filtracia dazdovej vody pred vstupom do nadrze

filtracia dazdovej vody pred vstupom do nadrze

Poslaťod yoyo » Ned 15. Máj 2022 19:18:06

Mam podzemnu nadrz na dazdvu vodu a pred vstupom do nadrze mam namontovany filter, ktory filtruje vodu od necistot (ma to sito, veľkosť oka 0.35 mm). Momentalne ale uvazujem nad tym ci existuje nejaky sposob ako zachytit aj peľ, ktoreho je teraz na jar enormne mnozstvo. Pel cez 0.35mm oko samozrejme prejde a po zopar rokoch sa do nadrze uz dostate pomerne slusne mnozstvo toho pelu (co moze byt aj zdroj na mnozenie rias - aj ked neviem ci aj v podzemnej nadrzi / teda nie na priamom slnku).

Riesili ste to niekto? Alebo mate nejaky napad resp. odporucanie na pelovy filter pre dazdovu vodu? Ujo googl zatial v tomto nepomohol. Davam si tiez otazku, ze aj keby som nasiel takyto pelovy filter, ktory by bol vhodny a odfiltroval by pel, tak ci by to nezamedzilo plynulemu odtoku dazdovej vody.
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: filtracia dazdovej vody pred vstupom do nadrze

Poslaťod joko » Pon 16. Máj 2022 22:12:14

Čiastočne si si sám odpovedal. Ako hustý filter zachytá peľ? 100 micronov? , koľko vody cez ňu pretečie bez tlaku? - 2 litre/ min? , stačí to na prietok dažďovej vody? - asi nie.
Za 30 rokov praxe som sa s tým nestretol. Filtruje sa mechanická nečistota ako si písal kôli funkčnosti, a považuje sa, že peľové zrniečka ak čerpadlo nasaje, tak sa môžu zachytiť vo výtlaku, a tak ušetriť trísky prípadne WC. Na výtlak už môžeš dať aj 50 micronov, tlaková voda to cez filter pretlačí. A usadeniny na dne nádrže od hnilého peľu môžeš jedine mechanicky odsávať raz za päť rokov.
Ja to vidím asi takto. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: filtracia dazdovej vody pred vstupom do nadrze

Poslaťod ... » Pon 16. Máj 2022 22:22:42

joko píše:Ako hustý filter zachytá peľ? 100 micronov? , koľko vody cez ňu pretečie bez tlaku? - 2 litre/ min?


cisto akademicky, prietok vies navysit aj zvacsenim plochy filtra....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: filtracia dazdovej vody pred vstupom do nadrze

Poslaťod makaron » Uto 17. Máj 2022 9:37:07

Ja som riesil podobny problem ale v spojitosti so vsakmi. Kedze mam viacej zvodov a 2 vsaky na troch vetvach, tak centralne filtre sa nam nepozdavali - aj koli ich uvazovanym poziciam na pozemku, ale bol problem aj so spadmi, nakolko vetvy uz boli vybudovane. Nakoniec som to vyriesil tym, ze kosiky v gaigeroch su v damskych pancuchach. Ak by bol zaujem, mozem prilozit foto. Hustotu pancuchy si moze kazdy zvolit aku chce. Sam mam rozne - podla toho ako manzelka uvolni poskodene kusy :-)
Dnes rano som ich bol preplachnut a to mnozstvo pelu bolo neuveritelne. V kazdom kosiku bolo ako za pol teglika peloveho kremu. Toto riesenie je ale pracnejsie, pretoze treba castejsie preplachovat kosiky a niekedy pri silnejsich dazdoch ked su nevycistene tak "nestihaju " a voda ide vrchom z gaigerov.
makaron
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Ned 18. Feb 2018 16:07:44
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: filtracia dazdovej vody pred vstupom do nadrze

Poslaťod joko » Uto 17. Máj 2022 20:57:50

... píše:
joko píše:Ako hustý filter zachytá peľ? 100 micronov? , koľko vody cez ňu pretečie bez tlaku? - 2 litre/ min?


cisto akademicky, prietok vies navysit aj zvacsenim plochy filtra....


Prosím daj príklad, ale praktický - vykonateľný a nie "akademický" . Rád vypočujem dobrú radu. :ano:
Dnes v Zohory padlo za 30 minút 27 mm, 8. mája na trase Stupava - Lozorno - Jablonové - Kuchyňa do 40 mm zrážok z toho 3 cm krúp za polhodinu. Prosím daj príklad, ako to stihne 100 micronový filter. Tá voda bude všetka pod základmi z lapačov. Veď nestíhajú okapy , voda tečie cez rýny, a tie "pančuchy " to iba znásobia. Ak by to bolo vymyslené tak asi by to bolo na trhu. Ako som naznačoval riešením je filtrácia výtlaku, tam tomu nič nebráni. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: filtracia dazdovej vody pred vstupom do nadrze

Poslaťod ... » Str 18. Máj 2022 14:34:06

joko píše:
... píše:
joko píše:Ako hustý filter zachytá peľ? 100 micronov? , koľko vody cez ňu pretečie bez tlaku? - 2 litre/ min?


cisto akademicky, prietok vies navysit aj zvacsenim plochy filtra....


Prosím daj príklad, ale praktický - vykonateľný a nie "akademický" . Rád vypočujem dobrú radu. :ano:
Dnes v Zohory padlo za 30 minút 27 mm, 8. mája na trase Stupava - Lozorno - Jablonové - Kuchyňa do 40 mm zrážok z toho 3 cm krúp za polhodinu. Prosím daj príklad, ako to stihne 100 micronový filter. Tá voda bude všetka pod základmi z lapačov. Veď nestíhajú okapy , voda tečie cez rýny, a tie "pančuchy " to iba znásobia. Ak by to bolo vymyslené tak asi by to bolo na trhu. Ako som naznačoval riešením je filtrácia výtlaku, tam tomu nič nebráni. :drink


stale cisto teoreticky:
"Dnes v Zohory padlo za 30 minút 27 mm" - pre lahsi vypocet uvazujme 30mm za 30 minut -> 1mm / minuta -> 1L/minuta na 1 m2 plochy
nech mas plochu z ktorej zberas vodu 60m2 (cislo opat volim pre jednoduchost vypoctu), dostavam prietok 1L/s
pokial pretlacis cez 1m2 nejakeho filtra pri cisto gravitacnom spade tlaku (teda bez pomoci nejakeho cerpadla) napriklad 0.1L/s a potrebujes tade pretlacit 1L/s, budes potrebovat 10m2 plochy filtra na to aby to stihal (+ nejaka rezerva ktora moze byt kludne 2-3x kedze niektore pory sa upchaju a pod)
a preto som pisal ze to je cisto akademicka uvaha, lebo predpokladam ze plocha filtra pokial bude husty Ti bude vychadzat velmi velka
"okaslat" to (velkost) v urcitej miere vies sposobom, ze filter nebude jedna rovina, ale zoskladas ho do "harmoniky" (vid napriklad filtracne kartuse k bazenovym filtrom)

S týmto príspevkom autora ... súhlasil
joko
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: filtracia dazdovej vody pred vstupom do nadrze

Poslaťod theb » Štv 19. Máj 2022 14:26:18

Cisto akademicky by sa to dalo aj inak.
Zvod do nejakej mensej nadoby, kde by to stekalo, odtial precerpavat cerpadlom cez filter do dazdovej nadrze. Hladinovy spinac sa postara o to. Problem bude v cyklovani, ked nebude velky lejak, ostane tam cast pelov.
Ale na konci dna to je stale brokovnicou vrabca chytat. :)
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: filtracia dazdovej vody pred vstupom do nadrze

Poslaťod MartinH » Sob 21. Máj 2022 18:40:15

Jenmý filter som neriesil, ale chcel by som trochu rozsirit temu.

Ak nieco plava na hladine, pri vacsom dazdi to odide cez prepad. A co neplava, sa usadi. Jedno z pravidiel je, ze pritok by nema prilis virit obsah nadrze (potrubie ma byt v tvare "J", obrazok je nazornejsi https://www.ivarsk.sk/ir/ifresize-2000x ... -DTRON.jpg).

Rozsirujuca otazka je, ako vycistit tu usadeninu? Mam pocit, ze staci raz za 10 rokov (lebo som to 10 rokov nerobil :mrgreen:) , chcem sa vyhnut nakupu nejakeho inak nepotrebneho stroja, radsej pozicat, len neviem co.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: filtracia dazdovej vody pred vstupom do nadrze

Poslaťod theb » Pon 23. Máj 2022 10:36:02

Ked to bude suche, tak vysavac mozno este aj parny kedy dezinfikujes, alebo ked to bude kal, tak vysavac na kal. Na dalsich 10 rokov pokoj :) :drink
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: filtracia dazdovej vody pred vstupom do nadrze

Poslaťod MartinH » Pon 23. Máj 2022 22:04:52

theb píše:Ked to bude suche, tak vysavac mozno este aj parny kedy dezinfikujes, alebo ked to bude kal, tak vysavac na kal. Na dalsich 10 rokov pokoj :) :drink


Upresnim, ze do nasej zakopanej nadrze treba vliezt po rebriku a stat mierne skrceny vo vode. Vzdy je tam par stoviek litrov vody, lebo cerpadlo nasava niekolko cm nad dnom a plavak vypina este dalsie cm nad nasavanim :( Pri podoryse 2x2m je uz 10cm spolu 400 litrov...
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: filtracia dazdovej vody pred vstupom do nadrze

Poslaťod ... » Uto 24. Máj 2022 8:47:24

MartinH píše:
theb píše:Ked to bude suche, tak vysavac mozno este aj parny kedy dezinfikujes, alebo ked to bude kal, tak vysavac na kal. Na dalsich 10 rokov pokoj :) :drink


Upresnim, ze do nasej zakopanej nadrze treba vliezt po rebriku a stat mierne skrceny vo vode. Vzdy je tam par stoviek litrov vody, lebo cerpadlo nasava niekolko cm nad dnom a plavak vypina este dalsie cm nad nasavanim :( Pri podoryse 2x2m je uz 10cm spolu 400 litrov...


ked tam mas trvalo bazenik - co tak pouzit bazenovy vysavac ? :-D
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: filtracia dazdovej vody pred vstupom do nadrze

Poslaťod theb » Uto 24. Máj 2022 15:18:03

MartinH píše:
theb píše:Ked to bude suche, tak vysavac mozno este aj parny kedy dezinfikujes, alebo ked to bude kal, tak vysavac na kal. Na dalsich 10 rokov pokoj :) :drink


Upresnim, ze do nasej zakopanej nadrze treba vliezt po rebriku a stat mierne skrceny vo vode. Vzdy je tam par stoviek litrov vody, lebo cerpadlo nasava niekolko cm nad dnom a plavak vypina este dalsie cm nad nasavanim :( Pri podoryse 2x2m je uz 10cm spolu 400 litrov...


Nadrz s vysavacom hore, dole pustis len hadicu a vypinat podla potreby. Ale asi sa nachodis do odpadu s tou vodou...
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: filtracia dazdovej vody pred vstupom do nadrze

Poslaťod MartinH » Str 25. Máj 2022 15:39:49

... píše:ked tam mas trvalo bazenik - co tak pouzit bazenovy vysavac ? :-D


:ano: A mozno ze hej.

Nasiel som takuto vec za necelych 20€, mozno skusim. Komentare vitane, ak mate skusenosti.

https://bazenove-vysavace.heureka.sk/ma ... /#prehlad/
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: filtracia dazdovej vody pred vstupom do nadrze

Poslaťod emkac » Str 25. Máj 2022 22:34:45

Pockaj, toto treba napojit na filtraciu, to je jasne.
Takze 3 otazky:
- mas filtraciu dostatocne blizko, aby mal vysavac este nejaky rozumny tah?
- planujes si zaspinit filtracny bazenovy piesok s bohviecim z nadrze?
- dokazes pohodlne povysavat komplet dno?

Akoze da sa kupit aj mensia filtracia cisto na toto, polozit si to vedla nadrze a prve dve otazky mas vyriesene, ale tak zasa to je dalsich 150E.

edit: nic som nepovedal, az dodatocne som si vsimol, ze to je iny typ vysavaca, kde nesajes spinu do filtra, ale viris ju prudom vody do zberneho sacku.
Sypem si popol na hlavu a uz som ticho. :dash
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: filtracia dazdovej vody pred vstupom do nadrze

Poslaťod MartinH » Štv 26. Máj 2022 8:13:15

emkac píše:edit: nic som nepovedal, az dodatocne som si vsimol, ze to je iny typ vysavaca, kde nesajes spinu do filtra, ale viris ju prudom vody do zberneho sacku.


Chapem. Keby som to nahodou nenasiel, ani by ma nenapadlo, ze vodou pod tlakom mozem "vysavat".

BTW, vobec nemam bazen ...
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Ďalší

Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron