Vyhadzovanie istica a hlavneho istica

Vyhadzovanie istica a hlavneho istica

Poslaťod emkac » Pon 06. Feb 2023 1:53:04

Znamy ma staru instalaciu a stare rozvody
Dom kupoval, rozvadzac naparoval na zasuvky a svetla (cize obvody) podla fungovania, cize od majitela presne info o kabloch nema.

Nechal si namontovat FVE, zhruba po tyzdni prevadzky zacalo vyhadzovat istic a aj hlavny domovy istic, co je za elektromerom.

a) istic nema nic spolocne s FVE
b) na istic je napojena minimalne podlahovka v jednej izbe, nejake vnutorne zasuvky, nejake vonkajsie zasuvky a vonkajsie svetlo
c) istic a zaroven hlavny istic vyhadzuje kedykolvek, aj v noci, nie je to spate so ziadnou aktivitou
d) ked je dany istic vypnuty, hlavny istic nevyhadzuje
e) raz sa mu stalo, ze ked sa dotkol (drevenou palickou) hrebena na vrchu daneho istica, okamzite istice vyhodilo

Podla vsetkeho to ukazuje na skrat. Brat mu to chcel pomerat, vsetko odpojil a skusil zistit odpor. (cize potvrdit nejaky skrat)
Meraci pristroj vsak ukazoval, ze na obvode je nejaky load, cize vraj je nieco zapojene. (nenasli sme nic)

Z obvodu sa postupne odpojilo svetlo, podlahovka a aj vonkajsia rozdvojka, kde z kabla iduceho z domu idu dva kable, jeden na tie vonkajsie zasuvky a jeden na to vonkajsie svetlo.

Stale to skratovalo.

Brat tvrdi, ze na obvode musi este nieco byt, o com znamy nevie. Kedze je tam "load".

Riesili sme aj alternativu, ze je cosi s tym isticom/hrebenom, kedze sa v jednom pripade po dotyku vypol. Nie je, istic sa vymenil, hreben sa skontroloval, vsetko je tam OK.

A teraz, ako najst problem? Da sa najst, ci nahodou nie je seknuty kabel? (asi tym odporom, ale da sa najst aj kde?)
Naozaj ten load ukazuje, ze existuje nejaka zasuvka, o ktorej nevie, kde ma cosi zapojene? (a kde to mozno skratuje)
Pripadne aky iny problem by to mohol byt?
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Re: Vyhadzovanie istica a hlavneho istica

Poslaťod MartinH » Pon 06. Feb 2023 10:19:14

Par nie prilis usporiadanych myslienok s varovanim, ze som mozno uplne vedla.

Vypadnutie pri poklepani ukazuje skor na tepelnu spust, ale proti hovori, ze sucasne vypadava hlavny istic, cize to bude skratova spust.

Poklepanie po hrebeni sa mechanicky prenasa aj na ine pristroje a kable. Skontroloval by som, vyustenie predmetneho kabla do rozvadzaca na poskodenie pri ohybe, prerezanie o hranu, prevrtanie pri montazi a pod. Je dost nepravdepodobne, ze pevne zamurovany kabel sa obcas skratuje a obcas nie.

Dufam, ze spravne rozumiem, ze ste mali dva odpojene konce kabla (pri isitici a vonku pri "rozdvojke") a vtedy ste odmerali medzi L a N < 50 kOhm. Kolko vlastne? A je to v case premenliva hodnota?
Zahadu teda urcite objavite na trase, a mozno bude nakoniec treba tu trasu zistit pristrojom. Starsie instalacie mali odbocne krabice v stenach. Uz mozu byt premalovane. Pomoze detektor kablov pod napatim (a VSETKO ostatne vypnut) pripadne lokalizator s vlastnym generatorom signalu.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Vyhadzovanie istica a hlavneho istica

Poslaťod emkac » Pon 06. Feb 2023 10:58:15

MartinH píše:Dufam, ze spravne rozumiem, ze ste mali dva odpojene konce kabla (pri isitici a vonku pri "rozdvojke") a vtedy ste odmerali medzi L a N < 50 kOhm. Kolko vlastne? A je to v case premenliva hodnota?


Takto. Ked sme to skusali s pristrojom, vtedy sme mali z obvodu odpojenu len podlahovku a vsetko zo znamych zasuviek, cize kabel isiel z vypnuteho istica do zahrady k vonkajsim zasuvkam. (nejako znamy nepovedal, ze existuje pod terasiu vonkajsia rozdvojka a z nej to ide aj dozadu k zasuvkam). Akurat sme vypli vypinac na svetlo.
Cize dany obrazok je z takeho stavu..... (viac k tomu neviem, sa spytam resp. pojdeme tam zasa a mozeme overit este raz)

On tu rozdvojku rozpojil v ramci testovania az po nasom odchode a aj tak to vyhadzovalo.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Vyhadzovanie istica a hlavneho istica

Poslaťod tienik » Uto 07. Feb 2023 11:09:03

No, ja by som začal kliešťovým ampermetrom - treba v stave keď je ten istič nahodený premerať čo ním naozaj tečie.
Osobne som už riešil prívodný kábel domu zo seknutou izoláciou, kde to zeme tieklo cca 20A. To je niečo viac ako 10 ohm, kvázi záťaž jak sviňa.
Tie výpadky "poklepaním" by som začal riešiť až po tom ako preverím skutočné toky v obvode.
Veľa napovie aj zmeranie odpojeného kábla voči známej dobrej zemi - keď sa ináč nedá, tak normálne elektródu zapichnúť.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Vyhadzovanie istica a hlavneho istica

Poslaťod MartinH » Uto 07. Feb 2023 15:56:28

tienik píše:Osobne som už riešil prívodný kábel domu zo seknutou izoláciou, kde to zeme tieklo cca 20A

110 kWh kazdy den (nasa spotreba je z toho 1/4), to musel byt sok na vyuctovani :o ...

Pre emkaca: pri tomto kWh cisle som si spomenul, ze niekedy pomoze aj termokamera, ak mas k dispozicii.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Vyhadzovanie istica a hlavneho istica

Poslaťod tienik » Uto 07. Feb 2023 17:19:57

MartinH píše:110 kWh kazdy den (nasa spotreba je z toho 1/4), to musel byt sok na vyuctovani :o ...

.


paradoxne nebol. Pretože zvyšných 5A na prevádzku domu nestačilo, takže začalo zhadzovať istič a rozbehlo sa pátranie.
Ale taký týždeň sa krtkovia nemali špatne :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Vyhadzovanie istica a hlavneho istica

Poslaťod emkac » Uto 07. Feb 2023 20:21:17

tienik píše:Veľa napovie aj zmeranie odpojeného kábla voči známej dobrej zemi - keď sa ináč nedá, tak normálne elektródu zapichnúť.

Toto sme tiez mali v plane zistit pri dalsje navsteve, ci je cosi na zem prepojene nebodaj. (spoiler: asi by aj bolo)

MartinH píše:Pre emkaca: pri tomto kWh cisle som si spomenul, ze niekedy pomoze aj termokamera, ak mas k dispozicii.

Termokamera nam nenapadla, to je dobry tip, mozno by to pomohlo, dik.

Ale medzicasom su dalsie zname zistenia, takze dufam, ze sa potvrdia, a ze sa pricina nasla.
Znamy postupoval v postupnom odpajani a zistil, ze ked rozpojil dve zasuvky, tak to prestalo vyhadzovat.
Za druhou zasuvkou je podlahovka, ktoru odpojil minule, pred prvou je uz len istic, a medzi nimi nove terasove dvere, cize sa zuzil okruh problemovych miest.

Najprv to teda vyzeralo na terasove okno/dvere. Ma nove okna (montovane zaciatok 2022), vyzeralo to, ze uchytavanie dveri asi seklo kabel. Mozno mierne, iba fazu, ale ked ma vlhke mury/okolie, tak to skratovalo.
Lenze potom v tej prvej zasuvke nasiel, ze vnutri bol nejako sprieceny uchyt drotu s fazou tak, ze bol cca 1mm od zeme. Tak to opravil, zapojil a teraz sa caka.

Ale na 95% je pricina alebo seknuty kabel pri montazi dveri alebo ta zle zapojena zasuvka.

V kazdom pripade dik za tipy, budem vediet, ked budem hladat u seba, preco mne vyhadzuje istic a hlavny istic na vetve, kde su vonkajsie do zeme zapustene parkovacie svetla. (skrat, vlhkost, chapem, len to musim cele rozbrat a overit)
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron