Prenos hluku a vybracii pre TC

Prenos hluku a vybracii pre TC

Poslaťod yoyo » Štv 31. Mar 2022 11:51:16

Idem menit kurenie (plyn -> TC). TC bude monoblok vonku, takze chcem ho cim blizsie umiestnit ku kotolni. Mam 3 podlazny dom.. a teda 1PP je pivnica kde mam umiestnenu aj kotolnu. Z pivnice mam taku 'pracovnu' terasu, ktora je kryta terasou na 1NP.
Ako naidealnejsie umiestnenie toho cerpadla sa mi javi umiestnit ho do rohu terasy na 1PP (po pravde nemam ani vela dalsich moznosti .. ibaze by som to umiestnil pod okno v kuchyni a to uz by som velmi nechcel). Nad cim sa zamyslam je to, ze:
- terasa ma poter, ktory je oddilatovany od domu.. teda ak by som to uviedol v reze - poter, dilatacia, zateplenie 20cm EPS, ytong 30, interier.
- na terase je polozena dlazba, ktora sa v podstate dotyka aj zateplenia/fasady (lebo je tam aj soklik)

Ak ja si na tej terase urobim nejaky vyvyseny zaklad pre TC, myslite, ze hluk a vibracie z toho TC sa budu sirit po konstrukcii napriek tomu, ze poter je oddilatovany .. ale zaroven dlazba je 'pripojena' k fasade? Viem ze idealne je mat uplne oddeleny zaklad pre TC od domu prave z dovodu nesirenia hluku a vybracii. Myslite, ze by bolo lepsie mozno surovo vyrezat dlazbu + poter.. urobit tam novy / oddeleny zaklad ?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: Prenos hluku a vybracii pre TC

Poslaťod theb » Pia 01. Apr 2022 9:48:15

Taktiez mam monoblok vonku nejaky ten piatok...Robil som zvlast zaklad, ale nejake vibracie tam necitit, ani na cerpadle, ani v okoli, ked polozim ruku nohu. Ono to ma dost dobre odizolovanie (gumove hrube nohy), ale napriek tomu ani cerpadlo samotne pri praci nevybruje.

Rozmyslal by som skor (a to vazne) nad umiestnenim cerpadla na terase. Ono ked uz ho chces vyuzivat naplno, tak si nim zohrievas aj TUV a teda ti bude pracovat aj v lete. A ja by som teda nechcel, aby vecer o 9 na mna fukalo z TC, ktore prave dostalo pokyn na zohriatie TUV-cky.
Uvazujem teda o tom, ze je to vzduch-voda tc...
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Prenos hluku a vybracii pre TC

Poslaťod yoyo » Pia 01. Apr 2022 9:53:53

Ano, je to vzduch-voda. Len z tvojej odpovede mi nie je jasne ci to odporucas resp. neodporucas davat na terasu. Prva cast vety hovori o odporucani a druha logicky o nevyhode toho keby na terase bol. . ono asi pomoze ked tu hodim nejaku fotku, alebo nakres.. aby bolo jasne o aku terasu sa jedna resp. kam by to fukalo.
Je naozaj dolezite pri TC aby malo zaklad nad terenom?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Prenos hluku a vybracii pre TC

Poslaťod emkac » Pia 01. Apr 2022 11:09:31

theb píše:Rozmyslal by som skor (a to vazne) nad umiestnenim cerpadla na terase. Ono ked uz ho chces vyuzivat naplno, tak si nim zohrievas aj TUV a teda ti bude pracovat aj v lete. A ja by som teda nechcel, aby vecer o 9 na mna fukalo z TC, ktore prave dostalo pokyn na zohriatie TUV-cky.


Ja tomu rozumiem tak, ze theb chcel povedat "Zvazil by som pouzitie cerpadla na terase, lebo bude fukat na ludi".
Cize podla mna neodporuca. ;)
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Prenos hluku a vybracii pre TC

Poslaťod k+k » Pia 01. Apr 2022 12:02:51

co to znamena monoblok ? co som pozeral TC, tak vzdy islo o vnutornu jednotku (s intergrovanym zasobnikom tuv) + vonkajsia jednotka. Obe maju cca 100 kg (vnutorna samozrejme + 200-300 kg voda, podla objemu zasobnika). Vnutorna pojde do garaze na poter, ten by to uniest asi mal, vonkajsiu planujem zavesit na obvodovu stenu rovnako ako klimy ... klimy su zavesene na konzolach a postavene na gumenych podlozkach a nepocitujem nejake problemy s vibraciami ... akurat zvazujem, ci vonkajsiu jednotku dam "za garaz" (kde su dve jednotky klim) alebo ju dam o roh dalej, kde ju ale bude vidno a bude teoreticky fukat smerom k bazenu (ten je cca 8m).
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Prenos hluku a vybracii pre TC

Poslaťod yoyo » Pia 01. Apr 2022 12:19:36

>>> co znamena monoblok?
@k+k mas 2 zakladne druhy pri TC - monoblok vs split prevedenie. Ten monoblok sa este moze rozdelovat na zaklade toho ci mas jednotku vonku, alebo iba vnutri. Vsetko ma svoje vyhody a nevyhody. Osobne idem do monobloku vonku.

https://www.banik.sk/instalacia-prevede ... -cerpadla/
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Prenos hluku a vybracii pre TC

Poslaťod theb » Sob 02. Apr 2022 12:49:46

Prepac, nebol som dost jasny...
Tak skusim opat. Obavas sa vibracii, tie vsak na svojom monobloku som nespozoroval. Takze tohoto by som sa neobaval pri terase.

Skor coho sa obavam ako pisal aj emkac je, ze to fuka. Napr. ked zohrieva vodu a vonku je cez 30 stupnov a idem okolo cerpadla, lebo tam pri nom mam nejake veci poodkladane, tak mi je to neprijemne.
Cerpadlo pouziva velke mnozstvo vzduchu a teda aj "odpadoveho" schladeneho vzduchu je vela.
Mat to niekde blizko terasy by som to teda nechcel. Teda zvaz aj tento aspekt.

@K+K: Monoblok pripravuje vodu priamo v tej vonkajsej jednotke a nasledne sa uz do domu dostava iba voda.
Pri splitoch sa nahrieva hruba medena flexi rura alebo iny tepelny nosic, ktory odovzdava teplo vo vnutri a nasledne sa v tej vnutornej jednotke riesi nahrievanie vody.

Preto som aj ja musel riesit monoblok, lebo vzdialenost cerpadla od technickej miestnosti je cca 14 metrov.

Co sa tyka zakladu: Vykop o cca 10 cm sirsi ako samotne rozmery cerpadla, hlbka bola tusim az okolo metra. Zakladna cerpadla je vsak "utopena" pod okolitym terenom cca 10-15 cm. V okoli je riecny strk a okolo cerpadla som spravil "hradzu" z obrubnikov a vystlal som to makadamom. Aby cerpadlo "nezatopilo" ked pride velka burka, spravil som z tej znizenej casti, pre istotu, aj odvod do trativodu v podobe 2 x 32mm rur obalenych textiliou.

Mozem ti cvaknut foto, ak by bol zaujem. Avsak nie je to majstrovske dielo, nie je sa cim chvalit :oops:
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Prenos hluku a vybracii pre TC

Poslaťod yoyo » Pon 04. Apr 2022 10:47:28

@theb
Zakladna cerpadla je vsak "utopena" pod okolitym terenom cca 10-15 cm.

toto je naozaj zaujimave. vies mi to pls odfotit? Lebo mne tvrdia, ze tepelne cerpadlo by malo byt vzdy namontovane nad urovnou terenu resp. zaklad by mal byt nad urovnou terenu (kvoli snehu a pod.. ). Ja mam taku situaciu, ze by som to prave potreboval dat tak ako ty - cca 20cm pod uroven..
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Prenos hluku a vybracii pre TC

Poslaťod theb » Pon 04. Apr 2022 11:37:36

Na svoju obranu, ja nevravim, ze to tak moze byt, ja len ze mi to tak funguje. Co sa tyka dazda som opisal uz skor, co sa tyka snehu, je to mozne vidiet na pohlade spredu, tam som daval gumovy pas, ktory je zospodu silikonovany...Spredu je to inak, lebo su to otvaracie dvere.
Prílohy
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Prenos hluku a vybracii pre TC

Poslaťod yoyo » Uto 05. Apr 2022 11:19:36

vdaka theb .. tak uvidim co mi povedia. Tento tyzden mam s firmou stretnutie.
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Prenos hluku a vybracii pre TC

Poslaťod MartinH » Str 06. Apr 2022 8:16:10

yoyo píše:vdaka theb .. tak uvidim co mi povedia. Tento tyzden mam s firmou stretnutie.


Nie povedia, ale nech ukazu nejaku instalaciu (ak domaci pan dovoli).
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Prenos hluku a vybracii pre TC

Poslaťod theb » Uto 12. Apr 2022 8:44:57

yoyo píše:vdaka theb .. tak uvidim co mi povedia. Tento tyzden mam s firmou stretnutie.


Tak ako to dopadlo?
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Prenos hluku a vybracii pre TC

Poslaťod yoyo » Uto 12. Apr 2022 9:34:25

Dopadlo to tak, ze mi neodporucaju davat to pod uroven terenu hlavne kvoli riziku nafukaniu snehu a v spodnej casti je najviac elektroniky. Takze minimalne odporucanie je cca 20cm nad terenom. Este v stredu ma prist chlapik z Buderusu nech vyberieme nejake optimalne miesto pre to tepelne cerpadlo. Firma ktora mi to bude montovat mi vytipovala 2, ale kazde z nich ma svoje vyhody a nevyhody.
Vzhladom na moznosti ktore mam - co sa tyka umiestnenia - tak zatial najvacsi problem sa javi umiestnenie cerpadla na SV stranu, kde mozu fukat silnejsie vetry.. takze toto mozmentalne riesim.. . ozvem sa opat s vysledkom.

---
Co ma ale prekvapilo je samotna predpriprava elektroinstalacie. Ja budem mat monoblok vonku s tym, ze to bezi na 400V. Ele schema odporuca z domoveho rozvadzaca potiahnut 5x4.0 !! kabel do podruzneho rozvadzaca a odtial ist uz klasika 5x2.5 vonku do monobloku a 5x2.5 do vnutornej jednotky. Po konzultacii s tienikom vyzera, ze moze byt ten hlavny privod do podruzneho rozvadzaca aj 5x2.5 .. a potvrdil mi to aj elektrikar z firmy ktora to bude montovat.. ale vidiet aj z odpovedi, ze by boli spokojnejsi, keby tam bola 5x4.0. U mna je to trocha skrt, lebo ja som v kotolni uz mal urobenu predpripravu na 5x2.5 .. takze ked som videl 5x4.0 tak som hned videl to sekanie, rubanie .. aaaa ..

---
co sa tyka samotneho prenosu hluku - urcite odporucaju oddeleny zaklad od hlavnej konstrukcie / domu prave kvoli prenosu hluku cez vibracie. Napriek tomu, ze planujem kupovat jedno z tych najtizsich TC na trhu (momentalne), tak tie vibracie by sa prenasali cez ten zaklad. Niekto ma problem aj s vibraciami ktore sa prenasaju cez trubky/teplovod, ktory ide od monobloku do domu.
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Prenos hluku a vybracii pre TC

Poslaťod theb » Str 13. Apr 2022 10:26:27

No hej, tomu aj vcelku rozumiem, co pises. Ono nemam sice buderus tc, ale tak elektronika je v spodnej casti. A pri dodavke tam bola vyslovene otvorena diera. Ked si este raz pozries tie foto, co som postol, tak ta medzera medzi betonom a cerpadlom bola vyslovene medzera aj vo vnutri. Nie je to zospodu okrytovane vobec. A mne to aj dost vadilo, lebo prave v tej casti sa pripravuje ta tepla voda, kedze tam je "srdce" TC -> kompresor.

Preto som robil tie dodatocne upravy, cele je to zospodu uzavrete XPS-kom + guma po okrajoch. Neviem posudit setrenie na nakladoch, kedze som to robil tyzden po namontovani.
Ked prisiel technik na kontrolu po roku, tak nenamietal, prave naopak, ze aspon setrim. Ale zase ako vravim, nemam ten typ TC co planujes ty.

Hluk cez rury neviem. Najhlucnejsie u nas doma vo vnutri je obehove cerpadlo, ci uz kurenia, alebo primarneho okruhu. Ale, zaklad vlastny a vzdialenost tiez dost velka od domu (to je nevyhoda potom, nie vyhoda)...
Kable ti uz vobec nepoviem, ale tiez to ma vlastny podruzny rozvadzac. Ale co ide dovnutra netusim. Podla toho co vidim zvonka, tak je to dost hruby kablisko. Inak to mozno aj preto (Tienik bude vediet isto viac), lebo sucastou dodavky musi byt aj "zalozny zdroj" a teda spirala. Ja mam 9kW, zopinana po 3 kW x 3 spiraly. Takze TC + elektrokotol v jednom. Ale tie maju u mna stabilne vypnuty istic. Raz som ho zapinal, ked hlasili na noc -25 C.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Prenos hluku a vybracii pre TC

Poslaťod yoyo » Štv 26. Máj 2022 10:08:45

takze u mna vo finale takto:
- hlavny odtok vody/kondenzu je mimo zaklad (zvedene do zvodu zo strechy, ktory je umiestneny presne pod zakladom pre TC)
- v rurke pre odvod kondenzu je aj odporovy drot
- sifon/gulicku v tom zaklade som dal len pre istotu + v pripade, ze by tam naprsalo/nasnezilo vela (co je malo pravdepodobne kedze je to umiestnene pod presahom strechy
- kamienky cisto ako dekoracia
Prílohy
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla

S týmto príspevkom autora yoyo súhlasil
drepo
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Ďalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron