Trávniková sejačka ProGREEN 60 - vypožičanie KE a okolie

Trávniková sejačka ProGREEN 60 - vypožičanie KE a okolie

Poslaťod raven » Uto 04. Apr 2023 17:34:48

Ahojte :-).
Zháňam pre švagra, ktorý si chce založiť trávnik, nejaký sejací stroj.
Jedná sa o plochu cca 200m2, pred dvoma týždňami som mu to porotovátoroval, vyčistili sme to od bordelu, buriny, kameňov a teraz chceme zasadiť trávu, keď prestane ten vetrisko a skončia sviatky... 8-)
Na nete švagor našiel typ ProGREEN 60.
Máte tip, kde by sa dala požičať v okolí Košíc?
Ak by nebol presne ten typ, tak môže byť niečo podobné, čo zároveň valcuje a sadí.
Optimálne by to bolo v Košiciach, poprípade v Šaci, avšak ak nebude nič na blízku, tak do 100km to ešte dáme :)
Chceme to len na požičanie, kupovať sa to kvôli jednorázovej akcii neoplatí...
Ďakujem pekne za rady.
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat




Re: Trávniková sejačka ProGREEN 60 - vypožičanie KE a okolie

Poslaťod Ludo » Uto 04. Apr 2023 20:00:12

v OBI aj poziciavaju...
v principe
vsade kde predavaju - a ta predajna nie je len miestny suflikant-ale velka firma
tak aj poziciavaju
ked to chces za "flasku"-skus pokecat s nejakym typkom co sa stara o travu na stadione....
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Trávniková sejačka ProGREEN 60 - vypožičanie KE a okolie

Poslaťod raven » Uto 04. Apr 2023 21:05:18

Nie za fľašku.
Chcel som vybaviť požičanie v klasickej firme, ktorá požičiava náradie.
Avšak v našom okolí toto nemajú.
Našiel som jednu firmu v Košiciach, zavolal som tam, ale už ten stroj nemajú.
Všetko čo som našiel ja, bolo okolie Nitry, Senca, Bratislavy...
Ak by tu bol niekto z východu a vie dať radu, kde ten čarostroj zohnať, tak by som bol vďačný.,, :ano:
P.s.: pozrel som v Obi a tam mali len také menšie, a skladom v Košiciach nič, všetko západ....
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Trávniková sejačka ProGREEN 60 - vypožičanie KE a okolie

Poslaťod emkac » Uto 04. Apr 2023 23:18:25

No podla googlu je hodinovy vykon hentoho stroja 300-1000m2.
Cize mi to pride, ze chces moc profi nastroj, co to zmakne pod jednu hodinu. (nejaka firma to prenajima pre golfove a futbalove ihriska)
Asi by som isiel do toho maleho bez valca a zvlacoval to separe.

Toto je asi ta jedna firma, co ju uz nema, ze? - https://www.miniku.sk/kopia-prenajom-boxov/

Pripadne si najst na bazari predajcu a skusit ukecat, ci nepozicia, napr tento predava cosi podobne, aj ked viac profi https://stroje.bazos.sk/inzerat/1488237 ... ejacka.php
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Trávniková sejačka ProGREEN 60 - vypožičanie KE a okolie

Poslaťod Ludo » Str 05. Apr 2023 8:49:33

zbehni do malej idy ci do druzstvenej, vezmi si uz hotovy travnik a mas pokoj (a mozno ti aj pozicaju co chces, lebo isto maju.....)
http://www.travnik.netkosice.sk/
https://www.parkona.sk/obchod/travnik
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Trávniková sejačka ProGREEN 60 - vypožičanie KE a okolie

Poslaťod treborztv » Str 05. Apr 2023 9:27:06

Som cca 40km od KE a môžem zapožičať ručnú sejačku,
https://www.sena.cz/naradi/secka-osiv-29-l/
mám aj valec na trávnikový substrát prípadne ručné brány na zrovnanie povrchu. Skôr by som sa poobzeral po okolí po pôdnej fréze pomocou nej zrovnať plochu, vysiať sejačkou, zakryť substrátom a povalcovať. Jedna sobota cca 400m2.
treborztv
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Ned 30. Jan 2011 14:59:43
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Trávniková sejačka ProGREEN 60 - vypožičanie KE a okolie

Poslaťod Ludo » Str 05. Apr 2023 10:00:20

no vidis
a frezu ti pozicaju v zeppeline, ten ma v ke pobocku
https://zeppelin.sk/produkt/pozicovna/z ... ikov-sth36
vybavene...
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Trávniková sejačka ProGREEN 60 - vypožičanie KE a okolie

Poslaťod raven » Str 05. Apr 2023 16:54:38

@emkac
Ja nie, švagor to našiel.
Mne tieto veci na trávnik nič nevravia. Nie som zástancom takých trávnikov. U mňa mám klasickú trávu a cez leto je to omnoho krajšie, ako tie umelé golfové ihriská. A keď príde leto, tak tie umelé dvory majú žlté všetko a tráva u mňa funguje bez polievania. Nedajbože nech sa ti tam vyciká pes - koniec sveta :lol: .
Chcem mu len pomôcť, rieši veci svojpomocne a pomoc od rodiny sa zíde...
Áno, je to tá firma, volal som týpkovi, už ju nemá.
Keby ju má, tak si ju od neho požičiame na weekend a vybavená vec. Škoda no... :netusim
Ten link z bazošu je veľký stroj, za traktor a ten nemám. Chcel by som niečo menšie, mobilné, čo zoberiem ku nemu na prívese za osobákom, sám naložím, zložím, a potom to tam spolu porobíme a zasejeme a zavalcujeme.

@Ludo
Volal som tam, valce a sejačky majú, ale tak isto len za traktor, takže nič.
Cena za m2 hotovej trávy 13€ za m2 aj s pokládkou.
Skúsim sa poradiť so švagrom, lebo keď si prerátam všetko, tak mi to príde ako dobrý kauf.

@treborztv
Ak by sme nevyužili hotové koberce z Malej Idy, tak by som sa ozval.
Zatiaľ som to porotovátoroval. Treba to ešte pohrabať, zrovnať a potom by sa pristúpilo ku sadeniu...

@Ludo
Pozeral som tú frézu, 268kg, to už je delo za veľký traktor. Ten sa asi používa na zakladanie futbalových ihrísk, lebo si neviem predstaviť s tým sa otáčať na dvore v radovej zástavbe...
To sú už veľké hračky... :)
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Trávniková sejačka ProGREEN 60 - vypožičanie KE a okolie

Poslaťod Ludo » Str 05. Apr 2023 17:00:37

jo..
nechce sa mi dohladavat, ale videl som aj frezky co sa upinali k tym jednonapravovym malotraktorom....
ale hotovy koberec za tie prachy s robotou je ozaj ze fajn
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Trávniková sejačka ProGREEN 60 - vypožičanie KE a okolie

Poslaťod MartinH » Str 05. Apr 2023 20:05:19

Zvaz tiez, ze zakladat travnik od semienok vraj vyzaduje plno chemie - hlavne na jar (zahradnici hovorili ...

A pod travnik sietka proti krtkom + zavlazovaci system :ano:
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Trávniková sejačka ProGREEN 60 - vypožičanie KE a okolie

Poslaťod treborztv » Štv 06. Apr 2023 7:52:03

Nepoznám podmienky v akom stave je plocha či po stavbe a v rámci nej boli na ploche výkopy ale tú frézu odporúčam nie niečo mohutné stačí takúto:
https://www.youtube.com/watch?v=gfJS_xDV018
Zvyknú ju mať záhradníci ktorý ponúkajú aj závlahy pretože týmto strojom aj drážkujú vedenia potrubí.
Zrovná to terén sčasti zhutní podložie a prekyprí vrchnú vrstvu pôdy čiže je menšia pravdepodobnosť že to časom posadá. Pri koberci je okrem ceny nevýhoda že si nemôžeš zvoliť druh trávy ale starostlivosť je rovnaká len inak časovo posunutá a zelená plocha je ihneď. Ak je snaha o anglický či golfový trávnik tak bez kremičitého piesku to nepôjde.
treborztv
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Ned 30. Jan 2011 14:59:43
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Trávniková sejačka ProGREEN 60 - vypožičanie KE a okolie

Poslaťod emkac » Štv 06. Apr 2023 10:00:19

treborztv píše:https://www.youtube.com/watch?v=gfJS_xDV018
Zvyknú ju mať záhradníci ktorý ponúkajú aj závlahy pretože týmto strojom aj drážkujú vedenia potrubí.
Zrovná to terén sčasti zhutní podložie a prekyprí vrchnú vrstvu pôdy čiže je menšia pravdepodobnosť že to časom posadá.


Presne takymto mi zavlahari a travnikari zrovnali relativne rovnu a usadenu podu. Nasledne polozili koberec.
Uz po roku mi to rozne posadalo, mam na travniku vlnovky a som z toho nervny, zufaly a nestastny.
A uz par rokov sa bezuspesne snazim dorovnat to pieskom a dat to mne vytuzenej rovinky. (nie, valcovanie nepomaha)

Inak povedane, ak chcete mat ROVNY travnik, musite to urobit rucne, cize najprv to vyse roka nechat v rovine, co si zabezpecite valcovanim, a potom rucne posadit.
Kazde rozrytie pody sposobi nerovnosti.

Ale to sme offtopic, nie kazdy je uchylny ako ja a chce mat fakt rovnu plochu, na ktorej sa bude s bosou nohou dobre citit.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Trávniková sejačka ProGREEN 60 - vypožičanie KE a okolie

Poslaťod Ludo » Štv 06. Apr 2023 11:09:56

takou rucnou srackou teren nezrovnas..
z principu nezrovnas-lebo male, lebo lahke
na poriadnezrovnanie treba poriadnejsiu masinu, aspon takuto
https://www.youtube.com/watch?v=9IwxCqru7DQ
ked sa velka nezmesti
https://www.youtube.com/watch?v=hVp_gr6AyWA
inak
ze je zvlneny pokladany travnik-je podla mna nejakou zradou pri pokladani
nema dovod sa vlnit ak je dobre spravena podkladna zemina (ozaj pouzili spatnu frezu a nie len kultivator?= vela alebo malo zhutnene je problem)a trava polozena na spravny podklad ( zmes piesku so zeminou=aj tu je dolezity pomer vzhladom na podkladnu vrstvu aj kvoli zatazeniu, aj kvoli priepustnosti vody)
resp. galibu spravili nevyzbierane kamienky alebo odumrete korene rastlin ktore na podklade ostali.....
prosto tam je nieco zle spravene vzhladom k podmienkam na danom pozemku
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Trávniková sejačka ProGREEN 60 - vypožičanie KE a okolie

Poslaťod ... » Štv 06. Apr 2023 18:51:45

emkac píše:Ale to sme offtopic, nie kazdy je uchylny ako ja a chce mat fakt rovnu plochu, na ktorej sa bude s bosou nohou dobre citit.


tak no neviem, mne sa dobre bosky chodi aj po luke za domom (lucna zmes vysadena na miestny kamenisty podklad, nijak extra nezrovnane, kosim to tak 3-4x rocne (ked to vyzera dostatocne nadejne na nasledny dazd, polievat sa mi to nechce (a vzhladom na sklon terenu ani nie je realne tomu umelo naliat dost vody) a ak na to nenaprsi, tak po pokoseni sa z toho stane pust, kdezto dlhe listy trav si dokazu ulovit rannu rosu a ostava to zelene)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Trávniková sejačka ProGREEN 60 - vypožičanie KE a okolie

Poslaťod raven » Pon 10. Apr 2023 9:53:21

@Ludo
Našiel som na bazoši aj týpka, ktorý má mechanizáciu, príde zo strojmi, zfrézuje, zasadí trávu, proste hotová robota za 3,5€ za m2. Je zo susednej dediny a videl som jeho prácu, takže švagor má nad čím rozmýšľať... :lol:
Má aj trávy do sucha, lebo závlaha nebude a keď si spočítam, že by to vyšlo za 1400€ s tým, že to spraví niekto za nás, tak to sa mi zdá ako fajn ponuka. Rozhodnúť sa musí on.

@MartinH
Závlaha nebude. Sme v rodine tak trošku ekologicky zmýšľajúci a polievať trávu pitnou vodou, to asi nie :-).
Majú tam pri dome nádrž na dažďovú vodu, ktorú tam zakopal developer ku každému domu, tak na začiatok budú polievať z nej, pokiaľ sa tráva zakorení. Neskôr už podľa chlapíka, ktorého popisujem vyššie, už nebude treba. Je to trávniková zmes do extrémneho sucha. Chémiu tiež nepotrebuje a má korene na 40 až 50 cm. Keď by ju sadil u nich, tak sa spýtam na názov.

@treborztv
Chlapík nás rovno odhováral od koberca, ževraj keď tam nebude závlaha, tak tie koberce bude často treba meniť.
Cez leto sa niektoré časti vypália od slnka a potom už nepomôže nič len výmena poškodenej časti.
Aj on má takú frézku a aj veľké, ktoré sa upínajú na traktor a sadia s nim niekoľko árové plochy...

@emkac
Podľa mňa to bude fajn, aj keď to bude v relatívnej rovine a budú tam vedieť deti hrať futbal.
Základ je, aby to bolo funkčné a čo najviac bezúdržbové.
Valcovať a vyplniť sa to u teba podľa mňa stále dá. Navozíš zeminu, zrovnáš, navozíš, zrovnáš. A opakuješ, pokiaľ tvoja "perfekcionistická úchylná duša" nenájde uspokojenie :-)

@Ludo
Chlapík tiež niečo vravel o pomere podkladového materiálu, o časti kremičitého piesku, zmesi substrátu...
Kamene vyzbierané je samozrejmosť. A je pravda, na veľkú robotu treba veľký a profi stroj. :ano:

@...
Ja som tiež zástancom eko riešenia. Tiež mám "divý" trávnik a cez leto sa ma kamaráti pýtajú, že ako ho ošetrujem.
A keď im poviem, že nijako, tak neveria. Stačí kosiť pred dažďom, nekosiť na 3cm, ale na 7-10 a potom tráva je pekná zelená celý rok :-)
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat




Ďalší

Späť na Osvedčené postupy, pracovné náradie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron