Praskliny na novej fasadnej omietke

Praskliny na novej fasadnej omietke

Poslaťod Miloslav » Uto 26. Apr 2022 19:14:07

Zdravim priatelia. Pred dvoma tyzdnami mi majster murar dokoncil vyspravku ganku a fasadu na chalupe. Co bolo uvolnene sa obilo, vyspravilo. Z vonkajsej strany sa daval polystyren 5cm, nato lepidlo-sietka penetrak a vonkajsia omietka. Teraz, po dvoch tyzdnoch ale badam praskliny na novej omietke na 5 miestach. Este sme nemalovali (vraj treba pockat 2-4 tyzdne kym omietka vyzrie a potom penetrak a vonkajsia farba). Majster ale stale tvrdi, ze je to normalne ze omietka praska (vraj ked sa to vymaluje nebude nic vidiet), no mne sa to nezda... nieje to novostavba ktora este pracuje ale 50 rocny gazdovsky dom. Doma som si robil vnutorne omietky sam a 10 rokov ani jedna prasklina. Vonkajsie na chalupe som zveril odbornikovi aj koli casu aj vzdialenosti od domu. Nerad by som to teraz maloval a potom dodatocne by sme potrebovali nove vyspravky. Praskliny su siroke asi na hrubku vlasu o dlzke od 5 do 20 cm.
Foto sa daju pozriet na https://ulozto.sk/file/3XdvDhCGl4sp/fasada-zip#!ZGLkZwR2AGWyLGDmBGOxLzD1AGMxMUOmATkLEJIjoyb0YwV3ZD==.

Dakujem za kazdy nazor.
Miloslav
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Uto 26. Apr 2022 18:39:07
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Praskliny na novej fasadnej omietke

Poslaťod mp1ver2 » Str 27. Apr 2022 17:15:41

keď sme zatepľovali, na polystyrén išla sieťka , potom technologická prestávka a zakončovalo sa (farebnou) omietkou.
tu je omietka už hotová a bude sa natierať?
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Praskliny na novej fasadnej omietke

Poslaťod Miloslav » Str 27. Apr 2022 21:54:03

Ano bude sa este natierat. 2-4 tyzdne kym omietka preschne potom by mal ist penetracny nater a fasadna farba. Este sa rozhodujeme ci silikonova alebo silikatova. Ganok sa nezateploval je tam iba z jednej strany 5cm polystyren (na vyrovnanie schodu medzi stlpmi - stlpy su cca 5 cm sirsie ako murik - tak vznikla rovna strana po celej dlzke ganku z vonkajsej strany), na tom je klasicky lepidlo so sietkou a vonkajsia omietka.
Miloslav
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Uto 26. Apr 2022 18:39:07
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Praskliny na novej fasadnej omietke

Poslaťod joko » Pon 02. Máj 2022 22:46:00

Som na fasády laik, no svoju prístavbu 2X3X2,6m som robil komplet sám, vrátane múrov, sieťky a ušlachtilej omietky. V tomto prípade asi dám pravdu murárovy. Ak sú praskliny vlásočnice na sieťke, a pôjde na to ušľachtilá omietka, tak vlásočnice zmyznú. Každá omietka pri schnutí praská, preto sa to dáva po vrstvách, čím hrubšia vrstva tým väčšie praskliny. Ja som na sokel z DT preventívne natiahol ešte jednu vrstvu lepidla na suchú sieťku. Posledná tenká vrstva prekryje predchádzajúce, ale tie predchádzajúce už musia byť suché, aby sa už nerozširovali. 4 týždne OK. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Praskliny na novej fasadnej omietke

Poslaťod mp1ver2 » Uto 03. Máj 2022 18:19:38

ja som si prečítal "náter", nie omietka. tá tam už je.
teda tak som čítal.
takže, ak pôjde na praskliny farba, zvýrazní sa prasklina?

S týmto príspevkom autora mp1ver2 súhlasil
joko
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Praskliny na novej fasadnej omietke

Poslaťod joko » Str 04. Máj 2022 21:24:17

Prepáč, riešim omietku a nie náter. Náter - farba zvýrazní praskliny, omietka ich prekryje. :oops:
U mňa sa náterom - farbou bol premalovaný starý brizolit, aby malo totožnú farbu ako nová silikonova omietka na prístavbe.

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
mp1ver2
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Steny, omietky, obklady, fasáda

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron