Čo pod tuje? Makadam?

Čo pod tuje? Makadam?

Poslaťod mlaco » Pia 27. Máj 2022 23:03:03

Ahojte!

Je vhodné dať pod (už veľké) tuje lamany kameň - makadam?
Bordel (suché ihlicie) by som z kameňa vyfukoval fukárom.

Momentálne tam mam suchú zem, to sa mi nepáči kvôli prašnosti. Okopávať a polievať sa mi to nechce.

Na fotkách som videl kôru, ale to sa mi nepáči, to nechcem.

Uvažujem teda odstrániť 10 cm vrstvu, položiť geotextíliu a 10cm vrstvu kameniva. Je to ok?

Vďaka za názory!
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat




Re: Čo pod tuje? Makadam?

Poslaťod Ludo » Sob 28. Máj 2022 10:47:34

Za mna o.k.
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Čo pod tuje? Makadam?

Poslaťod theb » Sob 28. Máj 2022 12:07:18

Ak mozem z vlastnych skusenosti zase :)
Mozes, ale geotextiliu si vyber radsej tu ciernu, pevnu. Nebude ti trava/burina prerastat...Ani sa nebude mat kde zakorenit. Do tej textilii zrejme korene maju problem sa dostat, teda aspon ked je este mensia...

A makadam tiez OK. Len zabudni, ze vsetko odtial vyfukas...Nevyfukas, len zvrchu, ostatne ti tam ostane. A ani nepovysavas :)
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Čo pod tuje? Makadam?

Poslaťod MartinH » Sob 28. Máj 2022 16:21:42

theb píše:Len zabudni, ze vsetko odtial vyfukas...Nevyfukas, len zvrchu, ostatne ti tam ostane. A ani nepovysavas :)


Suhlas, casom sa tam spravi vrstva kompostu a moze tam rast burina.

U nas vela rokov dobre, ale potom odkialsi priletelo semienko a jedna mala "datelinka" so zltymi kvetmi nase kamene doslova pokryla.

Mame ine kamene, nie pod tujami, na priamom slnku, ale ked pride rastlinka, co ma najradsej presne take podmienky, ako v tvojej zahrade ...

Ten mulc treba po rokoch dosypat, ale burina v nom sa da jednoducho mechanicky zvladnut. Medzi kamenmi na textilii to take lahke nie je.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Čo pod tuje? Makadam?

Poslaťod mp1ver2 » Sob 28. Máj 2022 17:05:29

tzaký postreh z agro videí popsledných rokov . popvrchová vrstva zeme síce prijme "umelé gnojivá?, aj rastliny budú vynikajúco prosúerovat, ALR je nurtné dodávaž rozložiteľný materiál akonapr.humus. v dostatočnom (netuším koíľko), inak pôdne baktérie nasadi reverzná pochod organické zvyška rozložia a rpôda ostane bez organických zložiak, mŕtva.
ako som videl, počul, čítal tak predávam.
neviem či napríklad okrasný trávnik nie je ten škaredý príklad ....
utešujemm sa tým, že zo úhorom ležiacej plochy (vraj taká je správne riečenie) beriem trávu, z parku lístie a kompostujem.
po dvadsať rokoch vidno ťiastočné zlepšanie ....
ale ide mi iba o osobný prospech, vesmár je mi ukradnutý.
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Čo pod tuje? Makadam?

Poslaťod mlaco » Ned 29. Máj 2022 8:10:13

Ok, ďakujem za rady!

Z tých tuji je však dosť bordelu. Ten sa teda stane súčasťou mulč. kôry?
Lebo z kôry to ani nevyfúkam ani nevyhrabem preč. Tak isto lístie na jeseň zo stromov… Nerozumiem tomu ako takúto kôru udržovať v akom takom stave.

Kamene ak by boli väčšie (ako päsť) tak môžem vyfúkať, striekať vodou a raz za čas aj vybrať… Hm?
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Čo pod tuje? Makadam?

Poslaťod MartinH » Ned 29. Máj 2022 9:06:54

mlaco píše: Nerozumiem tomu ako takúto kôru udržovať v akom takom stave.

Z tých tuji je však dosť bordelu. Ten sa teda stane súčasťou mulč. kôry?


Pre uplnost:
Mulč = vrchná vrstva na pôde
Kôra = jeden z druhov mulču

Je to ako ako pises. Udrziavat v stave ako z reklamneho prospektu sa neda, organicky material sa rozklada, pod stromami sa bude tvorit kompost ako v lese. Korovy mulc treba normalne raz za par rokov dosypavat. Ale pod vacsimi tujami sa spravi z opadanych ihliciek dostatocna vrstva a koru ani netreba. Len na zaciatku.

Nie som zahradnik ani trochu, pisem len skusenosti z nasho domu.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Čo pod tuje? Makadam?

Poslaťod k+k » Pon 30. Máj 2022 8:13:16

z vlastnych skusenosti, najlepsia tuja je ziadna tuja :) tie nase "nastastie" do jednej chytili hrdzu a tak islo vsetkych 10 von ... kym sme ich mali, mali sme tam koru, makadam by tam byt nemohol, lebo by frkal od psov na vsetky strany a z travnika sa zle vybera. navyse z toho bordelu co z nich pada bude ten makadam o chvilu spinavy.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Čo pod tuje? Makadam?

Poslaťod theb » Pon 30. Máj 2022 11:11:49

Alebo si na to zvyknes, katalogove to nebudes mat urcite nikdy. Kora sama osebe hnije, takze sa ti ta vrstva bude zmensovat, to preto treba dosypavat. Tuje ziju velmi ekologicky, to co neprijma slnko (na okraji) vypinaju a to opadava.
A kedze rastie tuja stale, tak ti stale bude opadavat. Zase na druhej strane nieco zelene potrebujes mat vo svojom okoli, ak nie si zastanca siveho betonu vsade.

A tuja je taka nenarocnejsia. Idealne si zakupit hned od zaciatku pomaly rastuce a pockat si naich vysku, to ako keby si v starobe nasiel :)
Ja som sa nenechal zlomit a teraz mi to staci obstrihat raz rocne. Vtedy to aj pod stromcekmi vysavam co ide ide, co nejde nejde a bodka.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Čo pod tuje? Makadam?

Poslaťod mlaco » Pon 30. Máj 2022 22:53:30

Dakujem za rady!
Este uvediem moju situaciu: rad tuji mam hned vedla stojiska auta/zamkovej dlazby, preto mi vadi prasnost suchej zeme pod tujami.
Mam tam teda navozenu nevhodnu zem (zasypovu, sypku, prasnu). Vymena zeminy za ilovitu by hadam mohla pomoct.
Tiez som pocul o drvenom dreve (stiepka) ako alt. kory.
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Čo pod tuje? Makadam?

Poslaťod k+k » Uto 31. Máj 2022 8:40:42

otazka co ti vadi na kore ? ak chces vzhlad a nechces aby to hnilo, pouzi "kamennu" koru, https://www.kamenskalica.sk/kamenna-kora-1-3-cm/
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Čo pod tuje? Makadam?

Poslaťod mp1ver2 » Pia 03. Jún 2022 18:21:26

dnes som videl pod tujami (zakrátené na cca 2m) čadičové šľapáky.medzery cca 5cm.

S týmto príspevkom autora mp1ver2 súhlasil
WYSIWYG
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat





Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron