Aku rekuperaciu vybrat

Aku rekuperaciu vybrat

Poslaťod yoyo » Str 19. Jan 2022 16:15:39

Uz presiel nejaky ten piatok odkedy som sa nastahoval do domu (vlastne to bude uz 9rokov) a az teraz nejako dosiel rad na rekuperaciu. Pred 9 rokmi som mal aky taky prehlad o tom, ktoru rekuperaciu by som si kupil a preco.
Teraz presiel nejaky cas a vobec nema prehlad kam sa to pohlo. Rad by som teda pocul nejake nazory a odporucania co sa pohlo dopredu a naco si dat pozor
- ake motory AC/DC?
- treba predohrev? alebo bypass
- ak mam doma krb, tak myslim ze niektore rekuperacie s tym uz vedia 'zit'
- hlucnost - aka je OK?
- na co sa zamerat?

Dik,
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: Aku rekuperaciu vybrat

Poslaťod emkac » Str 19. Jan 2022 20:21:16

Niektore veci povedat viem, niektore nie, ale rekuperaciu mam tusim vyse 6 rokov, takze nejake prakticke veci by som mohol posudit.

Ja mam konkretne Helios KWL EC 300 W, absolutne netusim, ake to ma motory, ale doteraz som s nou ziaden problem nemal.

Predohrev asi nemam a v okrese Senec som ani pri nizkych -15C nemal pocit, ze ho potrebujem. Ak ho mam, tak o nom neviem a rekuperacka sa o to stara sama. Fekt netusim.

Bypass je extremne dolezity, najma v lete, kedy vetram najma v noci alebo rano, nech sa vonkajsi chladnejsi vzduch neotepluje odchodzim teplym vzduchom z domu.

Krb netusim, nemam, neviem.

Hlucnost ma jednotka podla papierov takuto: - okolie LPA vo vzdialenosti 1 m pri 100 Pa < 25 - 45 dB(A)
Rekuperacku mam v technickej izbe, vobec hucanie pristroja nepocut, ked som na v technickej na zachode (napr.), jednotku je samozrejme pocut, ale vobec to nevyrusuje.

Hlucnost vetrania je mierne pocut pri silnejsom vetrani. Ja tusim vetram par hodin denne na najslabsom, tam nepocut, ze sa cosi vetra. Ak zvysim vetranie na max, tak vetranie mierne huci. Neviem, ci pocujem samotne prudenie vzduchu alebo sa cez rozvody ku mne dostava zvuk jednotky, ale je mi to jedno. Taketo mierne hucanie mi totizto vyhovuje, kedze pri zaspavani vzdy zistim, ze som max vetranie zabudol vypnut a mozem ho teda zrusit.

Na vysvetlenie, ja mam sice naprogramovane vetranie, cize od kedy do kedy ma akou silou fukat, ale okrem tohoto mam na stene manualny ovladac, ktorym automatiku prebijem. Cize ak pridu hostia alebo varim cosi dymiace, zapnem manualne ovladanie na max a hotovo. A je bezne, ze to zabudnem vypnut, tak pri lahnuti do postele ma na to mierne hucanie upozorni.


Na co sa zamerat? Asi stabilitu firmy, nemusis zhanat novych dodavatelov filtrov, a ked sa cosi pokazi, tak sa mas na koho obratit. A nech ma aj kto prist vycistit potrubie pripadne. (co mi pripomina, ze by som uz asi aj veru mal servis zavolat).

A plus nezabudni na doplnky, napr. mne stacia dve - merac vlhkosti do kupelne a NAJMA manualny ovladac na stene v obyvacke/kuchyni, ktory je ihned a lahko pristupny. Zabudni, ze budes na mobile/PC ovladat rekuperacku, to je blbost. Idealna rekuperacka je taka, ktoru nastavis 2x rocne (raz na letny rezim a raz na zimny rezim) uz o nej nechces vediet. A ked sa cosi stane a je potrebne silne vetranie, tak chces mat ovladanie po ruke a ver mi, to mobil nie je.

Keby cosi, tak sa pytaj.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Aku rekuperaciu vybrat

Poslaťod yoyo » Štv 20. Jan 2022 8:43:22

Vďaka emkac za cenne rady.

Slpravne tomu chapem ze ty rekuperaciu konfigurujes cez nejaký ovladac kde si nastavis jednotlive programy a neviem co vsetko + mas este jeden manualny v kuchyni ktorý pouzivas na ten odtah? Alebo je rec o jednom a tom istom ovladaci. Suhlas s tym ze mobil nie je dobra vec na to. To je zabavka na 5 min po kúpe a potom to zapadne prachom.

Ako funguje odťah? Automaticky podla nejakych senorov (? kde su tie senzory umiestnene) alebo treba poslat nejaky impulz jednotke aby zacala odtah? Ja mam vo vsrkych miestnostiach ptr odtah zvoncekovy vypinac a od neho 2 linku k miestu kde bude rekuperacia. Tu ale neviem ci 2 linka bude stačiť a ci vôbec to tlacitko je dobre mat - alebo je to vsetko automatika cez senzory.

A ešte jedna vec ma napadá z hľadiska značky a reálnych skúsenosti so servisom, náhradné diely... . Na ktoré značky sa oplatí pozerať (kvalita, doatupna servisna siet, nah diely..)
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Aku rekuperaciu vybrat

Poslaťod emkac » Štv 20. Jan 2022 13:30:54

Bezne sa rekuperacne jednotky uz nepredavaju s manualnym ovladanim. Cize ked chces taku jednotku ovladat, spustis si aplikacu (alebo u mna webove rozhranie), kde si nadefinujes rozne programy - dovolenka, zima, leto a pod. a pre kazdy zadefinujes, ktore dni v tyzdni od kolkej do kolkej bezia ako silno motory.
Manualnym ovladanim, ktore mi chybalo a dodatocne som si ho kupil, dokazes prebit toto automaticke nastavenie a zapnut si, ako silno ma motor bezat prave teraz. To je extremne vyuzivam pri vareni alebo navstevach.
Ano, to iste docasne manualne zosilnenie mozem nastavit aj cez PC alebo mobil vo webovom rozhrani (kedze ja apku nemam), ale to je ostara, klik na cudlik na stene je nasobne pohodlnejsi.

Cize odtah funguje podla casovaca. Rano o siestej zacni vetrat na najslabsie, cez obed vetraj najsilejsie, potom bud off, vecer do polnoci vetraj na slabucko.
Senzory su akoby nadstavba, ktore to prebiju. Senzor CO2 (nemam) alebo senzor vlhkosti (mam v kupelni) zistia kriticku (rozumej nastavenu tebou) hodnotu a zapnu vetranie bez ohladu na automaticky program.

Cize senzory mat mozes ale nemusis. Mne sa osvedcil na vlhkost v kupelni, ale mozes mat aj dalsie senzory, jak je libo.

Znacka a servis neporadim, ja som este neservisoval, len kupoval nahradne filtre. Embe z fora ma rovnaku rekuperacku ako ja (len dlhsie), on uz tusim nejaky problem resp. servis mal, mozno povie viac.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Aku rekuperaciu vybrat

Poslaťod yoyo » Štv 20. Jan 2022 13:48:40

Dik emkac. Kedze mas senzory v kupelni tak asi mas potiahnuty kabel od senzora k jednotke. Aky kabel? 2linka?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Aku rekuperaciu vybrat

Poslaťod MartinH » Štv 20. Jan 2022 16:27:37

K teme automatitzacia vetrania par praktickych skusenosti. Ci to ma niekto v ponuke je ina otazka.

- vetranie WC
magneticky kontakt na dverach, software pocita cas medzi dvoma otvoreniami dveri. Ak je medzi cca 2 az 10 minut, spusti sa vacsie vetranie

- vetranie kuchyne
prudove rele s dobehom na okruhu digestor+rura. Ked sa vari/pecie, ide rekuperacia

- centralny vysavac
dalsie prudove rele, aby nesli ventilatory proti agregatu vysavaca

- automaticke vypnutie okolo polnoci na Silvestra :mrgreen:
ohnostroje su chemikalie, co nechceme dychat
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Aku rekuperaciu vybrat

Poslaťod yoyo » Štv 20. Jan 2022 17:13:25

@MartinH: toto je uz iny level :). Takato automatizacia u mna zasa nemusi byt ... . Navyse si to vyzaduje tiez natahane kable, ktore nemam.. a vsetka automatizacia stoji nejake peniaze + maintenance
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Aku rekuperaciu vybrat

Poslaťod MartinH » Štv 20. Jan 2022 22:16:57

yoyo píše:@MartinH: ... a vsetka automatizacia stoji nejake peniaze + maintenance


Cela tema domaca automatizacia ma naplna frustraciou a pesimizmom. Ako si pisal, dostat sa zo zakladneho levelu trochu vyssie je skoro vzdy problem, a to bez ohladu na peniaze. Ale nechcem ist do off-topic debaty.

Webove rozhranie (ako pisal emkac) je ovela univerzalnejsie ako app-ka. Dokonca by som nebol ochotny mat doma nic, co sa da ovladat len app-kou v mobile.

Privod zvonku a odvod vzduchu von by mali mat klapky, co sa zavru, ked sa nevetra.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Aku rekuperaciu vybrat

Poslaťod emkac » Pia 21. Jan 2022 10:32:51

MartinH píše:Webove rozhranie (ako pisal emkac) je ovela univerzalnejsie ako app-ka. Dokonca by som nebol ochotny mat doma nic, co sa da ovladat len app-kou v mobile.

Privod zvonku a odvod vzduchu von by mali mat klapky, co sa zavru, ked sa nevetra.


Webove rozhranie je dolezite na komplexne nastavenie rekuperacky. Cize ak sa to neda v apke, tak niekde sa to dat nastavit urcite musi. Apka je podla mna len doplnok, na primitivne ovladanie aktualneho stavu.
Napriek tomu tvrdim, ze k tomu je potrebne manualne ovladanie kvoli pohodliu.

Klapky na privodoch v pripade nevetrania su zaujimavy doplnok. Ten sice nemam, ale ano, potesilo by to, nech nie su zbytocne otvorene vetracie cesty a nie je (aj ked minimalne) nezelane vetranie.

yoyo, ja mam natahane UTP alebo FTP kable, takze zapojenie senzorov nebol problem.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Aku rekuperaciu vybrat

Poslaťod yoyo » Pia 21. Jan 2022 10:47:39

nj.. tak to dava zmysel.
Co by mi teda este naozaj pomohlo pri vybere je na aku znacku sa zamerat - lebo nemam absolutne prehlad co je vo svete rekuperacii dobra znacka resp. dobry servis.. . dik
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Aku rekuperaciu vybrat

Poslaťod ... » Pia 21. Jan 2022 11:22:21

ja som sa vybral ked som toto riesil cestou inou, nakupil som suciastky (vymenniky, ventilatory, klapky, filtre, ...) a zlozil si to "na kolene"
priestorovo to zabera urcite kus viacej ako ked to kupis hotove, na druhej strane to za zlomok ceny hotoveho riesenia robi to co ma....
a realne do toho tiez "sprtam" len 2x rocne - pred zimou zapnem a nastavim zimny rezim ktory necham bezat 24x7, zaciatkom jari vypinam (vetranie oknami ked su pouzitelne teploty vonku povazujem za lepsie) a dakedy v maji pustam letny rezim kde mam aj chladiaci vymennik (zdrojom chladu je okruh v zemnom vrte ktory sluzi aj ako zdroj tepla pre TC) a opat nechavam rovnako tak bezat nonstop az do konca leta kedy zacne byt aj vonku prijemne a da sa vetrat aj oknami...

riadenie som planoval cez raspberry, ale stale som sa k tomu nedokopal a pouzivam len "analogove" zapnut/vypnut a cez trimer nastavit regulacne napatie na motoroch (tym regulujem prietok vzduchu)...

PS: doma mame napriklad aj otvoreny krb, nerobi to ale ziaden problem za predpokladu ze krb ma vlastny privod vzduchu a nepodari sa ti dostat reguperaciu do "podtlakoveho" rezimu (=vacsi vykon/prietok vzduchu na vytlaku ako na privode)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron