Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod ... » Pia 23. Júl 2021 16:00:40

ja sa zas s myslienkami solarnych panelov dlhodobo pohravam ako s moznostou hlavne zaskoku pre pripad ze by na dlhsie vypadla distribucka aby aspon v case ked svieti sa dala nacerpat voda.... (ani ta mestska na kopec bez elektriky nedojde) avsak na to potrebujem trojfaz a tam su ceny menicov take ze zatial som si nechal zajst chut a poistil to trojfazovym benzinovym generatorom..... nevyhoda je ze treba mat skladom zasoby benzinu ktore ked sa minu.....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat




Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod sigma » Ned 25. Júl 2021 19:38:42

O kolektoroch uvazujes, ale o vymene cerpadla za 1f nie?
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod tienik » Pon 26. Júl 2021 9:13:39

... píše:ja sa zas s myslienkami solarnych panelov dlhodobo pohravam ako s moznostou hlavne zaskoku pre pripad ze by na dlhsie vypadla distribucka aby aspon v case ked svieti sa dala nacerpat voda.... (ani ta mestska na kopec bez elektriky nedojde) avsak na to potrebujem trojfaz a tam su ceny menicov take ze zatial som si nechal zajst chut a poistil to trojfazovym benzinovym generatorom..... nevyhoda je ze treba mat skladom zasoby benzinu ktore ked sa minu.....


tak v dnešnej dobe si myslím, že je bohatá ponuka čerpadiel na 1f, keby sa len o to jednalo. Tak či tak, nedovolil by som si v tomto smere solar brať ako záložné riešenie. Je tam príliš veľa premenných, od ktorých ja závislý "úspech záskoku". Ono doplnenie benzínu do bandasky je dosť predvídateľná a plánovateľná činnosť. Ale aktuálny stav soláru v dobe výpadku - čistá lotéria. Už len skutočnosť, že distribučka väčšinou nevypadáva len tak, stáva sa to najmä v zlom počasí. A práve vtedy ani ten solár nie je terno.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod k+k » Pon 26. Júl 2021 9:15:44

tienik píše:tak, skúsil som dať aj trošku iný pohľad na vec :-)
Ale samozrejme, rozumiem že nie každý si predstavuje relax zo šraubovákom v jednej ruke a multimetrom v druhej pobehujúc niekde po streche :-)

cely vikend som behal so srobovakom, ale predsa len riesit zavlahy (pridavam som dalsiu vetvu) a FVE nie je to iste :) a behat po streche tiez nebudem, cize nie je problem co to poriesit, ale zase odtal potal :)
tienik píše:Ja osobne v prípade komerčného riešenia by som ešte stále bol na vážkach ohľadom návratnosti. Predsa len, menič je elektronika plná kondenzátorov, tam v dnešnej dobe je fakt asi rozumné hovoriť tak o 10tich istých rokoch. No a potom dáka tá rekonštrukcia....neviem, stále nie som 100% presvedčený.

ta navratnost nie je az taka mantra, ako sa tu pisalo, kachlicky tiez nemaju navratnost ... a auto nad 20k asi tiez nie :) ... co ma laka/stve je ten nevyuzity potencial tej strechy ... som doma za ekoteroristu, kedze tu kazdeho buzerujem za nespravnu separaciu, tak som chcel "zhodnotit" potencial tej strechy + tie faktury za EE su uz fakt ze des :dash
tienik píše:Každopádne, aj pri komerčnom riešení platí čo som písal ohľadne umiestnenia, ochrany a pospojovania. Mám skúsenosť že to montuje kde kto a túto problematiku niekedy ani nepozná. A ak aj pozná, zľahčuje a zahovára. Takže pozor na to.

prave aj pre toto sa mi ta ZSE pozdava (ale mozno som az prilis optimista, ale aspon to nie je noname firma), lebo vsak mal som tu "majstrov" na EE s par 23 a 24, ved zrovna ty vies ako to dopadlo ... :kill
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod tienik » Pon 26. Júl 2021 10:45:17

k+k píše:
tienik píše:Každopádne, aj pri komerčnom riešení platí čo som písal ohľadne umiestnenia, ochrany a pospojovania. Mám skúsenosť že to montuje kde kto a túto problematiku niekedy ani nepozná. A ak aj pozná, zľahčuje a zahovára. Takže pozor na to.

prave aj pre toto sa mi ta ZSE pozdava (ale mozno som az prilis optimista, ale aspon to nie je noname firma), lebo vsak mal som tu "majstrov" na EE s par 23 a 24, ved zrovna ty vies ako to dopadlo ... :kill


Bohužiaľ viem :-)
Nechcem Ti veľmi kaziť ilúzie a náladu, ale že to bude "od ZSE" znamená len toľko, že oni vystavia papiere a pošlú majstra - pri ktorého výbere zvíťazila najnižšia cena - aby to namontoval. Takže moje varovanie platí aj pre tento konkrétny prípad.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
mp1ver2
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod ... » Uto 27. Júl 2021 13:25:35

sigma píše:O kolektoroch uvazujes, ale o vymene cerpadla za 1f nie?


nie, neuvazujem, ono by to totiz znamenalo jednak vyrazne vacsie prudove zatazenie na jednej faze a dvak vymenu regulacie
(prikon cerpadla je ~2.5kW a nezabudaj ze ja len medzi najvzdialenejsimi koncami pozemku mam ~40m vyskoveho rozdielu, hlbka studne 60m (a musim pocitat ze hladina moze byt aj uplne dole), ja ak to chcem vytlacit a mat to aj s nejakym prietokom.....)
skor take osobne drobne spekulacie vediem v smere pouzit dakedy v buducnosti na akumulaciu miesto baterii nadrze na vodu a prebytkami EE cerpat do tej hornej a v case nedostatku hydrostatickym potencialom pohanat turbinku.....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod theb » Uto 03. Aug 2021 12:01:35

No neviem co za katastrofu ocakavas, ale ked si chces vybudovat malu privatnu hydroelektraren, tak to si zrejme velky "fatalista" :yahoo

Osobne taketo extremy uz neriesim. Ak takato katastrofa prijde, tak ti to uz vacsinou bude jedno...
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod MartinH » Str 04. Aug 2021 8:47:52

theb píše:No neviem co za katastrofu ocakavas, ale ked si chces vybudovat malu privatnu hydroelektraren, tak to si zrejme velky fatalista :yahoo


Nemyslel si to naopak? Fatalisti sa nepripravuju.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod theb » Str 04. Aug 2021 9:40:32

MartinH píše:
theb píše:No neviem co za katastrofu ocakavas, ale ked si chces vybudovat malu privatnu hydroelektraren, tak to si zrejme velky fatalista :yahoo


Nemyslel si to naopak? Fatalisti sa nepripravuju.


Bolo to myslene s ironiou samozrejme...Mohol som to dat asi do uvodzoviek...

Ale ked sme tu uz tak pri tych fotovoltaickych paneloch pred par rokmi som v nejakom dokumente videl, ze zacali vyrabat krytinu s s tenkou vrstvou fotovoltaickou, ktora nic nestoji (vyrobne naklady +5 centov) a virtualna baterka, to by mohlo byt riesenie. :)

Nestretol sa este nik s takymto?
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod MartinH » Str 04. Aug 2021 11:22:26

theb píše:Bolo to myslene s ironiou samozrejme...Mohol som to dat asi do uvodzoviek...

Prepac, ze mi to nedoslo :drink Asi som mal kratkodoby vypadok sikovnosti a chapavosti. Uz zas :mrgreen:

Ako moderator tam tie uvodzovky pridam, OK?

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
theb
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod Ludo » Str 04. Aug 2021 13:30:44

solarne stresne krytiny
https://www.stresnysystem.sk/krytiny/lindab-solar-roof/
resp
https://www.solardachziegel-solteq.com/
resp
https://www.tesla.com/solarroof
tesla 3 generacie stoji :strecha s plochou 185 m2 a výkonom 10 kW = 38 300 EUR
zeby toto bolo za 5 centov, no.......
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod ... » Str 04. Aug 2021 17:26:59

theb píše:No neviem co za katastrofu ocakavas, ale ked si chces vybudovat malu privatnu hydroelektraren, tak to si zrejme velky "fatalista" :yahoo

Osobne taketo extremy uz neriesim. Ak takato katastrofa prijde, tak ti to uz vacsinou bude jedno...


tak ono ak sa to dobre spravi, tak to vie fungovat bez straty kapacity radovo dlhsie a predvidatelnejsie ako nejake baterky :-)
akurat pruser je ze na uskladovanie nejakeho trochu pouzitelnejsieho objemu energie pri prevyseni ktore mam k dispozicii bu bolo potrebne na oboch koncoch nie uplne male (radovo desiatky kubikov) nadrze, ktore by bolo vhodne mat schovane pod terenom co uz nie je uplne mala investicia.... na druhej strane to poskytuje napriklad aj moznost omnoho jednoduchsej (a desiatkami rokov preverenej) regulacie bez nejakej potencialne poruchovej elektroniky :-P
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod theb » Štv 05. Aug 2021 0:55:43

Ludo píše:solarne stresne krytiny
https://www.stresnysystem.sk/krytiny/lindab-solar-roof/
resp
https://www.solardachziegel-solteq.com/
resp
https://www.tesla.com/solarroof
tesla 3 generacie stoji :strecha s plochou 185 m2 a výkonom 10 kW = 38 300 EUR
zeby toto bolo za 5 centov, no.......


Ludo ale zase aj rodinne auto si nevyberies zo znaciek Bugatti, Ferrari alebo Porsche.

Toto bola technologia nanasania kremikovej zmesy na hotovy produkt (v tomto pripade skridla), spajanie viacerych nebol problem. Bol to startup projekt a zda sa mi ze z SK, ale za to ruku do ohna nedam.

... píše:tak ono ak sa to dobre spravi, tak to vie fungovat bez straty kapacity radovo dlhsie a predvidatelnejsie ako nejake baterky :-)
akurat pruser je ze na uskladovanie nejakeho trochu pouzitelnejsieho objemu energie pri prevyseni ktore mam k dispozicii bu bolo potrebne na oboch koncoch nie uplne male (radovo desiatky kubikov) nadrze, ktore by bolo vhodne mat schovane pod terenom co uz nie je uplne mala investicia.... na druhej strane to poskytuje napriklad aj moznost omnoho jednoduchsej (a desiatkami rokov preverenej) regulacie bez nejakej potencialne poruchovej elektroniky :-P


To skor uz "vymenit" pozemok na nejaky s tecucou vodou, idealne s prevysenim, kde je aj mensi vodopad a tam nahodit tie miniturbinky.
Ze by Nori vedeli co robia? :drink
Este taka poznamka, keby si to mal bazeny (teda 2), tak by si sa mohol aj kupat na konci, kde by bola akurat ta voda.



Kazdopadne vsetky doterajsie riesenia FVE, Solar a "green" su v plienkach a navratnost ta tam (vid prispevok od Luda vyssie). Je to skor pre nadsencov ako na realne pouzitie. Ideal su tie obrovske panely, ktore mozno vidiet popri cestach na urodnych poliach.

Inak videl som este aj projekt kdesi na Sahare, v podobe uskladnovania energie pomocou zeriavu. Cez den presuval tonove bloky smerom nahor a ked slnko vyplo, tak ich zacal presuvat nadol, samozrejme pri vyrobe EE. Tiez zaujimava baterka, ale takych uz tiez bolo. :drink
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod ... » Štv 05. Aug 2021 13:05:14

theb píše:

To skor uz "vymenit" pozemok na nejaky s tecucou vodou, idealne s prevysenim, kde je aj mensi vodopad a tam nahodit tie miniturbinky.
Ze by Nori vedeli co robia? :drink

tak ak by som mal na pozemku celorocne pretekajucu vodu, tak by som to urcite nieco zavesil :-)
ale kvoli tomu sa stahovat nebudem (a teda nehovoriac o tom ze v katastri BA pozemkov s pouzitelnou prirodzene tecucou vodou, moznostou byvat tam a zaplatitelnou cenou asi vela ani nebude)

theb píše:Este taka poznamka, keby si to mal bazeny (teda 2), tak by si sa mohol aj kupat na konci, kde by bola akurat ta voda.

ano, ale pri otvorenych bazenoch robia trochu vacsi problem straty vody vyparom a taktiez znecistenie vody tym co tam napada, to su veci ktore v pripade uzavreteho systemu v podstate nemusis riesit
(a teda nehovoriac este o tom ze v bazene na kupanie musis riesit aj nejake to chlorovanie)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod emkac » Uto 12. Apr 2022 14:12:38

Ak by niekto chcel sledovat serial o FVE, dozvediet sa co to o pojmoch, tak som v pribuznej teme spravil nejaku rekapitulaciu:
zmena-vykurovania-rok-2022-t9209-60.html#p92847
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť