Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod MartinH » Sob 05. Nov 2022 10:18:38

Branulo píše:Moja predstava zapojenia je totiž taká, že KK s mojim nerezovým 120L zásobníkom TÚV nechám v povodnom zapojení, a nový solárna zostava by ale obsahovala už iba len 200L (alebo teda nech 250L) OBYČAJNÝ (nie Bivalentný) zásobník, 2 solárne panely, čerpadlovú sústavu a bez RJ. Na riadenie čerpadlovej sústavy by sa využila RJ môjho kotla Geminox THRS KK (ide o LMS14), a tie jednotlivé zásobníky budú zapojené v sérii.


Hned na zaciatok pisem, ze neviem, ako to ma byt spravne.

Ale keby som to musel riesit, nakreslil by som si schemu na papier a hladal by som odpovede na otazky typu "ako sa to bude spravat ked ...?". Treba si najprv ujasnit:

- Aka bude min a max. teplota v zasobnikoch? V solare od teploty privodu az po mozno 90, ak to dovolis. V plynovom podla nastavenia kotla, kedy sa ohrev zapne a kedy vypne. Prejdi si rozne kombinacie.
- Ak dovolis v solarnom zasobniku teplotu vyrazne nad 60 stupnov (vela uskladnenej energie), potrebujes termostaticky zmiesavac, aby do vodovodu nesla nebezpecne tepla voda. To ma vplyv aj na zapojenie cirkulacky, ak mas.

Na otazku, ci seriovo alebo paralelne si si odpovedal, ze seriovo. Neviem preco, ale pozri prvu vetu,

Cele to robis preto, aby si neminal plyn, ked mas teplo zo slnka. Mne vychadza, ze prvy musi byt solarny zasobnik. Keby bol prvy kotol, vzdy by mu dotekala studena voda a on by sa snazil ju zohriat.

K tym otazkam, nezabudni riesit, co sa stane, ked sa voda ohreje a zvacsi objem. Kde spätne klapky (pozor na cirkulacku), kde expanzku a poistny ventil.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod theb » Sob 05. Nov 2022 10:43:25

Ja zas pridam to svoje k FVE. Kym solar, ktory chces nevypnes, pretoze hreje ked sa svieti, tak z FVE a spiralu na ohrev vody vypnes po dosiahnuti teploty a zvysok elektriny poputuje inam. Ci uz do auta, bazenu, televizora alebo do virtualnej/realnej baterie...

Toto si vyries ako prve, co chces. Ako druhe potom akym sposobom ohrievat tu vodu a nasledne zapojenie jednotlivych zasobnikov. S FVE panelmi by si to mal asi podstatne lahsie...
Zapojenie do serie tiez nemusi byt najstastnejsie riesenie i ked by si to zrejme vedel vybicyklovat nejakou spatnou klapkou medzi nadrzami, nech nemusis dohrievat cely objem v zime.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod tienik » Sob 05. Nov 2022 12:30:12

Branulo píše:Síce trochu uštipačný komentár, ale .... :-) Pekné napísane. :D
Netušil som, že by "teplovodné" slnečné kolektory boli "slepou cestou". Ozaj teda sú?


podľa môjho názoru v tomto okamihu už áno. Nemám ich, ani som ich nikdy nemal - takže neviem úplne "naživo" porovnať. Ale zas, myslím si, že už mám nazbieraných ´dosť údajov o tom, že ohrev vody slnkom je v princípe minoritná záležitosť (bez ohľadu na technológiu). Takže ak neprevádzkuješ akvapark, tak proste investuješ do niečoho, čo 100%tne nevyužiješ.
Fak si skús kľudne sadnúť a prerátať to. A k Tvojmu zásobníku - viem, osobne tiež mám problém niečo funkčné vyhodiť :-). Ale ako klasika zásobník ohrievaný elektrikou by sa uživil aj pri FVE
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod tienik » Sob 05. Nov 2022 12:38:07

Branulo píše:
Je toho viac prečo. Už dlhšiu dobu overená technológia, nadobúdacie náklady (konkrétne /300L zásobník, čerpadlová sústava, regulátor, 2xkolektory za cca 4200,- po odpočitaní št. dotácie, bez práce), RD Bungalov s iba jednou plochou orientovanou na juh, minimálne stavebné úpravy (iba v jednom mieste prieraz cez strop pre teplovodné rúrky medzi panelmi a kotolňou), bez zložitej administratívy k prevádzke, v podstate bezobslužná prevádzka (a ak by bol nejaký zásah potrebný je zvládnuteľný hociktorým členom rodiny)...Vzhľadom na relatívne nízke obstarávacie náklady a okamžitú dostupnosť komponentov, je tu získavanie benefitu prakticky hneď. Ale to podstatné je, že v lete som musel zakúpiť nový plynový kotol, takže chcem túto investíciu čo najviac využiť a doplniť ju za minimálne náklady o niečo, čo dokáže znížiť spotrebu plynu. Preto som dal prednosť solárnemu ohrevu pred FVE.

Iste, prešla už nejaká ta doba. keď som si tento "projekt" vytýčil, a aj tvoj príspevok ma "poštuchol" v myslení, začať uvažovať o dohreve (okrem iného samozrejme) pomocu FVE..... Hmmm, vďaka za "chrobáka v hlave".

Už či bude doohrev vody v zásobníku vykonávať el. špirála pomocou FVE panelov alebo ďalši okruh v zásobníku pomocou Slnečných kolektorov, kladiem si vždy tú istú otázku, či dokážem nejako zmysluplne využiť svoj existujúci 120L zásobnik spolu s 300L zásobníkom?


tak aby sme tých chrobáčikov rozmnožili :-)

1) technológia FVE nie je novinka - stačí sa pozrieť na vesmírny program. Problémom bola len náročnosť výroby a z toho plynúca ekonomická nevýhodnosť a nedostupnosť
2) 4200€ je už dosť podstatná časť ceny celej FVE, pričom využiteľnosť je úplne niekde inde
3) prieraz na trubky a prieraz na káble je technicky to isté :-)
4) Ak považuješ vypísanie žiadosti cez net a podpis dvoch zmlúv za náročnú administratívu, tak potom áno :-). Osobne ma na tom "sral" len čas, samotné vypisovanie bola primitívna činnosť.
4.5) Bezobslužnosť - presne to je vlastnosť dobre namontovanej FVE. Vôbec netuším, čo by tam mohol bežný človek obsluhovať, prípadne čo by tam mohol robiť hociktorý člen rodiny. Napríklad aj u mňa ide bez jediného zásahu FVE prakticky pol roka nonstop - čo mi je pri mne samom dosť čudné :-), ale fakt som nepociťoval potrebu do toho vŕtať. Sieťové napätie si prestavovať nemôžem, frekvenciu tiež nie, vypínať to nemám prečo.....fakt nemám tušenia čo by som na tom obsluhoval.
5) Dostupnosť. November, december, január - ani pri teplovodnom systéme, žiadny veľký úžitok. Ak FVE objednáš teraz, pri troche šťastia začneš vyrábať priamo v sezóne. A budeš mať úžitok zo 100% slnečného času, nie z 10-20%
6) No, je preavda, FVE novému kotlu nijak nepomôže -ale ani neuškodí.

fakt si to prejdi s chladnou hlavou, pýtaj sa čo Ti nie je jasné a možno sa len v svojom rozhodnutí utvrdíš, alebo prídeš na to, že sa to dá spraviť lepšie.

edit: doplnený "chrobák" 4.5
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




Predchádzajúci

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron