bezpečné umiestnenie chladničky v kuchyni

bezpečné umiestnenie chladničky v kuchyni

Poslaťod vlador » Pon 03. Apr 2023 2:43:58

Zdravím, mám otázku ohľadom umiestnenia (americkej) chladničky v kuchyni. Nemáme vstavanú chladničku, ale klasickú, jedná sa o americkú chladničku Beko (už má pár rokov, dokonca už bola raz opravovaná). Z jednej strany je nábytok kuchynskej linky (a samozrejme za ňou je stena). Ide mi o to, že chceme nad ňu a vedľa nej (a teda aj z druhej strany) umiestniť poličky, proste ju akoby obstavať. Keď tu bol opravár opravovať (lebo niečo strašne hučalo, vysvitlo že to bolo nejaké relátko), tak hovoril, že by sme ju mali viac odtiahnuť od steny, aby mala priestor (to som aj spravil, je tam cca 5 cm). Na obstavanie som sa ho ale vtedy nepýtal. Myslíte že to je problém a ak hej, tak ako postupovať?
vlador
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Pia 02. Apr 2021 15:43:36
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: bezpečné umiestnenie chladničky v kuchyni

Poslaťod Ludo » Pon 03. Apr 2023 8:48:45

treba si precitat pokyny výrobcu uvedené v návode....v prípade nedodržania odstupov bude teplo vyžarované pomalšie, americká chladnička potom môže chladiť slabšie, mať vyššiu spotrebu energie, kompresor sa môže viac namáhať, čím sa skráti jeho životnosť a v extrémnych prípadoch môže prísť až k jeho poškodeniu... ideálne miesto je tiež čo najďalej od zdrojov tepla ako radiátory, vykurovanie, rúra na pečenie, bojler a tiež mimo dopadov slnečných lúčov...
tolkoto teoria-ktoru je fajn dodrzat aby sme sa vyhli vydavkom a problemom v buducnosti....
ci?
mozes to obstavat, mozes s tym robit co len chces-len dolezite je mysliet na to ze treba odvadzat teplo....zabezpec to nejako a mas hotovo...nic ine v tom neni...len to blbe teplo co ta chladnicka vytvori a treba ho odviezt
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: bezpečné umiestnenie chladničky v kuchyni

Poslaťod MartinH » Pon 03. Apr 2023 12:08:12

Prekvapilo by ma, keby odpoved bola taka presna, ze napr., 4 cm je malo, ale 5 cm staci ...

Mame 90cm siroku side-by-side a podla vlastnej skusenosti odporucam raz za rok dat dole zadny kryt a poriadne vycistit od prachu rebra vymennika. To pomoze prudeniu vzduchu a zmierni dodatocnu zataz z obstavania.

BTW, Kedy je chladnicka uz "americka" :netusim 120cm sirka ? Vyroba ladu?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: bezpečné umiestnenie chladničky v kuchyni

Poslaťod mp1ver2 » Pon 03. Apr 2023 15:34:18

keď som našu kupoval (lebo kovid a nechodenie medzi ľudí) tak som zistil, že nemá "kolíky" na vymedzenie odskoku od okolia. a zistil, že je teplá na bokoch a nie chrbáta.
moje odporúčania
dolu podložiť, aby mal luft kadiaľ, vzadu, ak je "radiátor" (ako býval) bývalo 5cm dosť, reálne bude cca 7cm, lebo vyšší výkon ako býval, zboku podľa toho, či sa pri chladení stena hreje. ak sa nehreje, tak obstavať bez problémov. a hore? tam by som poličky nedával až po stenu, ale tak, ako je chrbát vzdialený od steny (7cm?)
mal som aj chladničku, ktorej som urobil vetranie cez stenu z chladnejšej miestnosti :-)
a je tu ešte jednoriešenie - radiátor oddeliť a mať ho "za stenou" (ako bolo v obchodoch).
niekto ste už videli bojler, v ktorom vodu ohrieva tepelnéčerpadlo. také ako chladí chladničku.

ps amícka je preto, lebo mrazák a chladnička sú po celej výške.
pps - akopracuje americká pračka?
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: bezpečné umiestnenie chladničky v kuchyni

Poslaťod Ludo » Uto 04. Apr 2023 12:37:33

americka je, ked
(side by side) líši sa od normalnej počtom dverí, zvycajne su dvojdverove, ale videl som aj troj aj strordverove......
ked nie su koliky, treba citat navod....vseobecne odporucanie je ze: aspon 5 cm
a ano-cokolvek vymyslene na lepsie odvetravanie pomaha a znizuje spotrebu - pokazit sa nemusi, ale bude viac namahana-teda aj s vyssou spotrebou
ps
americka pracka-je podla toto
http://washgo.sk/
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: bezpečné umiestnenie chladničky v kuchyni

Poslaťod mp1ver2 » Uto 04. Apr 2023 16:15:59

nepýtal som sa na pračovňu, ale práčku. v spomenutom seriále je os otáčania bubna zvislá, vodu strieka.
nespomeniem si, aká to jeznačka, ale k "európskej automatickej" práčke je prístavok s bubnom naplocho. fungujeiba spolu s touhornou, reklama vraví o zvýšení množstva prádla v jednom cykle.

čo som našiel je pračka ako z cca 1965. otáča sa tanier so zvlneným povrchom, ale tuná bol zvislo, spôsoboval otáčanie obsahu

https://www.idnes.cz/technet/kratke-zpr ... zpravy_pka
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: bezpečné umiestnenie chladničky v kuchyni

Poslaťod Ludo » Uto 04. Apr 2023 17:28:17

Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: bezpečné umiestnenie chladničky v kuchyni

Poslaťod mp1ver2 » Str 05. Apr 2023 16:29:25

túúú, ale v nay stále pod1k€.lenže to som už mal novú doma.
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: bezpečné umiestnenie chladničky v kuchyni

Poslaťod vlador » Pon 17. Apr 2023 15:32:32

Ďakujem za komentáre. Napr. na https://dodomacnosti.sk/poruchy-chladni ... miestnenie sa uvádza " Z bokov chladničky by mal byť priestor najmenej 2 cm, zo zadnej strany až 5 cm. "
Tiež som sa na to pýtal v eshope kde som to kupoval (andreashop) a na počudovanie mi povedali zhruba to isté. Už som to komunikoval aj so stolárom, ten s tým má našťastie bohaté skúsenosti a povedal, že sa to tak skutočne bežne robí.
vlador
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Pia 02. Apr 2021 15:43:36
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: bezpečné umiestnenie chladničky v kuchyni

Poslaťod Ludo » Uto 18. Apr 2023 12:16:46

vsetko o.k.
len jednemu nerozumiem
tu si sa pytal na fore....
v obchode si sa pytal...
stolara si sa pytal.....
ale kurna- navod od vyrobcu si si neprecital...
a len a jedine tam-to je napisane ako to ma byt presne
(teda jedine zeby nebolo)
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: bezpečné umiestnenie chladničky v kuchyni

Poslaťod mp1ver2 » Uto 18. Apr 2023 18:03:33

prečo opakuješ že "návod". ja to v návode nemám, čítal som ho "vopred" podobne ako "tazatel", pretože som dával do výklenku. mimochodom, ani rozmery výrobku nesedia s "obrázkami".

ps poraď sa s každým, s manželkou, kolegami, dnes na internete, ...
ale rozhodnutie a zodpovednosť zaň je NA TEBE samom.
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: bezpečné umiestnenie chladničky v kuchyni

Poslaťod vlador » Štv 20. Apr 2023 19:04:37

Návod toto konkrétne neuvádza, alebo som slepý a nenašiel som to v ňom.
Ja to beriem tak, že každá rada dobrá, nakoniec si to dám dokopy a rozhodnem sa.
Ďakujem!
vlador
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Pia 02. Apr 2021 15:43:36
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Interiér, dizajn, nábytok, kuchyne, kúpelne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia