Krbove kachle - zhotovitel

Re: Krbove kachle - zhotovitel

Poslaťod tienik » Štv 08. Dec 2022 11:30:35

Tak, neviem či to mám dobre, ale už 10 rokov to funguje takto:

1) Mám krbovú vložku s možnosťou pripojenia nasávania vzduchu. A ešte aby bola sranda, tak aj komín čo má odvetranie
2) Prívod vzduch mám 2x75mm trubka zvonku po betonovej doske - vyspádované mierne smerom von
3) Okolo trubiek "tunel" zo styroduru a klasicky potom poter podlahy
4) Pod krbom trubkove "harakiri" tie dve prívodné trubky spojené a prejdené na jeden priemer 110mm a zároveň odbočka k odvetraniu komína - všetko zatesnené
5) Krb k tomuto zázraku pripojený vzduchotechnickou hadicou (taká tá hliníková skladaná)
6) Na krbe inštalovaný kontakt otvorených dvierok - lebo proste, kde by som ja nemal drôty :-)

No a výsledky:

a) z trubiek vonku nikdy nič neodkvaplo - takže usudzujem, že nekondenzuje.
b) Krb horí parádne - bez ohľadu na vetranie-nevetranie domu
c) Stav komína neviem posúdiť, nedá sa do izolácie len tak pozrieť.
d) Rekuperácia nastavená tak, že v momente otvorenia dvierok dostáva odsávací ventilátor stop - takže dym pri prikladaní nevie ísť do miestnosti.

pre zaujímavosť, v čase pokusov sa mi stalo, že som si pomiešal ventilátory a stopol som prívodný. A veľmi rýchlo ma ovalil dym pri dvierkach :-) ja by som bol teda v smere "pokročilejších" riešení nasávania opatrný.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




Re: Krbove kachle - zhotovitel

Poslaťod PrasinaPE » Štv 08. Dec 2022 17:34:50

Exterierovy privod vzduchu daj prestupom cez stenu , je to nutnost aby ti fungovali kachle. Na kondenz z potrubia sa vykasli- ten tam nebude. Skor si zisti ci maju tvoje kachle rozoberatelny deflektor z vrchu, pretoze sajrajt z komina ti bude priamo vstekat do vnutra zhora. Skor ries kondenzat v komine.
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Krbove kachle - zhotovitel

Poslaťod embe » Str 14. Dec 2022 21:11:44

PrasinaPE píše:Exterierovy privod vzduchu daj prestupom cez stenu , je to nutnost aby ti fungovali kachle. Na kondenz z potrubia sa vykasli- ten tam nebude. Skor si zisti ci maju tvoje kachle rozoberatelny deflektor z vrchu, pretoze sajrajt z komina ti bude priamo vstekat do vnutra zhora. Skor ries kondenzat v komine.


Vtekat z komina dovnutra coho? Kachli? Nerezovy komin ide vonkonku po fasade a velky T-kus (tusim sa to vola sopuch), kde dole je cistiaci otvor a dno s odvodom kondenzu a do domu ide pod pravym uhlom odbocka cez fasadu do dymovodu.
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Krbove kachle - zhotovitel

Poslaťod embe » Str 14. Dec 2022 21:34:31

Takze len zhrniem ako to cele dopadlo resp dopadne a dakujem za rady! Tienik mas to inak urcite dobre spravene :)
- odstup kachli od horlavych predmetov je 40cm po stranach, tzn budem musiet odstranit plastovy parapet a nahradit ho asi dlazbou. (Parapet ma 378cm, preto zial nemozem dat 1ks velkoformatovej dlazby alebo 1ks namieru spraveny nejaky kamen alebo co)
- komin dohodnuty a naceneny priamo u zastupcu Schiedel pre bratislavsky kraj
- kupeny cez nemenovane stavebniny za este trosku znizenu cenu, vyzdvihnuty a dovezeny vcera
- montaz komina bude robit 1 zo Schiedel ofiko partnerov, s ktorym uz mam dobru skusenost, parnterov ma Schiedel na stranke, p. Janec tusim z TT, mozem vrelo odporucit
- bude exterierovy privod vzduchu cez fasadu, aj ked sme sa bavili s Fabkom, ze kachle si pritiahnu vzduch cez vypnutu rekuperacku. No faktom je, ze kachle budu tahat vzduch z miestnosti, cez rury rekuperacie, vymennik atd atd, by to bola cesta najvacsieho odporu.
-
- dopoja aj kachle, spravia aj externy privod vzduchu, ak som dobre pochopil, tak hadam daju aj zateplenu ruru exterieroveho privodu, musim este prekonzultovat
- zajtra idem pre kachle, vybral som nakoniec Morso 6143. Velmi som poskuloval aj po Jotule, ale tie moderne maju uz take dizajny, ze nie som nadseny. Klasicke nie su zle, ale nejako to proste takto dopadlo, aj dodacie doby, atd...Morso by mala byt rovnako kvalitna znacka ako Jotul.
- Romotop, Thorma a dalsie znacky slovenske, talianske, francuzske....neviem, nepresvedcili ma, najhorsie je, ze sa to tazko vybera, lebo nie je moc recenzii a ked clovek hlada, ktore su top znacky, tak nenajde nic, alebo stranky z USA/Kanady. Vyber je obrovsky, ale doveryhodne hodnotenia chybaju. Uvidim, snad som neslapol vedla :)
- bol som dost prekvapeny nemenovanym velkym predajcom krbov a kachli v okoli BA, nebudem menovat, no pristup bol povysenecky, povrchny, az vytykajuci mi neznalost problematiky, ale na druhu stranu som sa rozhovormi s predajcami nasmeroval spravnym smerom
- vybral som predajcu Morso v Skalici nakoniec; napriek tomu ze toho maju vsetci tito krbari vela, venoval mi hodne casu po telefone, pruzne reagoval, objednal, dodal. Spokojnost zatial.
Vdaka bohu za toto forum!!!

S týmto príspevkom autora embe súhlasil
fabka2004
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Krbove kachle - zhotovitel

Poslaťod PrasinaPE » Pia 16. Dec 2022 19:19:30

embe píše:
PrasinaPE píše:Exterierovy privod vzduchu daj prestupom cez stenu , je to nutnost aby ti fungovali kachle. Na kondenz z potrubia sa vykasli- ten tam nebude. Skor si zisti ci maju tvoje kachle rozoberatelny deflektor z vrchu, pretoze sajrajt z komina ti bude priamo vstekat do vnutra zhora. Skor ries kondenzat v komine.


Vtekat z komina dovnutra coho? Kachli? Nerezovy komin ide vonkonku po fasade a velky T-kus (tusim sa to vola sopuch), kde dole je cistiaci otvor a dno s odvodom kondenzu a do domu ide pod pravym uhlom odbocka cez fasadu do dymovodu.


``Deflektor tvorí zábranu na vrchu krbovej vložky, aby neodchádzali spaliny rovno do komína.`` nieco take v hornej casti aby sa to dalo vycistit
Prílohy
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Krbove kachle - zhotovitel

Poslaťod theb » Pon 19. Dec 2022 12:49:29

Deflektor je zvlast dobry na to, aby vsetko vytvorene teplo v krbe (kachliach) nebolo priamo vytiahnute kominom.
Preto sa ani kachle, ani krb nezapaja do komina napriamo, ale cez sopuch. Kachle 90 stupnov, krb 45 stupnov (tak si aspon pamatam z vlastnej stavby).

Zevraj kazdy komin by mal mat 2x dvierka (ktory vedie cez interier), aby sa komin lahsie cistil. Avsak po niekolkorocnom pouzivani komina a pridavanim chemickeho sajrajtu na to urceneho este ani raz nemusel kominar riesit ine ako spodne dvierka.
Pri absencii hornych dvierok cca 4 m od spodnych by zevraj musel liezt na strechu.
1x nam ho vymetal a v tureckom sede zo spodu krasne vsetko slo dolu, aj on chvalil ten chemicky sajrajt, ze to pomaha. Potom vybral z naberackou cca 5L sadzi (prasok) a bolo po cisteni komina.

Co sa tyka exterieroveho privodu vzduchu. Opat neviem, ci to mam spravne, ale funguje to...Mam to dotiahnute uz pod zakladovou doskou, neviem akym zazrakom som na to myslel, ale podarilo sa. Na jednom konci 90 stupnove koleno, napojene priamo do krbovej vlozky cez nejake ohybne rury na to urcene...Na druhej strane 2x90 stupnove koleno, kedze to islo pod doskou, musel som to vytiahnut hore. Ak by sa tam tvoril kondenz, zrejme by to uz teraz bolo zaliate a nefunkcne, ale zatial to pricucava vzduch zvonku tak ako ma. Pri kureni citit silny tah.

Takze by som sa ziadneho spadovania neobaval, neobaval by som sa ani bordelu v komine (ktory sa tak ci tak bude tvorit), ono potom ta udrzba je dost podstatna a tu by som nezanedbaval. Aspon raz do roka to dat pokukat kominarovi a je pokoj.

Nie ze by som to mal bez chyby...Mam schiedel keramicky komin a nemyslel som pri stavbe na odvod kondenzu z komina, tak to mam len zaslepene. Doteraz vsak ziadna voda v komine nestala.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat




Predchádzajúci

Späť na Komín, krb

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia