automaticke doplnanie vody do suda pre kapustu

automaticke doplnanie vody do suda pre kapustu

Poslaťod yoyo » Pia 14. Okt 2022 13:25:02

Ako kazdy rok, tak aj teraz planujem nakladat kapustu do keramickeho suda (nieco taketo: https://www.kinekus.sk/sud-na-kapustu-40-l-ii.-a./). Ako vieme, uplne klucova vec po nalozeni kapusty je to, aby v jarceku bola stale voda - a teda nedostaval sa do nalozenej kapusty vzduch, ktory by mohol mat za nasledok tvorbu plesni atd... . Cize ciel je mat stale v jarceku vodu.
Uz sa mi X krat stalo, ze som zabudol doliat, alebo som bol odcestovany a voda v jarceku sa odparila, alebo si ju kapusta stiahla (niekedy je to narazove.. 3-4 dni nic.. a potom odrazu prazdny jarcek) ... . Preto rozmyslam nad nejakou jenoduchou 'automatizaciou' ako by tam voda mohla pravidlene kvapkat a to max do vysky jarceka (aby to samozrejme nepretekalo). Skusal som uz rozne veci - napr. ze som si kupil 5L flasu so spodnym vypustacim ventilom, na ten ventil som dal hadiku a hadicku do jarceka na uroven max hornej hladiny... - ale nefungovalo to, voda pretekala ..
Napada vas nieco cim by sa to dalo elegantne vyriesit?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: automaticke doplnanie vody do suda pre kapustu

Poslaťod ... » Pia 14. Okt 2022 17:49:24

yoyo píše:Ako kazdy rok, tak aj teraz planujem nakladat kapustu do keramickeho suda (nieco taketo: https://www.kinekus.sk/sud-na-kapustu-40-l-ii.-a./). Ako vieme, uplne klucova vec po nalozeni kapusty je to, aby v jarceku bola stale voda - a teda nedostaval sa do nalozenej kapusty vzduch, ktory by mohol mat za nasledok tvorbu plesni atd... . Cize ciel je mat stale v jarceku vodu.
Uz sa mi X krat stalo, ze som zabudol doliat, alebo som bol odcestovany a voda v jarceku sa odparila, alebo si ju kapusta stiahla (niekedy je to narazove.. 3-4 dni nic.. a potom odrazu prazdny jarcek) ... . Preto rozmyslam nad nejakou jenoduchou 'automatizaciou' ako by tam voda mohla pravidlene kvapkat a to max do vysky jarceka (aby to samozrejme nepretekalo). Skusal som uz rozne veci - napr. ze som si kupil 5L flasu so spodnym vypustacim ventilom, na ten ventil som dal hadiku a hadicku do jarceka na uroven max hornej hladiny... - ale nefungovalo to, voda pretekala ..
Napada vas nieco cim by sa to dalo elegantne vyriesit?


volakedy sme v napajackach pre zvierata pouzivali sklene vinove flase ktore boli polozene (hore dnom) v plechovej miske na vystupku a fungovalo to tak, ze ked klesla hladina v miske pod uroven hrdla flase, tak sa do flase dostal vzduch a z flase natieklo dole tolko aby sa tam uz dalsi vzduch nedostaval.... klucom ale je ze flasa musi byt pevna (plastova sa ti vplyvom podtlaku splosti a nezafunguje to....)

S týmto príspevkom autora ... súhlasil
MartinH
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: automaticke doplnanie vody do suda pre kapustu

Poslaťod tienik » Pia 14. Okt 2022 18:28:03

yoyo píše:Ako kazdy rok, tak aj teraz planujem nakladat kapustu do keramickeho suda (nieco taketo: https://www.kinekus.sk/sud-na-kapustu-40-l-ii.-a./). Ako vieme, uplne klucova vec po nalozeni kapusty je to, aby v jarceku bola stale voda - a teda nedostaval sa do nalozenej kapusty vzduch, ktory by mohol mat za nasledok tvorbu plesni atd... . Cize ciel je mat stale v jarceku vodu.
Uz sa mi X krat stalo, ze som zabudol doliat, alebo som bol odcestovany a voda v jarceku sa odparila, alebo si ju kapusta stiahla (niekedy je to narazove.. 3-4 dni nic.. a potom odrazu prazdny jarcek) ... . Preto rozmyslam nad nejakou jenoduchou 'automatizaciou' ako by tam voda mohla pravidlene kvapkat a to max do vysky jarceka (aby to samozrejme nepretekalo). Skusal som uz rozne veci - napr. ze som si kupil 5L flasu so spodnym vypustacim ventilom, na ten ventil som dal hadiku a hadicku do jarceka na uroven max hornej hladiny... - ale nefungovalo to, voda pretekala ..
Napada vas nieco cim by sa to dalo elegantne vyriesit?



čo tak vedľa vedro, dorovnať horné hrany. Vedro naplniť vodou a prepojiť vedro - žliabok hadičkou, ktorú pred tým naplníš dokonale vodou. Samospád to bude vyrovnávať. Síce bude hladina vo vedre klesať, ale tak aspoň raz za čas si na to spomenieš, nie?
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: automaticke doplnanie vody do suda pre kapustu

Poslaťod yoyo » Pon 17. Okt 2022 13:19:25

dakujem chlapi.. to co pisete dava zmysel, len chcelo by to pre mna asi lepsiu predstavivost na realizaciu v tomto konkretnom pripade

@... nieco podobne som uz skusal s plastovou nadobou (ale hrubostenny plast). Ta nadoba mala ako som uz spominal mala ventil na ktory som nasadil nadicku a nasmeroval do zliabku.. Ja som ani neregistroval zeby sa ta flasa v dosledku potlaku ohla, ale skor problem som videl v tom, ze vaha tej vody v tej nadobe (5L) bola taka velka, ze voda pretiekla ..

@tienik: toto co pises si neviem nejako prakticky dat dokopy. Co myslis pod: 'dorovnat horne hrany (vedra, zliabku, suda.. ? ) ... Vedro by malo byt nad urovnou zliabku, alebo staci ze bude na zemy.. predpokldam, ze ked pises o samospade, tak vedro bude nad urovnou zliabku. A prepojenie vedra a zliabku by sa ako realizovalo ?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: automaticke doplnanie vody do suda pre kapustu

Poslaťod ... » Pon 17. Okt 2022 16:23:02

yoyo píše:dakujem chlapi.. to co pisete dava zmysel, len chcelo by to pre mna asi lepsiu predstavivost na realizaciu v tomto konkretnom pripade

@... nieco podobne som uz skusal s plastovou nadobou (ale hrubostenny plast). Ta nadoba mala ako som uz spominal mala ventil na ktory som nasadil nadicku a nasmeroval do zliabku.. Ja som ani neregistroval zeby sa ta flasa v dosledku potlaku ohla, ale skor problem som videl v tom, ze vaha tej vody v tej nadobe (5L) bola taka velka, ze voda pretiekla ..

@tienik: toto co pises si neviem nejako prakticky dat dokopy. Co myslis pod: 'dorovnat horne hrany (vedra, zliabku, suda.. ? ) ... Vedro by malo byt nad urovnou zliabku, alebo staci ze bude na zemy.. predpokldam, ze ked pises o samospade, tak vedro bude nad urovnou zliabku. A prepojenie vedra a zliabku by sa ako realizovalo ?


predpokladam (aspon na zaklade mojej predstavivosti) ze Tienik mal na mysli nieco ako spojene nadoby, prepojene nejakou hadickou kde budes mat hladiny v oboch na rovnakej vyske a velkost ten pridavnej nadoby posobi ako "kondenzator" (teda na pokles hladiny sa musi stratit viac vody)

co sa tyka flase a toho co som spominal, tak na toto nebolo treba ziaden ventil a to ci je ta-ktora flasa pouzitelna zistis jednoducho tak ze do nej das vodu a strcis do nejakej misky hore dnom, idealne polozit na nieco co bude drzat hrdlo kusok od dna a uvidis.... co tam este hra rolu je objem vzduchu ktory sa vo flasi este/uz nachadza, pretoze ten pod vahou vodneho stlpca sposobi ze Ti vody vytecie o trosku viacej ako len po hranu hrdla v miske (v podstate vzdy budes "hladat" rovnovaznu polohu kedy tiaz vodneho stlpca musi byt vykompenzovana tlakovym rozdielom plynov na hladine (=podtlakom vzduchu vo flasi))
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat





Späť na Rôzne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron