kotol na pevne aj plynovy-podlahovka

kotol na pevne aj plynovy-podlahovka

Poslaťod Ludo » Pon 15. Nov 2021 17:53:51

caute
kamosov syn zacal stavat a poziadali ma o radu...hmmm...
mlady by chcel mat kotol na pevne palivo s akumulacnou nadrzou, aj kotol na plyn - a podlahovku....
dom bude mat na prizemi cca 180 m2 a cca 60 na poschodi - zatepleny bude slusne / 20 cm steny a min 40 cm stropy/
pls, dajte niekto relevatne info ako to cele cca naskladat, lepsie povedane akym smerom rozmyslat - hlavne ako to cele regulovat

ze to bude celkom draha zalezitost / moj nastrel z brucha bol cca15 tis-odpoved ze pohoda/ s tym rataju...zatial im vsak nikto nevedel presne povedat co vsetko tam bude treba naskladat a ako sa to bude regulovat....tak popytali mna-kedze im s par vecami /za kavu/ radim ked k nim zabehnem, ze ci teda neviem co a ako...
no, neviem....
projekt vykurovania nemaju - su vo faze ze dnes im pride drevo na krov :(
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat




Re: kotol na pevne aj plynovy-podlahovka

Poslaťod MartinH » Pon 15. Nov 2021 19:30:52

Odbocka - kym nie je neskoro a kedze financne nejdu na doraz - ziadnym kotlom sa neda chladit. Ak je to situovane niekde na nizine a juznejsie, posledna sanca premysliet si vymenu plynu za tepelne cerpadlo.

Pre taky domcek by odhadom stacilo TC zem-voda 6 kW s pasivnym chladenim a 150 m vrt (pripadne 2 vrty cca polovicnej hlbky). Samozrejme treba poriadne prepocitat.
Chladiace stropy so zaomietanymi hadicami vyjdu lacnejsie ako specialny sadrokarton.

Netreba potom ziadnu akumulacnu nadrz, ziadnu inu regulaciu okrem standardnej ekvitermiky. Koniec odbocky.

Lebo povodny plan zavana problemami s regulaciou, Ludo to spravne vidi uz teraz, a to je profik.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: kotol na pevne aj plynovy-podlahovka

Poslaťod joko » Pon 15. Nov 2021 22:48:36

Úprimne nevidím v dnešnej dobe zmysel v kotli na tuhé palivo. Bude kúriť drevom - peletami - krbovou vložkou na vodu? Ak mám správne informácie, tak takýto systém je finančne nenávratný, bez dotácie jedine z presvedčenia. V takom prípade je vždy lepšia alternatýva TČ. A nechcem tu rozoberať uhlíkovú stopu po tuhom palive.
Ak akumulačná nádrž, tak v kombinácii so solárom, možno fotovoltaika - iba z presvedčenia a nie z úspory, a k tomu kotol, vodník, plynový kotol ... kaleráb.
Nejaké nepresné informácie k tvojim otázkam:
hovoríš o dome 180 + 60 m2 podlahovky plus TUV.
TUV by napájal priamo z AN, kde by bola integrovaná nádrž napr. 150 L, tam by potreboval trojcestný termoventil aby mal výstup napr. max 40 st. Samozrejme pri takomto dome recirkulácia TUV. Ak by nádrž na TUV by nebola integrovaná v AN tak tam treba ďalšie čerpadlo a ďalšie ....
Na podlahovku bude potrebovať čerpadlové skupiny na obe podlažia, na 180 M2 asi dve. Tie majú vlastnú reguláciu aj čerpadlá, ale v tomto momente neviem čo to bude riadiť, keďže plynový kotol musí byť nezávyslý keďže zdrojom je AN. Ak k tomu ešte vymyslí radiátory v kúpeľniach čo je ďalšia čerpadlová skupina, tak to už bude TM ako v bytovke. Riadenie cez počítač - SMART dom.
Bez relevantného projektu alebo profi kúrenára so skúsenosťami to proste nebude funkčné. Ak pri plynovom kotli vypadne elektrika, tak kotol vypne a pohoda. Ak pri kotli na tuhé palivo vypadne elektrika tak je .... Zas navyše ochladzovacia slučka, , termoventil, .... Podľa mňa je to tá najhoršia a najdrahšia kombinácia. Môže namietať, že drevo bude mať z hory - lacno, ale najlacnejšie nieje najlepšie. /smog - obsluha, práca s palivom, popol - neustála bdelosť pri kotli na tuhé palivo. Uhlie je už dnes tabu/ :nie:

Ak by náhodou zmenil filozófiu, a zabudol na kotle a AN, tak za polovicu peňazí to všetko dosiahne s TČ, a ako bónus ešte môže aj chladiť, ako Martin písal. :ano:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: kotol na pevne aj plynovy-podlahovka

Poslaťod mp1ver2 » Uto 16. Nov 2021 10:23:22

a najmämu treba povedať, že projektant musí dať ukážku aspoň 15 rokov užívaného domu.
- pretože sestra už po 10 rokoch vymieňala TČ vzduch/vzduch - ktoré napriek propagande nestíhalo
- 200€ záloha na elektrinu s 20h nízkou tarifou je suma, kde vyššie odsudzované drevo je v pohode.
- treba sa dobre zamyslieť prebrať možnosti, poprepočítať a nakoniec si hodiť mincu, pretože zelení sa stále medzi sebóu nedohodli čo zakážu, čo budú pokutovať a na aký nezmysel pôjdu dotácie!
- elektrina zo slnka je dnes, pri neúmerne vyskočených cenách za panely konkurenčne mimo, lenže v časoch spred kovidu sa dala pokryť celá strecha vcelku rozumne. a pri bratislave taký dom pokrýva skoro celú spotrebu, nabíja tri elektriomobily a pretoky pokrývajú ulicu. aj v takýchto hmlistých dňoch vyrába.

nie všetko, čo som tu uviedol je možné zovšeobecniť, ale nevymyslel som xi nič z uvedeného.
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: kotol na pevne aj plynovy-podlahovka

Poslaťod tienik » Uto 16. Nov 2021 20:32:34

Tak pome sa podeliť o skúsenosti :-)
Dá sa to tu nájsť, ale zhrniem základné info:
Mám dvojpodlažný dom (prízemie+podkrovie) pri Senci, plocha cca 150m2
Kúrenie čistá elektrika. Zálohové platby, momentálne v dobe HO 120€/ mesiac, pred HO stačilo aj 100€/mesiac
Pasívna rekuperácia.
Celá technológia domu riadená cez Loxone, konfigurácia svojpomocne.

Keď to zhrniem:
1) určite by som nechcel kotol na tuhé palivo - svoj čas viem využiť omnoho rozumnejšie
2) perfektne sa osvedčila samostatná regulácia každej miestnosti
3) dom bez rekuperácie už nechcem ani vidieť
4) za viac ako 10 rokov nevymenené na technológii nič. Ono infrapanel, relátko a par drátov ani veľa možností neprináša.

Čo so menil a určite by som to riešil ináč:
1) chladenie, momentálne mám druhý rok klímu. Aj keď mám dom kvalitne izolovaný, všetko poctivo robené, aj tak som nedokázal zabrániť prehrievaniu. Ono totiž, najmä ako prišiel kovid, ukázalo sa, že najväčší problém domu sme my. Každý človek cca 120W je u nás 480W v súčte + varenie, proste 6 mesiac bol divoký. Keby som staval teraz, jednoznačne riešim stropné chladenie.
2) viac menej z prče a kvôli zábave som si tento rok urobil cca 2000W FVE. Nedal som na ňu striedač, ale bachol som ju rovno do bojlera. Po 3/4 rokumerania viem, že ak svieti slnko, mám elektriky nazvyš, ale napríklad tieho hmisté dni to "dáva" tak 20W. Záver, nerobiť to sám, alebo cez dotácie, tak sa na to môžem.....
3) nemal som kaslíky na externé žaluzie, našťastie kabeláž bola. Teraz by som ich robil všade, veľmi to pomôže v hospodárení s teplom.

Záver:
vyzerá to tak, že najväčšie problémy v spotrebe domu sú: my, leto, zima. V uvedenom poradí.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
mp1ver2
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: kotol na pevne aj plynovy-podlahovka

Poslaťod Ludo » Uto 16. Nov 2021 23:20:13

dik
velmi ste nepomohli, aj ked radite fantasticky....
s tymi ludmi ja totiz nepohnem
oni take chcu a v klude to zaplatia-nechcu vidiet nic ine ako to co uz maju v hlave :(
ja len chcem - aby to mali aspon ako tak funkcne-preto diki joko....
ze takto vymyslene je to kravina je jasne mne, aj Vam - len im nie - a vysvetlovat im to, no, sice skusim, ale mam pocit ze zbytocne...
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: kotol na pevne aj plynovy-podlahovka

Poslaťod Ludo » Str 17. Nov 2021 10:28:47

s peniazmi problem nie je vobec, na cene nezalezi - len by som ozaj chcel aby to fungovalo bez nejakych velkych problemov - v ramci mojich vztahov s nimi-ale filozofiu maju jasnu a neuhnu z danej cesty
myslim ze jedine co im viem vysvetlit je to , ze v ramci vymysleneho "nezmyslu" im odporucim zmenit/vlozit do toho nieco co fungovat isto bude-aj keby to malo stat 25 tisic-fakt na tom nezalezi...
menit filozofiu- na to neskoro uz je
tepelne cerpadlo tam isto nebude-plynova pripojka uz je, schiedel za liter a pol s vlozkami na tuhe palivo aj s nerezovou na plyn kotol skladaju tusim dnes.....
a ked si dobre pamatam-jasne ze do kupelne si mladi vymysleli aj rebriky /vsak kde budu susit uteraky/, ale tuv chcu mat prietokom-lebo take ma ich sused....

proste nezmyselna skladacka z kazdeho rozka troska, vobec nechcu pochopit ze sice brokolica je fajn, aj kysle uhorky su fajn, aj jahodova marmelada je super a grilovany losos ma tiez svoje caro-len servirovat to spolu ako jeden hlavny chod je trocha "divne" a ladit velmi nebude...
Naposledy upravil Ludo dňa Str 17. Nov 2021 10:36:02, celkovo upravené 1
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: kotol na pevne aj plynovy-podlahovka

Poslaťod MartinH » Str 17. Nov 2021 10:32:30

Ludo píše:dik
velmi ste nepomohli, aj ked radite fantasticky....
s tymi ludmi ja totiz nepohnem
oni take chcu a v klude to zaplatia-nechcu vidiet nic ine ako to co uz maju v hlave :(
ja len chcem - aby to mali aspon ako tak funkcne-preto diki joko....
ze takto vymyslene je to kravina je jasne mne, aj Vam - len im nie - a vysvetlovat im to, no, sice skusim, ale mam pocit ze zbytocne...


V najhorsom pripdade pribudne na svete stomilionprvy pripad "ja som vam to hovoril" ... Nepochybujem,
ze budes vediet zvolit spravny stupen diplomacie alebo cynizmu, ked a ak to pride.

Pravdepodobne nejaku podmnozinu sa im podari spustit, takze zimu nebudu mat.

A stale nie je vylucene, ze najdu toho spravneho dodavatela.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: kotol na pevne aj plynovy-podlahovka

Poslaťod Ludo » Str 17. Nov 2021 10:50:12

mozno najdu-mozno nie, neviem ci mi stoji za to radit im, kedze je to len v ramci urciteho "kamaratstva"....
ono
videl som dom, kde mali ozaj ze vsetko-aj tepelne cerpadlo, aj kotol na tuhe aj plyn kotol, aj fotovoltaniku, dokonca aj solar na teplu vodu, kurenie podlahovka kombinovava so stenovkou a stropne chladenie k tomu , jasne ze rekuperacia, tienenia atd...
bola to novostavba-investor bol nadsenec s neobmedzenymi zdrojmi-cele to bolo riadene pocitacom s milionom snimacov- jedna vcelku velka miestnost v dome bola centralny server- ono mnohym tym vysvetleniam ako to funguje som vtedy ked som tam bol kuknut ani velmi nerozumel
ale vymyslel aj riadil a programoval to pan domaci....a bolo to uz cca 10 rokov dozadu ak nie viac, jedine co si pamatam bolo ze cela sranda /ale zrejme vratane serverov a inteligentnych elekro vychytavok/ stala viac ako 150 tisic
tito chalani moji tomu ale ze vobec nerozumeju, inteligenciu v dome nechcu /snad nebude dom chytrejsi nez oni/ a isto 150 ci viac tisic za to nedaju /su na tom dobre ale az tak dobre zasa nie/
cize dufam len,ze budu mat stastnu ruku na vyber kurenara....tak trocha oni cakaju ze im nejako poradim, ale ozaj neviem ze kam s konopi, takze na to kaslem...
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: kotol na pevne aj plynovy-podlahovka

Poslaťod ... » Štv 18. Nov 2021 9:51:52

ja by som im teda len poradil, aby nasekali rurky podlahovky relativne nahusto a nechali si nejake nepouzite rury (minimalne 32ky, ale vacsimi nic nepokazia) ako prestup z TM von...
oboje im sice v tejto chvili bude na nic, ale ked sa raz dopracuju k tomu ze spravili hovadinu a to tepelne cerpadlo sa im zide, tak to prve im zlepsi jeho prevadzkove podmienky (nizsi teplotny spad) a to druhe im umozni ho pripojit bez nutnosti burania prestupov....
PS: pokial budu mat dom rozumne zaizolovany, tak rekuperacia je taktiez nutnost a lepsie nech si aspon rozvody na nu pripravia teraz a nie dorabat az ked budu byvat....
a pri vrte a vymenniku voda-vzduch sa tym potom da aj celkom dobre udrziavat intererova teplota s minimalnymi prevadzkovymi nakladmi....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: kotol na pevne aj plynovy-podlahovka

Poslaťod joko » Štv 18. Nov 2021 23:41:08

No, ťažko radiť ľudom, komu peňaženka je múdrejšia ako rozum, a keď to sused má, tak ja budem mať dve. Ja v takýchto prípadoch hovorievam -"veď ja tu bývať nebudem" :drink :yahoo
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: kotol na pevne aj plynovy-podlahovka

Poslaťod Jano Matis » Uto 08. Feb 2022 10:53:19

joko píše: Ak pri plynovom kotli vypadne elektrika, tak kotol vypne a pohoda. Ak pri kotli na tuhé palivo vypadne elektrika tak je ....


Toto si pametam z detstva - moj otec bol neskutocne progresivny a v '90tom na velku noc sme sa stahovali do novostavby s podlahovym kurenim s kotlom na tuhe palivo. V obci kde elektrika vypadavat lubila casto.
Eventualne sme o tu podlahovku prisli ked presne koli vypadkom elektriky pretlak potrhal hadice ale tie roky ked si clovek mohol sediet na teplom betone a mamu islo roztruhnut od zlosti ked sme ako decka odmietali koberce su nezabudnutelne.
Jano Matis
 
Príspevky: 47
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 20:49:47
Bydlisko: asi uz nastalo UK
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: kotol na pevne aj plynovy-podlahovka

Poslaťod Juraj K. » Uto 08. Feb 2022 22:44:21

Pre prípad že vypadne elektrika sa ku kotlu na pevné palivo montuje schladzovacia slučka. Tá má zmysel hlavne ak máš obecnú vodu a nie studňu.
Juraj K.
 
Príspevky: 248
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: kotol na pevne aj plynovy-podlahovka

Poslaťod joko » Str 09. Feb 2022 22:24:14

Juraj K. píše:Pre prípad že vypadne elektrika sa ku kotlu na pevné palivo montuje schladzovacia slučka. Tá má zmysel hlavne ak máš obecnú vodu a nie studňu.

No dnes už to čerpadlo môžeš napojiť na fotovoltaiku .... :oops: hlavne počas búrky. :ano: :drink

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
Juraj K.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron