Aku mate spotrebu TUV pri vyuziti solárneho ohrevu

Aku mate spotrebu TUV pri vyuziti solárneho ohrevu

Poslaťod Miro Ke » Ned 27. Dec 2009 11:02:32

Teraz sa dost hovori o dotacii na solárne systemy ohrevu TUV s cielom znizenia spotreby energie. Ale tak ma napadla kacirska myslienka ci solarny ohrev realne prinasa usporu energie v porovnani s klasickym ohrevom???. Uvazujem o beznom rodinnom dome povedzme 4 ludia bez bazenu alebo nejakych velkych odberoch TUV.
Tato moja uvaha vychadza z vlastnej skusenosti a tiez z mojho okolia.
V bytovke pri prakticky neobmedzenom zdroji TUV bola nasa spotreba v priemere na urovni 100M3 a asi by bola aj vyssia kedby si clovek neuvedomoval ze je tam vysoka cena za ohrev TUV a plus su uctovane vsetky straty.
V RD pri pouziti zasobnika na 150l vody na elektro NT znamy jednoducho ma k dispozicii tento objem a bodka. Rodina sa musela prisposobit. V mojom pripade teraz mame 100L zasobnik na 40st plyn. Je to uplne v pohode ale tiez clovek musi s tym pocitat a jednoducho nemoze stat pod sprchou 2 hodiny.
Pri solare je ten zasobnik podstatne vacsi a clovek to berie ze cena za ohrev TUV je nizka takze tu nie je ani technicke , ani cenove obmedzenie a vysledkom moze byt vyrazny narast spotreby TUV.
Ale to je teoria, cize ak ma niekto solar a vedel by preźentovat svoju spotrebu tak by to mohlo byt zaujímave

Spotreba m3 Spotreba v KWH
Bytovka 100m3 8400KWH nasa spotreba sledovana zhruba 5 rokov podla vyuctovana
150l zasobnik NT 55m3 4600KWH
100l plyn pri 40st. 44m3 3680KWH kratkodobe sledovana śpotreba,
podla spotreby plynu mimo
vykurovania
Solarny ohrev zo zasobnikom 150m3 2500KWH odhad spotreby, tak ze 80 per. je
slnko a 20 perc. je doohrev
P.S.
preco v edite vidim tabulku ako tabulku ale pri prezerani je to cele zhustene??
Naposledy upravil Miro Ke dňa Ned 27. Dec 2009 11:06:25, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat




Re: Aku mate spotrebu TUV pri vyuziti solárneho ohrevu

Poslaťod bobco » Ned 27. Dec 2009 17:11:10

V prvom rade nie som majiteľom sol. systému, takže môj príspevok je len v " teoretickej " rovine

Miro Ke píše:Solarny ohrev zo zasobnikom 150m3 2500KWH odhad spotreby, tak ze 80 per. je
slnko a 20 perc. je doohrev

na pokrytie 80% slnko by som rýchlo zabudol, pokiaľ nechceš extrémne riešiť letné prebytky. Znamenalo by to pokrytie cca 10 mesiacov, počas ktorých by bola výrazne rozdielna doba oslnenia kolektorov ako aj intenzita slnečného žiarenia. Samotný výrobcovia reálne uvažujú s pokrytím spotreby TUV na úrovni 60 %, stačí kuknúť http://www.thermosolar.sk/ v sekcii Solárne systémy - Všeobecné informácie - Rady záujemcom o solárnu techniku.
Samozrejme, že iný výkon majú ploché vs. trubicové, ale nedostatok slnečného žiarenia cez zimu toto nevyrieši.
Rozhodujúce bude, aj miesto kde syst. inštaluješ viď http://www.e-filip.sk/Default.aspx?contentID=5237.
V tvojich podmienkach by sa jednalo o celkom dosť veľký systém. Skúsil som len niečo približne zrátať v prílohe.
Aj v prípade dotácii sa asi cenou pod 4000 EUR za dodávku systému nedostaneš. Samozrejme dobrý kutil si to môže pri dostatku vedomostí zmontovať doma sám, ale samozrejme bez záruky :? .
Návratnosť celého systému bude závislá od spôsobu doohrevu ( iná pri ee, plyne, dreve ).
Netreba zabúdať aj na potrebnú ee energiu na chod čerpadla počas prevádzky a potrebnú výmenu teplonosnej kvapaliny po určitej dobe. Pokiaľ by bola nad 15 rokov určite by som do toho nešiel. Síce výrobcovia uvádzajú funkčnosť systému 30 rokov, ale určite bude potrebná výmena bojlera ( aku nádrže ), možno čerpadlo, snímače ...

Určite by som skúsil dopytovať výrobcov, predajcov čo by ti v tvojom prípade ponúkli ( ak si tak urobil tak sem hoď skúsenosti :ano: )
Prílohy
solár.xls
(15.5 KiB) 280 krát

S týmto príspevkom autora bobco súhlasil
Ferdo
Obrázok užívateľa
bobco
 
Príspevky: 380
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 16:21:43
Bydlisko: okr. HC
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 28 krat

Re: Aku mate spotrebu TUV pri vyuziti solárneho ohrevu

Poslaťod Majo 2 » Pon 28. Dec 2009 18:29:13

tak toto celkom pasuje "Solarny ohrev zo zasobnikom 150m3 2500KWH odhad spotreby, tak ze 80 per. je
slnko a 20 perc. je doohrev" lebo na 4m2 kolektorov z toho čo som čítal je možné získať za rok 2000 - 2500 kWh, ale nikde som nečítal za akých podmienok, okrem ideálneho umiestnenia, lebo iný výkon podajú pokiaľ predohrievajú studenú vodu a iný pokiaľ prihrievajú už zohriatu vodu.
to znamená že v zime idú obrazne na 100%, v lete pokiaľ sa nestíha voda odoberať na výrazne menej a počas letnej dovolenky len vykrývajú straty zásobníka.
čo som sledoval denný rozpis výkonu nejakej firmy v Česku kde boli kolektory len na predohrev vody tak celkový ročný výkon bol dosť otrasný.
ale to len čisto teoreticky.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Aku mate spotrebu TUV pri vyuziti solárneho ohrevu

Poslaťod Stefan » Str 30. Dec 2009 9:50:25

Pozrite si si http://regulus.dnh.cz/hsksolar/Technol.aspx 12m2 polocha kolektorov a tepelne zisky z nich za 3 roky necelych 9400 KWh, hovori snad samo za seba. Je to ekonomicky a ekologicky hazard. . . .
Kde su tie tabulkobe udaje ??? 270 KWh za rok z 1 m2 je teda riadny debakel

Zabudol som dodat :"ale velky obchodny uspech", ani si netrufam odhadnut cenu celeho zariadenia. Ked som vlete videl ako kotol spina aj 2 x za 5 min, pomyslel som si svoje
Coito, ergo sum :)
Obrázok užívateľa
Stefan
 
Príspevky: 111
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 19:43:50
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Aku mate spotrebu TUV pri vyuziti solárneho ohrevu

Poslaťod Majo 2 » Str 30. Dec 2009 17:36:02

ešte že to je v Česku, tak asi dostal 50% dotáciu, a účinnosť má aj preto takú nízku lebo cez leto kolektory pracujú na minimálnu účinnosť.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Aku mate spotrebu TUV pri vyuziti solárneho ohrevu

Poslaťod Andrej » Str 30. Dec 2009 18:38:12

Podla mna sa solar nikdy nezaplati. Pokial je dobre izolovany zasobnik na TUV, naklady na ohrev vody su minimalne.
Andrej
 
Príspevky: 273
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 10:47:30
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Aku mate spotrebu TUV pri vyuziti solárneho ohrevu

Poslaťod MartinH » Str 30. Dec 2009 19:15:46

Andrej píše:Podla mna sa solar nikdy nezaplati.

Nesuhlasim s kategorickym nikdy. Podla mna sa solar a podobne investicie vratia pri intenzivnom vyuzivani, t.j. este nie pre rodinny dom s 3-4 osobami, ale uz ano pre malu bytovku alebo napr. tri susedne domy v radovej zastavbe a pod.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Aku mate spotrebu TUV pri vyuziti solárneho ohrevu

Poslaťod Stefan » Štv 31. Dec 2009 10:12:03

Dotacie do takychto ekologickych sraciek niesu predsa zadarmo, skladame sa na to vsetci , napr fotovoltika= plytvanie prostriedkami v EU. Velke fotov. elektrarne stavaju financne skupiny a odcerpavaju tak peniaze zo statneho rozpoctu a vobec in nejde o ekologiu, ale o financny efekt. Kolko by stal asi KW, keby sa tak 25% elektriny vyrabalo takto ekologicky . . .
Nech si kto chce co chce hovori, ale jadrova energetika je najekologickejsia. Investicie by mali ist do vyvoja zariadeni na znizeie spotreby elektriny.
Coito, ergo sum :)

S týmto príspevkom autora Stefan súhlasil
Andrej
Obrázok užívateľa
Stefan
 
Príspevky: 111
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 19:43:50
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Aku mate spotrebu TUV pri vyuziti solárneho ohrevu

Poslaťod ivvan » Pia 01. Jan 2010 0:52:50

nemáte niekto nainštalovaný solár aj ako podporu kúrenia? sused si tu hodil na strechu zopár článkov, tak som zvedavý po sezóne ako dopadne s číslami.
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Aku mate spotrebu TUV pri vyuziti solárneho ohrevu

Poslaťod Branulo » Ned 11. Sep 2022 17:07:53

ivvan píše:nemáte niekto nainštalovaný solár aj ako podporu kúrenia? sused si tu hodil na strechu zopár článkov, tak som zvedavý po sezóne ako dopadne s číslami.

Píše sa rok 2022. Ohlási sa tentoraz už niekto? ;-)
Branulo
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:01:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron