elektroauto ako UPS-ka

Re: elektroauto ako UPS-ka

Poslaťod mp1ver2 » Pon 14. Feb 2022 17:09:41

@ k+k
hore som dal odkaz na YB o treťom roku fve. a odporúčam si to pozrieť celé - nie je to iba o paneloch, ale aj o prepnutímyslenia - má batérie, to je BEV očesané o kolesá a kabínu, zmenil spôsob využitia - on tie batérie nabíja zo siete v čase NT .
tak som si predstavoval pred pár rokmi elonmuskovu stacionárnu batériu, vtedy bežala fáma o vysokých popúlatkoch za rezervovaný výkon - nabíjanie malím prúdom a
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat




Re: elektroauto ako UPS-ka

Poslaťod bakula » Uto 15. Feb 2022 7:11:57

Level 1: je to co tu bolo popisane a to prepinanie centrala/siet priamo na vstupe. Toto sa da riesit pomocou prepinaca https://www.aliexpress.com/item/4000944514981.html alebo pouzit dva stykace + mechanické blokovanie. Ja som pouzival 1f hondu s invertorom o vykone asi 1kw kde som napatie pustal do vsetkych faz (nemam ziadny 3f spotrebic) a povypinal istice spotrebicov z velkym odberom (truba,indukcia,jakuza atd...) aby som ju nepretazil. Ked vypadla siet internet fungoval, svetla a chladnicka tiez a kavu som si robil vonku na terase na plynovom grile :)

Level 2: co pouzivam teraz su baterie a menice. Tie lepsie menice vedia primarne spotrebovavat energiu z baterie/solaru a zaroven nechavaju urcite percento baterie na zalohu pre pripad vypadku. Patria sem menice https://www.studer-innotec.com/en/produ ... er-series/ alebo https://www.victronenergy.com/inverters-chargers
Ja momentalne jazdim 3 fazovy system od studera + baterie dobijam zo solarnych panelov a prioritne spotrebovavam slnecnu energiu.

Level 3: Ma caka rozsirenie o externu mobilnu bateriu :D Uz som zacal manzelku nalamovat na elektroauto. To si budem vediet nacerpanu energiu v pripade potreby aj doviezt domov a v lete zas nabijat auto zo solaru.

PS: Nedavno sa stalo ze nam zhasol cely dom. Ked som patral po pricine zistil som ze nejaky cas ideme na baterkach a nikto si nevsimol vypadok hlavneho istica.
bakula
 
Príspevky: 98
Registrovaný: Uto 19. Mar 2013 10:21:05
Bydlisko: SSR
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: elektroauto ako UPS-ka

Poslaťod Georgio » Ned 30. Júl 2023 13:54:31

Ja som pouzival 1f hondu s invertorom o vykone asi 1kw kde som napatie pustal do vsetkych faz
Georgio
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Sob 08. Júl 2023 22:09:13
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: elektroauto ako UPS-ka

Poslaťod mp1ver2 » Pon 31. Júl 2023 13:34:06

dám druhý príspevok
to čo je predmetom príspevkov je amatérizmus s možným ohrozeníém života.
autá sa nehrajú fazuľky, ide o 400 a viac V DC. aj nedávno zosnulý majiteľ imiev/czero/ion sa neodvážil otvoriť batériu,to mal komplexné vzdelanie v odbore.
takže vždy iba hotové továrenské riešenia.
otočím to iným smerom - trakčné batérie majú iné zloženie, pre stacionárne nabíjanie/vybíjanie od nuly do max kapacity nevhodné. tu sa treba pozrieť po kovošrotoch, lúhových NiCd článkoch, ktoré sú skoro večné, alebo po nových článkoch/batériách.

napríklad komerčne predávaná batéria za 1.300 E má 48V, 3.5kWh, vbybíjania 44.5 ~ 53.5 V, nabíjanie 52.5 ~ 53.5 V, nabíjanie 37A, maximálne 90A@15sec, Konštrukčná životnosť 10+ Years (25℃/77℉), pridáte menič na jednu fázu ....
no nekúp to!
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: elektroauto ako UPS-ka

Poslaťod ospaly » Pon 31. Júl 2023 18:13:30

Zdravím. Nové BEV už to ponukajú. Vola sa to V2L (vehicle to load), alebo dokonalejší systém V2G (vehicle to grid). Výkon je cca 2-2,5kw, takže na základne spotrebiče (chladnička, svetla, pc...) to postačuje
ospaly
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:28:29
Bydlisko: KE okolie
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Predchádzajúci

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia