Kazetova klimatizacia do stropu podkrovia

Kazetova klimatizacia do stropu podkrovia

Poslaťod maniny » Ned 14. Aug 2022 22:00:31

Ahojte,
rozhodli sme sa pre instalaciu klimatizacie do podkrovia rodinneho domu. Pojde o jednu 5kW vnutornu kazetovu jednotku ktora bude osadena v sadrokartonovom strope. Rozmer jednotky je 57 x 57 x vyska 30 cm.
Nad stropom je v tej casti pochodzny pojd a je tam hrubka stropnej konstrukcie cca 40cm, teda dostatok na zaupstenie kazety.
Skladba stropu: sadrokarton - sdk konstrukcia - parozabrana - izolacia mineralna vlna cca 35cm - 2cm OSB doska.
Samotnu instalaciu a zapojenie klimatizacie pride spravit dodavatel klimatizacie. Chcem sa spytat na to co je dolezite hlavne pokial ide o nasledne napojenie parozabrany, izolacie, tak aby nedoslo pripadnym problemom. Je to zasah do stropu a preto by som chcel eliminovat tepelne mosty alebo vyzrazanie vnutornej vlhkosti niekde v strope v okoli jednotky.
Ak niekto z vas nieco podobne realizoval alebo mate napady, ako to urobit co mozno najlepsie, vopred za ne dakujem.
Prílohy
maniny
 
Príspevky: 196
Registrovaný: Str 17. Mar 2010 14:25:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 9 krat




Re: Kazetova klimatizacia do stropu podkrovia

Poslaťod maniny » Str 12. Okt 2022 1:19:59

Zdravim. Klimatizaciu uz mam osadenu a cakam ako sa to bude spravat. Verim, ze v lete to znizi trocha teplotu v podkrovi, ale tiez aby takato instalacia nerobila nejkae problemy pri nizkych teplotach v zime.
Samotna instalacia sa nezaobisla bez komplikacii. Zial znova sa mi potvrdilo, ze co si vie clovek na dome spravit sam, nech si na to nevola dodavatela, pretoze vacsinou je to tym ludom jedno ako to spravia a ake problemy vam svojou neodbornostou mozu sposobit.
Zial dopredu som to nevedel co taka instalacia obnasa a tak som si vyhladal dodavatela podla referencii. Kedze mal dobre hodnotenia a nebol vobec najlacnejsi, tak som predpokladal, ze by to mohlo byt v poriadku.
Vopred som im zaslal fotografie priestoru a skladbu stropu, aby sa na to vedeli pripravit a vedeli ako to budu robit. Asi sa na to ani nepozreli.
Cely priestor som im vopred oddoskoval zo strany stropu, vyznacil kde by som chcel mat osadenu jednotku a dal prec jednu vrstvu izolacie. Ked dosli vysvetlil som im, ze tam mam parozabranu a chcel by som, aby ju neznicili viac ako je to nutne a nasledne ju napojili na telo jednotky klimatizacie, aby tadial nestupala vlhkost do izolacie a nekondenzovala v okoli kazety v strope. Samozrejme co prve spravili dieru do parozabrany ako vrata o 10 com vacsiu ako jednotka a nic nenechane na oblepenie, cely stvorec prec. Sadrokarton ako keby vykusali zubami a omietka z neho opadla miestami az 10cm okolo otvoru.

Montaz a zapojenie prebehlo v poriadku, Cele vedenie a odvod kondenzu je v hrubej vrstve izolacie, teda verim, ze s tym nebudu ziadne problemy. S parozabranou samozrejme neplanovali robit nic, len poukladat okolo jednoty izolaciu zatvorit to. Tak som im povedal, ze si to spravim sam. Vytrapil som sa s oblepenim parozabrany na steny jednotky a cele to dokladne obizoloval.



Kedze nad vrchnou castou jednotky bol priestor uz len na 12cm mineralnej vlny, na dosky nad jednotku som polozil este 30cm polystyren.

Z vnutornej strany ma pobavila otazka "majstrov", ze ci mi tu opadanu omietku maju zatiahnut sadrou alebo si to spravim sam ... :-) Takze samozrejme som si to tiez spravil sam.

Je to teda hotove a ked to tak rekapitulujem, osadenie vnutornej jednotky som si mal spravit uplne sam. Vonkajsiu jednotku by som sam nezvladol, lebo to ma cca 50kg a sam by som ju na fasadu pod strechou asi nevedel dostat. Oni to tiez robili z plosiny dvaja a dalo im to aj tak zabrat. Tiez napojenie vedenia a sprevadzakovanie je nieco do coho by som sa nepustal aj z dovodu, ze by som asi na klimatizaciu nedostal zaruku.
Tak ak by niekto riesil nieco podobne u seba, tak mozno mu to pomoze. Prikladam este niekolko fotiek ako to slo.
maniny
 
Príspevky: 196
Registrovaný: Str 17. Mar 2010 14:25:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Kazetova klimatizacia do stropu podkrovia

Poslaťod k+k » Str 12. Okt 2022 18:12:38

to zakrytie zhora je ok ? ako vata je nehorlava ale ...
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Kazetova klimatizacia do stropu podkrovia

Poslaťod maniny » Str 12. Okt 2022 19:54:33

Na zakrytie a kompletne obizolovanie som sa samozrejme pytal. Potvrdili mi, ze to tak ma byt, za tam nie je nic co sa hreje. V com by mohol byt problem? Vnutorna jednotka je relativne jednoduche zariadenie kde je v podstate len ventilator a vyparnik plus riadiaca elektronika ktora je v spodnej casti dostupna z interieru. Kompresor, ovlaladane ventily, kondenzator, to vsetko je vonkajsej jednotke. Pod izolaciou je to len plastova skatula do ktorej je ventilatorom vhanany vzduch z interieru, prechadza cez vyparnik kde sa ochladi a cez lamely je vyhanany von do priestoru.
maniny
 
Príspevky: 196
Registrovaný: Str 17. Mar 2010 14:25:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 9 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron