Prepatova ochrana - optimalizacia ceny?

Prepatova ochrana - optimalizacia ceny?

Poslaťod Jookie » Štv 07. Máj 2009 10:49:41

Zdar,

ako sa tu a inde spomina, prepatova ochrana ma zmysel, ak sa robi komplet, teda B+C+D. Do hlavneho domoveho rozvadzaca planujem dat ochranu B+C (vychadza nejakych 185 Euro (5600 Sk) pre 4 vodice, no ale nech to uz vezme cert), horsie je to potom pri spotrebicoch, kde su tieto moznosti:
- dat zasuvku s prepatovou ochranou triedy D - nukali mi ABB zastrcku za cca 53 Euro (kurnik, to by som skrachoval ak by som dal vsetky zastrcky alebo vacsinu taketo)
- dat prepatovu ochranu triedy D pod zasuvku do hlbokej skatulky (nukali mi nejaku za cca 25 Euro) a na to obycajnu zastrcku (5 Euro) - toto mi pride ako taka lacnejsia alternativa
- dat prepatove ochrany triedy D len na niektore zasuvky (to je skor optimalizacia poctu zasuviek pri predoslych dvoch bodoch) - ludia hovoria, ze to daju len tam, kde budu mat zrejme drahsie spotrebice, no ale tu je problem rozhodnut sa, kde ten drahsi spotrebic skutocne finalne bude, a teda aj problem rozhodnut sa, kde dat zasuvky s prepatovou ochranou
- pouzit predlzovaci kabel s prepatovou ochranou (alebo taku zasuvnu prepatovu ochranu - medzikus/medzi-zasuvka) na zasuvky, kde sa realne pouziju drahsie spotrebice - toto riesenie sa mi paci najmenej kvoli kvalite a aj 'efektnosti' riesenia

Tak teda ako by ste to urobili vy?
Miro
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat




Re: Prepatova ochrana - optimalizacia ceny?

Poslaťod MartinH » Štv 07. Máj 2009 11:23:39

Prednedavnom som pisal, ze osobne by som dal v kazdej vetve na prvu a na poslednu zasuvku. Ak je vetva dlhsia, budete mat niekde drahu elektroniku alebo prechadzate v blizkosti zvodu bleskozvodu zo strechy (tie zvnutra nevidiet a ak su pod omietkou, tak ani zvonku - lahko sa to da prehliadnut), tak pridajte dalsie. Je to kompromis a nevladne tu jednotny nazor, pozrite spominanu starsiu diskusiu a rozhodunutie je na vas.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Prepatova ochrana - optimalizacia ceny?

Poslaťod Jookie » Štv 07. Máj 2009 16:11:14

OK, vase odporucanie je vlastne moj bod c.3 - optimalizacia poctu instalovanych ochran typu D (s upresnenim ako ich rozmiestnit v miestnosti).

A ake prepatove ochrany typu D by ste pouzili - hotovu zastrcku (bod 1) alebo doplnok pod zastrcku (bod 2)? :) Viem ze aj tomto je to zase na mne, ale nechcem sa rozhodnut len na zaklade ceny (bod 2).

Miro
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Prepatova ochrana - optimalizacia ceny?

Poslaťod MartinH » Štv 07. Máj 2009 17:00:23

Jookie píše:A ake prepatove ochrany typu D by ste pouzili - hotovu zastrcku (bod 1) alebo doplnok pod zastrcku (bod 2)? :) Viem ze aj tomto je to zase na mne, ale nechcem sa rozhodnut len na zaklade ceny (bod 2).

Okrem nakupnej ceny treba zvazit napr. jednoduchost resp. cenu montaze, signalizaciu poruchy. O parametroch a znacke len tolko, ze v principe celu ochranu tvori jedina suciastka; ak to nie je uplny smejd, nemal by byt problem.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Prepatova ochrana - optimalizacia ceny?

Poslaťod melkor » Pia 08. Máj 2009 8:24:55

Osobne riešim tento problém optimalizáciou počtu ochrán typu D.

Pre súbeh s belskozvodom sa doporučuje vzdialenosť vedení >2m (dôležité najmä u zvislých vedení) a pre križovanie >0.5m

Výrobcovia ochrán uvádzajú vzdialenosť > 5m od ochrany ako neúčinnú, tak sa snažím navrhnúť vedenia tak, aby to vyšlo.
Dosť zásuvkových modulov sa dá ušetriť vhodným umiestnením rozvádzača (podružného rozvádzača). Zároveň sa ušetrí aj na dĺžke kabeláže (ale musí byť hrubšia medzi HR-PDR).

Nezabudnite na riešenie ochrany u anténnych zvodov, telefónnych liniek a ostratne všetkých do objektu vstupujúcich a vystupujúcich vedení.
http://www.kniska.eu/kniska/soubory/kniska.zip
melkor
 
Príspevky: 166
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 20:20:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Prepatova ochrana - optimalizacia ceny?

Poslaťod MartinH » Pia 08. Máj 2009 20:24:32

Cital som aj rady dat vedenia v blizkosti bleskozvodu do kovovej uzemnenej rurky, hlavne ked sa rozumne vzdialenosti nedari dodrzat.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Prepatova ochrana - optimalizacia ceny?

Poslaťod MartinH » Pia 08. Máj 2009 20:39:47

Na zabezpečenie spoľahlivej ochrany pred prepätím v zásuvkovom obvode je potrebné, aby sa zapojila jedna chránená zásuvka každých 10 m.


To je nazor strojarov na elektriku. http://www.strojarstvo.sk/inc/index.php?ln=SK&tl=3&tpl=archiv.php&ids=2&cislo=5/2005&idclan=1140
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Prepatova ochrana - optimalizacia ceny?

Poslaťod Jookie » Sob 09. Máj 2009 0:16:19

Vedenie subezne s hromozvodom zrejme nebudem mat nikde, a krizovanie by som mal mat vzdy aspon cca 0.5m, kedze tehly mam 44 cm...

Hladiac na niektore prepatove ochrany ma to laka proste dat do kazdej zastrcky po jednom varistore (ktory stoji 0.5 Euro) medzi L a N a hotovo :) I ked kto vie, aka by bola vysledna efektivita tohoto riesenia.

hakel_schema.PNG
hakel_schema.PNG (4.91 KiB) Zobrazené 3574 krát
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Prepatova ochrana - optimalizacia ceny?

Poslaťod ifitko » Str 15. Júl 2009 12:54:12

K tej optimalizácii ceny...
Skúste kúpiť prepäťovky priamo od slovenskeho výrobcu.
xxxxxxxxxxxxx
vnutro tých prepäťoviek je rovnake ako Weidmuller nakolko pre nich dodavaju..
Ceny na stranke sa myslim že daju s obchodnikom zjednat...

emkac: zmazany link na vyrobcu resp. predajcu
Obrázok užívateľa
ifitko
 
Príspevky: 74
Obrázky: 9
Registrovaný: Str 15. Júl 2009 12:49:26
Bydlisko: Vinodol
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Prepatova ochrana - optimalizacia ceny?

Poslaťod harctom » Štv 26. Máj 2022 8:44:30

Zdravím, potreboval by som poradiť akú prepäťovku dať do domu, podľa možnosti čo najlacnejšiu. Pozeral som na zn KIWA, zdá sa mi asi najlacnejšia, ale sú tam rôzne typy v ktorých sa nevyznám.
- 3 pólová varistorová prepäťová ochrana C+D cca. 48€
- 3 pólová varistorová prepäťová ochrana B+C+D cca. 109€
- 4 pólová varistorová prepäťová ochrana B+C+D cca. 95€

Ktorú vybrať?
harctom
 
Príspevky: 58
Registrovaný: Pia 20. Nov 2009 8:55:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Prepatova ochrana - optimalizacia ceny?

Poslaťod MartinH » Štv 26. Máj 2022 9:52:57

harctom píše:Zdravím, potreboval by som poradiť akú prepäťovku dať do domu, podľa možnosti čo najlacnejšiu. Pozeral som na zn KIWA, zdá sa mi asi najlacnejšia, ale sú tam rôzne typy v ktorých sa nevyznám.
- 3 pólová varistorová prepäťová ochrana C+D cca. 48€
- 3 pólová varistorová prepäťová ochrana B+C+D cca. 109€
- 4 pólová varistorová prepäťová ochrana B+C+D cca. 95€

Ktorú vybrať?


Ak to ma fungovat, volaj elektrikara. Je toho naozaj vela, co treba dodrzat. Viem, ze takato odpoved nepotesi, ale staci viest vodice nespravnou trasou a uz si bleskovy prud skrati cestu a cela ochrana je na 2 veci.

V zasade kombinovany pristroj B+C patri do rozvadzaca, pocet polov podla typu privodu. D sa dava k spotrebicom, teda do zasuvky, cize D-ciek bude treba niekolko.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Prepatova ochrana - optimalizacia ceny?

Poslaťod harctom » Štv 26. Máj 2022 12:15:38

keď sa pýtam elektrikárov sami nevedia jeden povie ten, druhý tamten, tretí že všetky sú dobré...
harctom
 
Príspevky: 58
Registrovaný: Pia 20. Nov 2009 8:55:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Prepatova ochrana - optimalizacia ceny?

Poslaťod tienik » Štv 26. Máj 2022 13:20:08

harctom píše:keď sa pýtam elektrikárov sami nevedia jeden povie ten, druhý tamten, tretí že všetky sú dobré...


elektrikári vedia, prečo by nevedeli? Len sa netreba pýtať "elektrikárov" :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Prepatova ochrana - optimalizacia ceny?

Poslaťod tienik » Štv 26. Máj 2022 13:21:59

harctom píše:Zdravím, potreboval by som poradiť akú prepäťovku dať do domu, podľa možnosti čo najlacnejšiu. Pozeral som na zn KIWA, zdá sa mi asi najlacnejšia, ale sú tam rôzne typy v ktorých sa nevyznám.
- 3 pólová varistorová prepäťová ochrana C+D cca. 48€
- 3 pólová varistorová prepäťová ochrana B+C+D cca. 109€
- 4 pólová varistorová prepäťová ochrana B+C+D cca. 95€

Ktorú vybrať?


toto nikto nenastrieľa z hlavy. To musí jednoznačne riešiť projekt vrámci celého systému ochrany pre účinkami atmosferickej e.
Takže navrhujem z dôverou sa obrátiť na svojho projektanta. V prvom rade s otázkou, prečo to už v projekte nie je od začiatku.......
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Prepatova ochrana - optimalizacia ceny?

Poslaťod harctom » Štv 26. Máj 2022 13:41:36

projekt je 20 rokov starý už neaktuálny, (vtedy ešte NN vedenie išlo vzduchom, teraz od tohto roku už ide v zemi) a rekonštrukcia sa robí teraz, známy revizák 70 ročný mi povedal že mám kúpiť a v predajni mi poradia :)
harctom
 
Príspevky: 58
Registrovaný: Pia 20. Nov 2009 8:55:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Ďalší

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť