Smart rozdelovac podlahovky

Smart rozdelovac podlahovky

Poslaťod embe » Ned 18. Sep 2022 19:23:15

Ahojte, mate niekto, alebo ste riesil dakto smart rozdelovac podlahoveho kurenia, pripadne nejake smart hlavice, co sa daju namontovat na existujuci rozdelovac a podporuje to Amazon Alexa?
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat




Re: Smart rozdelovac podlahovky

Poslaťod k+k » Pon 19. Sep 2022 8:13:05

otazka znie, ma zmysel sa "rypat" v podlahovke obyvaneho domu ?

S týmto príspevkom autora k+k súhlasil
bladerunner
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Smart rozdelovac podlahovky

Poslaťod chalupar » Pon 19. Sep 2022 12:41:34

Tiež by som do toho nešiel
chalupar
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Uto 13. Sep 2022 16:46:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Smart rozdelovac podlahovky

Poslaťod embe » Pon 19. Sep 2022 14:33:05

Mnoo....nejdem sa rypat v podlahovke ako takej, ale na hlavice nasadit ovladanie + termostaty samostatne termostaty po izbach. Nieco taketo napr:

https://homematic-ip.com/en/product/val ... -motorised
https://homematic-ip.com/en/product/wir ... nels-230-v
https://homematic-ip.com/en/product/wir ... lay-indoor
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Smart rozdelovac podlahovky

Poslaťod bladerunner » Uto 20. Sep 2022 9:20:08

Otázka skôr znie, prečo to chceš robiť? Máš nejaký problém s podlahovkou? Alebo čo tým regulovaním po jednotlivých izbách chceš dosiahnuť?
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Smart rozdelovac podlahovky

Poslaťod embe » Uto 20. Sep 2022 11:01:54

Nedokazem manualne dobre vyregulovat dom uz viac ako 10 rokov. popravde, aj som sa tomu uz prestal venovat, ale serie ma to. Vzhladom na zateplenie domu (25cm EPS steny, 20cm podlaha, 40 strop; poschodovy dom) a tym padom v podstate len temperovanim domu, mame stale studene podlahy, hlavne kde je dlazba (kupelna, kuchyna) a moja pracovna s orientaciou severo-vychod, hodne trpim. Zial ponozky a pripadne papuce mne nepomozu.
Povodne som mal obycajny termostat Honeywell namonotovany nie moc stastne na stene, pod ktorou mi idu vsetky rury podlahovky. Tak som to pred 2rokmi vyriesil kupou Netatmo Termostat a teda som ho presunul do chodby pripadne ho mozem dat do inej izby, kamkolvek. Ale zatial som nenasiel sweet spot a uz ma to ani nebavi robit pokus/omyl. Proste potrebujem teplu podlahu cez den, hlavne v pracovni.
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Smart rozdelovac podlahovky

Poslaťod theb » Uto 20. Sep 2022 12:17:59

Podlahovka v dome:
raz poriadne nastavit a zabudnut...
Prestelovavanie este k tomu dynamicke ma svoje velke nevyhody:
- prietok v celom systeme je stale rovnaky, to znamena na jednej vetve uberiem, na druhej sa prida
- ovladanie podlahovky, ked je dobre spravena, tak zmena stavu trva mozno az 8 hodin, to ti to nezreguluje poriadne. Napr. ak chces spalnu dokurit na 20 v noci, tak musis zacat na obed. Energiu, ktoru si usetril tak minies teraz, lebo proste potrebujes tam rychlejsi prietok, teplejsie medium atd...

Asi by som do toho nesiel. Steloval som to doma asi 3 tyzdne a potom som na to uz zabudol. Raz do roka omrknem, ci vsade je prietok a naspat zavriem.

S týmto príspevkom autora theb súhlasil
bladerunner
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Smart rozdelovac podlahovky

Poslaťod k+k » Uto 20. Sep 2022 13:27:55

embe píše:Vzhladom na zateplenie domu (25cm EPS steny, 20cm podlaha, 40 strop; poschodovy dom) a tym padom v podstate len temperovanim domu, mame stale studene podlahy

toto bude asi problem ... pri takto zateplenom dome a nizkej teplote do podlahy asi tazko dosiahnes pocit teplej podlahy nech to stelujes ako chces ... ak riesis jednu konkretnu miestnost, staticky zvys prietok len v tej sekcii, ale asi to nepomoze.

S týmto príspevkom autora k+k súhlasil
bladerunner
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Smart rozdelovac podlahovky

Poslaťod bladerunner » Uto 20. Sep 2022 14:01:54

Viac vetrať, aby sa ochladzoval vzduch, zvýšili straty tepla a tieto potom budeš doháňať zvýšeným výkonom podlahovky :mrgreen:
Ešte môže trocha pomôcť uzavrieť okruhy v izbách, kde teplú podlahu nevyžaduješ. To môže trocha zvýšiť teplotu podlahy v miestnostiach v ktorých to potrebuješ.
Ale na to smart reguláciu nepotrebuješ.....

Logicky keď potrebuješ dodať len minimum tepla do domu kvôli nízkym stratám, tak sa nedá očakávať, že podlaha bude teplá. :idea:

Súhlasím s tým čo píše theb - nastaviť a zabudnúť......
Ja niekedy ešte na začiatku alebo konci vykurovacej sezóny, hlavne keď už nejaké to slnko cez deň vykukne, kvôli väčším slnečným ziskom na poschodí, uzavriem rozdeľovač na celom poschodí.....

S týmto príspevkom autora bladerunner súhlasil
...
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Smart rozdelovac podlahovky

Poslaťod k+k » Uto 20. Sep 2022 14:26:06

zateploval, aby nemusel kurit ... a aby toto necitali v Bruseli, vzhladom na aktualne odporucania kurit na 18 C ...
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Smart rozdelovac podlahovky

Poslaťod bladerunner » Uto 20. Sep 2022 15:14:53

Dával som tam smajlík, bol to vtip, to je jasné, ale problém by to možno riešilo......

A majiteľov domov s podobnými parametrami izolácií cena plynu nejak veľmi nemusí trápiť....aspoň teda nie existenčne
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Smart rozdelovac podlahovky

Poslaťod k+k » Uto 20. Sep 2022 16:43:14

jasne ze to bol vtip, ale len u neho :) ... my mame izolacii menej, ale zase teplejsiu podlahu ... com som v zasade aj celkom rad, aj ked si musim za to priplatit ... cenu plynu ale uz buduci rok riesit hadam nebudem a ked este odstrihne EU ceny EE od plynu, tak to bude hadam ok.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Smart rozdelovac podlahovky

Poslaťod embe » Uto 20. Sep 2022 21:07:14

A este som zabudol napisat, ze mam rekuperaciu. Asi fakt este posledny raz skusim zavriet vsetky okruhy a nechm pootvorene len tie najnutnejsie a pracovnu na plne pecky.

Moj problem totiz je, ze v chlade sa mi potia nohy, takze ked nahodim ponozky a papuce...cele zle.
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Smart rozdelovac podlahovky

Poslaťod ... » Str 21. Sep 2022 8:00:16

embe píše:A este som zabudol napisat, ze mam rekuperaciu. Asi fakt este posledny raz skusim zavriet vsetky okruhy a nechm pootvorene len tie najnutnejsie a pracovnu na plne pecky.

Moj problem totiz je, ze v chlade sa mi potia nohy, takze ked nahodim ponozky a papuce...cele zle.


ja len cisto z domacej skusenosti, kedze mame husto trubky v podlahe (aby TC nemuselo tlacit teplotu vykurovacej vody zbytocne vysoko) tak je rozdiel medzi tym co ide do trubiek a teplotou v miestnosti (ak nie su pootvarane okna a spraveny prievan) cca 2 stupne celziove... a teda neviem co vnimas Ty ako teplu podlahu, ale u nas ak by som toho chcel dosiahnut tak by som bud musel mat v interieri saunu alebo stale pootvarane okna do kriza aby bol prievan....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Smart rozdelovac podlahovky

Poslaťod theb » Sob 24. Sep 2022 9:37:22

Problem chladnej podlahy, kde je dlazba mozes vyriesit aj elegantnejsim sposobom, ako tymi smart vecickami.
Kup si tam tenky koberec, behun.

Co sa stane je, ze pocit teploty na nohy mas prakticky okamzity, lebo nebudes stupat na kamen, ale na latku. Druhym efektom, kedze tym defacto zmensis vykurovaciu plochu, ti zohreje viac podlahovka.
A to je zrejme to co si chcel dosiahnut, takze tenky behun/koberec by ti mohol odstranit problem.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron