zapach z vodovodnej baterie ?

zapach z vodovodnej baterie ?

Poslaťod MartinH » Sob 28. Nov 2020 21:54:17

Mam taky maly, ale neprijemny problem.

V saune mam sprchu, ktora sa pouziva raz za 1 az 2 tyzdne. Ked pustim po takom case vodu, prve litre zapachaju po vajcovke :( . Potom je uz OK.
Ale ostava neprijemny pocit, ze sa budem sprchovat takou vodou.

Pozorujem to uz dlhsie, ale najprv som si myslel, ze smrdi kanal z vyschnuteho sifonu, ale nie. V umyvadle vedla, co je vlastne odbocka z tej istej rury, tecie vzdy cista voda.
Na privode je teda voda este v poriadku. Sprchova ruzica tiez bez zapachu. Vychadza mi to, ze niekde v sprchovej baterii (alebo ze by v hadici :netusim) je problem.
Nikde inde sa to nedeje, nepocul som este o tom pripade. Bateria je Hansgrohe, tie by mali byt kvalitne...

Co to moze byt? Co s tym?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: zapach z vodovodnej baterie ?

Poslaťod Ludo » Ned 29. Nov 2020 15:21:27

je aj "sprchova hlavica " a aj "hadica" od baterie k nej tiez znacky hansgrohe ? :)
skus odpustit trocha vody do pohara - a nechaj odstat aspon 8 minut - a napis, popis, odfot - ako ta voda vyzera -opticky...mozno sa posuniememe dalej :)
ale na zaciatok - skus popisat presnejsie tu vonu (naozaj ako vajcovka?)
lebo ak smrdi po vajcovke, tak siričitý zápach je spôsobený plynmi sírovodíka (sulfán) prítomnými vo vode, a tento plyn podobne ako aj metan vzniká pri hnilobných procesoch za účasti sírnych baktérií.....
a moje podpozrenie je, ze v hlavici, alebo v hadici "nieco" bolo (alebo este je)
ak je to tak, tak pomoze tzv. sokova chloracia - proste to cele preplachnut silnym roztokom chloru (a predtym mechanicky ocistit)
a bude to o.k.
p.s.
vo vseobecnosti by som radil kazdemu-ze kazdu hadicu, hadicku atd preplachnut pred zabudovanim/zasrobovanim nejakou dezinfekciou :ano:
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: zapach z vodovodnej baterie ?

Poslaťod MartinH » Ned 29. Nov 2020 18:12:25

Ludo píše:je aj "sprchova hlavica " a aj "hadica" od baterie k nej tiez znacky hansgrohe ? :)
skus odpustit trocha vody do pohara - a nechaj odstat aspon 8 minut - a napis, popis, odfot - ako ta voda vyzera -opticky...mozno sa posuniememe dalej :)
ale na zaciatok - skus popisat presnejsie tu vonu (naozaj ako vajcovka?)
lebo ak smrdi po vajcovke, tak siričitý zápach je spôsobený plynmi sírovodíka (sulfán) prítomnými vo vode, a tento plyn podobne ako aj metan vzniká pri hnilobných procesoch za účasti sírnych baktérií.....
a moje podpozrenie je, ze v hlavici, alebo v hadici "nieco" bolo (alebo este je)


- najprv oprava, nie Hansgrohe, ale iba Grohe. Sorry, Hans. Vsetko jedna znacka, bol to komplet s tycou, hadicou atd.
- ruzica je OK, lebo som ju odmontoval a nuchal vodu z hadice :roll:, nabuduce odmontujem celu hadicu
- ano vajcovka (fuj)
- ked sa budem buduci vikend saunovat, budem patrat dalej, aj vzorku odoberiem (ak nezabudnem), zatial vdaka za odpoved
- a este skusim teplu vodu, v saune pustam logicky len studenu, to som nepisal, ze je to studena voda, neprechadza cez bojler
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: zapach z vodovodnej baterie ?

Poslaťod joko » Ned 29. Nov 2020 19:08:41

Ahoj Martin.
Nie si sám a jediný, kto má tento problém. Vždy sa jedná o sprchy, resp. časť sprchy, ktoré sa iba sporadicky používajú. Buď ružica s hadicou, alebo vrchný pevný "dážď". Jedná sa o to, že voda, ktorá ostane v hadici, a obsahuje "baktérie - zápach" po týždni už zapácha, a to je tá vody, ktorú na začiatku sprchovania vypustíš a zapácha. Nová voda z vodovodu už tie baktérie neobsahuje, preto pokračovanie je bez zápachu.
Riešenie - odporúčanie: Ja mám oba výtoky, a keďže hornú ružicu nepoužívam každý deň, tak po použití hornej ružice zatvorím batériu, pustím do vaničky dolnú ružicu, a prepnem prepínač do strednej polohy. Takto odvodním hornú rúru, neostane tam vody, a po týždni nezapácha. Ak máš iba dolnú ružicu, tak po sprchovaní to nechaj na zemi, nech sa to pomali vyprázdni, a na budúce uvidíš výsledok. Ide iba o to, aby voda sa nekvasila v hadici medzi batériou a ružicou dlhšiu dobu. Na vine je "stará voda plná smradlavých mrtvých baktérii"
Nikdy to nerobí sprcha, ktorá sa každý deň používa. Vonkoncom nezáleží na značke batérie či ružice.
Dúfam, že sa nemýlim, u mňa a u mojich zákazníkov to pomáha. :drink

S týmto príspevkom autora joko súhlasili - 2
Ludo, mp1
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: zapach z vodovodnej baterie ?

Poslaťod MartinH » Ned 29. Nov 2020 23:35:32

joko píše:Ak máš iba dolnú ružicu, tak po sprchovaní to nechaj na zemi, nech sa to pomali vyprázdni, a na budúce uvidíš výsledok. Ide iba o to, aby voda sa nekvasila v hadici medzi batériou a ružicou dlhšiu dobu. Na vine je "stará voda plná smradlavých mrtvých baktérii"
Nikdy to nerobí sprcha, ktorá sa každý deň používa. Vonkoncom nezáleží na značke batérie či ružice.
Dúfam, že sa nemýlim, u mňa a u mojich zákazníkov to pomáha. :drink


Dakujem, Joko. :drink

Skusim teda tu hadicu napustit niecim dezinfekcnym.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: zapach z vodovodnej baterie ?

Poslaťod theb » Uto 01. Dec 2020 14:35:11

To je zaujimave. Napr. sa mi parkrat uz stalo, ze som nechal pitnu vodu vo flasi aj niekolko dni (cca 20) a voda nezapachala, ostala na pohlad uplne cista a ani nezapachala. Som ocakaval, ze pitna voda by mala vydrzat s kvalitou.

Ale tak asi som sa mylil.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: zapach z vodovodnej baterie ?

Poslaťod Ludo » Uto 01. Dec 2020 21:09:24

z toho vsetkeho tu popisaneho
mam nie ze pocit, ale uz presvedcenie
ze v tej hadici
"volaco" bolo, alebo este aj je
predsa len sa povalovala vo vyrobe, v skladoch, autach, atd.....
ja by som ju mechanicky precistil kefkou a poriadne vychloroval (aj hadicu, aj ruzicu)
potom by to malo byt o.k.
ani po tyzdni by voda nachadzajuca sa v naozaj cistej hadici - smrdiet nemala :netusim
a naozaj nie ako vajcovka-a este raz pripominam
ze vajcovkovy zapach sposobuju "hnilobne procesy za ucasti sírnych bakterii"
p.s.
aj ked je pravda, ze sírne bakterie sa vyskytujú vo vode s nízkym obsahom kyslíku a dostatkom síry, avsak aby zacal nejaky hnilobny proces len ich pritomnost nestaci.....zvacsa tam najdeme aj hnilobne bakterie - zvycajne fekalne :o
a asi sme uz doma
ci???
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: zapach z vodovodnej baterie ?

Poslaťod joko » Uto 01. Dec 2020 21:57:32

theb píše:To je zaujimave. Napr. sa mi parkrat uz stalo, ze som nechal pitnu vodu vo flasi aj niekolko dni (cca 20) a voda nezapachala, ostala na pohlad uplne cista a ani nezapachala. Som ocakaval, ze pitna voda by mala vydrzat s kvalitou.

Ale tak asi som sa mylil.

Samozrejme netvrdím, že je to na isto príčinou, ale mal som už troch zákazníkov s totožnou otázkou. Všetci mali sprchy s dvomi ružicami, a"dážď" používali iba sporadicky. Po konzultácii už viac túto tému neriešili, preto si myslým, že problém ustál.
Ak pátraš po pôvode baktérii, tak nezabudni že v sprche sa púšťa aj TUV, kde tých baktérii už môže byť viac. Ak Ti kotol zásobník TUV nenahreje vodu nad 70 st. tak v podnienkách 20-50 st. v pohode prežívajú a rozmnožujú. Kapú pod + 10 a nad +60 st.C.
Vlastné skúsenosti nemám len pre to, že ako som písal, ja po každom použití hornej ružice obsah rúry vypustím, a bežne každodenne sa použína ručná ružica. Uvidíme, možno Martin nám dá vlastné skúsenosti.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: zapach z vodovodnej baterie ?

Poslaťod Ludo » Uto 01. Dec 2020 22:41:59

tak v tomto konkretnom pripade
realne skusenosti a feedback po nejakom case
nie ze ocakavam
ale vyzadujem :lol:
a jasne ze vselijake bakterie sa tam mozu dostat ze odkialkolvek, o tom-potom....
ale to by ho sem-tam mal "ucitit" pri tom specifickom vajcovkovom zapachu aj inde nez len v sprche
(ak by bol "problem" v kotli, rozvodoch, ci na vodarnach
ten zapach je nezamenitelny :lol:
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: zapach z vodovodnej baterie ?

Poslaťod joko » Str 02. Dec 2020 20:11:14

Len pre ilustráciu, bol som u zákazníka 10 km za čiarou, že mu zapácha TUV. Keď sme vyniesli výmenník na dvor a po prvom vypustení sme začali preplachovať, tak takmer hustá "horčica" z toho vytekala, asi šasťkrát sme to preplachovali kým to bolo ako - tak znesitelné. Nová ulica, on bol medzi prvými obyvateľmi ulice, minimálny odber z uličnej vetvy. Hlavne železo, mangán, a .... .
Najhoršie sú na tom obce na juh - juhozápad od BA za čiarou. Takmer všetky prípady som mal z tých končín. Extremne tvrdá voda, veľa minerálov, ktoré sa odzrkadlia v odstátej teplej vode. Väčšina z nich musí použiť kabinetový zmäkčovač vody. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: zapach z vodovodnej baterie ?

Poslaťod Ludo » Štv 03. Dec 2020 12:58:53

ano
vzhladom na to co pises je mozne aj to, ze
voda je tvrda-plna mineralov
usadia sa niekde /zasobnik, rury/ ako kal,
ten kal zacne zahnivat
a ked ide o polnohospodarsku oblast, moze byt voda nasytena pesticidmi
a ked su tam pesticidy- tak su tam urcite aj sirne bakterie
a ked sa k zahnivajucemu kalu -pridaju sirne bakterie
vajcovka je na svete
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: zapach z vodovodnej baterie ?

Poslaťod MartinH » Ned 06. Dec 2020 22:34:30

Dal som saunovej sprche tyzden volna ako vzdy. Odobral som vodu z hadice bez pustenia vody, potom z baterie uz bez hadice.

Je to hadica!

Joko mal pravdu ako vzdy :drink Roky skusenosti... :ano:

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: zapach z vodovodnej baterie ?

Poslaťod MartinH » Štv 10. Dec 2020 23:17:27

Ludo píše:este raz pripominam
ze vajcovkovy zapach sposobuju "hnilobne procesy za ucasti sírnych bakterii"


Tak ma napadlo, ze sira sa pouziva na vulkanizaciu gumy. Moze to suvisiet? Teda ak je hadica vnutri gumena.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
Ludo
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: zapach z vodovodnej baterie ?

Poslaťod Ludo » Pia 11. Dec 2020 12:14:46

sirnych bakterii je viac druhov
su
cervene, zelene aj bezfarebne
tazko povedat odkial sa tam vzalinejaky tusak tu je, avsak.....
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: zapach z vodovodnej baterie ?

Poslaťod bigben » Štv 07. Jan 2021 12:35:12

Ja sa chcem spytat, ten sirovy zapach nastal az po pusteni vody zo sprchy? alebo uz pred pustenim v samotnej miestnosti. Svokrovci maju kupelnu, kde je citit zapach. Mne to pripada ako kanalizacny "smrad". Je tam wc Geberit, umyvadlo, sprcha. V rohu je kanalizacna stupacka pre wc na poschodi. Deje sa to uz od rekonstrukcie kupelne cca 10 rokov. Ziadne netesnosti na kanalizacii ale nie je vidno, ziadny unik vody. Moze byt tento zapach sposobeny sprchovou hadicou ako u MartinH? Odpustil som vodu zo sprchovej hadice a ta mi pripadala cista...
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat




Ďalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron