Zástena pre súkromie

Re: Zástena pre súkromie

Poslaťod MartinH » Uto 08. Mar 2022 16:59:44

Do 30 cm si neviem tak vysoky zivy plot predstavit. Nieco popinave znie realnejsie. Ale nie je to moj obor. Oslovit profi zahradnika?

Tak pridam do brainstormingu rolety v nejakom rame. Spustia sa dolu len ked treba. Pri silnom vetre asi nepojdete na terasu. Pripadne aj s automatikou. Cenu netusim. Ale tych poziadaviek uz je dost (rozmery, stabilita, cena) ...

Tu mi google nasiel nejake inspiracie https://zahrady-landart.sk/blog/stromy-do-zahrady Firmu nepoznam, neviem o nej nic.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: Zástena pre súkromie

Poslaťod mp1ver2 » Uto 08. Mar 2022 17:18:19

keď sa ten plot k susedovi nakláňa - bol by sused za výmenu?

inak - vysoké trávy, bambus a podobné odolávajú bezproblémovo.
máme bezplotové "trávniky, jednotlivé sú menej ako 4m široké, niektonpásik z dlaždíc, niekto ríbezle, bol tam 3m plot z vtáčieho zobu a vlani ho zrezali od zeme. mesiac sme to vnímali, dnes už nie.
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Zástena pre súkromie

Poslaťod issar25 » Uto 08. Mar 2022 20:54:16

pre MartinH
Ja si to uvedomujem, že limit hĺbky živého plotu je obmedzujúci.
Už som napisal do záhradníctva o pomoc s výberom možného zeleného bio variantu. Uvidím či sa vôbec ozvú. Ak by som mal ísť fo takého variantu určite by som volil neopadavú verziu.
Tie inšpirácie sú fajn. Rad stĺpcovitých ovocných stromov mal aj môj otec.

pre mp1ver2
Plot sa síce nakláňa najviac v tej časti, ktorú potrebujem riešiť ale je dlhý niekoľko desiatok metrov. Ja osobne by som do pôvodného plotu nezasahoval. Neviem či by stačilo riešiť len par metrov.
Pred bambusom na záhrade mám rešpekt. Nechcel by som ho mať postupne a nechcene všade. Vysoké trávy máme na záhrade aj my. Neviem aké by museli byť aby urobili dostatočnú vizuálnu clonu aj počas vánku a trávy majú tiež tendenciu sa ťahať aj mimo miesta, kde ich človek zasadí.

So susedmi nemáme problém. Avšak sú spoločenskí a prestrieda sa u nich množstvo ľudí. A týmto spôsobom vstupujú aj do našich životov nevyžiadaným spôsobom. Rozumiem že niekomu ploty môžu vadiť. Ja mám rád svoje súkromie.
issar25
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Pon 19. Jún 2017 15:33:00
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Zástena pre súkromie

Poslaťod ... » Uto 08. Mar 2022 21:04:23

k+k píše:no ak to ma byt tenke, lacne a rychle riesenie, tak asi tycky + pletivo + sietka (ale asi mensie percento, zalezi od vetra) ... ale 4m tycky (1m v zemi + 3m nad zemou) to uz moze byt celkom problem zohnat ... cokolvek tam nasadis, minimalne rok az dva tam clonit nebude ...


ja osobne na taketo ucely pouzivam pozinkovane vodovodne rury patricneho priemeru, jednak nemaju hrubku steny taku ako tie srandy predavane ako plotove stlpiky, ze ked sa na to skaredo pozries tak sa to zlakne a prehne a dvak vyrabaju a predavaju sa standardne v 6m dlzkach, takze ak si odmyslis odpad (alebo si na ne narezes zavit a das tam prislusnu spojku :-) ) tak 4metrova dlzka nie je ziaden problem....
ja som take v minulosti inac pouzival nielen ako plotove stlpiky ale aj ako antenne stoziare :-D
(a jasne ze sa jedna o rury rozmerov typu 6/4", 2" a pod. :-) )
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Zástena pre súkromie

Poslaťod Ludo » Uto 08. Mar 2022 22:17:42

pekne popinave rastliny
-Bouganvillea
-Hortenzia
-Plamienok horský
rychlorastuce
-Vistéria
-Pohánkovec
oplotenie tenisovych kurtov-pletivo az do 4 m vysky /urcite maju aj rury k tomu/
https://www.ploty-skala.sk/produkty/opl ... ch-kurtov/
https://www.retic.sk/sk/produkty/oplote ... -kurty/142
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Zástena pre súkromie

Poslaťod k+k » Str 09. Mar 2022 10:45:07

no takto, z moznosti z nasej zahrady a okolia ... upozornujem, zijem na juhu a nie severe
  • kruspan - mame cca 1m vysoky, rastie uz asi 10 rok, kazdy rok bojujem s tymi hnusnymi zelenymi husenicami o jeho prezitie - moc pomale na teba
  • vtaci zob - po cca 8 rokoch (mame ho kratsie ako ten kruspan) ma cca 4m ale sirka je cca 1.5m - navyse tento rok tu trosku napadal sneh, tak cca 10 cm a takmer mi ho polamal, musel som ten sneh zhadzovat, na Oravu (sever) pri tych rozmeroch asi nepouzitelne
  • drien - najmladsi zivy plot co mame, cca 5 rokov, tvoja vyska, sirka ale uz asi 1m - rovnakemu snehu odolal uplne v pohode, na zimu ale opadava ... ale zase je pekny oranzovy
  • vavrinovec - sused ho uz ma cca 4-5m vysoky, rastol do toho rozmeru min 5 rokov - tiez asi pomale, navyse opadave
  • cyprustek - dalsi sused s tymi 8m ... rastol do tej vyske ale min 5 rokov (sadil este byvaly sused)
  • fotinia - dalsi sused ma z toho cca 3m vysoky zivy plot od cesty - vyzera to pekne, snehu to tiez odolalo, rastie mu to tam ale tiez min 5 rokov

cize ak chces riesit sukromie uz tento rok, obavam sa ze jedine nejaka stavba, cize mozno:
  • pletivo + sietka (ja ju mam uchytenu iba hore a dole ale poctivo na celej dlzke, ziadne bodovo, vyska ale iba 1.5m, sietka prezila vsetky vetry, pletivo ale na par miestach nie, musel som dratovat, ale nevidno to
  • panelovy plot z drotu + tieniacia paska - mam dojem ze sa to celkom rozmaha, hlavne v meste od rusnej cesty - jeden sused ma na ten styl spravenu posuvnu branu, akurat ze to ma cele z nerezu aj tie "pasky" ... vyzera to ze celkom fajn, ale tu fakturu by som asi vidiet nechcel :)
  • klasicke betonove panely, cca 30 eur/bm - mozno zvazit vymenit cely plot so susedom pripadne sa dohodnut na spoluucasti - neviem koho je to plot
  • wpc panelovy plot - ak nechces natierat drevo, tak nejake panely iba na tych 8m
  • zatahovacie zasteny - tam ale asi nenazenies svoju vysku, chvilu sme zvazovali na terase ako clonu od cesty, aktualne tam mame plachtu
  • gabionovy plot - asi by si musel pri tej vyske ist do viac ako 30cm sirky a cenovo to asi tiez nebude uplne najlacnejsie riesenie
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Zástena pre súkromie

Poslaťod issar25 » Str 09. Mar 2022 11:18:39

Ďakujem za niekoľko reakcií od niekoľkých prispievateľov

Pre Ludo
Vďaka za linky na tenisové oplotenie.
Komponenty pre tenisový plot by mohli byť presne tým, čo by mohlo sedieť aj pre náš prípad. Navyše sú ocenené v eshopoch a tak sa mimo práce dá vypočítať materiálový náklad a získať čiastočná predstava o cene.

Pre k+k
Krušpán máme na záhrade aj my ale iba ako solitérne kríky. Je to pekné ale pomaly rastúce a háklivé na škodcu ako si napísal aj ty.
S ďalšími drevinami ktoré si uviedol nemáme skúsenosti a u nás môže byť problém s ich mrazuvdornosťou.

Včera som vygooglil firmu ktorá robí aj 270 cm vysoký betónový plot. Ak si to správne interpretujem???
https://www.betonploty.sk/cenova-kalkulacia/
Len je od Trnavy. Potreboval by som výrobcu takého plotu aj na severe aby sa potenciálna dodávka nepredražovala zbytočne o dopravu z juhu. Neviete o výrobcovi niečoho podobného v dobrej kvalite na severe?

Vertikálnu markízu som pozeral aj ja. Robia sa ja vo výške 2 m a musel by som ju umiestniť na terasu. O dom fasádu so zateplením) by som ju nechcel pripevňovať, takže by sa musela pripevniť na novovybudované stĺpiky. A to už radšej vybudujem stĺpiky pri plote ako pri terase lebo mi vyriešia prekrytie aj pohľadov do altánku.

Aj nad gabiónovým 2Dplotom som rozmýšľal . Šírka je tam v poriadku do 20 cm ale robia max výšku 2 m.
A neviem si predstaviť plnenie kamenivom v takej výške.

Zatiaľ mi to vyzerá najprijateľnejšie cez tenisové stĺpiky a pletivo...
issar25
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Pon 19. Jún 2017 15:33:00
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Zástena pre súkromie

Poslaťod MartinH » Str 09. Mar 2022 11:23:08

k+k píše:vavrinovec - sused ho uz ma cca 4-5m vysoky, rastol do toho rozmeru min 5 rokov - tiez asi pomale, navyse opadave


Vavrinovec (prunus) mame, cca 4 metre, je odolny a super ako plot, ale je to mohutny krik aj do sirky. Ale je neopadavy, preto je super.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Zástena pre súkromie

Poslaťod Ludo » Str 09. Mar 2022 16:13:48

na severe?
tak to je v pohode potom...u poliaka kupis hocico...skus dohladat na allegre...ale take ploty z betonu tam vyrabaju v takmer kazdej dedine za hranicou
https://allegro.pl/kategoria/ogrodzenia ... ogrodzenia

a ano v tom linku co si dal tak aj 270 cm
kedze vacinou su dielce betonove 50 cm a max je 5x50 cm ale oni maju 30 cm dielce cize 9x30 je 270 cm- kedze k tomu maju slpiky na danu vysku
kebyze pouzijes nejake U cka alebo H cka profily ocelove ako stlpiky, tak naskladas z tych beton dielcov aj vyssi plot.....napr 6x50 cm alebo 10x30 cm
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Zástena pre súkromie

Poslaťod issar25 » Pon 14. Mar 2022 21:10:35

pre MartinH + Ludo
Ďakujem za vaše reakcie.

Pre stromčekový, zelený variant plotu som dostal od zahradníka nasledovný tip (možno ho dokáže využiť aj iný návštevník fóra riešiaci obdobný problém) -
borievka viržínska Blue arrow,
borievka obyčajná Compressa,
cezmína vrúbkovaná Fastigiata
tis prostredný Hilli
všetky uvedené dreviny by mali byť stálozelené, mrazuvzdorné v severnejších oblastiach SR, dobre znášať rez pre štíhly kmeň a mať rýchly rast.

Cez víkend som fyzicky overil (prostredníctvom zhotovenej šablóny simulujúcej časť zásteny v rôznych výškach) akú výšku zásteny by sme skutočne potrebovali, tak aby plnila svoju funkciu. Zistil som, že 250 cm výška zásteny by mohla postačovať.
V podstate by sa mohla využiť aj varianta betónového plotu. No problémom je, že pozemok je v danom úseku svahovitý a na vzdialenosti 7,5 m je rozdiel cca 30 cm. Akým najlacnejším spôsobom by sa dalo vyrovnať podložie pod betónovým plotom, keby som chcel aby bol bol plot v rovnakej výške a nemusel sa kvôli sklonu pozemku kaskádovo znižovať? Samozrejme podložie by malo byť vhodné pre betónový plot aby neklesalo, resp. nevykazovalo žiadne nežiaduce efekty ... Ďakujem za nápad/y.
issar25
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Pon 19. Jún 2017 15:33:00
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Predchádzajúci

Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron