stena v pivnici

stena v pivnici

Poslaťod zahradnik » Pon 17. Feb 2020 15:04:13

Zdravím, dlhšie som tu nebol, človek postaví, už má iné priority...
prešiel som fórum, hľadám info...

pivnica, vystavaná z debniacich tvárnic... je to neomietnuté, miestami krivé, miestami rovné, občas sa medzi tvárnicami svieti...
pivnica sluzi ako prezliekaren (pracvone oblecenie), dalsia miestnost ako sklad na zavaraniny, dalej tam bude "polna kuchyna", teda uvarit nieco sliepockam, alebo zavarit uhorky, dalej ako sklad vsetkho mozneho, a ako náradovna...
potreboval by som pivnicu trosku skultúrniť...
je mi jasne, ze ked zacnem v pivnici stavat regale a skrinky, tak uz to nikdy nedam do poriadku a budem to mat stale take ako teraz..

- sieťka, kléber... omietnuť, omaľovať... (omietnut sám nezvladnem, netrúfam si)
- spraviť drevený, kovový rošt (zo sadrokartonových profilov), obložiť sadrokartónom, a zapucovať...
- spraviť drevený rošt, a obiť to OSB doskami, alebo obkladom (tatranský obklad by bol super, ale drahýýýý, preto OSB)... a mozno na to nahodit tapetu, zostatok obkladov, alebo nechať tak...

otazka je.. ten dreveny rost, predpkladam, ze hranolky 40x30mm by mali stačiť.. (mozno 50x40mm)...
nebudu sa z tou OSB doskou/stenou zdrziavat vselijaka háved ? (komáre, pavuky, muchy... zeby hlodavce)...
treba dat aj parofoliu pod tu OSB?

riesili ste to niekto niecoe take podobne?
alebo co dat, na stenu do pivnice aby to nebolo drahe, aby to bolo rychle, a svojpomocne...

vdaka vsetkym...
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat




Re: stena v pivnici

Poslaťod mp1 » Pon 17. Feb 2020 20:48:26

vápno a piesok, žiaden cement.
na niettorom tohoročnom tv (nova/prima, nie čt) programe pre domácich majstrov/gazdiniek bolo promované použitie dosiek z niečoho podobného ako polystyrénbetón - vraj to "dýcha" a spod tej vrstvy presakuje vlhkosť do paropriepustnej omietky ...
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: stena v pivnici

Poslaťod joko » Pon 17. Feb 2020 22:52:52

Ahoj. Ber ma ako inštalatéra nie murára:
K dreveným roštom - obkladom. Netuším vlhkosť a teplotu pivnice, ale drevo do vlhkého prostredia hrozí rizikom plesne, pri prudkom zakúrení dutiny hrozia kondenzom , pleňou. Over si tieto info , niečo mám z vlastných skúseností.

Ja som pivnice na chalupe, kde sa vôbec nekúri, starý šalovaný betón v zemi s teplotou od 2 st.C v zime po 15 st. C v lete "omietol štetcom" . To znamená, že som zamiešal riedku cementovú maltu, teda piesok - cement - voda, do konzistencie ako napr riedka kaša, aby som to vedel ešte veľkým hrubým štetcom roznášať. Tým som postupne vyhladil nerovnosti na betóne, a spravil z toho nerovnú - súvislú - cca 1 - 5 mm hrubú vrstvu. Je tam síce vidieť pozostatky štetca, ale je to oveľa krajšie, ako pôvodný deravý betón. Pri veľkých dierach - fugách to môžeš vopred špachtľou vyplniť, a následne so štetcom to zarovnať do rovnakého povrchu. V pohode sa to dá premaľovať, a pripomína staré hlinené omietky.
Určite to nieje na výstavu, ale je to hygienické, rovné , postačujúce na miestne pomery. Práca jednoduchá, nenáročná, relatívne lacná, svojpomocná.

S týmto príspevkom autora joko súhlasili - 2
mp1, zahradnik
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: stena v pivnici

Poslaťod ... » Uto 18. Feb 2020 8:03:14

v pripade drevenych,sdk obkladov ta plesen bude v prvom rade hrozit aj na tom nosnom murive, bude to citelne najchladnejsi povrch bez nejakeho prudenia vzduchu (ktore by trosku pomohlo zrovnat teplotu vzduchu v interieri a na povrchu), takze pravidelna kondenzacia vzdusnej vlhkosti tam bude takmer istotou.... nasledne zvlhanie tej drevenej konstrukcie je uz len taka ceresnicka na torte....

S týmto príspevkom autora ... súhlasil
joko
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: stena v pivnici

Poslaťod joko » Uto 18. Feb 2020 23:03:47

... píše:v pripade drevenych,sdk obkladov ta plesen bude v prvom rade hrozit aj na tom nosnom murive, bude to citelne najchladnejsi povrch bez nejakeho prudenia vzduchu (ktore by trosku pomohlo zrovnat teplotu vzduchu v interieri a na povrchu), takze pravidelna kondenzacia vzdusnej vlhkosti tam bude takmer istotou.... nasledne zvlhanie tej drevenej konstrukcie je uz len taka ceresnicka na torte....


Nemusí to byť na "nosnom murive", ako na obvodových stenách.
Ja som tým chcel ilustrovať, že ak kamarát na Horehroní príde na svoju chalupu, v interiéry v zime má -7 st.C, poctivo zakúri, tak druhý deň poza drevených obkladov na stenách mu kvapká kondenz. Vzduch ohreješ, ale pod obkladom obvodové múry tak za 14 dní. Do vtedy steny "plačú". Ak v pivnici bude konštantná teplota, tak tam kondenz nebude, ale za to ešte pleseň môže byť. / viď moja pivnica na chalupe./ Všetko závisí od vetrania miestností. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: stena v pivnici

Poslaťod zahradnik » Str 19. Feb 2020 13:10:33

len na upresnenie...

v zime v pivnici stabilne 8-12st... v lete cca 15st... nekurim.. otvorena vetracka... dvere sa otvaraju pri vstupe a vystupe, nie na vetranie.. (teda sa tam ide kazdy den)...

ale pozdava sa mi jokove riesenie..
so stetcom to oslahat s cementovou maltou... mozno to potom zarovnam a necham to tak.. uvidim ako to ukaze

vdaka vsetkym
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: stena v pivnici

Poslaťod koso » Štv 20. Feb 2020 13:19:32

ahoj,
moja skúsenosť so svojpomocnonu prácou - robil som akože strop v pivnici - na strope je nalepených 15cm polystyrénu - na to nezabudni to zaizolovať až ti to neťahá chlad do obytných miestností z pivníc (možno si to robil zvrchu tak potom to už máš poriešené...)
no a ja som na tento polystyren chcel spraviť omietku. - dal som lepidlo do sieťkou a pekne to vyhladil. na to som napenetroval penetrák ktorý ide pod fasadnu omietku - ale ten drahší od baumitu - sú v ňom srobné zrniečka (asi piesku) a strop vyzeraá super určite by som takto pekne omietku nespravil. (potom som to namaľoval na bielo) - určite budem takto postupovať aj na iných miestnostiach v pivnici
(to jen inšpiracia ak nevieš robiť omietky a chcel by si aby ti to vyzeralo ako omietka)
koso
 
Príspevky: 178
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:54:40
Bydlisko: Čadca
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: stena v pivnici

Poslaťod Wlado » Pia 21. Feb 2020 8:35:20

Z dtciek osekaj tie vystupky co byvaju na hranach fugy zapen a zubovym hladitkom nanes kleber zatlac sietku a rovnou stranou zahlad. Aj ked to nebude 100pro rovne po namalovani to bude pekne ved je to pivnica. Kupodivu to ide uplne lahko. Treba nanasat iba na sirku sietky. Robil som tak vzdy protilahle steny nech sa mi to v rohoch negebri ked to bolo makke a ozaj to islo krasne. Lizance od hladitka po zaschnuti oskrabnes orezavatkom a po penetracii namalujes.

S týmto príspevkom autora Wlado súhlasil
stano99
Obrázok užívateľa
Wlado
 
Príspevky: 412
Obrázky: 23
Registrovaný: Ned 28. Dec 2008 21:08:20
Bydlisko: DS
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 26 krat

Re: stena v pivnici

Poslaťod sihel » Ned 02. Jan 2022 11:28:54

Nechcem zakladať novú tému, a chcem požiadať
o radu. Ako zaizolovať takéto prestupy
v pivnici. Ono to je betónová Žumpa a ja som
tam chcel takú technickú od studne a maly
Sklad. Naj to je vidieť na foto.
sihel
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Štv 01. Mar 2012 21:44:58
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: stena v pivnici

Poslaťod sihel » Ned 02. Jan 2022 11:41:48

Foto
Prílohy
sihel
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Štv 01. Mar 2012 21:44:58
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: stena v pivnici

Poslaťod Ludo » Uto 04. Jan 2022 14:09:59

na utesenie betonu
zvlast ak by sa vyzadovalo "rychle utesnenie"
sluzi Sika MonoTop®-108 Water Plug
ale su aj ine.....
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: stena v pivnici

Poslaťod sihel » Pia 07. Jan 2022 11:45:26

Ďakujem za reakciu, pomohlo
sihel
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Štv 01. Mar 2012 21:44:58
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Steny, omietky, obklady, fasáda

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia