strata tlaku v expan. nádobe

strata tlaku v expan. nádobe

Poslaťod Rudolf33 » Uto 16. Nov 2021 11:45:00

Dobrý deň,
máme vŕtanú studňu, z ktorej ponorkou čerpáme vodu do expanznej nádoby. Celá je nerezová, bez vnútorného gumového nafukovacieho plášťa. Dofúkava sa klasicky priamo cez ventil. Zvyčajne mi tlak držal niekoľko mesiacov, takmer rok bez toho, aby som musel nádrž úplne vypustiť a natlakovať. Posledných pár mesiacov mi tlak veľmi rýchlo padá. Vydrží tak 3 - 4 týždne. Skúšal som, či náhodou nepúšťa ventil, ale ani spray na to určený nenašiel žiadny únik. Z nádoby nič nesyčí, tesnenia a spoje držia, resp. všetky tesnenia a spoje sú za normálnych okolností "pod vodou", samozrejme okrem dofúkavacieho ventilu. A ani z nich nekvapká nikde voda. Neviete, kde by mohol byť problém? Možno je banálny, ale neviem ho nájsť.

Ďakujem
Rudolf33
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Pia 16. Jún 2017 13:28:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: strata tlaku v expan. nádobe

Poslaťod theb » Uto 16. Nov 2021 13:57:23

Ak je vsetko 100% tesne, tak ostavaju len 2 moznosti.

1. vzduch: tlakuje sa velmi teplym vzduchom, ktory sa velmi rychlo ochladi a tym nasledne klesne tlak podla rovnice z fyziky p=V*t, znizenim teploty sa znizi tlak. Dotlakovat po 30/60 minutach
2. zlozenie vody: zmena zlozenia vody. Ziju tam bakterie, ktore spotrebuju kyslik z nadrzi na vlastnu potrebu. Dezinfikovat vrt napr. cistym chlorom.

Ine ma velmi ani nenapadlo.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: strata tlaku v expan. nádobe

Poslaťod joko » Štv 18. Nov 2021 23:13:29

theb píše:Ak je vsetko 100% tesne, tak ostavaju len 2 moznosti.

1. vzduch: tlakuje sa velmi teplym vzduchom, ktory sa velmi rychlo ochladi a tym nasledne klesne tlak podla rovnice z fyziky p=V*t, znizenim teploty sa znizi tlak. Dotlakovat po 30/60 minutach
2. zlozenie vody: zmena zlozenia vody. Ziju tam bakterie, ktore spotrebuju kyslik z nadrzi na vlastnu potrebu. Dezinfikovat vrt napr. cistym chlorom.

Ine ma velmi ani nenapadlo.

Prepáč, ale dovolím si nesúhlasiť.
a/Ak by bol priestor tesný, tak vzduch po vychladnutý stratí svoj objem, s tým samozrejme máš pravdu, ale ten zvyšný tlak po vychladnutí by tam mal ostať.
b/ ak by baktérie spotrebovali kyslík, tak buď by kyslík nahradili bioplynom, a ak aj nie, stále by bol úbytok 20%, ale zvyšný dusík 80% by tam ostal. :netusim
Viackrát som riešil gumený vak v expanzke, ale s celonerezom s problémami som sa nestretol. Doteraz som bol presvedčený o tom, že je to totožný systém, len miesto gumi je tam nerezová "harmonika". Sori, musím to naštudovať. :oops:
P.S.: pozeral som tie nádoby, predpokladám, že tvoja nádrž je celonerez ale bez membrány, iba s otvorom na pripojenie, a po každom "vypustení do prázdna" treba ho dotlakovať kôli objemu výtlaku. Ak neberiem do úvahy, že vzduch pod určitým tlakom sa nasycuje do vody na základe parciálnych tlakov, čo na cca 2,5 barov nie je typické, tak mne zas ostáva jedine ten ventil. Nemusí byť samotný vnútrajšok ventilu, ale aj osadenie "obalu", neviem, či je zvarený, alebo vsadený do nádoby. Ešte mám známeho, ktorý robil 30 rokov vo vodárniach, možno on bude múdrejší. Cez víkend by som mal byť s ním. Ak zistím niečo nové dám vedieť.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: strata tlaku v expan. nádobe

Poslaťod MartinH » Ned 21. Nov 2021 10:55:37

theb píše:1. vzduch: tlakuje sa velmi teplym vzduchom, ktory sa velmi rychlo ochladi a tym nasledne klesne tlak podla rovnice z fyziky p=V*t, znizenim teploty sa znizi tlak. Dotlakovat po 30/60 minutach


S poklesom tlaku pri ochladeni mas samozrejme pravdu, len ta rovnica ma byt pV/T = konst
(https://sk.wikipedia.org/wiki/Stavov%C3 ... neho_plynu)

Teplota sa udava v Kelvinoch, takze pokles vychadza maly pre bezne teploty.

Sorry za malu odbocku do teorie.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
theb
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť