Korózia na potrubí kúrenia

Korózia na potrubí kúrenia

Poslaťod Juraj K. » Str 24. Aug 2022 22:25:02

Pozdravujem. Potrebujem poradiť. V rodinnom dome sú klasické oceľové rozvody vody v kúrení. Z nejakého dôvodu časť potrubia prehrdzavela až do takej miery, že na úseku dlhom cca 20 cm presakuje voda. Dá sa to nejako opraviť? Napr. nejakým tmelom alebo páskou a pod.? Alebo je nutné odstrániť predmetnú časť potrubia a nahradiť novým? Vopred vďaka :drink
Juraj K.
 
Príspevky: 248
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 13 krat




Re: Korózia na potrubí kúrenia

Poslaťod Juraj K. » Štv 25. Aug 2022 9:45:29

S týmto nemáte skúsenosť ako by to fungovalo? https://www.zvaracky-obchod.sk/dielensk ... 3Tn-1n8ETo
Juraj K.
 
Príspevky: 248
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Korózia na potrubí kúrenia

Poslaťod mp1ver2 » Štv 25. Aug 2022 15:56:37

1. skontrolovať celý sysrém
2. popškodené miesta nahradiť.
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Korózia na potrubí kúrenia

Poslaťod joko » Pia 02. Sep 2022 7:40:43

Juraj K. píše:S týmto nemáte skúsenosť ako by to fungovalo? https://www.zvaracky-obchod.sk/dielensk ... 3Tn-1n8ETo

Ja si myslýmže je to odsunutie problému na ešte horšiečasy. ak už niekde tečie, tak kedy to začne tiecť inde? Opravíš jedno miesto a o rok sa to upakuje znova. Už teraz je cena materiálu dvojnásobok, a neviem si predstaviť že sa to zlacnie.
Obávam sa, že budeš musieť hľadať riešenie na výmenukúrenia, lebo najprv kotol, následne rúra, možno aj radiátory....... Asi to bude po žzivotnosti, inak by staré ocelové rúry neprepústili. :netusim :drink

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
...
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Korózia na potrubí kúrenia

Poslaťod Ludo » Pia 02. Sep 2022 15:36:22

ten link na tekuty kov
nie je ziaden kov
je to epoxidova zivica
su to zbytocne vyhodene peniaze
nic s tym neopravis
mozno aj preto, ze epoxidy by nemali prichadzat do styku s potravinami
/a predpokladam ze ani s pitnou vodou/
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Korózia na potrubí kúrenia

Poslaťod MartinH » Sob 03. Sep 2022 16:55:38

joko píše:Ja si myslýmže je to odsunutie problému na ešte horšiečasy. ak už niekde tečie, tak kedy to začne tiecť inde? Opravíš jedno miesto a o rok sa to upakuje znova. Už teraz je cena materiálu dvojnásobok, a neviem si predstaviť že sa to zlacnie.
Obávam sa, že budeš musieť hľadať riešenie na výmenukúrenia, lebo najprv kotol, následne rúra, možno aj radiátory....... Asi to bude po žzivotnosti, inak by staré ocelové rúry neprepústili. :netusim :drink


No, asi to tak bude.

Mozno sa to da este zastavit. Ocel hrdzavie, ak je vo vode kyslik a nie je tam specialna chemia. Vypustit, opravit, preplachnut, naplnit s inhibitorom korozie, dufat, ze to este chvilu vydrzi. A pipravovat sa na moznost, ze nie.

Ak je nejake podozrenie, preco sa v uzavretom okruhu nazbieralo vela kyslika, treba to riesit. Mozno len caste dopustanie za dlhe roky. Neviem, nie som kurenar. Ale raz som taky system vyprazdnoval a bola to hnusna cierna "husta" tekutina. Vtedy som sa dozvedel o tej chemii.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Korózia na potrubí kúrenia

Poslaťod joko » Ned 04. Sep 2022 17:27:10

Už viackrát som buď sám demontoval, alebo som bol pri demontáži starého etážového kúrenia z ocele. Tie rúry boli po 50 rokoch ako nové, možno aj lepšie. Max. súhlasím s MartinH, že niečo tú koróziu muselo vyvolať. Buď to korodovalo z vonka - že to vo vlhkom prostredí nebolo ošetrené, alebo niečo cudzie vyvolalo koróziu z vnútra, a to už zachraňovať ťažko. Takéto "prehrdzavenie" som riešil pri magnetických úpravách v systéme studenej vody, alebo pri elektro-chemickej indukcii, kde buď ubúda materiál zo stien potrubia, alebo sa na nevyužitých častiach systému ukladá vodný kameň a tam hnije potrubie z vnútra. :netusim :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Korózia na potrubí kúrenia

Poslaťod joko » Ned 04. Sep 2022 17:28:25

Už viackrát som buď sám demontoval, alebo som bol pri demontáži starého etážového kúrenia z ocele. Tie rúry boli po 50 rokoch ako nové, možno aj lepšie. Max. súhlasím s MartinH, že niečo tú koróziu muselo vyvolať. Buď to korodovalo z vonka - že to vo vlhkom prostredí nebolo ošetrené, alebo niečo cudzie vyvolalo koróziu z vnútra, a to už zachraňovať ťažko. Takéto "prehrdzavenie" som riešil pri magnetických úpravách v systéme studenej vody, alebo pri elektro-chemickej indukcii, kde buď ubúda materiál zo stien potrubia, alebo sa na nevyužitých častiach systému ukladá vodný kameň a tam hnije potrubie z vnútra. :netusim :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Korózia na potrubí kúrenia

Poslaťod tienik » Uto 06. Sep 2022 8:30:47

Veru veru, ako píše Joko, toto nebude len tak zo srandy. Popisovaný stav celkom dobre sedí na elektrochemickú koróziu. Ináč povedané, niekde tam cez potrubie tečie elektrickú prúd a ono to už potom robí svoje.
Každopádne, bez totálnej znalosti miestnych pomerov sa to vyveštiť nedá. A rozhodne by som nešiel do kadejakých "zázračných" plastelín. Ak je zvonka viditeľné poškodenie na 20 cm, z vnútra to bude rozbité jak Afganistan. Jednoznačne teda príde k výmene, bohužiaľ
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Korózia na potrubí kúrenia

Poslaťod Juraj K. » Str 07. Sep 2022 8:47:09

Vďaka všetkým čo prispeli. Ta korózia je na potrubí z vonku. Dom a teda aj kúrenie sa malo rekonštruovať tohto roku, ale nevydalo, bude sa na ďalší, tak že som potreboval poradiť provizórne riešenie, myslel som že ten tmel by to mohol zvládnuť, ale radšej vymeníme časť potrubia, bude to istejšie.
Juraj K.
 
Príspevky: 248
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Korózia na potrubí kúrenia

Poslaťod bigben » Str 07. Sep 2022 10:48:09

Ideálne vymeniť poškodené, tiež si myslím že lepidlá a tekuté kovy sú v tomto prípade na dve veci.
Ak je problém so zváraním alebo rezaním závitov, odporúčam použiť (ak je to brané ako reklama, tak vymazať samozrejme) GEBO: https://nekastores.eu/produkt/gebo-dsk- ... gJE5vD_BwE
Je to pevná liatinová objímka, vo vnútri guma. Vyrábajú sa rôzne priemery. Je to aj na kúrenie do 90°C.

S týmto príspevkom autora bigben súhlasil
Juraj K.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat





Späť na Osvedčené postupy, pracovné náradie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia