prietokomer/vodomer na vodu

prietokomer/vodomer na vodu

Poslaťod yoyo » Pon 01. Aug 2022 13:09:01

Mal by niekto z vas nejaky dobry tip na prietokomer/vodomer vody (asi digitalny), ktory by splnal nasledujuce:

- info celkovy objem pretecenej vody
- info o objeme pretecenej vody od casu ked som 'vynuloval'
- teda mala by tam byt moznost vynulovania
- 1" zavit (kovovy)

pouzitie: chcem merat mznostvo pouzitej vody z nadrze na dazdovu vodu a v case povedzme rocneho odpoctu vody by som chcel mat moznost vynulovat
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: prietokomer/vodomer na vodu

Poslaťod tienik » Uto 02. Aug 2022 14:29:23

yoyo píše:Mal by niekto z vas nejaky dobry tip na prietokomer/vodomer vody (asi digitalny), ktory by splnal nasledujuce:

- info celkovy objem pretecenej vody
- info o objeme pretecenej vody od casu ked som 'vynuloval'
- teda mala by tam byt moznost vynulovania
- 1" zavit (kovovy)

pouzitie: chcem merat mznostvo pouzitej vody z nadrze na dazdovu vodu a v case povedzme rocneho odpoctu vody by som chcel mat moznost vynulovat


neviem, či to chceš ako samostatný "systém" alebo to máš možnosť do čohosi pripojiť - myslím tým dáku domácu automatizáciu.
Lebo podľa mojich vedomostí nie je problém kúpiť vodomer s elektronickým výstupom - len treba tieto dáta spracovať. Tam sa už potom zrieši počítanie, nulovanie priemerovanie a čo ja viem čo.
Neviem aké máš potrubie, ale mysli na to, že každé takéto meranie by malo byť o dimenziu menšie ako samotné potrubie - aby reagovalo v širšom rozsahu prietokov. Aspoň teda tak mi to vysvetľovali vodári, keď sme podobné veci spolu dávali dohromady.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasili - 2
joko, WYSIWYG
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: prietokomer/vodomer na vodu

Poslaťod ... » Uto 02. Aug 2022 22:23:01

tienik píše:Neviem aké máš potrubie, ale mysli na to, že každé takéto meranie by malo byť o dimenziu menšie ako samotné potrubie - aby reagovalo v širšom rozsahu prietokov. Aspoň teda tak mi to vysvetľovali vodári, keď sme podobné veci spolu dávali dohromady.


dovodu +- chapem, ale osobne sa aj merania snazim robit na rovnakej dimenzii, predsalen zas hydraulicke straty (obzvlast pri vyssich prietokoch) sa snazim podla moznosti eliminovat.....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: prietokomer/vodomer na vodu

Poslaťod tienik » Str 03. Aug 2022 10:45:03

... píše:
dovodu +- chapem, ale osobne sa aj merania snazim robit na rovnakej dimenzii, predsalen zas hydraulicke straty (obzvlast pri vyssich prietokoch) sa snazim podla moznosti eliminovat.....


tak toto je presne ten okamih, ked musi prist na rad meditacia :-). Na jednej strane presnost v sirsom rozsahu, na druhej strane straty. To uz je potom podla mna na individuálnom zvážení situácie v danej aplikacii.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: prietokomer/vodomer na vodu

Poslaťod joko » Ned 07. Aug 2022 11:05:21

V praxi sa montujú všetky vodomery o jednu dimenziu menšie ako je pripojovacie potrubie. Nevymyslel to Tienik, nevymyslel som to ja. Je to kôli presnosti. Rýchlejšie prúdenie vody sa merá presnejšie. A je to jedno či je to 16mm alebo 800mm priemer. V tomto momente je rozmýšlanie o brzdení prietoku "kaleráb", :dash , vedci to v praxy dokázali v priebehu posledných 200 rokov že to má byť tak. :drink
Ak si doma pozrieš na svôj vodomer, tak tiež je o jednu dimenziu menšie, teda DN 20 na DN 25 mm prípojku. :o
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: prietokomer/vodomer na vodu

Poslaťod ... » Pon 08. Aug 2022 22:18:55

joko píše:V tomto momente je rozmýšlanie o brzdení prietoku "kaleráb"

mozno... ale taktiez predpokladam ze si sa asi nestretol ze Ti vodomer nameria kazdy mesiac o par kubikov navyse len kvoli kolisaniu tlaku, ze ? (riesenim bolo vmontovanie 3 spatnych klapiek (kazdych cca 15 vyskovych metrov) do trasy)
ak sa ale proste nachadzas na hranici vytlaku tak musis hladat rozne nestandardne cesty....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: prietokomer/vodomer na vodu

Poslaťod joko » Ned 14. Aug 2022 22:54:40

... píše:
joko píše:V tomto momente je rozmýšlanie o brzdení prietoku "kaleráb"

mozno... ale taktiez predpokladam ze si sa asi nestretol ze Ti vodomer nameria kazdy mesiac o par kubikov navyse len kvoli kolisaniu tlaku, ze ? (riesenim bolo vmontovanie 3 spatnych klapiek (kazdych cca 15 vyskovych metrov) do trasy)
ak sa ale proste nachadzas na hranici vytlaku tak musis hladat rozne nestandardne cesty....

Nebudeš tomu veriť, ale stretol a veru aj riešil. A nie pár kubíkov ale 56 m3 za rok. Presne ako píšeš, kolísanie tlakov alebo kynetická energia vody, môžeš to vysvetliť ako chceš. Pointa je iba to, že vodomer pripočítava, ale späť neodráta. Riešil som dve záhradkárske osady, 200 bm sústava, 50 mm LDPe, kde bolo X odberateľov, a navzájom sa obviňovali o čierny odber. Keď sme spravili tlakovú skúšku systém bez chyby. Akurát pri otvorenom ventile sa vodomer každých 30 sekúnd pohol , aj keď nemal odber. Vsadením spätnej klapky sa problém vyriešil, no vodomer nebol na vine. Aj keby tam boli hociaké vodomery, aj tak bez klapky obe pulzovali a pripočítavali. A stačila jedna klapka za vodomerom. Ale u mňa to boli oba horizontálne vetvy nie vertikálne.
Napriek týmto skúsenostiam stojím zas tým, že vodomery vždy dimenzujeme o jednu dimenziu menšíu než je pripojovacie potrubie. Ako extrémny príklad, v jednej nemenovanej veľkej prevádzke, kde požiarnu vodu čerpajú cez 1000 mm potrubie, tak kontrolný vodomer majú "iba" 800mm. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: prietokomer/vodomer na vodu

Poslaťod ... » Pon 15. Aug 2022 7:37:59

joko píše:Nebudeš tomu veriť, ale stretol a veru aj riešil. A nie pár kubíkov ale 56 m3 za rok.

to si sa dopracoval k velmi podobnemu cislu, viem ze u mna to bolo ~5m3 mesacne (takze * 12 -> ~60m3/rok)

a vacsej presnosti na uzsom priemere (=pri vyssej rychlosti prudenia) chapem, na druhej strane to ale napriklad zvysuje aj riziko kavitacii na lopatkach cerpadiel za takymto zuzenim...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: prietokomer/vodomer na vodu

Poslaťod mp1ver2 » Pon 15. Aug 2022 10:04:23

no nviem ako je to tam a vtedy, ALE v trenčíne na okraji /konci vetvy vidím že vodomer (3/4" na 3/4" potrubí) točí koleškom a tam i SPÄŤ.
a súčty podružných dvoch oproti fakturačnému i súčty (22) podpodružných vodomerov sedia v roťnom vbyúčtovamí +/- menej ako 10m3.
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat





Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron