Piecka na pelety - nazory a skusenosti

Piecka na pelety - nazory a skusenosti

Poslaťod Stefan » Ned 04. Jan 2009 16:34:25

Pekny podvecer prajem. Dlhsiu dobu zvazujem zmenit v rodicovskom dome sposob vykurovania z elektrickeho na pevne paliva. Je tam pec, nejaky vsepal neznameho povodu a tazkouhadnutelnej ucinnosti (50-60%), bez akychkolvek regulacnych moznosti, dalej elektricky teplovodny kotol a lokalne el. vyhrevne telesa. Vzhladom na skutocnost ze dom planujeme predat, nejaku rozsiahlu rekonstrukciu kotolne neuvazujeme (domcek ma pomerne nizku cenu ). Potrebujem, aby naroky na obsluhu pri prijatelnych prevadzkovych nakladoch boli co najnizsie(o rodicov sa stara opatrovatelka). Ako najzaujimavejsie riesenie sa mi javi teplovodna piecka na pelety, ktoru by som namontoval niekde do interieru (vhodne miesta su) , v pripade predaja by som si ju zobral a namontoval do zimnej zahrady, alebo predal. Rodicia do noveho domu neplanuju ist (je maly a maju citovu vazbu na stary domcek).
Ako jedina cenovo dostupna piecka sa mi javi ECOIDRO šedá hliníková ocel (Edilkamin) napr. http://www.vltava2000.cz/dufa/goodsdeta ... IDROBEZOVA. je tam aj zaujimavy vypocet nakladov na kurenie pre porovnanie :). Ale kazda liska ten svoj chvost chvali . . . .
V Cechach sa da kupit cca za 1900 EU a u nas za 2200. Prosim Vas, mate niekto skusenosti s podobnou pieckou, pripadne ako by ste riesili podobnu situaciu. Dakujem za pochopenie S.

PS : Elektricky priamoohrev pri strate objektu okolo 12 KWh je len asi pre zamestnancov SSE , ktori maju trosku lepsi cennik, ako bezny smrtelnik.
Naposledy upravil Stefan dňa Ned 04. Jan 2009 17:14:31, celkovo upravené 1
Coito, ergo sum :)
Obrázok užívateľa
Stefan
 
Príspevky: 111
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 19:43:50
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Piecka na pelety nazory a skusenosti

Poslaťod deko » Ned 04. Jan 2009 16:45:25

problem takychto kotlov (a vseobecne kotlov na drevo/uhlie) tkvie v tom, ze sa o ne treba starat - ak im nedoplnis palivo, tak nekuria. a opatrovatelka asi pelety nebude dosypat kazdy den (pripadne niekolko krat za den). takze ak tam nie je plyn, skor by som tam dal elektrokotol za 500 € s nejakym akumulacnym tarifom a akumulacnou nadrzou za dalsich 200-500 eur (ak tam nemaju velkoobjemove radiatory). rodicia nemaju starosti, maju teplo a nebude to take drahe...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Piecka na pelety nazory a skusenosti

Poslaťod Stefan » Ned 04. Jan 2009 16:47:14

Elektrokotol tam je , doplnenie pripravenych peletiek by si zvladli aj sami rodicia. Pri tychto mrazoch je spotreba el. aj 150 KWh denne co by bolo nejakych 45 Kg peletiek (2 nalozenia) . V Sk 450:250
Coito, ergo sum :)
Obrázok užívateľa
Stefan
 
Príspevky: 111
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 19:43:50
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Piecka na pelety - nazory a skusenosti

Poslaťod Juraj K. » Str 11. Jan 2023 16:23:09

Rád by som oživil túto tému.
Má niekto reálne skúseností s kotlom na peletky, resp. s pieckou na pelety?
Prílohy
Juraj K.
 
Príspevky: 248
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Piecka na pelety - nazory a skusenosti

Poslaťod mp1ver2 » Pia 13. Jan 2023 15:37:08

každý by si mal poriadne premyslieť "čím" kúriť....
viem, že je to politika, ale tento článok vnímam ako súhrn budúcich nariadení eú parlamentu
https://www.postoj.sk/122098/ako-nam-eu ... -a-byvanie
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Piecka na pelety - nazory a skusenosti

Poslaťod Juraj K. » Pia 13. Jan 2023 22:51:07

Nie každý ma k dispozícii plyn. Mám radiátory tak tepelné čerpadlo by asi nebolo dobre.
Juraj K.
 
Príspevky: 248
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Piecka na pelety - nazory a skusenosti

Poslaťod raven » Sob 14. Jan 2023 17:03:30

To, že máš radiátory nevadí.
Ja mám tiež a nevadí to ničomu.
Kondenzačný plynový kotol a tepelné čerpadlo sú zariadenia, ktorým nižšia teplota nevadí.
Kúrim s plynovým kotlom na max 30 stupňov a mám radiátory a mám pekne teplúčko.
Všetko je len o delta T, ktoré sa odovzdá do priestoru.
Takže kombinácie tepelného čerpadla a radiátorov by som sa vôbec nebál.
V prípade, že budú cenovo dostupnejšie, tak si určite aj ja zaobstarám jedno vzduch voda.
Lenže na to, aby sa cena tč aj s montážou dostala do 2000€ si ešte budeme musieť počkať :lol:
A dovtedy je jasná voľba plynový kondenzačný kotol.
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Piecka na pelety - nazory a skusenosti

Poslaťod raven » Sob 14. Jan 2023 17:10:37

mp1ver2 píše:každý by si mal poriadne premyslieť "čím" kúriť....
viem, že je to politika, ale tento článok vnímam ako súhrn budúcich nariadení eú parlamentu
https://www.postoj.sk/122098/ako-nam-eu ... -a-byvanie


Ten článok je značne pritiahnutý za vlasy.
Aby priemerný dom mal takú potrebu vykurovania, tak by musel spotrebovať 2000 m3 plynu.
Toľko nemajú ani moji rodičia, čo bývajú v nezateplenom dome z čias socializmu...
Pri takej spotrebe sa cena za kúrenie, alebo tá špeci daň premietne do sumy 161€.
Reálne je spotreba priemerného rd polovičná, takže 80€ navyše za rok, to znamená mesačne do 7€+ k sume, ktorá je teraz...
Ten článok má potrebu len polarizovať, nadávať na tú zlú eu, ktorá len dvíha dane a hľadá vinníka tam, kde nie je...
Je to politika, takže držme sa radšej faktov a témy a nie hausnumer, ktoré píše nejaký pisálek a ani nevie o čom píše...

S týmto príspevkom autora raven súhlasil
Juraj K.
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia