Hydroizolacia nezateplenej stavby vs fasada

Hydroizolacia nezateplenej stavby vs fasada

Poslaťod borko » Štv 04. Mar 2021 23:20:57

Ako riesite detail hydroizolacie pri nezateplenej stene. Teda stena licuje zaklad, polystyren na to uz nepojde, tak sa to neprekryje. Ako vyriesit ten detail kde trci hydroizolacia a zaroven aby voda stekajuca po fasade neprenikala v tom detaile do muriva? Prikladam fotku. Teren bude tak ako je, cize fasada by mala ist az dolu, pripadne obklad. Ale co stou hydroizolaciou? Ako sa to bezne robi? Vdaka.
Prílohy
borko
 
Príspevky: 82
Registrovaný: Pon 16. Mar 2009 10:08:24
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat




Re: Hydroizolacia nezateplenej stavby vs fasada

Poslaťod raven » Pia 05. Mar 2021 15:34:30

Neber to osobne, ale pokiaľ je to tvoj dom, tak je to dosť šlendriánsky spravené.
Voda stekajúca po fasáde nebude až taký problém, ako to, že okolo DT na spodku nie je štrkové lôžko + drenáž, ale je tam hlina.
Podľa obrázku ti neostáva nič iné, ako to orezať po obvode a nechať tak...
Vzlínajúca vlhkosť od spodku stavby bude omnoho väčší prúser, vzhľadom aj na to, že podľa obrázku tam nie je rovný terén.
Keď sa pozriem na hydroizoláciu, tak tá nie je natavená, spoje medzi sebou nie sú prelepené, vyzerá to tak, ako keby to bolo len položené cez seba...

Správny postup tohto detailu by mal byť náter gumoasfaltom po povrchu, čo uzatvorí póry a 10 cm pod úroveň hydroizolácie na DT, s tým, že by sa hydroizolácia zahla dole a natavila na DT. V tomto prípade by to však bolo zcela zbytočné, ba až kontraproduktívne, vzhľadom na to, že podľa popisu tam už EPS nepôjde, a tým pádom by to vyčnievalo pri finálnej omietke.
Zachrániť to ešte vieš nejakým obkladom, ale tam by to tiež neplnilo účel, lebo síce ti voda nezatečie pod murivo, ale pod obklad, a tým pádom voda, zima, ľad, roztiažnosť, popadaný obklad a to predpokladám nechceš... ;)
V tomto prípade by som to orezal po obvode, dal omietku a zabudol na to.
Síce mi krváca klávesnica, keď to píšem, ale pri tomto prevedení už nie je veľmi čo zachrániť...
P.s.: určite by som to obkopal, na stenu dal nopovú fóliu, aby vyčnievala aspoň 10 cm nad úroveň terénu, a nopovku ukončil lištou.
Vedľa toho štrkový podsyp, aby stena nebola hneď v spojení s hlinou.
A drenáž už len ako bonus plus vsakovacia jama, vyvedená do spádu vedľa stavby, keď to chceš mať spravené dobre.
Tak sa to bežne robí, keď sa na sokel nedáva EPS.
Obrázok

S týmto príspevkom autora raven súhlasili - 2
joko, Ludo
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Hydroizolacia nezateplenej stavby vs fasada

Poslaťod joko » Pon 08. Mar 2021 22:25:48

Raven to popísal dokonale. :ano:
Ak by si tam nechcel nič iné dať iba sieťka a ušlachtilá omietka, tak jedine to obrezať tesne pri DT, aby sieťka mohla plynule cez HI prejsť, ale hrozí, že okolo HI bude vlhnúť "fasáda". V každom prípade treba zvoliť lepidlo, ktoré bude odolávať vlhkosti aj pri mrazoch, lebo ušlachtilá omietka vlhkosť smerom von neprepustí. :netusim
Ja by som nehodnotil aktuálne prevedenie, lebo to mohol robiť samouk prvý krát v živote, a môže to byť hospodárska budova, /ako nižšie čítam asi garáž/ kde to prevedenie je limitované cenou na úkor kvality.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron