nadrz na dazdovu vodu

nadrz na dazdovu vodu

Poslaťod yoyo » Uto 09. Nov 2021 12:38:16

Uvazujem nad kupou podzemnej nadze na vodu s tym, ze mam zopar vstupnych parametrov:
- min 5m3
- nie zvarany plast (teda mala by byt v celku odliata)
- lahka (nie betonova)

otazka: mate niekto doma podobnu nadrz uz v prevadzke? Ak ano, rad by som poznal skusenosti a dalsia vec - plast vs sklolaminat? Na webe som nasiel laminatove nadrze, ktore su o nieco lacnejsie akurat neviem ako je to s laminatom ked to bude zakopane pod zemou. Videl som uz zopar sklolaminatovych nadrzi po niekolkych desiatkov rokov a nevyzerali nejako trvacne - povrch sa stiepal, odlupovali sa nejake vrstvy (ale mohlo to byt ine zlozenie .. neviem) mozno dnesny sklolaminat je na tom podstatne lepsie.. . Co si o tom myslite? Mate nejaku realnu skusenot?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: nadrz na dazdovu vodu

Poslaťod MartinH » Uto 09. Nov 2021 13:10:52

yoyo píše:Uvazujem nad kupou podzemnej nadze na vodu s tym, ze mam zopar vstupnych parametrov:
- min 5m3
- nie zvarany plast (teda mala by byt v celku odliata)
- lahka (nie betonova)

otazka: mate niekto doma podobnu nadrz uz v prevadzke? Ak ano, rad by som poznal skusenosti a dalsia vec - plast vs sklolaminat? Na webe som nasiel laminatove nadrze, ktore su o nieco lacnejsie akurat neviem ako je to s laminatom ked to bude zakopane pod zemou. Videl som uz zopar sklolaminatovych nadrzi po niekolkych desiatkov rokov a nevyzerali nejako trvacne - povrch sa stiepal, odlupovali sa nejake vrstvy (ale mohlo to byt ine zlozenie .. neviem) mozno dnesny sklolaminat je na tom podstatne lepsie.. . Co si o tom myslite? Mate nejaku realnu skusenot?


1. Kvalitny zvar ma dostatocnu pevnost. Nevylucoval by som take nadrze a priori.

2. Ja mam beton, ale prakticka skusenost pre ostatnych. Pozor na geometriu! Mam rovne dno a cerpadlo s plavakom, ktory vypne pri hladine nejakych 30 centimetrov. To je okolo kubika nevyuzitej vody. Hore je zase prepad nejakych 20 cm od vrchu, takze zo 6-kubikovej nadrze na polievanie mam len 4 a kusok :x
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: nadrz na dazdovu vodu

Poslaťod yoyo » Uto 09. Nov 2021 14:29:22

ad 1. a priori urcite nie. U mna je to skor dane tym, kde to budem umiestnovat (blizko svahu a tlak zeminy / svahu moze byt vacsi ako na rovine). Navyse tie zvarane plastove sa robia z tensieho plastu oproti tym odliatkom - a teda tym ze je tam tensi plast tak si to vyzaduje ine investicie -> betonaz lozka, pripadne betonaz do polovicky hlbky nadrze .. a toto su teiz peniae, ktore radsej dam do objemu tej nadrze
ad 2. to je dobry postreh ohladom tych limitacii. Viem ze su na trhu aj take ktore maju vyspadovane dno resp. maju na jednej strane taku malu vanicku (na cerpadlo) kde sda zbieha ta voda.. -> len je to uz potom aj citelne na tej cene
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: nadrz na dazdovu vodu

Poslaťod mp1ver2 » Str 10. Nov 2021 18:03:10

k objemu
sestra má niečo také, ALE napriek návrhu odborníka projektanta (domu a komplet všetkého) je objem nevyhovujúci. pretože keď zaprší takpreteká, keď je sucho tak dopúšťa z vodovodu.
riešenie sanašlo tak, že sused o nejaký výškový meter narazil na prameň a prebytky odvádzado tej nádrže.
odporúčam lepšiu knižnicu a študovať, počítať.
Dešťová voda pro dům a zahradu / Karl-Heinz Böse ; z nem. orig. prel. Ján Struška
Dešťovka : jak zadržovat dešťovou vodu a využívat ji na zahradě a v domácnosti
a takzvaný odborník kravčík/sama voda (blog SME)
Voda pre ozdravenie klímy - Nová vodná paradigma / M. Kravčík ... [et al.]
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: nadrz na dazdovu vodu

Poslaťod Gapson » Sob 13. Nov 2021 15:18:56

Ja mám odlievanú nádrž 5m3 (neviem či môžem uviesť) ale teraz som našiel, že majú v ponuke už len 3m3
Gapson
 
Príspevky: 63
Registrovaný: Sob 16. Júl 2011 7:57:10
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: nadrz na dazdovu vodu

Poslaťod yoyo » Ned 14. Nov 2021 2:20:27

Gapson píše:Ja mám odlievanú nádrž 5m3 (neviem či môžem uviesť) ale teraz som našiel, že majú v ponuke už len 3m3

Cauko, of akého výrobcu mas?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: nadrz na dazdovu vodu

Poslaťod Ludo » Pon 15. Nov 2021 16:33:45

poslal som ti sice nejake info do ss
ale tieto rotomoulding sposobom odlievane nadrze vyraba okrem aquytec-u aj
condorplast- 5 aj 6 kubikove
hapamax.cz- 5,6,7 aj 8 kubikove
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: nadrz na dazdovu vodu

Poslaťod yoyo » Pia 19. Nov 2021 10:41:03

vdaka Ludo,
skusim pozriem. Aky taky research som uz robil a zatial mi to vychadza tak, ze pojdem do nejakej plochej plastovej nadrze, aby som nemusel kopat tolko do hlbky (budem musiet kopat rucne, lebo technika sa tam nedostane)
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: nadrz na dazdovu vodu

Poslaťod raven » Pia 19. Nov 2021 18:20:15

Ja mám kovovú, 10m3, zakopanú pod zem, zbieram tam dažďovú vodu zo strechy, ktorá má 200m2.
Používam ju ako rezervoár vody, na dvore mám 3 ICB nádže a niekoľko 200L sudov, kde tú vodu prečerpávam raz za čas.
Tak isto z nej občas polejem trávnik, záhradu, v období sucha z nej cez leto darujem vodu aj susedovi, na záhradu.
Je plne pochôdzna, môže po nej prejsť aj auto, má výstuhy.
Povrch je natretý zvonka náterom proti hrdzi a zvnútra potravinárskou farbou.
Mám ju už sedem rokov a za ten čas, keď si zrátam, že m3 vody stojí 2,5€ a vďaka tomu, že zbieram dažďovú vodu, som na závlahu celej záhrady a trávnika nemusel minúť ani kvapku pitnej vody, tak je už nádrž za chvíľku zaplatená a hlavne tu je aj ekologický faktor, keď mám a budem mať vody stále prebytok, aj v období najväčšieho sucha.
Tie nádrže vyrába jedna košická firma, ak niekto bude chcieť, viem poslať link do správy.
Tá moja nádrž má tonu, osadzuje sa do vopred pripravenej jamy a potom len slúži a slúži...:-).
Pouvažuj aj nad zváranou.
Z kovu, ak je to hrubá nádrž, ako moja, tak ti vydrží celé generácie, môžeš po nej chodiť autom, má uzamykateľný uzáver, rebrík, dá sa čistiť.
Negatívum je cena, ale ako som vravel, nekupuješ to na rok a ona sa sama zaplatí :-)
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: nadrz na dazdovu vodu

Poslaťod yoyo » Pia 19. Nov 2021 22:58:09

Vdaka raven za info. Kovovu mam dokonca k dispozícii zdrama a aj dost velku, no problem je v tom ze ja mam malicky pozemok a este mensie moznosti umiestnenia tej nadrze. Vykop musim robit rucne lebo technika sa tam nedostane a to istebplati aj o nadrzi - musi byt dost lahka na to aby sa preniesla rucne. Zial...
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: nadrz na dazdovu vodu

Poslaťod Ludo » Uto 23. Nov 2021 12:36:15

je plocha, je rotomoulding, je 4kubikova-daju sa aj dve prepojit a teda celkom 8 kubik
https://eshop.dolium-tech.cz/Plocha-nad ... l-d126.htm
aquatec ma tiez ploche, su rotomoulding-ale tie su zrejme mensie nez potrebujes....
https://www.aquatec.sk/sk/nizkoprofilov ... ve-nadrze/
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: nadrz na dazdovu vodu

Poslaťod Octopia » Pia 10. Dec 2021 0:53:00

odporúčam aspoň 10m3 s vlastnej skúsenosti

+
A do záchytnej šachty by som priviedol aj pitnú vodu, ale musí prívod vody byť vyššie ako max hladina vody, ktorú dokážete zachytiť. V obchodoch zo závlahami dokážete kúpiť čidlo (cca 100 eur) ktoré dokáže dopustiť vodu ak by bolo malo vody v nádrži. A z nádrže by ste potom mohli roztiahnuť cely rozvod vody po záhrade.

PS: Je zakázane aj v zákone miešať vodu zo záchytnej nádrže, studne s pitnou jediná legálna možnosť je, ako som vyššie písal. Pitná voda musí padať do nádrže nemôže dôjsť do priameho kontaktu s inou vodou. Lebo je tam možnosť, že dokáže sa dostať baktéria do pitnej vody a vodári budú musieť odstaviť cely vodovod u Vás v dedine/meste. A všetky náklady na čistenie meského vodovou budete hradiť Vy.
Octopia
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Pia 10. Dec 2021 0:51:02
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: nadrz na dazdovu vodu

Poslaťod MartinH » Štv 16. Dec 2021 22:14:14

Octopia píše:odporúčam aspoň 10m3 s vlastnej skúsenosti

+
A do záchytnej šachty by som priviedol aj pitnú vodu, ale musí prívod vody byť vyššie ako max hladina vody, ktorú dokážete zachytiť. V obchodoch zo závlahami dokážete kúpiť čidlo (cca 100 eur) ktoré dokáže dopustiť vodu ak by bolo malo vody v nádrži. A z nádrže by ste potom mohli roztiahnuť cely rozvod vody po záhrade.

PS: Je zakázane aj v zákone miešať vodu zo záchytnej nádrže, studne s pitnou jediná legálna možnosť je, ako som vyššie písal. Pitná voda musí padať do nádrže nemôže dôjsť do priameho kontaktu s inou vodou. Lebo je tam možnosť, že dokáže sa dostať baktéria do pitnej vody a vodári budú musieť odstaviť cely vodovod u Vás v dedine/meste. A všetky náklady na čistenie meského vodovou budete hradiť Vy.


10m3 na aky velky travnik/zahradu?

A dobra pripomienka, ze treba mysliet na pohodlne doplnanie vody. Osobne by som nenasiel odvahu to nechat na automat. Automat napr. nevie. ze na druhy den hlasia dazd a nadrz moze byt dovtedy kludne prazdna.

Ja som kedysi meral hladinu, ze ci mam dost dazdovej vody. Teraz som presiel na meranie odberu prudu cerpadla. Hladinu uz nesledujem. Ked plavak vypne pocas polievania, dostanem mail (aj s informaciou, kolko sa stihlo poliat a kolko nie) a az potom riesim dopustanie vody.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: nadrz na dazdovu vodu

Poslaťod ziletka » Štv 27. Jan 2022 13:06:18

Ja mam 12 rokov v zemi zakopanu sklolaminatovu 5m3 nadrz v tvare vajca. Pouivam ju hlavne na splachovanie WC, umyvanie chodnikov, auta ..., a ciastocnu zavlahu zopar hriadok. Travnik nepolievam a stromy tiez nie. Keby som mal polievat aj travnik tak tych 5m3 by mi urcite nestacilo. Do nadrze mam v hrdle dotiahnutu pitnu vodu, ktoru manualne dopustam ked je dlho sucho (v mojom pripade to bolo za tych 12 rokov 2x) alebo pri cisteni nadrze. Cize vycistim a napustim tam dajme tomu kubik, kym nezaprsi. Jednoznacne z ekologickeho aj ekonomickeho hladiska podporujem tuto myslienku u kazdeho. Hladinu som sledoval len na zaciatku, pripadne tam mrknem ked je dlho sucho.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat





Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron