zateplenie nadzemnej pivnice

zateplenie nadzemnej pivnice

Poslaťod imagine » Uto 16. Feb 2021 13:36:49

Ahojte, popisalo sa toho uz tu vela ohladne izolacie, ale nenasiel som nic konretne na moju situaciu, mam pivnicu (0. poschodie domu) - kde sa neplanuje byvat, len nejaka dielna a sklad.
Predna stena pivnice je nadzemna a je postavena z DT 20 rozmery 2x10m , zatial bez zateplenia, myslel som si ze nebude treba zateplenie, ale na vnutornej stene sa mi zacala robit namraza cca 1 mm ladoveho povlaku. - bocne steny su zvacsej casti pod zemou - to nerisim (tam sa mi nerobi namraza - 10 cm styroduru), chcem poradit, co dat na tuto jednu stenu a aku hrubku - chcem len odstranit problem s vytvaranim ladoveho povlaku (v pivnici bude teplota cca 5-7 stupov)... Ostal mi styrodur zo stavby o hrubke 10cm - mozem to tam dat? alebo staci aj mensia hrubka cca 5 cm na odstranenie problemu s namrazou ? Dakujem
Obrázok užívateľa
imagine
 
Príspevky: 153
Registrovaný: Štv 26. Mar 2009 22:53:02
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: zateplenie nadzemnej pivnice

Poslaťod mp1 » Uto 16. Feb 2021 18:08:16

poradím "nekonkrétne" - celé totreba riešiť komplexne v rámci celého domu. robiť čiastkové veci nevedie k požadovanému stavu.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: zateplenie nadzemnej pivnice

Poslaťod MartinH » Uto 16. Feb 2021 19:26:48

imagine píše:alebo staci aj mensia hrubka cca 5 cm na odstranenie problemu s namrazou ?


Zateplit 10-tkou kolom dokola je take "standardne" (pre pivnicu) a nebal by som sa. Robit to inak bez odsuhlasenia nejakeho skuseneho stavbara, to by som sa bal.

Niekde na webe su stranky, kde sa vyplnia materialy a hrubky a spravi to vypocet priebehu teplot. Mozno tuto nieco bude: https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty

Beton vedie teplo velmi dobre, preto sa dobre zatepluje z hladiska rosneho bodu. Mozno tych 5 cm bude stacit (neviem), ale je to smiesne mala hrubka a uspora za material je smiesna mala tiez. A ked ostala 10-tka, preco ju neminut + dokupit lacny fasadny EPS, ak bude treba. Nova izolacia by mala nadvazovat na existujucu, inak plati hore napisane (t.j. bal by som sa vysledku).

Zateplenim sa zvyrazni problem vlhkosti z kondenzu v lete. Treba sa pripravit.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: zateplenie nadzemnej pivnice

Poslaťod Ludo » Uto 16. Feb 2021 21:44:08

ak ostal styrodur 10-ka
treba ju vyuzit a pouzit
som si isty-ze po nalepeni tej desiny na vonkajsiu stenu pivnice - uz vo vnutri namrazu mat nebudes na tej stene :idea:
a ak by toho styroduru ostalo ze ozaj dost - kludne aj v 2 vrstvach - a 20 cisel to uz by bola ze paradicka :ano:
ps
a ako mas riesenu tepelnu izolaciu podlahy poschodia (cize strop tej pivnice) ?
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: zateplenie nadzemnej pivnice

Poslaťod imagine » Ned 21. Feb 2021 2:44:03

Ludo píše:ak ostal styrodur 10-ka - pouzi
a ako mas riesenu tepelnu izolaciu podlahy poschodia (cize strop tej pivnice) ?

Dakujem za radu, dam tam teda ten styrodur, ak bude chybat tak doplnit obycajnym polystyrenom ?
a tepelnu izolaciu podlahy poschodia mam riesene: Steico dvevovlanikata doska 100, + vata KNAUF 220 + osb doska 3cm + EPS neoflor 6cm + anhydrit poter 5 cm - dom je - drevodom :) len sposdok som dorabal dodatocne, a uz z ineho materialu, nakolko boky domu su pod zemou...
Obrázok užívateľa
imagine
 
Príspevky: 153
Registrovaný: Štv 26. Mar 2009 22:53:02
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zateplenie nadzemnej pivnice

Poslaťod imagine » Ned 21. Feb 2021 2:47:54

MartinH píše:
imagine píše:alebo staci aj mensia hrubka cca 5 cm na odstranenie problemu s namrazou ?


Zateplit 10-tkou kolom dokola je take "standardne" (pre pivnicu) a nebal by som sa. Robit to inak bez odsuhlasenia nejakeho skuseneho stavbara, to by som sa bal.

Niekde na webe su stranky, kde sa vyplnia materialy a hrubky a spravi to vypocet priebehu teplot. Mozno tuto nieco bude: https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty


Zateplenim sa zvyrazni problem vlhkosti z kondenzu v lete. Treba sa pripravit.

DIk za radu, dam to teda tou 10, aspon minimalne na tie casti, odkial by sa mi mohla posobit vlhkost na prednu stenu, len informacne sa opytam, nieco difuzne otvorene by si mi co odporucil?
Podla tho co mi radite, dam 50cm od zeme styrodur a zvysok by som mohol dat nieco difuzne otvorene, ci na beton, taketo nieco nema zmysel a su to len vyhodene peniaze a moze to mat opacny efekt ?
dakujem
Obrázok užívateľa
imagine
 
Príspevky: 153
Registrovaný: Štv 26. Mar 2009 22:53:02
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zateplenie nadzemnej pivnice

Poslaťod MartinH » Ned 21. Feb 2021 9:52:46

imagine píše:nieco difuzne otvorene by si mi co odporucil?


Nevidim logiku robit jednu stenu zo styroch difuzne otvorenu. A styrodur neprepusta pary. Preco by si taku chcel?

A este k tomu styroduru (XPS) - da na na neho lepit nejaky sokel. Ak teda budes nejako obkladat sokel a nemas XPS na celu stenu, tak daj ho dole a obycajny EPS hore.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: zateplenie nadzemnej pivnice

Poslaťod imagine » Pon 22. Feb 2021 0:05:49

Chcel som jednu stenu difuzne otvorenu, kvoli paropriepustnosti - aby nevznikali pliesne v tej pivnici ? A moznzoe, moje skusenosti su tak slabe, ze pisem blbost. ja som sa chcel poradit,, lebo vobec sa do toho nevyznam .. .
Dakujem za radu
Obrázok užívateľa
imagine
 
Príspevky: 153
Registrovaný: Štv 26. Mar 2009 22:53:02
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zateplenie nadzemnej pivnice

Poslaťod MartinH » Pon 22. Feb 2021 18:50:06

imagine píše:Chcel som jednu stenu difuzne otvorenu, kvoli paropriepustnosti - aby nevznikali pliesne v tej pivnici ?


Z mojich skusenosti jedine elektricky odvlhcovac. Ide o litre vody, co vylievam v sezone kazdy tyzden. Trochu pary cez stenu nic neriesi.

Odporucam taky model, co sa spusti hned po pripojeni elektriky, a k tomu casovy spinac. Skusal som aj nastavit vlhhkost na odvlhcovaci, ale potom prilis cykloval. Teraz mam nastavene 2x denne 30 minut naplno. Bezpecna hladina je vraj 65% rel. vlhkost a drzime sa tesne pod. Potrebujem odvlhcovat cca od jula juna do septembra.

Len zopakujem, ze na pricine je prirodzena vlhkost v teplom letnom vzduchu. Nemam problem s izolaciami. Pre porovnanie: v zime mam 40% vlhkost bez akychkolvek opatreni.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: zateplenie nadzemnej pivnice

Poslaťod ... » Pon 22. Feb 2021 22:48:15

MartinH píše:Len zopakujem, ze na pricine je prirodzena vlhkost v teplom letnom vzduchu. Nemam problem s izolaciami. Pre porovnanie: v zime mam 40% vlhkost bez akychkolvek opatreni.


tak zas pokial nemas nejake riadene vetranie/rekuperaciu/nieco podobne (a nevetras aspon kazdu hodinu), tak relativna vlkost na urovni 40% v zime hovori potom o tom, ze mas niekde relativne velku vymenu vzduchu medzi exterierom a interierom.....
celozimovo nam bezi rekuperacia (pustena na cca ~40% maximalneho vykonu ventilatorov 24x7) a vlkost sa nam v interieri drzi okolo 50 - 55% (a kym sme rekuperaciu nemali, tak sme v zime mavali vo vnutri 75-80% relativnu vlkost, ono sa to nezda ale tej vody dychanim, varenim, odparom zo sifonov, kvetov a pri suseni pradla sa do toho priestoru dostava vela...)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: zateplenie nadzemnej pivnice

Poslaťod MartinH » Uto 23. Feb 2021 9:04:05

... píše:
MartinH píše:Len zopakujem, ze na pricine je prirodzena vlhkost v teplom letnom vzduchu. Nemam problem s izolaciami. Pre porovnanie: v zime mam 40% vlhkost bez akychkolvek opatreni.


tak zas pokial nemas nejake riadene vetranie/rekuperaciu/nieco podobne (a nevetras aspon kazdu hodinu), tak relativna vlkost na urovni 40% v zime hovori potom o tom, ze mas niekde relativne velku vymenu vzduchu medzi exterierom a interierom.....
celozimovo nam bezi rekuperacia (pustena na cca ~40% maximalneho vykonu ventilatorov 24x7) a vlkost sa nam v interieri drzi okolo 50 - 55% (a kym sme rekuperaciu nemali, tak sme v zime mavali vo vnutri 75-80% relativnu vlkost, ono sa to nezda ale tej vody dychanim, varenim, odparom zo sifonov, kvetov a pri suseni pradla sa do toho priestoru dostava vela...)


Ten udaj 40% sa tyka pivnice, o ktorej bola rec, ziadne kvety, varenie atd. A spravne :ano: , mam strojove vetranie, lebo cela pivnica je pod zemou bez okien.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: zateplenie nadzemnej pivnice

Poslaťod mp1 » Sob 27. Feb 2021 15:44:36

s prepáčením!
mne sa tie príspevky zdajú ako z inej planéty, kde platia zásasdne odlišné fyzikálne zákony!
1. cementová/betónová stena, cementový/betónový poter, cementové lepidlo na tajto planéte NIE SÚ paropriepustné.
2. mokrá stena nevykurovanej miestnosti po zime je NORMÁLNA vlastnosť - vzduch privedený zvonka má absolútne vyššiu vlhkosť a voda cv ňom obsiahnutá sa na studenej ploche "vyzráža"
3. nemám rekuperáciu ani iné mechanické, riadené vetranie. okná/dvere otváram nárazovo 3-4* denne, sme dvaja + malý pes, pár rastlín, kúrenie na21-21.5°C, radiátory 30-50 °C podľa vonkajšej teploty, varíme doma, perieme doma aj v hmlistom pôočasí doma sušíme, lenže VLHKOSŤ je 20, max 30%. žiadne hodnoty nad 50%!

ps - o rovnakom jave som písal pred dvoma rokmi, išlo o obnovený 100ročný dom a chybu osadenstva - šetrilo sa na kúrení/vetraní a prišli skokovo teplé dni. nestačili vylievať odvlhkovače
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: zateplenie nadzemnej pivnice

Poslaťod MartinH » Sob 27. Feb 2021 17:09:27

mp1 píše:s prepáčením!
mne sa tie príspevky zdajú ako z inej planéty, kde platia zásasdne odlišné fyzikálne zákony!
1. cementová/betónová stena, cementový/betónový poter, cementové lepidlo na tajto planéte NIE SÚ paropriepustné.
2. mokrá stena nevykurovanej miestnosti po zime je NORMÁLNA vlastnosť - vzduch privedený zvonka má absolútne vyššiu vlhkosť a voda cv ňom obsiahnutá sa na studenej ploche "vyzráža"
3. nemám rekuperáciu ani iné mechanické, riadené vetranie. okná/dvere otváram nárazovo 3-4* denne, sme dvaja + malý pes, pár rastlín, kúrenie na21-21.5°C, radiátory 30-50 °C podľa vonkajšej teploty, varíme doma, perieme doma aj v hmlistom pôočasí doma sušíme, lenže VLHKOSŤ je 20, max 30%. žiadne hodnoty nad 50%!

ps - o rovnakom jave som písal pred dvoma rokmi, išlo o obnovený 100ročný dom a chybu osadenstva - šetrilo sa na kúrení/vetraní a prišli skokovo teplé dni. nestačili vylievať odvlhkovače


Sorry, nepochopil so, kam smeruje tento prispevok. Mokra stena je po case plesniva stena. @imagine s tym chce nieco robit. Poradil mu tu niekto zle?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: zateplenie nadzemnej pivnice

Poslaťod mp1 » Ned 28. Feb 2021 18:35:20

betónová stena (a principiálne každá, iba to tak nevidno) ak je studená a dostane sa na ňu "teplý vzduch" bude mokrá. okrem jej zohriatia nič fungovať nebude. kúriť. zatepliť tak, aby nebola studená. je to ako v dome/byte tepelný most, iba tu je to celoplošný.
ak sa toto nedá, potom iba tak, ako nevykurovaná garáž - plechové vráta aby mala vlhkosť miesto na kondenzáciu.

a desať centimetrov je málo zateplenia na vykurovaný priestor. tu o vykurovaní nepíše.
možná by našiel či niekto zateplil kamenný dom
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: zateplenie nadzemnej pivnice

Poslaťod imagine » Štv 11. Mar 2021 1:29:26

Je pravda, neplanoval som to nejak specialne vykurovat, skor temperovat do 10 stupnov, takze tych 10 cm by mohlo stacit?
je to priestor, ktory nieje obytny a sluzi len ako odkladaci priestor, a presne ako sa pise vyssie, nechem aby mi casom stena plesnela .... dakujem za rady
Obrázok užívateľa
imagine
 
Príspevky: 153
Registrovaný: Štv 26. Mar 2009 22:53:02
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron