Fotovoltaika montáž

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod ospaly » Ned 22. Jan 2023 22:11:28

Vďaka, toto je výhoda slobody.... každý sa môže rozhodnúť ako chce (už som povedal, že nie som s tým spokojný, ale keďže politici sa rozhodli nerešpektovať dobro obyvateľov, musel som postupovať tak, ako som postupoval.... ale neriešme politiku na tomto fore)

AD 1: Sieť bude TN-S, (už mam TN-S v dome), podľa vyjadrenia elektrikára, kt bude zapájať FVE, bude PE aj N vodič spojený s DS (ak som to dobre pochopil, lebo je to už par mesiacov, kedy sme prvý krát hovorili o FVE).
Ad bod 2.: neviem čo máš na mysli (nie som elektrikár), čo to presne znamená?
Ongid nechcem, bol by som ochotný mať hybrid, ale keď som videl čo všetko by som musel riešiť (ja nie som na byrokraciu.... v tom zlyhávam). Ale videl som inzerát na legalizáciu FVE.... ak to bude cenovo rozumné, budem nad tým rozmýšľať po dokončení, zatiaľ to bude iba solárna nabíjačka batérii a UPS.
Čim ďalej, tým viac ma láka to jazierko, ak bude niekto na východe, pozývam v budúcnosti na návštevu (aj keď nepredpokladám, že začnem skôr ako v budúcom roku)
ospaly
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:28:29
Bydlisko: KE okolie
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod tienik » Ned 22. Jan 2023 23:09:51

OK, ako som písal, Tvoje peniaze - Tvoje rozhodnutie.
1) Musíš sa rozhodnúť, buď budeš spojený s DS, alebo nie. Neexistuje legálne hybridné riešenie. Ak chceš použiť PEN zo siete, nie si od nej oddelený. To jest, musíš odpojiť všetky 4 vodiče, nie len 3.
2) Samotný menič má veľmi malý skratový výkon. To znamená, že pri poruche nedokáže vybaviť istič do 0,4 sekundy. Tým pádom ide o život. takže treba dokonale načitať STN 332000-4-41 a vykonať príslušné opatrenia. Ono 230V zo site a z meniča je rovnako smrteľné napätie - neexistujú tam úľavy.
3) podať žiadosť o FVE = asi 10 minút práce. Revíziu potrebuješ tak či tak, poslať doklady na distribučku = cca 5 minút práce. Naozaj to za to stojí?
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod ospaly » Pon 23. Jan 2023 7:49:46

Ad 2: zmenila by sa situácia, ak by boli 2 meniče na tej istej fáze a jeden stále vyrábal a tak dokázal vybaviť istič do 0,4s..... prip ako sa to dá riešiť (predtým som o tomto probléme nepočul), veď s týmto musia všetci rátať vo svojich FVE (alebo sa to týka iba čisto ostrovného režimu ??)
Ad 3: budem to riešiť, ja som v schéme na stránke DS videl viacej úkonov.... ale budem sa tým zaoberať,
P.S. to že sa tu pýtam na rady nie je preto, že som držgroš, ušetriť samozrejme chcem, ale prvotne je to kvôli tomu, že chcem mať dobré a bezpečné riešenie. Takže oslovím niekoho, kto mi pomôže s legálnym zapojením do siete, ak to zvýši moju bezpečnosť.
ospaly
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:28:29
Bydlisko: KE okolie
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod bakula » Pon 23. Jan 2023 9:00:27

ospaly píše:Ad 2: zmenila by sa situácia, ak by boli 2 meniče na tej istej fáze a jeden stále vyrábal a tak dokázal vybaviť istič do 0,4s..... prip ako sa to dá riešiť (predtým som o tomto probléme nepočul), veď s týmto musia všetci rátať vo svojich FVE (alebo sa to týka iba čisto ostrovného režimu ??)

Studer dokaze na 5s dodat 10kVA a to bez problemov vyhodi istic. Osobne odskusane :)
ospaly píše:Ad 3: budem to riešiť, ja som v schéme na stránke DS videl viacej úkonov.... ale budem sa tým zaoberať,
P.S. to že sa tu pýtam na rady nie je preto, že som držgroš, ušetriť samozrejme chcem, ale prvotne je to kvôli tomu, že chcem mať dobré a bezpečné riešenie. Takže oslovím niekoho, kto mi pomôže s legálnym zapojením do siete, ak to zvýši moju bezpečnosť.

XTM-4000 nepatri medzi distribuciou schválené hybridné striedače tak na nejake oficialne pripojenie zabudni.
bakula
 
Príspevky: 98
Registrovaný: Uto 19. Mar 2013 10:21:05
Bydlisko: SSR
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod tienik » Pon 23. Jan 2023 10:05:37

K vypínaniu:

Norma nám hovorí, že pre napätie do 230V (teda domovú inštaláciu). Musím v prípade skratu vypnúť obvod do 0,4s. Ináč povedané, celková impedancia siete a výkon zdroja musia byť také, aby dokázali poruchu dobre "kŕmiť" a zareagovala magnetická spúšť ističa.
No a keď si vezmeme klasický istič charakteristiky B, norma nám hovorí, že jeho zaručené vypnutie začína niekde v pásme 3 až 5,5 násobku menovitej hodnoty. Do tejto tolerancie sa musí zmestiť každý istič, ktorý charakteristiku B má. Pozor, nie je to rovnaké, každý výrobca, dokonca každý kus môže byť +- v tom pásme.
Takže 16A/B vybaví do 0,4s od prúdu 48 do 88A. Pri revízii, ak nemám iné údaje výrobcu, idem na to tak, že beriem do úvahy najhoršiu možnosť - to jest kontrolujem to na 88A.
Ak teda ten menič vie dať na 5s 10 kVA (asi do jednej fázy predpokladám) tak je to 43A v ideálnom prípade. áno, je to len 5A pod hranicou, ale výsledok revízie je jasný.

Bohužiaľ, z toho čo som zažil a videl, tak s týmto naozaj málokto ráta. Pri firmách - čo som tu popisoval, že netušia čo je sieť TN-C a TN-S sa nemá o tom zmysel ani rozprávať.
A áno, je teraz moderné vyskladať FVE doma "na kolene" síce funkčne a mnohokrát aj kvalitnejšie ako to robia firmy, ale bohužiaľ veľakrát a nevedomky nebezpečne. Ono predsa len , skutočnému elektrikárovi to aspoň 4 roky tlačia do hlavy (resp. v mojich školských časoch tlačili) a ono tie roky nejak nejde oklamať prečítaním pár fór na nete. To neber ako urážku, alebo tak, ja len konštatujem stav. Podľa toho čo píšeš, si ten lepší prípad - snažíš sa to urobiť kvalitne, ale ako aj sám píšeš, nie o všetkom tušíš.
Vedel by som si predstaviť cestu, keď by si svoj nápad doriešil papierovo so skutočným projektantom - lebo práve on by mal "učesať" tie bezpečnostné požiadavky a prípadne Ťa zastaviť keď ideš cez hranu.
Potom by si si to s prižmúrením oka zrealizoval sám (alebo legislatívne sa dá získať osvedčenie par.20 vyhláška 508/2009 a je to čisté jak ľalia).
A následne celé dielo podrobiť ozajstnej revízii.

Tak či tak, aby si vedel čo Ťa čaká bez ohľadu na to, či budeš, alebo nebudeš pripojený do DS:
1) Potrebuješ revíziu - to je pri novom dome bez debaty
2) Na to aby si ju legálne dostal potrebuješ dokumentáciu skutočného vyhotovenia - to jest realizačný projekt so zakreslenými zmenami počas montáže.
3) Potrebuješ doložiť podpísané vyhlásenie projektanta v zmysle prílohy normy
4) Potrebuješ doložiť podpísané vyhlásenie realizátora v zmysle prílohy normy
5) Potrebuješ legálne vyrobené všetky rozvádzače s predpísanými vyhláseniami a dokumentáciou.

Ja viem, že do 15 minút nájdeš "revizáka" čo Ti povie že sú to blbosti a za 100€ Ti "revíziu" pošle na mail. Ale to iste nebude ani dobre a už vôbec nie legálne. Stavebný úrad to trápiť nebude. Ale ak by sa raz nedajboh niečo stalo a príde súdny znalec....
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod ospaly » Pon 23. Jan 2023 11:48:23

Vďaka za nasmerovanie.... Rád si čítam forá.... aby som vedel ako to funguje, aké sú základne princípy zapájania a pod. Ale pri tomto projekte som začal s tým, že som oslovil pár ľudí, kt sa mi zdali šikovní, že im zaplatím ak mi pomôžu.... ale nik nereflektoval. Ja sám som strávil stovky hodín čítaním, už niekoľko mesiacov flákam ostatné veci... určite by som bol radšej, ak by mi to niekto navrhol a prip aj postavil (radšej budem pracovať a tie peniaze zarobím v svojej profesii, a stačilo by omnoho menej času pracovať, aby som zaplatil dobrého projektanta). Ja by som poriešil strechu, potrebovala namaľovať, komín, odrezal som striešku, háky, ta strecha bola "super" krivá (predchádzajúci majiteľ) a zapájanie nechal na niekoho iného....
Ale som hľadal (asi zle a nenašiel správneho človejka)... už som sa vybral nejakou cestou, nie je ideálna, ale snažím sa, aby to dopadlo ako tak dobre.
P.S. ak to sledujú aj ďalší záujemci o FVE, je jednoduchšie ísť cestou šikovného projektanta... len ho treba nájsť.
P.S2: som myslel, že Studer, Europsky výrobca... ani by ma nenapadlo, že nie je medzi povolenými meničmi (toto by projektant hneď vedel), tomu monterovi, kt mi to bude zapájať som vravel, že chcem studer, u svojho kamoša, kt ma so studerom viacej skúsenosti, si overil, že jeho baterky so studerom budú pracovať, ale nato, že nie je povolený, ma neuppozornil (robí ostrovné FVE a bez dotácii)
ospaly
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:28:29
Bydlisko: KE okolie
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod bakula » Pon 23. Jan 2023 15:00:21

ospaly píše:P.S2: som myslel, že Studer, Europsky výrobca... ani by ma nenapadlo, že nie je medzi povolenými meničmi (toto by projektant hneď vedel), tomu monterovi, kt mi to bude zapájať som vravel, že chcem studer, u svojho kamoša, kt ma so studerom viacej skúsenosti, si overil, že jeho baterky so studerom budú pracovať, ale nato, že nie je povolený, ma neuppozornil (robí ostrovné FVE a bez dotácii)

Zle si to pochopil. Studer je povoleny ale na SK nema certifikat na pripojenie k distribucnej sustave. To ze nema certifikat a maju ho rozne cinske sr*cky znamena len tolko ze ho nikto nedal certifikovat. Pokial ho nebudes (oficialne) pripajat k sieti a budes ho pouzivat v ostrovnom rezime tak ti to moze byt jedno.
Bezpecnost a norma:
Norma nehovori priamo o istici ale (ak si dobre pamatam, nechytajte ma za slovicka) o case odpojenia pri samocinnom odpojeni napajania. Samotny menic posoby ako ochrana ked pri pretazeni okamzite prechadza do stavu overload a vypne striedac (odpoji napajanie). Zasuvkove obvody by si v podstate mohol pripojit priamo na menic bez istenia a poziadavka bezpecnosty (ak neratam prudovy chranic) je splnena. Aj tak ale odporucam za menicom pouzit istic a prudovy chranic. Treba si uvedomit ze Studer sa pouziva na lodiach a to je omnoho nebezpecnejsie prostredie ako rodinny dom. Je to jeden z najlepsich (aj najdrahsich) menicov hybrid/ostrov na trhu.
bakula
 
Príspevky: 98
Registrovaný: Uto 19. Mar 2013 10:21:05
Bydlisko: SSR
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod tienik » Pon 23. Jan 2023 16:04:36

Ono nejde o certifikáty a výrobcov. Ide o to, že naše distribučky k tomu pristupujú tak, že každý hybridný menič musí absolvovať reálne skúška merania pretokov. Pretože aj malý "zášleh" nazad do siete pri poruchovom vypnutí by mohol mať veľké následky. Technicky, dá sa použiť akýkoľvek menič, ak tieto skúšky absolvuje. Ak ich už absolvoval a je v zozname - niet prečo ho viac skúšať a je povolený obratom. Takže nie distribučka dáva čosi certifikovať, ale dovozca-predajca si musí zabezpečiť jednorázové vykonanie tejto skúšky. Z toho je jasná len jedna vec - nikto Studer na tie skúšky nedal.
Presne tak, norma nehovorí presne o ističi - ale na 99% sme zvyknutý, že presne tento prvok sa o to stará. Nehovorím, možno ten menič takúto vlastnosť má, ale musí byť niekde jasne daná na papieri, aby sa to dalo legálne použiť. Zásuvkové obvody za menič by sa dali pripájať aj bez istenia len v tom prípade, ak výstupný prúd je zaručene menší alebo rovný 16A. Alebo, máme tu aj poistky, ich charakteristika je ďaleko "ostrejšia" a tým pádom treba o hodne menší prúd na vybavenie do 0,4s. Možnosti sú rozhodne rôzne - len ako som písal, niekto by to mal dať dohromady ako celok a podpísať sa pod to.
Že sa ten menič používa na lodiach, alebo je najdrahší, alebo hocijaký......to všetko je z pohľadu normy irelevantné a tým pádom to nemá zmysel rozvíjať - ak sa rozprávame o tom, že to má byť v súlade s predpismi.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod bakula » Uto 24. Jan 2023 10:29:22

tienik píše:Ono nejde o certifikáty a výrobcov. Ide o to, že naše distribučky k tomu pristupujú tak, že každý hybridný menič musí absolvovať reálne skúška merania pretokov. Pretože aj malý "zášleh" nazad do siete pri poruchovom vypnutí by mohol mať veľké následky. Technicky, dá sa použiť akýkoľvek menič, ak tieto skúšky absolvuje. Ak ich už absolvoval a je v zozname - niet prečo ho viac skúšať a je povolený obratom. Takže nie distribučka dáva čosi certifikovať, ale dovozca-predajca si musí zabezpečiť jednorázové vykonanie tejto skúšky. Z toho je jasná len jedna vec - nikto Studer na tie skúšky nedal.

To je jasne aj mne. Co ale nechapem je ze menic ktory sa co velkom pouziva napr. v DE co je stat EU sa neda u nas legalne pripojit k sieti. A cetifikovat ho na urovni distribucnych spolocnosti? Ved len na SK potrebuje 3 certifikaty. Kolko ich bude v celej EU? Potom nech sa necuduju ze si tam kazdy pripaja co chce, aj ked za normalnych okolnosti by si to rad prihlasil a mal to v poriadku. Dovolim si tvrdit ze distribucne spolocnosti takto vlastne sami podporuju "nebezpecnost" svojich sieti lebo oficialne pripojeny hybrid by musel mat projekt a reviziu. Takto si to zapoji aj clovek ktory o elektrike vie len to ze trasie a pokial nie je farboslepy tak vie spojit vodice rovnakych farieb. Ked to funguje tak ho uz nejaka bezpecnost nezaujima.
bakula
 
Príspevky: 98
Registrovaný: Uto 19. Mar 2013 10:21:05
Bydlisko: SSR
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod tienik » Uto 24. Jan 2023 12:28:48

AKo, píšeš rozumne - po technickej stránke, ale realita je taká ako som písal.
A aby nebolo málo, tak pridám:
1) každá distribučka si pripojenie FVE predstavuje ináč.
2) SSD v pohode požaduje napríklad za elektromer umiestniť "vypínač výrobne". To jest máš v elektromerovom rozvádzači možnosť vypnúť pred, alebo za elektromerom :-)
3) Pre ZSD som ako revízny technik dostatočne dôveryhodná osoba, aby som podpisom potvrdil že je všetko OK. Pre SSD potrebujem naviac "certifikát" tuším od ministerstva hospodárstva za ľudových cca 360€. Pričom paradoxom je, že najvyšší paragraf 24 im nestačí. Ale zas certifikát je z hľadiska legislatívy úplne nepodstatný - lebo vyhláška s ním nepočíta. A hlavne keď som videl prácu "hrdých majiteľov certifikátu", chcelo sa mi grcať...

a tak ďalej.....
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod ospaly » Str 01. Feb 2023 21:57:07

Zase sa to trocha naťahuje... Všetko zdraželo, ja som nechcel kupovať veci dopredu (ak by som nezohnal meniče, musel by som zmeniť celu zostavu FVE), takže až keď som kúpil meniče za rozumnú cenu, tak som začal hľadať regulátory... viem, chyba (predbežne som hľadal, ale za par mesiacov 20% zdraženie). Už hľadám v nemeckých shopoch (našťastie sestra tam žije), lebo na SK doba dodania 2mesiace a dlhšie. Zatiaľ aspoň môžem čítať príspevky :)
ospaly
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:28:29
Bydlisko: KE okolie
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod k+k » Štv 02. Feb 2023 10:28:14

tienik píše:Pričom paradoxom je, že najvyšší paragraf 24 im nestačí. Ale zas certifikát je z hľadiska legislatívy úplne nepodstatný - lebo vyhláška s ním nepočíta. A hlavne keď som videl prácu "hrdých majiteľov certifikátu", chcelo sa mi grcať...
a tak ďalej.....

ot: vidis, "elektrikar" co mi robil elektriku na dome bol tiez hrdy majitel 24-tky, jeho dvaja synovia mali vraj 23-tky a tak ma presviedcali, ze 24+23+23>ako moja 21 ... matematika nepusti, mali pravdu ... vysledok ich prace si ale videl na vlastne oci. :kill
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat




Predchádzajúci

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron