pekne, ze su cerpadla, co daju vodu na pol cm, ved take mam, ale to nefunguje.... akonahle sa voda dostane kusok prec (lebo pri zametani sa tvoria vlny a cerpadlo je kusok bez vody) alebo ked sa ucpe otvore zelenym sajrajtom, tak voda z hadice vytecie spat do bazena a cerpadlo sa uz nezaplni vodou a tym padom ide naprazdno

ono aby sa take cerpadlo zaplo, musi par cm vody, aby to dokazal prvotne nasavanie do tela cerpadla a hadice

mozno by pomohlo, eby som mal nejaku gumennu blbost, ktora by mi isla od steny k stene a tou by som pomaly zhrnal vodu do rohu, ze by som akoze zmensoval bazen, zmensoval hranice bazena, ale nikdy som neprisiel na to, ako cosi take urobit
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ako cistit bazen?

Poslaťod bakula » Pon 15. Máj 2023 10:57:48

Cerpadlo dat do vacsej plastovej nadoby (ja som pouzil smetny kos co som mal na chate). Nahanat vodu do rohu a zaroven naberat vodu pomocou druhej nadoby do nadoby s cerpadlom. Nadobu na naberanie som pouzil prazdnu bandasku obdlznikoveho tvaru ktora po odrezani vrchu pekne kopirovala dno. Cistil som tak jeden rok kupacie jazero.
bakula
 
Príspevky: 98
Registrovaný: Uto 19. Mar 2013 10:21:05
Bydlisko: SSR
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Ako cistit bazen?

Poslaťod emkac » Pon 15. Máj 2023 11:10:49

toto som skusal prve roky, ale nikdy to neslo....
lebo ked odcerpam vodu na ten 1cm a potom budem chciet presunut cerpadlo do vedra, tak voda vytecie zo cerpadla a hadice a samotne vedro mi nikdy nestacilo na opatovne zapnutie
malo vody na to bolo, lebo hadica je relativne hruba a dlha, takze som to po par pokusoch vzdal
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ako cistit bazen?

Poslaťod treborztv » Pon 15. Máj 2023 12:20:47

Našiel som to vola sa to venturiho efekt
alebo Venturi Water Pump
https://www.youtube.com/watch?v=HHa42cY0QZI

Možno by to bolo na tento účel použitelné.
treborztv
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Ned 30. Jan 2011 14:59:43
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako cistit bazen?

Poslaťod mp1ver2 » Pon 15. Máj 2023 13:07:34

tak ma napadlo k tomu vysavaču (so silnýmťahom, vodolnosť nemusí mať) predradiť kus objemnejšiu nádobu (ako boli pre vysávanie popola). potom už iba vyriešiť ako tú nazberanú vodu vytiahnuť hore.
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Ako cistit bazen?

Poslaťod k+k » Pon 15. Máj 2023 16:16:11

Posledny 1-2 cm odsavam kaercherom, tiez ma to nebavi, tak tento rok zvazujem kupit toto: https://www.xdomacnost.sk/pumpa-na-vrtacku-p-3256.html ... uvidim ci to pomoze ... ja mam ale na cistenie bazena este cas.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Ako cistit bazen?

Poslaťod ... » Pon 15. Máj 2023 21:37:04

kalove cerpadlo s plavakovym spinacom v dostatocne velkom vedre kam to hadzes lopatkou/.... Ti aspon kusok pracu neulahci ? (cyklov zopnutia asi bude mat nad limit, ale aspon usetris vylievanie von) + ak to budes skusat tahat von niecim typu nejaka sranda na vrtacku (co som tu niekde tiez zachytil) tak v prvom kroku zaroven nemusis prekonavat tak velke prevysenie....
pripadne este ma napada na docistenie pouzit "vyvevu" (https://www.google.com/search?lr=&safe= ... J4xaVR3dyM) - ak mas dost vody na jej pohon a nemas problem so vsakovanim kdesi v okoli, tak co si pamatam zo strednej kde sme to pouzivali v labakoch, tak by tomu nemalo zasadne vadit ani ked tomu vo "vakuovej" casti pride nejaky ten bordel v podobe spinavej vody, rias a pod.....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Ako cistit bazen?

Poslaťod emkac » Pon 15. Máj 2023 23:56:55

to vrtackove cerpadlo ma inspirovalo...
neslo by pouzit nejake klasicke obehove cerpadlo? alebo cosi podobne, len vacsie?

ze by cerpadlo bolo na elektrinu, z jednej strany napojene na klasicky rucny hadicovy bazenovu vysavac s kefou a na druhej strany by to vodu posielalo niekam doprec

cerpadla maju aj regulaciu rychlosti, vytlak 3 metre staci, aj ked hadica by bola potrebna dlhsia....

otazka iba je, ci by to fungovalo, ci to viem s hadicou spojit nejako a ci sa to nepokazi s tym zelenym svinstvom
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Ďalší

Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia