Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod ... » Uto 30. Aug 2022 18:15:23

tak v bytovke kde som vyrastal boli byty pripojene na 1f a kazdy mal 25A (na druhej strane tu sa da ocakavat ze sa to v ramci bytovky "zrovna" - na kazdom poschodi boli 3 byty, kazdy z inej fazy)
rodinnych domov majucich 1f pripojku som videl naozaj len minimum....

inac este jedna vyhoda ak mas 3f, a mas rozumne zapojene rozvody, tak ak na vedeni jedna z faz chcipne (obcas som take zazil) tak nemas tmu vsade (a napriklad svetelne okruhy v dome mam zapajane tak ze na jednom podlazi su vzdy 2 svetelne okruhy z 2 roznych faz a to este tak, aby vzdy ta cez dvere susedna miestnost bola na inom okruhu....)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat




Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod tienik » Uto 30. Aug 2022 19:16:25

... píše:
inac este jedna vyhoda ak mas 3f, a mas rozumne zapojene rozvody, tak ak na vedeni jedna z faz chcipne (obcas som take zazil) tak nemas tmu vsade (a napriklad svetelne okruhy v dome mam zapajane tak ze na jednom podlazi su vzdy 2 svetelne okruhy z 2 roznych faz a to este tak, aby vzdy ta cez dvere susedna miestnost bola na inom okruhu....)


výpadok jednej fáze bola obľúbená porucha v čase vzdušných rozvodov a prípojok. V dnešnej dobe je už veľmi zriedkavá, ale samozrejme nie nemožná. Ale ak má človek ako hlavný istič výrobok firmy SEZ, tak si to môže celkom často vyskúšať tiež :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod ... » Uto 30. Aug 2022 21:17:13

tienik píše:
... píše:
inac este jedna vyhoda ak mas 3f, a mas rozumne zapojene rozvody, tak ak na vedeni jedna z faz chcipne (obcas som take zazil) tak nemas tmu vsade (a napriklad svetelne okruhy v dome mam zapajane tak ze na jednom podlazi su vzdy 2 svetelne okruhy z 2 roznych faz a to este tak, aby vzdy ta cez dvere susedna miestnost bola na inom okruhu....)


výpadok jednej fáze bola obľúbená porucha v čase vzdušných rozvodov a prípojok. V dnešnej dobe je už veľmi zriedkavá, ale samozrejme nie nemožná. Ale ak má človek ako hlavný istič výrobok firmy SEZ, tak si to môže celkom často vyskúšať tiež :-)


u nas na ulici sa obcas vyskytne (obcas = naposledy mozno dakedy pred 2ma rokmi), rozvod je "vzdusnym kablom" (taky spletenec izolovanych vodicov na nosnom lane medzi stlpmi)
v kazdom pripade ale co viem tak na vetve je vycerpana kapacita, takze mozno to je len ze suctovo na niektorej faze hitne ochranu v trafacke.... obvykle do pol hodiny od nahlasenia na poruchovu sluzbu problem fixnu (a to aj v neskorych vecernych hodinach)

a na hlavnom istici som 2x tiez takyto problem hitol, ale to bolo po mojej chybe ked som omylom nieco skratol a hlavny istic v dosledku toho nevyletel komplet ale len jedna faza (a istic vyzeral byt "nahodeny"), to si ale vcelku lahko identifikujem a fixnem aj sam....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod k+k » Str 31. Aug 2022 9:12:50

1 resp 3 fazy ... issue z pondelka, ja grilujem na elektrickom grile, zena ide vysavat, rovnaka faza, skoncili sme obaja :) tak som ju "vyhnal" o zasuvku dalej na inej faze a uz sme boli spokojni obaja :) ... vykonnejsie tepelne cerpadlo tiez potrebuje 3f ... cize 1f na dome rozhodne zbytocne obmedzenie.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod k+k » Str 31. Aug 2022 16:34:01

takze, 5 aj 2/3 mesiaca, 5kW striedac, 5MWh ... este zostava 6 aj 1/3 mesiaca do rocnej produkcie
Prílohy
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod tienik » Štv 01. Sep 2022 0:59:54

... píše:
u nas na ulici sa obcas vyskytne (obcas = naposledy mozno dakedy pred 2ma rokmi), rozvod je "vzdusnym kablom" (taky spletenec izolovanych vodicov na nosnom lane medzi stlpmi)
v kazdom pripade ale co viem tak na vetve je vycerpana kapacita, takze mozno to je len ze suctovo na niektorej faze hitne ochranu v trafacke.... obvykle do pol hodiny od nahlasenia na poruchovu sluzbu problem fixnu (a to aj v neskorych vecernych hodinach)

a na hlavnom istici som 2x tiez takyto problem hitol, ale to bolo po mojej chybe ked som omylom nieco skratol a hlavny istic v dosledku toho nevyletel komplet ale len jedna faza (a istic vyzeral byt "nahodeny"), to si ale vcelku lahko identifikujem a fixnem aj sam....


schválne, akej značky máš ten hlavný istič?
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod ... » Pia 02. Sep 2022 7:55:21

tienik píše:
... píše:
u nas na ulici sa obcas vyskytne (obcas = naposledy mozno dakedy pred 2ma rokmi), rozvod je "vzdusnym kablom" (taky spletenec izolovanych vodicov na nosnom lane medzi stlpmi)
v kazdom pripade ale co viem tak na vetve je vycerpana kapacita, takze mozno to je len ze suctovo na niektorej faze hitne ochranu v trafacke.... obvykle do pol hodiny od nahlasenia na poruchovu sluzbu problem fixnu (a to aj v neskorych vecernych hodinach)

a na hlavnom istici som 2x tiez takyto problem hitol, ale to bolo po mojej chybe ked som omylom nieco skratol a hlavny istic v dosledku toho nevyletel komplet ale len jedna faza (a istic vyzeral byt "nahodeny"), to si ale vcelku lahko identifikujem a fixnem aj sam....


schválne, akej značky máš ten hlavný istič?


tej ktoru si spominal :-D
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod tienik » Uto 06. Sep 2022 8:25:33

... píše:
tej ktoru si spominal :-D



ja už z týchto "ističov" dostávam vyrážky keď ich vidím. Roky rokúce tá istá chyba a tá istá neschopnosť výrobcu ju odstrániť.
A najviac ma štve, že ten "istič" má všetky papiere a veselo sa predáva a montuje - napriek tomu, že nevyhovuje platným normám (3f istiaci prvok musí v zmysle normy vypínať naraz všetky 3 fázy)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod ... » Uto 06. Sep 2022 9:25:53

tienik píše:
... píše:
tej ktoru si spominal :-D



ja už z týchto "ističov" dostávam vyrážky keď ich vidím. Roky rokúce tá istá chyba a tá istá neschopnosť výrobcu ju odstrániť.
A najviac ma štve, že ten "istič" má všetky papiere a veselo sa predáva a montuje - napriek tomu, že nevyhovuje platným normám (3f istiaci prvok musí v zmysle normy vypínať naraz všetky 3 fázy)


tak ono to mozno uz aj fixli, podla istica ktory je kdesi v terene uz viac ako 10 rokov to realne posudit nemozes :-D
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod tienik » Uto 06. Sep 2022 12:03:51

... píše:
tak ono to mozno uz aj fixli, podla istica ktory je kdesi v terene uz viac ako 10 rokov to realne posudit nemozes :-D


ja nehovorím že je to vedecky dokázané, ale:

1) neni roka, aby som niekomu pri elektromeri (skrinky Hasma) tieto ističe nevymieňal. Iste, neštudujem vtedy ich dátum výroby. To ma celkom štve, lebo skrinky Hasma považujem za výborné riešenie pre elektromer.
2) nepamätám si naopak, že by som pre takúto "vlastnosť" menil istič inej značky.

Je mi jasné, že sa to nedá brať ako etalón, ale tá skúsenosť tam proste je.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod k+k » Pia 04. Nov 2022 13:57:18

k+k píše:Otazka pre majitelov FVE: aky mate rozdiel medzi evidenciou smart meraca vo Vasej FVE vs distributor ? Mne moj smartmeter hovori, ze som exportol 2906 kWh, ZSDIS vravi ze som vyrobil 2646 kWh, rozdiel podla mesiacov sa hybe v interval 6% - 15%

otazka sa stratila ... skusim znova s drobnym update-om
Prílohy
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod bakula » Ned 06. Nov 2022 18:25:29

k+k píše:
k+k píše:Otazka pre majitelov FVE: aky mate rozdiel medzi evidenciou smart meraca vo Vasej FVE vs distributor ? Mne moj smartmeter hovori, ze som exportol 2906 kWh, ZSDIS vravi ze som vyrobil 2646 kWh, rozdiel podla mesiacov sa hybe v interval 6% - 15%

otazka sa stratila ... skusim znova s drobnym update-om


Energiu na vstupe/vystupe z FVE meria tzv. Energy meter
Ten sa zapaja externe a sposobom:

If an external meter is installed, the value displayed depends on the meter type connected to the inverter and its location:
-If a bidirectional meter is connected at the consumption point, this value is the consumed energy.
-If the meter is installed at the production point, this value is the energy produced by the site.
-If the meter is installed at the grid connection point, this value is the energy exported to the grid.

Predpokladam ze tvoj pripad je ten treti. Mozna pricina rozdielu meranej energie:
-zle zapojeny meter (videl som aj opacne zapojeny) prip. zly meter
-meter nie je zapojeny hned za elektromerom (grid connection point) ale je medzi tym nejaky spotrebic. Merac potom tuto spotrebu zapocita do exportovanej, ale tato energia nepretecie von cez domovy elektromer(ZSDIS).
bakula
 
Príspevky: 98
Registrovaný: Uto 19. Mar 2013 10:21:05
Bydlisko: SSR
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod k+k » Pon 07. Nov 2022 11:05:49

tak elektromer je v plote, hlavny rozvadzac v garazi, FVE je pripojene v hlavnom rozvadzaci ... cize splnene vsetky poziadavky ZSE na spravne meranie ... ze by tam bol spotrebic s relativne konstantnou spotrebou sa uplne vylucit neda, vzhladom na stav mojich EE rozvodov, ale nepredpokladam to. preto ma skor zaujima, ake rozdiely maju iny (idealne so solaredge smartmetrom)
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod k+k » Pia 10. Mar 2023 16:41:39

k+k píše:takze, 5 aj 2/3 mesiaca, 5kW striedac, 5MWh ... este zostava 6 aj 1/3 mesiaca do rocnej produkcie

tak dnes mame presne rok produkcie, 5kW striedac, celkova vyroba 7.23 MWh ... menej ako som dufal, ale stale lepsie ako 5 MWh. :yahoo
Prílohy
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod raven » Ned 12. Mar 2023 11:03:13

@k+k

Pekne :-)
Vieš tu dať nejaké čísla ohľadom inštalácie?
Koľko panelov, aký výkon,koľko m2 zastavanej plochy na streche, koľko € cena za kompletné riešenie, batéria doma, poprípade virtuálna...
Ďakujem.
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron