Kam zapojit fazu a kam nulak

Re: Kam zapojit fazu a kam nulak

Poslaťod mp1 » Štv 19. Nov 2020 16:21:22

skúsili ste si premyslieť čo sa stane, ak sa preručí ten druhý (nie fáza) vodič?

k+k to pochopil.

ostatní si myslia, že prúd ide iba PO MOTOR/ŽIAROVKU a ďalej nie :-)
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat




Re: Kam zapojit fazu a kam nulak

Poslaťod theb » Štv 19. Nov 2020 17:47:23

Ok, takze som to pochopil spravne. Moze ta to potriast, ale nezabije...

@MP1: Moze vsetko triast, ked je chyba, ale neazbilo to je hlavne...Ak vsetko funguje ako ma, tak nebude problem to mat zapojene napriamo alebo cez kostru :)

Dakujem vsetkym za pomoc. Asi skor by som tam zmenil ten luster na kategoriu 2, kde nebude nic kovove. Idu vianoce, napisem Jeziskovi! :drink

Vdaka.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Kam zapojit fazu a kam nulak

Poslaťod mp1 » Štv 19. Nov 2020 20:39:28

ak chceš skutočne bezpečné, tak všetko so značkou "dva štvorčeky sústredne" - žiaden nebezpečný dotyk.
ďalšia možnosť je troj/štvor a päťvodičový rozvod, tam "uzemnenie/ukostrenie" reálne slúži/funguje/chráni.

ps - aj v objekte, kde je dvojvodičový rozvod možno pridať vetvu trojvodičový - vytvoriť (oddelenú) kostru/uzemnenie.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Kam zapojit fazu a kam nulak

Poslaťod MartinH » Štv 19. Nov 2020 22:23:03

theb píše:Ok, takze som to pochopil spravne. Moze ta to potriast, ale nezabije...

Zial, nie. Ked potrasie srdce, tak mozno zabije.

----

mp1 píše:skúsili ste si premyslieť čo sa stane, ak sa preručí ten druhý (nie fáza) vodič?

k+k to pochopil.

ostatní si myslia, že prúd ide iba PO MOTOR/ŽIAROVKU a ďalej nie :-)


Ludia mimo oboru mozno. Ale mozes si byt 100% isty, ze toto kazdy elektrikar ovlada naspamat. BTW, studoval som elektriku na technickej univerzite a myslim si, ze by si nemal nikomu "radit". Sorry, ze to takto musim napisat.

mp1 píše:ak chceš skutočne bezpečné, tak všetko so značkou "dva štvorčeky sústredne" - žiaden nebezpečný dotyk.

To je dobra rada :ano:

mp1 píše:ďalšia možnosť je troj/štvor a päťvodičový rozvod, tam "uzemnenie/ukostrenie" reálne slúži/funguje/chráni.

Stvorvodicovy nie. :nie:

mp1 píše:ps - aj v objekte, kde je dvojvodičový rozvod možno pridať vetvu trojvodičový - vytvoriť (oddelenú) kostru/uzemnenie.

A ked sa prerusi nulak pred bodom rozdelenia je to rovnako zle. :nie: Ma to zmysel len v kombinacii s dalsimi opatreniami a vysledok je vlastne rekonstrukcia TN-C na TN-S (spravne oznacenie je potom TN-C-S).
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Kam zapojit fazu a kam nulak

Poslaťod k+k » Ned 22. Nov 2020 0:41:32

mp1 píše:k+k to pochopil.

vies, k+k ma za sebou 10.5 roka elektrikarskych skol, aj ked to tak obcas nevyzera :) ale zapojenie TNC zasuvky si pamata, najprv prava durka a nasledne kolik. dokonca aj paragraf 21 mal ...
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Kam zapojit fazu a kam nulak

Poslaťod mp1 » Ned 22. Nov 2020 16:21:10

čítal si S POCHOPENÍM čo som napísal?
je prinajmenšom hlúpe snažiť sa navrúbľovať dnešné predpisy na rozvody z minulosti.
to platí aj pre MartinH - štvorvodičové rozvody reálna jestvujú. pripojené sú k nim sporáky, cirkulárky, ... podlhovstá zásuvka/zástrčka :-)

a napríklad distribučná spoločnosť pri pripojení žiada revíznu správu na úsek od "elektromeru" po pôvodnú rozvodnú skriňu. nežiada revíziu a výmenu selého objektu.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Kam zapojit fazu a kam nulak

Poslaťod k+k » Pon 23. Nov 2020 9:49:10

hlupe to isto nie je, elektrika je dobry sluha, ale zly pan ... ale chapem, ze pri rekonstrukcii je potrebne mat pekne obkladacky, ze sa pod nimi nechaju hlinikove kable, to je druha vec ... tie nevidno :)
samozrejme ze distibucku nezaujima domovy rozvod, prisli by o klienta.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Kam zapojit fazu a kam nulak

Poslaťod theb » Pon 23. Nov 2020 17:06:11

Neviem, ako by sa v tom baraku dorobil dalsi vodic a preniesol do kazdej zasuvky, resp. spotrebicu bez kompletnej rekonstrukcie rozvodov. Rychlejsie a lepsie riesenie asi bude kupit ten luster novy. :drink
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Kam zapojit fazu a kam nulak

Poslaťod MartinH » Pon 23. Nov 2020 19:09:45

mp1 píše:to platí aj pre MartinH - štvorvodičové rozvody reálna jestvujú.


O tom, či vôbec existujú sme sa nebavili. Ty si ich odporúčal, ja v žiadnom prípade nie.

Ale nechcem rozvíjať takúto zbytočnú debatu.

Ľudia, dajte si pozor na elektriku, plyn, zdravie, financie atď a neverte všetkému, čo nájdete na internete.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Kam zapojit fazu a kam nulak

Poslaťod k+k » Uto 24. Nov 2020 11:29:52

theb píše:Neviem, ako by sa v tom baraku dorobil dalsi vodic a preniesol do kazdej zasuvky, resp. spotrebicu bez kompletnej rekonstrukcie rozvodov. Rychlejsie a lepsie riesenie asi bude kupit ten luster novy. :drink

jasne, preto som pisal, ze treba svetlo s dvojtym krytom, teda bez nutnosti pouzit ochranu uzemnenim.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat




Predchádzajúci

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia