vzlinajuca vlhkost v zemlankovej pivnici

Re: vzlinajuca vlhkost v zemlankovej pivnici

Poslaťod mp1 » Pia 27. Nov 2020 14:04:29

v prvom príspevku som nenapísal zreteľne
nejde o vzlínajúcu vlhkosť! je to klasická situácia, ktorá sa zvyčajne vyskytuje na jar - teplý vzduch vonku s 30% relatívnou vlhkosťou potom, ako vnikne do pivnice (alebo podobne chladnej miestnosti) uvoľní vodu, ktorá sa vyzráža primárne na najchladnejsom povrchu. v garáži na kovových (nezateplených vrátach), v tejto konkrétnej pvnici na studenom betóne, ktorý na rozdiel od tehlových múrov vodu nevsiakne.
netuším, aká je hlina na podlahe ale určite by bol vhodný piesok, jemná drť. možná v lete odkopať vrstvu a položiť podobnú sklkadbu ako na cestičke kde sa voda vsakuje.
a k prostrediu vhodnom pre cibuľu, kapustu, ... - podľa vzdialenosti od vchodu ich ukladať postupne od najchladnejšej po najteplejšiu najbližšie kapusta, na konci zemiaky.
ps - pred rokom a pol som písal ako sa oduli parkety v v zime nevykurovaných izbách, keď na jar otvorili okná. v každej miestnosti "kondenzačný" prístroj a celý dom vykurovali na 25+ °C hoci vonku ...
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat




Re: vzlinajuca vlhkost v zemlankovej pivnici

Poslaťod Ludo » Pia 27. Nov 2020 19:46:22

jasnacka
ale na jar ci v lete by sme rozmyslali trocha inak
predsa len je vtedy vzduch o doooodt teplejsi, cize je o doooooost viac nasyteny parou
to sa vtedy kondenzuje :)
ale teraz???
podla mna jasny prienik vlhka/vody odiekial - to je takmer iste :!:
a len doplnim vypocty
pri 8 st C a 99% relat vzdus vlhkosti = je vo vzduchu v jednom kubiku vzduchu 8,2 g vody - to ma terazky
len pre ilustraciu uvediem ze v lete pri 30 st C a relat vlhkosti vzduchu 35% je vo vzduchu v jednom kubiku 10,6 g vody-to sa vtedy kondenzuje :)
ozaj
v lete to nerobilo? ( ak nie, pricom pri danych cislach v lete je rosny bod cca 12,6 st C-tak je takmer jasne ze vlhost/voda tam teraz odnekial presakuje-ale to tvrdim uz dlhsie...)
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: vzlinajuca vlhkost v zemlankovej pivnici

Poslaťod mp1 » Sob 28. Nov 2020 17:51:39

k voda presakuje cez betón , vytvára sivo-biele fľaky, myslím, že je to sanitra, dá sa "oškrabať z povrchu, robilo mi to na plafóne panelovej garáže, keď izolácia pukla.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: vzlinajuca vlhkost v zemlankovej pivnici

Poslaťod Ludo » Sob 28. Nov 2020 19:18:44

pokial by tam bola len sanitra - vykvet roznych vapennych solí-tak aj celkom v pohode-je to len esteticka zalezitost
skor sa bojim-ze tam onedlho budu plesne ....
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: vzlinajuca vlhkost v zemlankovej pivnici

Poslaťod ... » Sob 28. Nov 2020 22:55:33

Ludo píše:pokial by tam bola len sanitra - vykvet roznych vapennych solí-tak aj celkom v pohode-je to len esteticka zalezitost
skor sa bojim-ze tam onedlho budu plesne ....


aj ked takyto problem v externej pivnici nemam, ale hned po dostavani som steny vylicil vapnom, jednak by to na tom bolo lepsie vidno ale okrem toho je to biele, takze aj miestnost posobi svetlejsie a okrem toho sa to v minulosti pouzivalo aj ako dezinfekcia... mozno by si mohol skusit na to teda aplikovat nieco taketo....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: vzlinajuca vlhkost v zemlankovej pivnici

Poslaťod Ludo » Ned 29. Nov 2020 12:50:11

natriet to vapnom je fajn napad
ale v nasom pripade -uz ked by som mal steny ci strop niecim natierat
tak by som to natrel niecim ako xypex, napr.....
https://isomat.sk/krystalicka-hydroizol ... sjEALw_wcB
DOLEZITE :?:
ak to ale s hydroizolaciou (zabranemim pristupu vlhka/vody) do pivnice prezenies
tak budes mat pivnicu "suchu" a ta tak strati svoje opodstatnenie na skladovanie-kedy je vlkost dolezita :dash
preto ked si vyberies hocijaky sposob tu uvadzany, tak postupne, pomaly a dlhodobo sledovat-merat % :ano:
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat




Predchádzajúci

Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron