Fotovoltaika montáž

Fotovoltaika montáž

Poslaťod ospaly » Sob 17. Sep 2022 16:25:55

Zdravím. Viem, že je tu podobná téma, ale tam sa riešilo či sa oplatí, neoplatí a podobne, to si musí každý zvážiť sám. Ja by som si chcel namontovať fotovoltaiku, iba niečo, lebo celú montáž nezvládnem, nie som elektrikár, takže by to bol aj hazard. Plne dôverovať firmám by bol podobný hazard :D , takže ak je tu niekto kto sa vyzná v problematike (myslím všetko, od navrhovania, aké panely, aké drôty, meniče a pod....) rád pricestujem, ak si na mňa nájde čas, a určite sa mu poďakujem. Na konci spíšem poznámky na čo si dať pozor pri montáži. Ešte raz vďaka, a pekný deň.
ospaly
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:28:29
Bydlisko: KE okolie
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod mp1ver2 » Ned 18. Sep 2022 13:25:38

tuná preberajú "ostrovné", rozumej že síce majú drôty od "čezu", ale kým sa dá, idú od siete odpojení.
https://forum.mypower.cz/
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod ospaly » Sob 24. Sep 2022 11:24:40

Zdravím. Poznám tu stránku, je dobrá. Ale tych informácii je tam veľa, niekedy dosť špecifických a nie sú ľahko stráviteľné pre začiatočníkov. Ja by som chcel pre seba, ale aj pre iných vytvoriť postup pre laikov, kt sa nevyznajú v elektrotechnike.... Doslova krok za krokom čo robiť, na čo si dať pozor a podobne.... Vyrobiť postup aj s odporúčanými meničmi, panelmi a pod, nie úple tu topku (napr téma na mypower "FVE 20kWh bez kompromisov", kde len baterky boli odhadom za cca 50.000€, špičkové meniče v počte 9ks a pod.... veľmi sa mi ta FVE páčila a aj prevedenie bolo špičkové, nanešťastie nemám na ňu), ale nejaký slušný priemer, s odporúčanim, prečo toto ano a toto nie. Rovnako je u nich tabu slovo dotácia (nejdem cielene po nej a ak nájdem fi, kt mi to namontuje lacnejšie bez dotácie, prípadne namontuje to čo chcem ja za rozumnú cenu....OK), ale ak budem mať možnosť využiť dotáciu, využijem ju (dotácie pokrivujú trh, s tým súhlasím, ale ja dane platím , takže nemám morálny problem ich čerpať). Rovnako idú tam silne odporúčajúc ostrovné systémy bez prietokov do DS.... ja sa nevyznám vo FV, ale si myslím, že vačšina ľudí na SR bude používať hybridný menič s prietokmi do DS. Takže záverom, postup začiatočníkov od A po Z som tam nenašiel, a ak je tu niekto ochotný, ocení to veľa záujemcov o FV. Ešte raz vďaka.
ospaly
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:28:29
Bydlisko: KE okolie
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod tienik » Sob 24. Sep 2022 15:47:46

Nedá mi nepodeliť sa o tento týždňový zážitok.
Sused si dal namontovať 10kW FVE od firmy "na klúč". S tým, že elektriku v danom dome som projektoval ja, dozoroval som jej montáž a robil som aj revíziu - takže taká "srdcovečka". Preto som sa dal na to, že tú montáž budem dozorovať.
Ako, už kadečo som zažil, ale toto bol vrchol.
1) "elektrikár" tej firmy mi volal, že som zle spravil prívod elektriky, lebo som z elektromera nepriviedol Nko. Po prvotnom údive a spamätaní sa som mu začal trpezlivo vysvetľovať, že bod rozdelenia PEN je v dome a v rozvádzači má samostatnú PE a aj N zberňu. Nepochopil. Tak som sa snažil vysvetliť zapojenie siete TN-C-S a TN-S, po pár sekundách mi bolo jasné, že tieto "zaklínadlá nikdy nepočul. Hrôza.

poobede som sa na tom dome zastavil, lebo už som šípil, že pri tejto úrovni "vedomosti" to bude zážitok. A mal som pravdu.
2) v rozvádzači modré N vodiče v pohode zapojené na PE zberňu. Fungovalo to, tak čo koho po farbičkách a predpisoch, že?
3) v rozvádzači si pekne svietil smart meter. Pokusne som vypol hlavný vypínač a hľa - smartmeter svieti ďalej. Proste keď nevychádza dĺžka drátu, čo tam po bezpečnosti, zapojíme tak aby to bolo rýchlo a lacno.
4) už spotený som vyšiel von pozrieť si konštrukciu pod panely (panely ešte neboli nahodené) no a samozrejme, sranda musí byť, takže pome a dva zvody bleskozvodu s pokojom angličana zakryme konštrukciou a panelmi.

Fakt som nevedel, či nadávať, grcať, alebo sa smiať.

Samozrejme sused dostal zoznam vád a chlapci šomrajúc začali ráno prerábať.....
Teraz čakajú na peniaze a ja čakám na revíznu spravu od nich - to ešte len bude čítanie.....

Takže zhrnuté, na montáž prišli 4ria ľudia - ale ani jeden elektrikár. Už hneď pre toto by som tomu ja revíziu nikdy nedal - pretože montáž vyhradeného zariadenia nevykonal kvalifikovaný pracovník.
Ale prosím pekne, takáto firma má "certifikát" a môže robiť FVE na dotácie - aj keď hovno vie.
Ja viem čo mám robiť, ale nemám "certifikát" takže nemôžem "odborne" montovať FVE na dotácie.
Kocúrkovo nič proti nám.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod bakula » Sob 24. Sep 2022 18:03:09

ospaly píše:Zdravím. Poznám tu stránku, je dobrá. Ale tych informácii je tam veľa, niekedy dosť špecifických a nie sú ľahko stráviteľné pre začiatočníkov.

Tak ti to este trochu skomplikujem. Na tejto stranke sa preberaju aj dotacie a tzv. on-grid elektrarne. https://solarforum.cz
ospaly píše:Ja by som chcel pre seba, ale aj pre iných vytvoriť postup pre laikov, kt sa nevyznajú v elektrotechnike.... Doslova krok za krokom čo robiť, na čo si dať pozor a podobne...

Musim suhlasit s Tienikom ze pokial nemas zaklady elektro bude to tazke. Nehovoriac o tom ze elektraren bez "papierov" legalne k distribucnej sieti nepripojis.
ospaly píše:Vyrobiť postup aj s odporúčanými meničmi, panelmi a pod, nie úple tu topku (napr téma na mypower "FVE 20kWh bez kompromisov", kde len baterky boli odhadom za cca 50.000€, špičkové meniče v počte 9ks a pod.... veľmi sa mi ta FVE páčila a aj prevedenie bolo špičkové, nanešťastie nemám na ňu), ale nejaký slušný priemer, s odporúčanim, prečo toto ano a toto nie.

Zacat by si mal tym, ze si poloz otazku co chces s FVE dosiahnut? Zober si svoj ucet za elektrinu (za cely rok), zisti (aspon odhadom) kolko percent s toho spotrebuju jednotlive spotrebice a kedy tu energiu spotrebuju (ked svieti slnko t.j. napr. klima,bazen, alebo ked nesvieti napr. virivka alebo el.kurenie). Pozri sa na strechu kolko tam mas miesta a akym smerom je orientovana. Ujednot si ci chces on-grid, off-grid, hybridnu elektraren, alebo len zohrievat teplu vodu lebo to robi 60% spotreby el. energie. Ked budes mat tieto veci jasne, tak sa mozme zacat bavit o ostatnom. Verim tomu ze 80% ludi ktori si davaju montovat/montuju FVE o tom nema ani predstavu. Ake bude ich prekvapenie ked zistia ze to preco si namontovali FVE sa im nesplnilo.
bakula
 
Príspevky: 98
Registrovaný: Uto 19. Mar 2013 10:21:05
Bydlisko: SSR
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod tienik » Sob 24. Sep 2022 23:18:19

ospaly píše:Zdravím. Poznám tu stránku, je dobrá. Ale tych informácii je tam veľa, niekedy dosť špecifických a nie sú ľahko stráviteľné pre začiatočníkov. Ja by som chcel pre seba, ale aj pre iných vytvoriť postup pre laikov, kt sa nevyznajú v elektrotechnike.... Doslova krok za krokom čo robiť, na čo si dať pozor a podobne.... Vyrobiť postup aj s odporúčanými meničmi, panelmi a pod, nie úple tu topku (napr téma na mypower "FVE 20kWh bez kompromisov", kde len baterky boli odhadom za cca 50.000€, špičkové meniče v počte 9ks a pod.... veľmi sa mi ta FVE páčila a aj prevedenie bolo špičkové, nanešťastie nemám na ňu), ale nejaký slušný priemer, s odporúčanim, prečo toto ano a toto nie. Rovnako je u nich tabu slovo dotácia (nejdem cielene po nej a ak nájdem fi, kt mi to namontuje lacnejšie bez dotácie, prípadne namontuje to čo chcem ja za rozumnú cenu....OK), ale ak budem mať možnosť využiť dotáciu, využijem ju (dotácie pokrivujú trh, s tým súhlasím, ale ja dane platím , takže nemám morálny problem ich čerpať). Rovnako idú tam silne odporúčajúc ostrovné systémy bez prietokov do DS.... ja sa nevyznám vo FV, ale si myslím, že vačšina ľudí na SR bude používať hybridný menič s prietokmi do DS. Takže záverom, postup začiatočníkov od A po Z som tam nenašiel, a ak je tu niekto ochotný, ocení to veľa záujemcov o FV. Ešte raz vďaka.


ono tieto špecializované fóra treba tiež brať dosť z rozumom, nie všetko tam je úplne v poriadku.
1) vládne tam často neskutočný fanatizmus. Z mne nejasných dôvodov sa chcú "odstrihnúť" od siete za také peniaze, že by v pohode mali aj na 20 rokov elektriky dosť. Proste stále si myslím, že každá investícia musí mať zmysel.
2) veľakrát sa prezentujú pofidérne riešenia, ďaleko za hranicou bezpečnosti. Celkom živo si pamätám jeden príspevok, kde celkom vážne odporúčali mať pri dverách TM pripravenú sekeru na prípadné núdzové odpojenie FE panelov.
3) veľa ľudí tak má problém pochopiť rozdiel medzi AC a DC prúdom a s tým spojenými radosťami
4) v kope prezentovaných riešení sa dáva nezdravý dôraz na estetiku a nie bezpečnosť riešenia - pri čom im napríklad vôbec nevadí, že neizolovaný "busbar" s napätím do 1000V majú v pohode namontovaný priamo na stene.
5) neviem prečo, ale väčšina tých fór je z CZ. No a oni majú iný princíp merania výroby - takže môže to človeka domotať.

Ja tie fóra mám rád, ako zdroje noviniek, myšlienok a veľakrát dobrých nápadov. Ale ako presný návod by som to nikdy nebral - vždy to treba ešte triezvo premyslieť a uviesť do súladu s predpismi.

No a univerzálny návod? Bolo by nádherné keby to šlo, to by hádam aj "odborné firmy" ktoré som vyššie opisoval dokázali ako cvičené opice skopčiť ale hlavne správne zapojiť. Každý dom je ale iný, každý má inú strechu, iný bleskozvod, ináč riešený hlavný rozvádzač. Proste vždy to musí niekto na mieste zvážiť a "našiť" na mieru daného objektu.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod ospaly » Ned 25. Sep 2022 8:42:11

No a univerzálny návod? Bolo by nádherné keby to šlo, to by hádam aj "odborné firmy" ktoré som vyššie opisoval dokázali ako cvičené opice

Súhlasím, univerzálny návod sa nedá vytvoriť, ale môžem skúsiť napísať postup ako som to robil (resp budem robiť), vysvetlím prečo som postupoval tak a ak ma niekto inú situáciu, bude vedieť urobiť tu konkrétnu zmenu.

Musim suhlasit s Tienikom ze pokial nemas zaklady elektro bude to tazke. Nehovoriac o tom ze elektraren bez "papierov" legalne k distribucnej sieti nepripojis.

Aj s týmto musím súhlasiť. Ale nepredpokladám, že by som všetko robil sám (na to nemám vedomosti). Čo sa mi opakovane stalo pri stavbe domu, a asi nie som jediný, že ma firmy, resp majstri doslova odrbali.... a ak človek nemá dopredu vedomosti ako to má byť urobené, tak vždy je tu riziko, že natrafí na podvodníka, alebo na menej šikovného majstra. Takže dobrý postup umožni kontrolovať kroky montážnej firmy.

Zacat by si mal tym, ze si poloz otazku co chces s FVE dosiahnut? Zober si svoj ucet za elektrinu (za cely rok), zisti (aspon odhadom) kolko percent s toho spotrebuju jednotlive spotrebice a kedy tu energiu spotrebuju

Ročnú spotrebu mám cca 12MWh, dom je zateplený, ale nie všetko je tak ako by to mohlo byť (dodatočné úpravy by boli zložité a cenovo asi bez návratnosti). Jazierko odhadom 2,5MWh ročne na čerpadlá, filtráciu a vzduchovanie (9-10 mesiacov cca 320W/h, potom 60W/h.... takže by sa to dalo pokryť počas tých 9mesiacoch zo slnka), bazén nevykurujem, ale filtrácia celkovo 1Mwh, beží iba cez deň od 10,00-17,00... takže znova zo slnka, dielňa a pod neviem odhadnúť. Kúrenie TČ voda-voda, to asi nechám trvalo pripojené na DS (prípadne po skončená vykurovacej sezóny by sa mohlo prehodiť na FV a riešiť ohrev TUV cez FVE). Chcel by som dosiahnúť trocha nezávislosti, (aj s ohľadom na momentálnu situáciu v Európe)

Tak som sa snažil vysvetliť zapojenie siete TN-C-S a TN-S, po pár sekundách mi bolo jasné, že tieto "zaklínadlá nikdy nepočul. Hrôza.
...presne o tom hovorím. Ja by som nezistil, že to robia nesprávne, a aj preto chcem ten postup blbovzdorný, pre laikov ako som ja
ospaly
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:28:29
Bydlisko: KE okolie
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod bakula » Ned 25. Sep 2022 9:13:37

tienik píše:No a univerzálny návod? Bolo by nádherné keby to šlo, to by hádam aj "odborné firmy" ktoré som vyššie opisoval dokázali ako cvičené opice skopčiť ale hlavne správne zapojiť.

Tieto firmy prave maju len taky univerzalny navod. Niekto ich naucil krimplovat MC4 konektory, vedia vypocitat pocet panelov podla Voc a vykonu ktore mozu pripojit na menic. Robia iba on-grid elektrarne, co je ta najjednoduchsia forma FVE. Ked ich ale vyvedies z konceptu ako si pisal hore (TN-C vs TN-S,TN-C-S) alebo chces nieco nestandardne tak su uplne mimo. Cest vynimkam su aj firmy ktore tomu rozumeju, ale ked dopyt prevysuje ponuku...
Uznavam ze navratnost investicie do FVE sa tazko pocita ked ten najdolezitejsi parameter (cenu elektriny) nikto nepozna. Uz dnes je ale kazdemu jasne ze bude mat stupajucu tendenciu. Pritom dobre navrhnuty system dokaze usetrit naozaj velke mnozstvo energie. Tu je napr. moja bilancia za vcerajsi den. Spotreba zo siete 1,78kWh, energia dodana do domu 31,83kWh.
bakula
 
Príspevky: 98
Registrovaný: Uto 19. Mar 2013 10:21:05
Bydlisko: SSR
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod mp1ver2 » Ned 25. Sep 2022 15:53:36

ctrl c/v
... Zacat by si mal tym, ze si poloz otazku co chces s FVE dosiahnut? Zober si svoj ucet za elektrinu (za cely rok), zisti (aspon odhadom) kolko percent s toho spotrebuju jednotlive spotrebice a kedy tu energiu spotrebuju (ked svieti slnko t.j. napr. klima,bazen, alebo ked nesvieti napr. virivka alebo el.kurenie)...

nesúhlasím, pretože aj výmenou okien sa veľa vecí, činností muselo zmeniť. predsa aj dnes musím brať do úpvahy ako je zadržtovaný dom spred pol storočia. takže mi odpadnú problémy so strtážením spotreby. už inde som napísal ako sa propagátorovi elektromobility menili priority. napríklad batérie nabíja v dobe najnižšej ceny od distribútora a využíva ich v svojej domácej špičke.

ctrl c/v
Tieto firmy prave maju len taky univerzalny navod. Niekto ich naucil krimplovat ...

tak ja som narazil na takú, kde síce dodajú "hotové riešenie" k samommontáži + zapojiť odborníkom, riešenie individuálne,
ale dokážu odpovedať na nie bežné a špecifické otázky.

a možná by téma mala znieť "čo sa dá od FVE očakávať - plusy a mínusy"

veď nikde sa nedočítam ako sú konštruované panely a ako ich pripevniť. musí byť celoobvodový rám, alebo iba podložiť na dvoch miestach ......
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod tienik » Ned 25. Sep 2022 20:07:36

No, nech je ako chce, stále sa všetci moceme okolo základnej skutočností - teda že všetko čo sa týka FVE je silne individuálna záležitosť.
Berme to teda tak, že v tomto smere nikomu nepomôžeme a každý si to musí zvážiť sám.
Celkom sa mi páči myšlienka na vytvorenie dákeho manuálu na krok č.2 - to jest človek sa rozhodne pre FVE, začne hľadať firmu a hurá, čo si z toho vybrať?

Takže za mňa pár odporúčaní overených v momentálnej praxi:

1) Ak nemáš elektrotechnické vzdelanie a tým pádom príslušné oprávnenia, nepúšťaj sa do toho na komplet sám. Nech ukecáš kohokoľvek a zoženieš revíziu akokoľvek, môže prísť chvíľa keď sa to nepekne vráti. Ako schodnú cestu by som videl dohodu s človekom čo papiere má na tej úrovni, že si sám urobíš mechanické prvky, prierazy, káblové trasy, mechanickú montáž panelov, rozvádzačov, meničov......no a potom príde niekto "od drôtov" a všetko to zapojí a privedie k životu. Toto je technicky čiste a hocikedy obhájiteľné,
2) Firme, ktorá príde na obhliadku, treba položiť po všetkých balastných rečiach nenápadnú otázku "Ako budete upravovať a dopĺňať bleskozvodnú sústavu na streche?". Ak dostanete odpoveď vo variácii "viete pánko, to nebude treba, my robíme len FVE, my sa bleskozvodu nechytáme, to zostáva v pôvodnom stave" tak sa s nimi decentne rozlúčte a máte ušetrený čas a problémy. Pretože ide o elektrické zariadenie na streche, v zóne LPZ 0A alebo 0B nie je možné to takto "odsrať" minimálne bez prehodnotenia dostatočných vzdialeností a ochranného priestoru.
3) Dobrú firmu prezradí aj dobrý projekt. Ak otvorite technickú správu a nájdete tam všeobecné formulácie typu "FVE sa SPRAVIDLA montuje...." tak ho zoberte a otrieskajte im to o hlavu. Projekt musí byť vždy konkrétna dokumentácia ku konkrétnej inštalácii, teda na žiadne všeobecné formulácie nie je miesto. Rovnako k revízii (tej ozajstnej) budete vždy potrebovať predložiť dokumentáciu SKUTOČNĚHO vyhotovenia, nie zbierku všeobecných textov z internetu. Tak isto výkresový časť dokumentácie, rozmohol sa taký "nešvar" že chlapci povkladajú obrázky prvkov z internetu a medzi to nakreslia čiary. To má od technickej dokumentácie na hory ďaleko, máme predsa normy a štandardné schematické značky.


bohužiaľ momentálny stav na trhu je taký, 9 z 10 firiem body 2 a 3 nesplnia ani keby vzývali všetky elektróny sveta.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod emkac » Pon 26. Sep 2022 0:50:20

mp1ver2 píše:veď nikde sa nedočítam ako sú konštruované panely a ako ich pripevniť. musí byť celoobvodový rám, alebo iba podložiť na dvoch miestach ......


neviem, ci som dobre pochopil otazku, ale

predpokladame sikmu strechu a panely s ramom, co su momentalne najpredavanejsie panely

vsetci bezne robia to, ze panely sa volne polozia na konstrukciu a nasledne sa uchytia krajnymi a stredovymi uchytkami
kazdy uchyt je na jednej liste, cize kazdy panel je uchyteny styrmi uchytmi - 2 krajne a 2 stredne, alebo 2 stredne a 2 stredne
uchytky nezasahuju do skla, ale pritlacaju panel cez ram k liste

vid paintovy obrazok nizsie
na ciernych dvoch listach su tri modre panely, zltou su oznaceje krajove uchyty, zelenou stredove uchyty

ja osobne iba tomuto neverim, takze ja si zospodu ramu na kazdy panel namontujem nieco ako Lko, alebo nejaky kus listy (2x, na kazdu stranu panela dolu)
a ked panel polozim na dve listy, tak na oboch stranach panelu bude to Lko zaprete o spodnu listu, cize sa nezosuchne dolu

vysetlujem asi tazko na pochopenie, takze opat nastupuje paint a pohlad zboku
ciernou su listy, modrou panely, cervenou zospodu na panele kus cohosi, cim je panel zaprety o listu




tienik píše: Firme, ktorá príde na obhliadku, treba položiť po všetkých balastných rečiach nenápadnú otázku "Ako budete upravovať a dopĺňať bleskozvodnú sústavu na streche?". Ak dostanete odpoveď vo variácii "viete pánko, to nebude treba, my robíme len FVE, my sa bleskozvodu nechytáme, to zostáva v pôvodnom stave" tak sa s nimi decentne rozlúčte a máte ušetrený čas a problémy. Pretože ide o elektrické zariadenie na streche, v zóne LPZ 0A alebo 0B nie je možné to takto "odsrať" minimálne bez prehodnotenia dostatočných vzdialeností a ochranného priestoru.


vseobecne na forach koluje par nespravnych a par spravnych nazorov, skusim zosumarizovat a okomentovat
pripadne ma tienik opravi (a zdrbe, ze som cosi doplietol :shock: )

1. ak ma strecha bleskozvod, tak pre istotu spojit konstrukciu s bleskozvodom
(pausalne odporucane je to samozrejme kravina, ale stretol som sa bohuzial aj s tym)

2. ak ma strecha bleskozvod, treba zachovat skokovu vzdialenost panelov od bleskozvodu. Kedze skokova vzdialenost sa musi pocitat a nie kazdy ma na to vedomosti, tak sa necha 40-60cm od bleskozvodu pausalne.
(nevravim, ze je to spravne riesenie, ale myslim, ze pre vacsinu pripadov je to ok, ci? u mna si pocitat nebudem nic, dam nad 60cm a nebudem riesit)

3. ak ma strecha bleskozvod ale nie je mozne v ziadnom pripade dodrzat skokovu vzdialenost od bleskozvodu, vtedy treba prepojit konstrukciu s bleskozvodom
(moj nazor je, ze su tu aj alternativy prelozenia bleskozvodu alebo pouzitia vysokonapatoveho vodica specialne skonstruovaneho na zvedenie bleskovych prudov, ja osobne by som sa prepojeniu snazil vyhnut)

4. ak je strecha plechova a ma bleskozvod, vtedy treba prepojit konstrukciu s bleskozvodom, kedze vlastne cela strecha je bleskozvod
(tu sa asi neda nesuhlasit)

5. ak je dom stary a nema bleskozvod vobec, tak ho tam nedavat.
(toto nie je 100% jasne (@tienik, podarilo sa ti o tomto hovorit s tym panom z Technickej inspekcie?))

6. Okrem tohoto cast monterov uzemnuje konstrukciu tak, ze ju na streche komplet prepoja a potom spolu s DC kablami tahaju dole aj uzemnenie, pred menicom ho vyvedu a zapoja bohviekam (z fotiek je to nejasne). Opat toto nerobia vsetci.
(Co som studoval, tak prepojenie a uzemnenie konstrukcie sa odpruca v kazdom pripade, nasledne sa to pripoji k ekvipotencialnej svorke.
Tot otazka na mudrejsich, ci je to naozaj potrebne pre vsetky instalacie, alebo len ked musi byt z nejakeho dovodu spojeny bleskozvod s konstrukciou.
Pripadne ak dom nema bleskozvod a nema ani hlavnu uzemnovaci svorku, tak kam zemnit? )


7. Samozrejme, clovek nepokazi nic DC prepatovkami na kazdom stringu, nasledne aj AC prepatovkou. Vsetko trieda 2 (aj ked vraj pri budove s bleskozvodom staci trieda 1). Ale ani toto nerobia vsetci. Niektori prepatovky davaju automaticky, niektori iba ked nema budova bleskozvod.


edit: pridane cislovanie
Quis custodiet ipsos custodes?

S týmto príspevkom autora emkac súhlasil
mp1ver2
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod emkac » Pon 26. Sep 2022 0:59:45

tienik píše:3) Dobrú firmu prezradí aj dobrý projekt. Ak otvorite technickú správu a nájdete tam všeobecné formulácie typu "FVE sa SPRAVIDLA montuje...." tak ho zoberte a otrieskajte im to o hlavu. Projekt musí byť vždy konkrétna dokumentácia ku konkrétnej inštalácii, teda na žiadne všeobecné formulácie nie je miesto. Rovnako k revízii (tej ozajstnej) budete vždy potrebovať predložiť dokumentáciu SKUTOČNĚHO vyhotovenia, nie zbierku všeobecných textov z internetu. Tak isto výkresový časť dokumentácie, rozmohol sa taký "nešvar" že chlapci povkladajú obrázky prvkov z internetu a medzi to nakreslia čiary. To má od technickej dokumentácie na hory ďaleko, máme predsa normy a štandardné schematické značky.


Firmy dopredu projekt nedavaju resp. neukazuju. Nikdy. A bez zalohy ho ani nezacnu robit. Cize ak zistis zly projekt, je uz zvycajne neskoro.
Navyse veeeela firiem za zakaznika riesi komunikaciu s distribuckou, cize zakaznik projekt ani nevidi. Firma ho spravi, namontuje FVE, zapoji, zavola lacneho revizaka co ostempluje vsetko, a firma vsetky papiere vratane projektu a reviznej spravy posle za zakaznika distribucka sama.

A potom to velakrat vyzera takto. :(
Prílohy
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod emkac » Pon 26. Sep 2022 1:06:53

tienik píše:1) Ak nemáš elektrotechnické vzdelanie a tým pádom príslušné oprávnenia, nepúšťaj sa do toho na komplet sám. Nech ukecáš kohokoľvek a zoženieš revíziu akokoľvek, môže prísť chvíľa keď sa to nepekne vráti. Ako schodnú cestu by som videl dohodu s človekom čo papiere má na tej úrovni, že si sám urobíš mechanické prvky, prierazy, káblové trasy, mechanickú montáž panelov, rozvádzačov, meničov......no a potom príde niekto "od drôtov" a všetko to zapojí a privedie k životu. Toto je technicky čiste a hocikedy obhájiteľné,


S tymto by som plne suhlasil.

Ja osobne si konstrukciu na strechu namontuje sam, detto dam hore panely a poprepajam ich,
Nachystam si prechod zo strechy do technickej miestnosti, vyvediem kable na DC na strechu.
Namontujem si na stenu menic.
Nachystam si AC droty od menica k rozvadzacu, nachystam si datove kable od menica k smartmetru, nachystam si smartmetrove kable k hlavnemu rozvadzacu.

Elektrikar zapoji panely na kable, zapoji dve rozvodne skrinky (DC aj AC), zapoji smartmetrove kable aj silovy kabel v rozvadzaci. (zjednodusene povedane).
Rovnako urobi projekt, rovnako spravi reviziu. (jednopolovu schemu som si nakoniec spravil sam, aj ked tu povacsine distribucka ani nepozera (videl som, co schvalili susedovi :o ))
Menic zapnem a nakonfigurujem sam.
S distribuckou komunikujem taktiez sam.

Akurat iba dodam, ze za momentalnej situacie ziadna montazna firma s takymto cimsi nebude suhlasit, pretoze ju to pripravi o cast zisku.
Cize bez protekcie je toto nerealne. (vidim totiz bezne, ako tento typ svojpomocnej montaze ludia na FB FV fore skusaju a nemaju odozvu, ked zhanaju toho, to co pozapaja a ostempluje).
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod ... » Pon 26. Sep 2022 9:43:02

tienik píše:1) Ak nemáš elektrotechnické vzdelanie a tým pádom príslušné oprávnenia, nepúšťaj sa do toho na komplet sám. Nech ukecáš kohokoľvek a zoženieš revíziu akokoľvek, môže prísť chvíľa keď sa to nepekne vráti. Ako schodnú cestu by som videl dohodu s človekom čo papiere má na tej úrovni, že si sám urobíš mechanické prvky, prierazy, káblové trasy, mechanickú montáž panelov, rozvádzačov, meničov......no a potom príde niekto "od drôtov" a všetko to zapojí a privedie k životu. Toto je technicky čiste a hocikedy obhájiteľné,


ja len cisto prakticky, panely, kablove trasy a tie "svojpomocne" serepeticky spravila partia 2-3 ludi v priebehu 2 dni (a natahovat sa sam s panelom na strechu by sa mi nechcelo, oni si na to doviezli plosinu), elektrikar (este + po vacsinu casu s jednym pomocnikom) riesili rozvody v technickej 3 dni (a nudit sa tam nenudil ani blbosti nerobil, vacsinu casu ma mal za chrbtom :-) )
druha vec je ze moj system je komplikovanejsi - mam hybridny 3faz s baterkami (kedze potrebujem mat funkcne aj 3fazove motory pri vypadku siete), co mi okrem ineho znacne zuzilo moznosti vyberu potencialnych realizatorov (ale mozno prave vdaka tomu aj odfiltrovalo najvacsich suflikantov :-) )
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Fotovoltaika montáž

Poslaťod tienik » Pon 26. Sep 2022 11:03:38

... píše:ja len cisto prakticky, panely, kablove trasy a tie "svojpomocne" serepeticky spravila partia 2-3 ludi v priebehu 2 dni (a natahovat sa sam s panelom na strechu by sa mi nechcelo, oni si na to doviezli plosinu), elektrikar (este + po vacsinu casu s jednym pomocnikom) riesili rozvody v technickej 3 dni (a nudit sa tam nenudil ani blbosti nerobil, vacsinu casu ma mal za chrbtom :-) )
druha vec je ze moj system je komplikovanejsi - mam hybridny 3faz s baterkami (kedze potrebujem mat funkcne aj 3fazove motory pri vypadku siete), co mi okrem ineho znacne zuzilo moznosti vyberu potencialnych realizatorov (ale mozno prave vdaka tomu aj odfiltrovalo najvacsich suflikantov :-) )


áno, presne takto to je, ak už treba začať rozmýšľať a nie je to 1000x opakovaná vec, tak firmy čo ešte včera robili bytové jadrá v činžákoch a dnes montujú FVE končia.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




Ďalší

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia