Zmena vykurovania (rok 2022)

Re: Zmena vykurovania (rok 2022)

Poslaťod k+k » Pon 25. Júl 2022 21:27:19

viem ze panely nejdu cely den na max, islo mi o to, kolko W v paneloch sa moze dat na striedac ... cize podla dokumentacie k mojmu je to 6750 W (cize 35% nad nominalny vykon) ?
Prílohy
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat




Re: Zmena vykurovania (rok 2022)

Poslaťod tienik » Pia 29. Júl 2022 11:22:57

k+k píše:viem ze panely nejdu cely den na max, islo mi o to, kolko W v paneloch sa moze dat na striedac ... cize podla dokumentacie k mojmu je to 6750 W (cize 35% nad nominalny vykon) ?


presne tak, preto sa tam ten výkon udáva :-). Dokonca, pri Huawei a použití optimizérov môžem ísť ešte ďalej.
Ono treba si uvedomiť, že to nerobíš na minútu špičkového výkonu denne, ale potrebuješ relatívne plochšiu krivku výroby s tým, aby si v optimálnom čase vyrobil čo najviac a uložil do reálnej, alebo virtuálnej baterky. A zároveň, potrebuješ, aby čím skôr ráno a čo najdlhšie večer dával striedač už dáke rozumné množstvo energie. No a pre oba tieto prípady Ti veľmi pomôže kúsok si výkonovo nadbehnúť. Ono preťaženie zo strany panelov nemôže nastať, pretože "úzke" hrdlo je menič a on sa na maximálnom výkone proste zasekne a viac ani W. Ja to krásne vidím aj na grafe, ďalej ani za čerta.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Zmena vykurovania (rok 2022)

Poslaťod k+k » Pia 29. Júl 2022 17:30:07

ok, chapem ze je snaha dosiahnut namiesto kopceka idealne obdlznik ... ja len ze "pretazenie" a elektrospotrebic mi nejdu dokopy ... aj ked tu teda asi k tomu pretazeniu striedaca neprichadza, kedze to "iba" orezava podla maximalneho vykonu.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Zmena vykurovania (rok 2022)

Poslaťod tienik » Pia 29. Júl 2022 17:51:00

k+k píše:ok, chapem ze je snaha dosiahnut namiesto kopceka idealne obdlznik ... ja len ze "pretazenie" a elektrospotrebic mi nejdu dokopy ... aj ked tu teda asi k tomu pretazeniu striedaca neprichadza, kedze to "iba" orezava podla maximalneho vykonu.


musíš trošku zmeniť zaužívaný pohľad. Dlhé roky sme v domoch riešili len spotreby, teraz na nás prichádza aj výroba :-)
Ako príklad:
Ak más doma 32A hlavný istič a pripojíš spotrebič, ktorý má odber presne 2A, neznamená to že ho zničíš. Proste z dostupného "prietoku" 32 jednotiek si Ty v tom okamihu "odpustíš" do svojho spotrebiča 2 jednotky.
Analogicky, ak máme string schopný dať 12A a mi z neho budeme brať 5A, nič sa nedeje.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Zmena vykurovania (rok 2022)

Poslaťod k+k » Štv 11. Aug 2022 8:39:44

viem ze istic neznicim mensim odberom ako menovitym... ale zase na druhej strane, niekto/nieco za tym isticom musi regulovat celu siet, aby zvladala aj moj odber ... toto plni na strane FVE panel samotny alebo optimizer ?
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Zmena vykurovania (rok 2022)

Poslaťod k+k » Pia 12. Aug 2022 13:04:24

skusim stocit temu naspat k nadpisu :)
riesim vymenu KK za TC a otazka znie, aku znacku TC typu vzduch-voda riesit ? co viem je to, ze pojdem do voda-vzduch (voda-voda riesit nejdem). nejake skusenosti s jednotlivymi znackami ?
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Zmena vykurovania (rok 2022)

Poslaťod ... » Sob 13. Aug 2022 12:33:15

k+k píše:skusim stocit temu naspat k nadpisu :)
riesim vymenu KK za TC a otazka znie, aku znacku TC typu vzduch-voda riesit ? co viem je to, ze pojdem do voda-vzduch (voda-voda riesit nejdem). nejake skusenosti s jednotlivymi znackami ?


mna by inac vcelku zaujimalo ze co ludi odradza od systemov kde je zdrojom voda(=zem), na jednej strane je sice pravda ze na uvod su tam vyssie zriadovacie naklady (aj ked ani to nie az tak zasadne), avsak vacsina investicie ide to toho co sa nema sancu pokazit ak to je dobre spravene (zemny vymennik) a samotne TC ako take je jedoduchsie a lacnejsie (takze ak o nejakych 10-15 rokov aj dozije, tak obmena uz zdaleka nie je tak nakladna ako v pripade systemov kde je zdrojom vzduch a mozes to vymenit v podstate cele (=urobit tu investiciu celu opakovane...)
+ na oplatku zemny system ma celorocne stabilnu a predvidatelnu prevadzku a v lete je vcelku lacno vyuzitelny aj na chladenie....


a este nech sa aj ja pochvalim, od stredy mame tiez uz doma funkcny hybrydny FVE system, zatiel len pre "home use" kedze este cakame na vymenu elektromera (a potom ho prekonfiguruju aby sme mohli tlacit prebytky aj von)
Obrázok
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Zmena vykurovania (rok 2022)

Poslaťod MartinH » Sob 13. Aug 2022 16:18:53

... píše:mna by inac vcelku zaujimalo ze co ludi odradza od systemov kde je zdrojom voda(=zem), na jednej strane je sice pravda ze na uvod su tam vyssie zriadovacie naklady (aj ked ani to nie az tak zasadne), avsak vacsina investicie ide to toho co sa nema sancu pokazit ak to je dobre spravene (zemny vymennik) a samotne TC ako take je jedoduchsie a lacnejsie (takze ak o nejakych 10-15 rokov aj dozije, tak obmena uz zdaleka nie je tak nakladna ako v pripade systemov kde je zdrojom vzduch a mozes to vymenit v podstate cele (=urobit tu investiciu celu opakovane...)
+ na oplatku zemny system ma celorocne stabilnu a predvidatelnu prevadzku a v lete je vcelku lacno vyuzitelny aj na chladenie....


Ako vies, tiez propagujem zem-voda. Ale ako si spominam na tie velke stroje, co robili vrty a potom injektaz bentonitom, tie bolo mozne dopravit na pozemok, len kym dom nestal. Teraz by to neslo. Plot, zahrada, stromy.... A to sa tyka asi viacerych.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
Juraj K.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Zmena vykurovania (rok 2022)

Poslaťod mp1ver2 » Ned 14. Aug 2022 14:44:03

v pripade systemov kde je zdrojom vzduch a mozes to vymenit v podstate cele

a nielen "opakovane", ale "novšie, účinnejšie, kvalitnajšie " (a s viac kurvítkami).
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Zmena vykurovania (rok 2022)

Poslaťod k+k » Pon 15. Aug 2022 11:10:53

za mna, system voda - voda je o tolko drahsia, ze sa to podla excelu nezaplati ... za druhe, mam sice vydatnu studnu, ale otazka je, ze dokedy ? co ked voda v studnu nebude, co potom ? vzduch nedojde ... a ak ano, bude to asi vacsi pruser ako ze mi nejde kurenie :) za dalsie, dom stoji, zahrada stoji, musel by som vrtat minimalne dalsiu jednu studnu, rozbit pozemok, tam kde by som chcel dat dalsiu studnu je malo priestoru ... cize voda - vzduch vyzera to spravne riesenie ... len otazka je, ze aky system ...

S týmto príspevkom autora k+k súhlasil
Juraj K.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Zmena vykurovania (rok 2022)

Poslaťod ... » Uto 16. Aug 2022 8:36:44

k+k píše: za druhe, mam sice vydatnu studnu, ale otazka je, ze dokedy ? co ked voda v studnu nebude, co potom ?

jestvuju aj uzavrete systemy (v tzv "suchych" vrtoch), okrem toho ze nepoznaju riziko toho ze sa "minu" tak rovnako tak su vhodnejsie aj kvoli tomu ze v uzavretom okruhu sa Ti nedeje permanentne usadzanie dalsieho materialu vo vymenniku (co v pripade otvoreneho vodneho okruhu zo studne je tiez problem, obvzlast este ak mas vodu tvrdu...)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Zmena vykurovania (rok 2022)

Poslaťod k+k » Uto 16. Aug 2022 12:33:22

oki, dik za tip, ale stale mi to prijde vhodne pri stavbe a nie "rekonstrukcii" ... cize kym kopem kde sa da bez problemov ok, ked mam hotovu zahradu a 2m priestor za garazou, tak uz asi nie.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Zmena vykurovania (rok 2022)

Poslaťod ... » Str 17. Aug 2022 15:07:20

k+k píše:oki, dik za tip, ale stale mi to prijde vhodne pri stavbe a nie "rekonstrukcii" ... cize kym kopem kde sa da bez problemov ok, ked mam hotovu zahradu a 2m priestor za garazou, tak uz asi nie.


toto je uz nasledne dost individualne, kazdy ma inac usporiadany priestor okolo domu a moznosti pristupu nan....
a na druhej strane v pripade ked mas zdroj vzduch, tak Ti v tej zahrade dlhodobo uberie kus zivotneho priestoru externa jednotka, v pripade zemneho vrtu (v case mrazov sa inac da spravit tak ze Ti ani travnik nedomrvia) Ti v konecnom vysedku vonku nebude vidno nic....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Zmena vykurovania (rok 2022)

Poslaťod joko » Str 09. Nov 2022 17:07:05

A ešte ma pobavil včerajší protest - návh Greenpace, že do roku X zakázať plynové zariadenia na zisk tepla.
Dnes platná legislatýva neumožní ako jediný zdroj el. energiu pre energetický certifikát, o párv rokov nám zakážu plyn, sami vieme, že zdroj na tuhé palivo je " Fúúj" . Ostane iba geotermál a fotovoltaika a vlastnými batériami. /životnosť batárie - uhlíková stopa- finančná návratnosť?/
Každá obec si navrtá jednu studňu do 3km hlbky a celá komunita bude mať tepelný zdroj, alebo na každý dom fototvoltaiku, do prístavby alebo spálne batérie a technológiu k tomu, --- a uhlíková stopa bude v pohode, lebo znovu, "my sme proti, ale ešte nevieme proti čomu a už vôbec nevieme správne riešenie"
Neprispievam do tejto témy, lebo riešíte päť - desať rokov staré novostavby, kde investýcie boli počítane na 25 rokov životnosti systému, a zrazu chcete - musíte miesto kotla o rozmeroch 45X70 cm osadiť TČ o veľkosti chladničky, kde návratnosť voči terajším zdrojom bude o 30 rokov. Veď všetci kričia že plynu máme dostatok, len potrebujú za ne účtovať trojnásobok, a zisk má ísť do druhých vriec. :grc
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zmena vykurovania (rok 2022)

Poslaťod mp1ver2 » Str 09. Nov 2022 18:44:44

Každá obec si navrtá jednu studňu do 3km hlbky a celá komunita

toto je to čo bude (asi?) budúcnosť. "komunitným" zákonom smepredbehli čechov, ale iba o mesiac a tak, že nič sa diať nebude.
v česku ten zákon prijali nedávno a očakávajú, že "každý" si vybuduje FVE, TČ, ... aj na balkóne, na chate, a jej výroba bude putovať distribučnými sieťami k nemu domov, alebo niekomu celkom inému.

naviem akotomôže/bude fungovať, ale nič nie je nemožné.
odkazy
https://www.mojelektromobil.sk/realizac ... osti-blog/
https://www.mojelektromobil.sk/realizac ... enie-blog/

https://www.hybrid.cz/slovensky-zakon-o ... -se-cesko/
https://www.hybrid.cz/priklady-ze-zahra ... ava-smysl/
https://www.hybrid.cz/cesko-chce-otevri ... lecenstvi/
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron