Exterierovy zachod

Exterierovy zachod

Poslaťod emkac » Ned 13. Feb 2022 11:00:52

Ahojte,

planujem si dodatocne bez existujucej pripravy postavit exterierovy zachod. K buducej vonkajsej kychynke a k bazenu. Akoby za domom na zahrade.

Moja povodna myslienka (zatial platna) je, ze na pozemku vykopem veeelku jamu, napustim strkom a tam som chcel odvadzat "do stratena" vodu z kuchynky a zo zachoda (samozrejme, len mala potreba).
Lenze su na mna vyvijane iste tlaky, takze to mozno budem riesit inak.

Moznosti:

a) Chemicky zachod a kadibudka - v ziadnom pripade
b) Kanalizacia - v dedine neexistuje a navyse to bude od cesty aj tak cca 30 metrov a nie je mozne tahat kanalizacne rury a riesit cerpadlo a spad.
c) Zumpa - je to 30 m od cesty, eventuelne sa da natiahnut taka hadica, ale pojde mi to cez komplet cely pozemok cez parkovisko, popri dome, po chodniku, po trave, to moc riesit nechcem.
d) COV - zachod nebude vyuzivany vacsiu cast roka, viacmenej iba v lete. A aj to naozaj malo, pricom tam pojdu obcas veci z kuchynky, cize nejaka jarova voda (aj ked tam bude pre istotu nejaky BIO pripravok a nie tvrda chemia). Tym padom mam obavu o zivotnost bakterii a musel by som cisticku krmit nejako pravidelne. Navyse s cistickou nemam skusenosti, takze tohoto sa trosku obavam.
e) Ine - ?

Dakujem za akekolvek tipy a nasmerovanie.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Re: Exterierovy zachod

Poslaťod mp1ver2 » Ned 13. Feb 2022 16:14:15

Kompostovací klozet" - v najjednoduchšom vyhotovení plastové vedro/kalfas naplnený pilinami/stružlunami, ideálne moč inam (trebárs s dávkovačo sava)
po každom pôoužití prihodiť lopatku "substrátu". na vylepšenie odvetrávaciu rúru.

v sofistikovanom vyhotovení v nádobe miešadlo, ktoré zahŕňanie urobí za používateľa.
gúgl vyhodí množstvo riešení vhodných aj do paneláka a ..
na okraj - žumpa u mojich starých rodičov nezapáchala ani v najhorúcejšom lete
vsakovanie vody z kuchyne bude funkčné krátky čas, tam by som išiel smerom kukoreňovej čističke.
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Exterierovy zachod

Poslaťod bigben » Pon 14. Feb 2022 16:40:33

K wc sa nevijadrím, nemám skúsenosť. Ale altánok mám aj s teplou vodou. V lete sa občas pogriluje, niečo sa vypije. Tanieriky, poháriky, mastný riad v pohode do trativodu. Využitie fakt iba občas v lete. Trativod jama vystlaná geotextíliou, vo vnútri kameň, betón, šutre.... objem asi 0,15 m3. Zatiaľ asi 10rokov bez problémov.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Exterierovy zachod

Poslaťod joko » Uto 15. Feb 2022 21:30:07

Ak tam spravíš splachovací záchod /pisuár pre baby nevyhovuje/ , tak sa obávam, že sa nevyhneš tomu, aby "raz za rok" nejaké dieťa alebo opitý kamarát na navšteve ti tam nespláchne aj niečo hustejšie než moč. Píšem to iba pre to, že vzdušnou čiarou cca 8 metrov máš studňu. To však na veci takmer nič nemení, lebo obávam sa, že okrem trativodu nemáš nič na výber.
/Alternatívou by bol kubíkový kontainer ako žumpa a kalové čerpadlo, pokiaľ ti za plotom nezačnú stavať a pokiaľ tam ostane orná pôda. /
Jediné čo "musiš" zakázať používanie zvlchčených utierok, a na WC kupovať papier jednovrstvový z celulózy. Takto príležitostný trativod sa dokáže "regenerovať" aj dlhodobo. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Exterierovy zachod

Poslaťod emkac » Uto 15. Feb 2022 23:22:53

Kompostovaci klozet urcite nechcem, vlastne nechcem nic, o co sa treba takymto sposobom starat.

Ak by som isiel do trativodu, tak by som ho urcite urobil velky, t.j. jama niekolko kubikov. Ale ano, je tam riziko obcasnej velkej potreby, tomu neviem ci dokazem zabranit.
Studnu mam vsak vzdusnou ciarou 30 metrov.

Za plotom ten pozemok kupujem, tam to totiz chcem postavit. Ale tam este dalej smerom do pola hrozi dalsia vystavba v priebehu par rokov, v kazdom pripade tam stale bude od novej cesty velka vzdialenost na zumpu a vycuc.

Korenova cisticka vyzera zaujimavo, otazka je, ci klasicka cisticka nebude lepsia, pricom by som ju cast sezony "krmil" a pol roka by potom nebola pouzivana uplne ze vobec. (vsetko by bolo vypnute, vratane vody a zachodu)

Akoze hypoteticky si viem predstavit kalove cerpadlo (nejake fest vykonne), ktore by mi precerpalo raz za sezonu tych par kubikov do klasickej zumpy. To by som musel vzdy ale natiahnut relativne uzku hadicu nejak po mojom pozemku cca 40 - 50 metrov (a moooozno by to slo aj trvale urobit, keby som tu hadicu schoval tak 10 cm pod zem, viac to na niektorych miestach nepojde).
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Exterierovy zachod

Poslaťod emkac » Uto 15. Feb 2022 23:34:35

Este pre ilustraciu aj mapove znazornenie.


Zelenou je ohranicena cast, ktoru dufam ze dokupujem. Za mojou novou hranicou bude zatial pole, ale o par rokov tam uz asi bude mat dalsi sused pozemok a dom. Keby tam bola cesta, tak mozem riesit zumpu, ale to neviem garantovat a aj tak nemam ako moznost riesit vyvoz zumpy tych par rokov kym sa to nezastavia.

Zlta bodka ma byt cca miesto noveho zachoda.

Modrou som oznacil studne, ci uz moju alebo susedove.

Cervenou je hypoteticka moznost ako si sam natiahnem docasne alebo trvalo uzsiu hadicu a do cervene oznacenej zumpy by som to sam precerpaval podla potreby.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Exterierovy zachod

Poslaťod MartinH » Str 16. Feb 2022 9:07:08

Precerpavat nemusis az do zumpy, staci do existujucej kanalizacie v dome. Teda, ak sa to da zrealizovat.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasili - 2
joko, Ludo
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Exterierovy zachod

Poslaťod Ludo » Uto 22. Feb 2022 14:39:23

ja citam ze chemicke vecko nie...
ale mozno skus dohladat info o podtlakovom/vakuovom zachode
ako v lietadle ci lodiach /vlakoch/
alebo si prenajmi toi-toi budku na leto :)
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Exterierovy zachod

Poslaťod Ludo » Str 23. Feb 2022 12:56:26

Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Exterierovy zachod

Poslaťod joko » Štv 24. Feb 2022 20:12:05

Ludo píše:https://elia.cz/vakuove-toalety/34-jednotka-boss-2.html

Obávam sa, že to nebude vhodné na riešenie "záhradnej kuchynky" a vonkajšej sezónnej toalety. Aj keď Emkac by to mohol kúpiť na hypotéku za 25 000 Kč. :dash :drink
To už lacnejšie ho vyjde prečerpávačka s hadicou do žumpy.

https://www.ivarsk.sk/katalog/cerpacia- ... e-p140050/
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron